Ulja i maziva!

Vidim pre neki dan u servisu posebno sintetičko ulje (BRC 5w-30)za motore sa TNG uređajem,vredi li sipati takva ulja ili je samo uzimanje para.
 
To je (re)brendirano ulje nekog od poznatijih proizvođača.
Sigurno je dobro ali ako je preskupo, onda je samo bacanje para.
TNG specific ulja imaju (donekle) smisla kod 15W40 mineralnih ulja (mada ne mnogo u odnosu na API SL i ACEA A3/B3), kod PS ulja već malo smisla ima u tome (da je "GAS" ulje) a kod sintetičkih praktično nikakvog (naročito u odnosu na bilo koje ACEA C# ulje, # 1 do 5).

Btw. narednih par dana ću imati ograničen pristup internetu (uglavnom telefonom) pa ću malo sporije (i kraće) odgovarati na njih.
 
Kratko pitanje za gospodina Stalkera da li mast iz Krusevca u zutoj kutiji FOR 2 moze da zadovolji potrebe mazanja lezaja tarupa na beracu ? I neka drasticna razlika izmedju FOR 2 i FOR 3 ?
Posle saveta o onoj iz Bosne koja je potrosena, ovu sam nasao kao jednu od kvalitetnijih kod nas.
 
Trebalo bi da zadovoljava. Mislim da EP osobine nisu neophodne a za podmazivanje ležajeva FOR serija je o.k.
Nema neke drastične razlike između FOR 2 i 3, koriste isto bazno ulje (verovatno samo više ugušnjivača kod trojke). Čak je i tačka kapanja identična.
Dakle što se tiče podmazivanja, FOR 3 nije "jača" ali naravno pošto je čvršća ("jače" konzistencije) možda manje (ipak) curi iz (otvorenog) ležaja.
Obzirom na vreme upotrebe (letnje ili pozno leto), možda je i od koristi. Inače, FOR 2 po pravilu (jednako dobro štiti). Ako (a verovatno je tako) se ne radi o velikom broju obrtaja "tvrđa" mast je o.k. inače NLGI 2 je opšta konzistencija masti, praktično univerzalna (i ima prednosti pri startovanju, ali kao što sam rekao u ovom slučaju je NLGI 3 verovatno o.k.).
 
Pitanje za @stalkera, dali je za mesoviti park od tri Imt-a, jedna mecka om352 I jedan belarus 1221.2. 2011god. dovoljno ulje
Manol TS-1 SHDP 15w-40?
Ovde me kolje samo belarus jer sam uvek u njega sipao ulje sa API CI-4, sto u manolovoj varijanti podrzava TS-4 15w-40.
Sva zbrka mi je sto trebam da narucim bure od 200l gde je cena izmedju ova 2 TS-a 233rsd I 295rsd po litri.
Od ovih 200l, 80 ce otici u zameni ulja u menjacu na belarusu a tu sigurno ne treba da je visoko kvalitetno motorno ulje.
E sad dali da TS-1 izbacim na 150 rc, jer sam TS-4 menjao na 200rc. Ili da uzmem jednu kantu od 20l TS-4 samo za belarusa? :ppozdrav:
 
Poštovani,
TS-1 će zadovoljiti SVE potrebe. Kupite veće pakovanje (bure 200 lit.) i uštedećete novac bez ikakvih kompromisa.
Korišćenje API CI-4 ulja u Belarus-u je (naravno) o.k. (čak i poželjno) ALI nije zahtev i nije neophodno.
Min. je čak na CF-4 (direktna preporuka za multigradno, Lukoil Avangard), pri čemu bi idealno bilo koristiti Avanrard Extra (ne mora ultra) što je posredno navedeno i u uputstvu gde su navedene Zapadne alternative, gde je npr. Mobil Delvac 1400 koji ispunjava isto što i TS-1.
Još jedna primedba, ulje možete menjati (i) na 250 rh, i to sa TS-1. Sa TS-4 tim pre (pa i nekih par desetina rh preko po potrebi, npr. da se završi sezona).
Naravno uvek se možete vratiti na TS-4, samo za motor (kao što ste i rekli) možete kupiti pakovanje od 20 lit.
Ovo naročito u slučaju da Vam ne treba celo bure (da eventualni ostatak stoji više od 6 meseci, što je idealno za već otvorenu ambalažu, može i koji mesec preko, naravno u oba slučaja držati bure horizontalno (po opštim preporukama za skladištenje buradi (i zatvorenih a naročito otvorenih)).
 
Hvala puno :ppozdrav:
Znaci napravio sam dobar izbor cene I kvaliteta :osmeh:
Mada nisam znao za to pravilo skladistenja buradi ali plan I jeste da stoji u horizontali zbog istakanja sa pumpom I pistoljem.
 
Juce sam proveravo nivo ulja i dolio po pola litre(toliko sam imao sae 90) kod osovina na imt 558. Znate do tocka koji se cepovi odvijaju velikim inbusom.Na desnoj strani pusta do tocka curi, da li mogu da tu ubacim tovatnu ili litijumsku mast?

Ili je najbolji izboj neka litijumska grafitna mast?

Davno nije dolivano i falilo je dosta na obe strane.
 
Juce sam proveravo nivo ulja i dolio po pola litre(toliko sam imao sae 90) kod osovina na imt 558. Znate do tocka koji se cepovi odvijaju velikim inbusom.Na desnoj strani pusta do tocka curi, da li mogu da tu ubacim tovatnu ili litijumsku mast?

Ili je najbolji izboj neka litijumska grafitna mast?

Davno nije dolivano i falilo je dosta na obe strane.
Ja ubacivao mast i nista nisam dobio.(posluzi da premostis neko vreme).Promenio sam semering i sad ne curi.
 
Da li mogu da se mesaju ova ulja?
b59ab7632e3abe56793b5a77cd65257f.jpg


Poslato sa COL-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Da li mogu da se mesaju ova ulja?
b59ab7632e3abe56793b5a77cd65257f.jpg


Poslato sa COL-L29 uz pomoć Tapatoka

Tako kako su stavljena (jedno do drugog pa u istoj količini, odnos 1:1) ne preporučujem.
Inače su veoma slična ulja i u principu mešljiva.
Pozz

- - - - - - - - - -


Da, naravno.
I cena je (verovatno) niža.
Doduše, treba voditi računa da je JDS Fluid nešto bolji (ima bolje karakteristike) na niskim temperaturama, ali nije od značaja (sve) do -15 cel.
 
Мобиларма 777 и 778 намијењена су за заштиту хладно ваљаног лима и вијугастог челика у металној индустрији.

https://www.mobil.com/en/industrial/lubricants/products/mobilarma-778
 
Pitanje za Stalkera.
Za moj Goldoni Star 3050 s VM D703E motorom je preporučeno ulje Arbor alfatech synt 10W-40 (https://www.pli-petronas.com/uk/pro...ant/petronas-arbor/arbor-alfatech-synt-10w-40).
S obzirom na to da ga kod mene nema u trgovinama, imam dilemu između 3 ulja:
1. INA Super 2009 10W-40 (http://www.ina-maziva.hr/hr/proizvod/ina-super-2009-10w-40/52),
2. INA Super Max 15W-40 (http://www.ina-maziva.hr/hr/proizvod/ina-super-max-15w-40/55) i
3 Petronas Arbor alfatech 15W-40 (https://www.pli-petronas.com/uk/pro...ubricant/petronas-arbor/arbor-alfatech-15w-40)

Važna napomena: traktor nema kabine i zimi kod temperatura ispod -5°C miruje.
Koja je Vaša preporuka. Ako su moguća sva tri, koji je redoslijed prihvatljivosti?
Unaprijed zahvaljujem.
 
Poslednja izmena:
Sva tri ulja se mogu koristiti.
INA Super 2009 je najkvalitetnije (prevazilazi zahteve) i ima inicijalnu viskoznu gradaciju.
Međutim od oba teško da će biti koristi pa dolazi u obzir samo ukoliko je cena prihvatljiva (slična ulju pod 3), inače se ne isplati.
15W-40 je za navedene uslove više nego dobro.
Ulja pod 2) i 3) su slična, tako da uzmite koje je jeftinije.
Ulje pod 3) je praktično verzija originalno zahtevanog ulja samo u 15W-40 (zbog čega par odobrenja ne ispunjava, ali nije od značaja, maltene to su samo CES 20077 i Renaultova "dvojka" (nebitno za primenu).
Pozdrav!

- - - - - - - - - -

LCT 5W-30 može (u većinu*), dok 5W40 uglavnom - ne (eventualno neki benzinski motor, za Euro 6 dizel, sigurno NE).
* praktično u sve, osim što može biti "neidealno" za neke od njih (proveriti u uputstvu vozila/mašine).
 
Nazad
Vrh