Ulja i maziva!

Što se tiče kočione tečnosti, po uputstvu se koristi DOT 3. Naravno, može i DOT 4. Kod traktora je manje bitan viši kvalitet DOT 4 tečnosti. Što se same zaštite od korozije tiče češće DOT4 ima bolju zaštitu ALI nije pravilo (npr. kod FAM-a je obratno, Prista ne navodi taj podatak). Slično je i sa uticajem na zaptivke (promena tvrdoće gume, bubrenje elastomera ...). Često se podatak ne navodi (čak i Prista koja ima veoma detaljne javno objavljene karekteristike svojih ulja, kod kočionih tečnosti daje samo osnovne podatke). Opet bi DOT 4 trebao da je u prednosti ALI nije pravilo. Ipak, niža pH vrednost ukazuje da bi "gumice" trebalo bolje da podose DOT4 ... ako su nekvalitetne onda će procureti u oba slučaja, pre ili kasnije.
Ako se ne menja redovno (na 3-4 god.) ionako nema veze šta sipate. U principu bi i tu DOT 4 trebalo da je u prednosti (može malo duže da "izdrži") a i cena nije mnogo veća.
Ipak, lično bih se odlučio za DOT 3 jer je više nego dovoljno (čak i Honda dozvoljava za svoja nova vozila kao i većina japanskih proizvođača, ovo nema mnogo veze sa IMT ali navodim kao primer). Kod automobila (bilo kog) pre bih birao DOT4.
Od navedenih, SVAKAKO pre PRISTA (kao renomirani proizvođač) nego Win-Oil (bez obzira na specifikaciju). I uopšte, bolje DOT3 renomiranog proizvođača nego DOT4 nepoznatog.
Iako su svi kočioni fluidi u osnovi isti, aditive poznati proizvođači dodaju "po propisu" a za nepoznate je uvek pitanje, pa je bolje platiti malo više za kvalitetniju tečnost.

- - - - - - - - - -

Ako bi mogla neka preporuka za ulje za IMT539. 3000 radnih sati, u solidnom stanju je motor (potrosi oko 1-1,5 ulja na 200 rh).

Prelistajte temu unazad, ne morate ići daleko (već na zadnih par strana imate konkretne preporuke kako domaćih tako i stranih ulja; i ne samo preporuke nego i iskustva drugih).
U principu 15W-40, API CF-4 ili još bolje CG-4.
 
Nikad nisam cuo za marku Prista i nju bih zadnju sipao,ali kad imamo strucnjaka onda vredi poslusati savet,tako da je nasuta Prista(dokupljena je jos jedna boca) pa nek stoji ista i za dolivanje. :ppozdrav:
 
Nisam ni ja znao da je Prista renomirani proizvodjac,samo znam da smo sipali SAE 30 i SAE 40 od 2001. do 2007. u motor od Zetora 5011 i u Torpeda 7506,i nije bilo nikakvih problema,a posle smo prosli na Bizon Hyperflow 15W/40 E3 API CH-4/SL. Sad je pitanje dal je ovo ulje dobro za motor od Zetora 5011,Zetora 7245 i Ursusa 904? Za 20W50 mislim da nemam jos potrebe jer motori ne trose ulje ali ipak su ti motori koji imaju preko 25 i vise godina.
 
Za MF 3120 ,smo uzeli ova ulja.

Za motor
dscf4062.jpg


Za hidrauliku ,menjač ...ovo.

dscf4063.jpg
 
Ovog proizvodjaca je profesor vec nahvalio. I ja cekam da cujem cenu a pretpostavljam da nije jeftino ako stize cak iz Amerike. Mozda je malo bajato? Inace od bombardovanja bojkotujem njihove proizvode, stvar principa.

Послато са GT-S7582 уз помоћ Тапатока
 
Uopste, renomirani brendovi ulja i maziva za poljoprivredni i program komercijalnih vozila nisu preterano skupa (naravno ako je rec o mineralnim uljima, sintetika je mnoogo skuplja).
Mene je Mobil Delvac super 1400e na bacvu izasao oko 300din ili 2.5e sa pdv-om. Ni ostali brendovi ne bi trebalo da su nesto skuplji.
Ovlasceni uvoznok Texaca je firma Trigema iz BG, pa se raspitajte za cenu:ppozdrav:.
 
Cena,kod ovlašćenog uvoznika je veća .Stvar je u količinskom rabatu.Kupio sam ga u Novi Bečej po 350 dinara /litar ,pakovanje od 20 litara.Na bure bi bilo 300 dinara.
 
Planiram da zamenim ulje u rezervoaru hidlaulicnog sistema Belarus 820. Ko je ulje preporucujete i koliko.
 
Planiram da zamenim ulje u rezervoaru hidlaulicnog sistema Belarus 820. Ko je ulje preporucujete i koliko.

Proizvođač preporučuje motorno ulje SAE 20 API CD (S3). To Vam je i najjednostavnije i najjeftinije. Može (naravno) i neko STOU ulje 10W-30 ili 15W-30 (Texaco, Total, FAM, Nisotec ...). Potrebno Vam je cca. 20 lit.
 
Kupio pre neki dan u radnji galax super long 15w40, nisu imali modricu i inu, a meni se priblizio interval zamene za rusa, tako da, videcemo utiske. Mozda sam samo mogao na pumpi da uzmem nisotev 15w40, ali zurio sam
 
Galax super long je ulje istog nivoa kvaliteta kao i Modriča, INA, NIS ... ne bi trebalo da bude išta lošije ... čak i ako nije kao što je bilo pre (drugi dobavljači sirovina) to su ipak nijanse.
Ulje premašuje minimum traženog (spada u idealnu kategoriju kvaliteta za konkretan motor) pa tim pre, problema ne bi trebalo da bude. Vrlo dobro ulje za starije motore ali i za Euro 2 i Euro 3 (za Euro 4 već nije).
 
Gos'n Stalker,
Kakvo je vase misljenje o Q8 uljima?
Pre svega mislim na sinteticka ulja za VW TDI motore 5W40. Poredjenje sa Castrolom?
 
Jedno pitanje,juce su mi menjali ulje u kolima,dosad je sipana Total quarc,mineralno ulje,sad mi sipali 10w40 polusintetiku od istog proizvodjaca,auto je td 97-mo godiste.Nerazumem se u ove stvari i pitam se da li je to sto su uradili ok?A inace u oba moja traktora (539-560) sipam Modricino ulje sae-30 na 200 sati.
 
Gos'n Stalker,
Kakvo je vase misljenje o Q8 uljima?
Pre svega mislim na sinteticka ulja za VW TDI motore 5W40. Poredjenje sa Castrolom?

Q8 ulja su solidna (vrlo dobra) ulja. Problematična je distribucija i šta (li) stiže do nas.
U odnosu na Castrol imaju sužen izbor sintetičkih ulja za TDI motore, tj. samo jedno 5W-40 "univerzalno" ulje (VW 502/505 koje preporučuju i za 505.01), tako da je za PD motore svakako bolje koristiti Castrol (Magnatec). Ako se radi o TDI motorima bez sistema "pumpa-dizna" onda se mogu koristiti i Q8 ulja, verovatno su i jeftinija.

- - - - - - - - - -

Jedno pitanje,juce su mi menjali ulje u kolima,dosad je sipana Total quarc,mineralno ulje,sad mi sipali 10w40 polusintetiku od istog proizvodjaca,auto je td 97-mo godiste.Nerazumem se u ove stvari i pitam se da li je to sto su uradili ok?A inace u oba moja traktora (539-560) sipam Modricino ulje sae-30 na 200 sati.

Ne znam o kom se motoru zaista radi ALi ne bi trebalo da bude problema ako je u motoru Total 7000 umesto 5000 AKO je tako propisao proizvođač (ako je 10W-40 "default").
Premalo podataka da bi moglo da se precizno odgovori.
 
Q8 ulja su solidna (vrlo dobra) ulja. Problematična je distribucija i šta (li) stiže do nas.
U odnosu na Castrol imaju sužen izbor sintetičkih ulja za TDI motore, tj. samo jedno 5W-40 "univerzalno" ulje (VW 502/505 koje preporučuju i za 505.01), tako da je za PD motore svakako bolje koristiti Castrol (Magnatec). Ako se radi o TDI motorima bez sistema "pumpa-dizna" onda se mogu koristiti i Q8 ulja, verovatno su i jeftinija.

Puno hvala na konkretnom odgovoru.
Da, motor je TDI PD 85kW/2003 godiste. Ne trosi ulje i solidan je, do sada je sipan Castrol. Znam da je tom motoru potrebno posebno dobro ulje.
Poznanici Nemci mi kazu da postoje Mobil ulja koja su cak i bolja od Castrol-a(koji je i fabricki preporucen).
Inace, vidim da se u Nemackoj dosta sipaju i VW neka ulja(no name) u sivim kantama, doduse prodavci garantuju da su sa potrebnim specifikacijama.

Takodje, Divinol ulja su popularna ali kod njih stvarno neznam dali postoje Sinteticka za VW PD motore.

 
Dok je imao BMWa 320i, rodjak je nekoliko godina sipao Castrol, original mu otac donosio iz Nemacke. Motor je trosio nekih 400ml od zamene do zamene iako je auto kupljen skoro nov sa veoma malom kilometrazom. kada je presao na Mobil, potrosnja ulja se prepolovila sa 400 na 200ml.
 
Poštovani Tomo,
Nije od većeg značaja. Trošio je "ČAK" 400 ml između dve zamene?! To nije ništa. Svaki motor TROŠI ulje, neki manje, neki više. Isti motori iz različite serije mogu različito trošiti ulje. Mnogi BMW motori imaju normalnu potrošnju od 1-1,5l na 10k km pa i više (novi, posle prvog servisa).
"Pad" sa 400ml na 200ml može biti uslovljen greškom u merenju nivoa ili promenom usled temp., kondenzatom i sl.
Ne znači da je Mobil (samo na osnovu ovoga) bolji od Castrol-a. Obično su to ulja iste klase pa su razlike neznatne (za istu kategoriju i istu visk. grad.).
Potrošnja ulja kod motora u dobrom stanju je najviše uslovljena njegovom isparljivošću (stand. ind. test je Noack isparljivost izražena u %).
 
Poštovani Tomo,
Nije od većeg značaja. Trošio je "ČAK" 400 ml između dve zamene?! To nije ništa. Svaki motor TROŠI ulje, neki manje, neki više. Isti motori iz različite serije mogu različito trošiti ulje. Mnogi BMW motori imaju normalnu potrošnju od 1-1,5l na 10k km pa i više (novi, posle prvog servisa).
"Pad" sa 400ml na 200ml može biti uslovljen greškom u merenju nivoa ili promenom usled temp., kondenzatom i sl.
Ne znači da je Mobil (samo na osnovu ovoga) bolji od Castrol-a. Obično su to ulja iste klase pa su razlike neznatne (za istu kategoriju i istu visk. grad.).
Potrošnja ulja kod motora u dobrom stanju je najviše uslovljena njegovom isparljivošću (stand. ind. test je Noack isparljivost izražena u %).
Slazem se da je ta potrosnja ulja je zanemarljiva. Medjutim potrosnja mu je oduvek bila takva (200-400ml), a auto je bio u njegovom vlasnistvu 10+ godina.
Takodje se slazem sa Vama da nema motora koji ne trosi ulje. Neki motor ga trosi u zanemarjivim, a neki (da kazem produvali) u mnogo vecim kolicinama. Kad mi neko kaze da ne trosi ni kap ulja, samo se u sebi nasmesim. Firma za koju radimo ima na busilicama JD motore (od 10 000-20 000rc i pritom nikad nisu otvarani i suvi su kao barut) i Cummins motore (skoro pa novi) i od uvek s vremena na vreme doliju malo ulja. Sipaju Delvac MX i uvek je zamena na 250rc.
Jedan covek mi tvrdi da ima ujle koje moze da stoji u motoru 8 godina, traje 800rc u sta mu ja bas i ne verujem. Za radne sate mozda i nekako (ako je sintetika), ali 8 godina!!!
 
Nazad
Vrh