Ulja i maziva!

Imama ponudu mali burić od 60 l, ali sam odustao. Trenutno koristim Valvolim premium blue SAE 15w40 i generalno sam zadovoljan sa njim.
 
To je odlično ulje. U istoj je kategoriji kao i Mobil Delvac MX, Shell Rimula R4, Valvoline Premium Blue ...
Slično navedenim (svim, ali naročito Mobil-u kome je najbliže po ovoj osobini) nešto je viskoznije ali u granicama 15W-40 što obično ima svoje prednosti (bolja zaštita motora, naročito starijih ili pri velikim naporima, manja potrošnja (isparljivost) ulja i sl.).
Za IMT je (pomalo) "overkill" (preterano), gde je npr. Univerzal (verovatno) isplatljivije koristiti ... (turbo i truck su veoma slična Superior ulju ali im ne dajem predost (osim što su za nijansu jeftinija).
 
Zavisi od mašine (koliko preporučuje proizvođač). U principu (kao API CI-4 ulje) 250 rh.

- - - - - - - - - -

Jel bolje od Lukoil-a ,konkretno avantgard 15-40 ?.

Konkretno: JESTE!
FAM Superior je više kategorije od Avantgard-a i ekvivalent je ulju Lukoil Avantgard Ultra (iste su kategorije ... nema nekih većih razlika među njima, to su nijanse).
 
Posto sam ispustio ulje iz kombajna posle zetve psenice, sutra treba da naspem novo pa da pocnem vrsaj soje. Sta je bolje da sipam da li 20w50 Fam Krusevac ili Modrica 15w40 Super MG? Cijena im je ista, a da napomenem da kombajn trosi ulje.
 
Ako trosi ulje, bolje 20W50. To su nesto gusca ulja i bolje su se pokazala kod pohabanijih motora. Ima i Modrica 20w50, a na tebi je da se odlucis:ppozdrav:.

Sve (bitno) je rečeno!
(samo dopuna da je Modriča 20W-50 pod imenom Long Life (ali za teretni program, nije isto što i Long Life za automobile (zapravo za mešovite vozne parkove) koje je 20W-60, koje dolazi u obzir ali je za ovu namenu preskupo). Da ... FAM ima i 20W-60 Univerzal i Univerzal S (pogodna ulja i za teretni program, građevinske i poljoprivredne mašine ... nisu klasična multifleet ulja (kako im ime kaže) ali mogu da se koriste i kao takva). Iskreno, mislim da je 20W-50 dovoljno (već više i nije tako vruće sledeće nedelje).
 
A hoće li se motor više grejati ako se uspe gušće ulje? Pretpostavljam da hoće ali da li će to biti osetno više ili nedovoljno da pretstavlja problem?
 
Nedovoljno da predstavlja problem (razlika je više od akademskog nego praktičnog značaja ... naročito kada su male razlike (20W-50 u odnosu na 15W-40).
 
Pre 110 radnih casova zamenjeno Nisotec Universal sa Bison Taurus E7 15w40 , na meracu jos uvek stoji na istom nivou .Da napomenem, na jednoj od prethodnih stranica sam napisao da sam dobio popust preko super i agro kartice pa sam uzeo na NIS pumpi Nisotec 15w40 koji je pola ispario na 90-100 radnih sati.
 
U sve traktore i kombajne sipam nisotek super long 15w40 i nemam problema sa uljem.Mislim da je ovo ulje naj povoljnije što se tiče odnosa cena-kvalitet,naravno uz agro karticu.
 
Ne volim da advokatišem (ne plaća me nijedna firma da bih to radio) ali moram da napomenem da upoređenje Universal ulja i Taurus E7 nije pošteno. Jednostavno, nisu ista kategorija (kao "super teška" i "polu-velter" u boksu). Jedno API CI-4 (i ACEA E7) ulje (jednostavno) ima više zahteve (iako je razlika u zahtevima isparljivosti samo 2% zbog svega ostalog razlika je u praksi znatno veća). Osim nivoa kvaliteta i sama kategorija za upotrebu je bitno različita: SHPD u odnosu na multifleet (za mešovite vozne parkove) ... baca i desetobojac kuglu ali u odnosu na "kuglaša" ima slabe rezultate.
Ekvivalenti su Taurus E7 i Nisotec Favorit (oba u 15W-40) a od poznatih (npr.) Mobil Delvac MX (ili od domaćih FAM Superior).
Inače, tačno je da Nisotec ima nešto veće cene (bez popusta) ali uz razne popuste može biti veoma konkurentan.

- - - - - - - - - -

Uzgred, glavni problem NIS-a (i) nisu maziva ili kvalitet goriva (rafinerijski), problem su propusi u distribuciji (goriva) i ceni (istog), koje je celo leto (a naročito kada je Brent nafta bila 45$ ili čak i manje u par navrata) sve samo ne normalna (zapravo je potpuno nenormalna, prvenstveno TNG a kod ostalih derivata je cena bila koliko-toliko poštena (uzevši velike akcize u obzir) samo na početku leta (kada je benzin bio i 127,90), sad (krajem avgusta) kada je nafta bila jeftinija nego tad (i sad je još uvek, ispod je 45€ za "burence") cene su veće (više) ... i posle NIS posluje pozitivno ... jok, sa monopolom (faktičkim) neće ... veliki profiti (navodno posledica dobrih poslovnih poteza ... jedini "izuzetan" je odluka da se drži ovako viskok nivo cena ... "sve će to narod pozlatiti", poslovna politika na ovim terenima od kad je sveta i veka (i ne vidi se kraj).
 
Slazem se Stalker, nisu za uporediti jer su razlicite klase! Ali samo hocu da kazem, da je razlika u potrosnji ulja i periodu zamene , kod jednog niskobudzetnog ulja i jednog visokokvalitetnog ulja....drasticna. Radni vek motora je sigurno mnogo duzi kod upotrebe kvalitetnog ulja.
 
Menjano na kombajnu pred žetvu. Ova kanta od 20l je 7980din u New Holland-ovom servisu u Novom Sadu. Ambra Super Gold 15w-40.
2015-09-08-144608.jpg
 
Ko proizvodi ta Comma ulja? Vidim ih juce u autodelovia, acena nije previse velika.
Ja sam nedavno kupio ovo:
img20150710161502.jpg

Dmb pumpa za navodnjavanje mi je pre trosila vise ulja, a sada kad sam nasuo Mobil potrosnja se dosta smanjila. Pre toga je bilo ne znam ni sam koje ulje, ali bilo toliko potroseno da kad sam ispustio iz kartera bilo je nekoliko grumencica, tj. ulje je koksiralo(ko zna koliko je pumpa radila kod kuma i vatrogasaca na crpljenju podruma kad su bile poplave 2014.). Kad naspem u traktore, videcu kako ce se pokazati u odnosu na Nis i Galax.
 
Nazad
Vrh