Ulja i maziva!

Znam da imaju, jedan moj drug prljave ruke (od mehaničarskog posla prljave) više preferira da istrlja u malo ulja nego u pasti za ruke.

A jel bi hidraulici smetalo da se u sistem umesto ispuštenog ulja uspe nafta, pusti malo da radi na prazno i potom opet ispusti nafta i uspe novo ulje. Da li bi nafta mogla da malo opere unutrašnjost od crnog ulja.

Da ne bude da je ovo totalni off u ovoj temi, poenta mog prethodnog pitanja je da li je zaista moguće da tako male količine zaostalog crnog ulja ofarbaju novo ulje. Jer ako je moguće, onda je vrlo verovatno da je nemoguće isprati sistem bez rasklapanja jer će se uvek negde naći mala količina zaostalog ulja koje nije isteklo ili se zalepilo za zidove...
 
Da li je zaista moguće da tako male količine zaostalog crnog ulja ofarbaju novo ulje. Jer ako je moguće, onda je vrlo verovatno da je nemoguće isprati sistem bez rasklapanja jer će se uvek negde naći mala količina zaostalog ulja koje nije isteklo ili se zalepilo za zidove...
Navodno, pozajmljivanje tudje prikolice od vlasnika koji ima preradjeno ulje u menjacu, moze da isprlja tvoje ulje u hidraulici posle kipovanja iste.
 
Listao sam temu ali nigde nisam našao ništa o I.G.A.T. uljima. Da li je to neko sipao?
Uzeo sam I.G.A.T. Platin XT SAE 15w-40 za Belarusa 1025 2011 god. Da li je to dobar izbor?
Pozdrav
 
Mislim da je bilo (na blogu više puta).
1) Ulje koje ste uzeli je (više nego) dobro za Belarus-a (dovoljno je i API CG-4, ali CI-4 je kvalitetnije i bolje).
2) I.G.A.T. je nemačka fabričica, što svakako nije loše ALI ne treba očekivati ni vrhunski kvalitet ili bar posebno bolji od Balkana, samo zato.
Možda je "Nemačka medicina" najbolja ali nije sva.
Kako god, cena je umerena pa vredi (svojih) para. Imaju i priličan broj odobrenja i zvaničnih ispunjenja standarda, pa je svakako o.k.
Platin XT ima zvanično MB 228.3 te verovatno ispunjava i sve (drugo) navedeno.
Samo opušteno, solidan izbor.

- - - - - - - - - -

g. "dukej"

Tamo negde (u belome svetu) imaju sredstva za ispiranje hidrauličnih sistema. Ima ih više vrsta, najčešće kao dodatak ulju pred ispuštanje (5-20%, ima mazivost pa se može koristiti više (desetina) sati i onda lepo sve ispere pa se ispusti i ulije novo i čisto ulje (i ne zaprlja se odmah)).
Npr. Mobil System Cleaner. (ima ih na desetine)
E sad, kod nas toga verovatno nema (pogotovu od kad je industrija razneta u paramparčad).
Šta raditi? Iskreno, nemam pojma (tj. imam ali nisam zadovoljan idejama koje mi padaju na pamet).
Nije baš preproučljivo "štapom i kanapom".
Ono sa dizelom je loša ideja, naročito od kad su dizeli bez sumpora (ili sa jako malo). Eventualno da se doda 10-tak % u samo ulje pred menjanje ili u SAE 30 motorno (najbolje CF-4 ali poslužiće i S3) sa dodatkom dizela (do 10%) kao "ispirol" (pa jedno pola sata "na prazno" u oba slučaja) ... no to je skupo rešenje (ovo drugo, a prvo i neće biti baš najefikasnije).
Možda je ponajbolje da se koristi samo motorno ulje, koje može onda više sati da bude u sistemu (pa i neograničeno) i lepo to ispere, a posle da se koristi u nekom starom fergusončiću (sa skraćenim intervalom, npr. 100 rh). Još bi bolje bilo koristi malo ređe ulje (SAE 20), no takva nije ni lako naći a i posle ima ograničenu upotrebu u motoru (samo zimi) te mi se SAE 30 ili 15W-40 (CF-4 ali i CD, zbog cene) čine kao (naj)bolje rešenje.

- - - - - - - - - -

P.S.
Ako je zaprljanje od menjača, vodite računa da opiljci mogu biti jako loši po ulje ... tako da i ono sa iskorišćenjem ulja u starijom mašini možda i nije baš najbolja ideja (dobro, filter bi trebao da spasi stvari, ali da se promeni na tih 100 rh).
Žrtvovati veću količinu ulja je pak skupo, pa eto vrzinog kola (bolje sprečiti nego (skupo) lečiti).
 
Stalker, koliko su fabrike bile precizne kada su pre 40ak godina davale preporuku koje ulje ide u menjac? Hocu da promenim ulje u istom, pa sad razmisljam koje sipati? Zetor 1976 godiste.
Znam da recimo tada za motor nije postojalo ulje sae 15w40 pa ga ljudi i danas ne koriste vec koriste fabricku preporuku sae 30 recimo a da je postojalo, vrlo verovatno da bi to bila fabricka preporuka (dajem samo primer).
E tako mi pade sada na pamet, da li da se drzim fabricke preporuke oko gradacije menjaca ili nema potrebe?
Da li recimo sipati sae 80 ili 90?
 
@stalker
Kada smo već kod oldtimer-a imam slično pitanje kao što su prethodna.
Generalno sređujem starog Fendt iz '59 godine. U toku je sređivanje motora. Urađeni cilindri, a u toku je livenje novih klipova. Počeo sam da razmišljam o izboru ulja. Pronašao sam na Internetu tehničku dokumentaciju i isečke koje se tiču oko preporuke za zamenu ulja priložiću kao slike ovom postu.
Našao sam ovu starudija od traktora i imam veliku želju da ga vratim u život. Kod starog vlasnika održavanje nije postojalo, tako da ga nisam ni pitao za bilo kakav savet.


U pitanju je Fendt Dieselross FL236 (MWM AKDS 311 Z motor, 20 KS, vazdušno hlađenje).

Molio bih za savet za izbor svih ulja koje moram da zamenim. Veliko hvala
80dd3144ad45987db7caff834cf07a38.jpg
2cf899ce9d085610dea624795fe23d75.jpg


Sent from my TA-1053 using Tapatalk
 
Što se Zetor traktora tiče, čak i nisam siguran da je SAE 30 bilo fabrička preporuka, pre će biti da je SAE 80W bilo.
Mislim da je SAE 80W (ali API GL-4) menjačko, UTTO SAE 80W (još bolje) ili UTTO/STOU 10W-30 bilo mnogo bolje nego motorno SAE 30.
U hladnijem periodu - itekako.
Možda (zbog starosti mašine) UTTO ili STOU 15W-30 još i više ali takvih je relativno malo (npr. Total Multagri TM 15W-30 ili FAM Transhido T, koje doduše nije deklariasano kao 15W-30 ali je zapravo baš takvo; FAM je UTTo a Total STOU, dakle FAM ne može u motor a Total može i za motor, za Zetore iz tog perioda - savršeno).
Ova ulja su u smislu transmisije SAE 80W-85 tako da pokrivaju i SAE 20 i SAE 30 (a zimi skoro i 10W, tj. 15W po deklaraciji).
Btw. Transhido TO-4 SAE 30 (FAM) je bolje koristiti nego motorno SAE 30 ("S3" (Api CD), naročito u hladnijem periodu jer je ovo blizu (praktično) 20W-30 ulje.
Naročito ako se koristi (istovremeno) i kao hidraulično (kako već kod kog modela).

- - - - - - - - - -

Što se Fendt-a tiče, gore pomenuto Total ulje, ili bilo koje STOU 10W-30 mogu da pokriju SVE potrebe (motor, hidraulika, menjač).
Ovo mi se čini i najjednostavnijim rešenjem.
Jednostavno SAE 10W-30 ili 15W-30 baš deluje idealno za taj motor, a potrebe su niske (API CD). Može i neko 15W-40 ali pošto se motor remontuje baš bih išao na fabričku preporuku (prvi put obavezno 10W-30 i kraći interval zamene, npr. 50-tak, a posle menjati na 200 rh).
Što se hidraulike tiče, UTTO 80W bi trebalo da je idealno kao i za menjač (dakle i UTTO 10W-30 što je donekle i jeftinije od STOU; npr. Nisotec Traktol UTTO a imaju ih i Modriča te razni strani proizvođači, pa uporedite cene i afinitete pa vidite šta je optimalno (STOU je ipak jedno ulje mada 10-tak lit. za motor ne pravi veliku razliku, da bi se kupilo veće pakovanje ... mada uzevši dve sezone ili dve promene u sezoni (ako se više koristi) taman možda do burenceta od 60 lit.)
Kod motora bi mu "legla" 10W-30 ulja kao što su:
Shell HX5 diesel ili Mobil Delvac Super 1400 u 10W-30 ali ne verujem da se mogu naći kod nas.
Total Rubia Tir 7200 u 15W-30 (jedno od retkih) bi takođe bilo rešenje u smislu "zadovoljstvo nema cenu" ali je (kao i prethodno) pomalo "overkill" (preskupo i nepotrebno). SVako STOU 10W-30 ili (čini mi se i boljim) 15W-30 će odraditi posao.
(osim Total-a i FAM Super TRaktol je takvo, STOU i približno 15W-30 no nije deklarisano kao takvo (indirektno kao 10W-30 a po teh. karakteristikama je bliže 15W-30)).
 
Nakon remonta motora u istom ostane sitnih čestica silikona,digtunga,pucvala,svega i svačega koje kulturno završi u filteru za ulje i u samom ulju pa je poželjno ga što pre izbaciti napolje.Bar ja tako mislim a ne znači da sam u pravu.
 
Koje ulje bi bila adekvatna zamena za selenia 20k ,koje je fabricka preporuka za fiat 1.8vvt motor, da li moze nesto od ovih jeftinijih , tipa g-drive 10w40 ili nisotec ??


U pitanju lancia lybra 1.8 benzin-plin.
Prethodni vlasnik je uglavnom sipao I.g.a.t. ulje.
 
A baš sam odgovorio na ovo pitanje (juče ako se dobro sećam). Doduše bilo je dugo zapostavljeno (prevideh ga), više nedelja.
Mislio sam da je stiglo u PP ali izgleda ne, pa evo odgovora ovde.
Potrebno je API SL, što će reći: bilo koje 10W-40.
API A3 poželjan ali i to (obično kao A3/B3 ili A3/B4) uspunjavaju (praktično) sva 10W40 (PS) ulja.
Nisotec - može, G-drive, još bolje.
I.G.A.T. može ali nije bog zna šta (nije sve nemačko najbolje, doduše sigurno ovaj brend nije loš ako ništa drugo ima dosta zvaničnih odobrenja za razna svoja ulja). Selenia je o.k. (ali i nije bog zna šta u svojoj klasi) jedino što je cena previsoka.

- - - - - - - - - -

Matic je ukratko objasnio zašto (se ranije menja ulje posle remonta motora).
Zavisi i od načina remonta (i kvaliteta).
Ranije je bilo i kod novih fabričkih motora, sada uglavnom ne (duga je priča zašto i kako), ali ostaje cca. 1000 km za "uhodavanje" (razradu) motora (dok "legnu" karike").
Filter uopšte (a ovde naročito) služi kao "zaustavljač šrafova" (većim metalnih delova, većih od 0,02 mm). Sitnije čestice neće zaustaviti.
Za razliku od čestica nastalih habanjem (uglavnom mikrometarske veličine) posle mašinske obrade motora ima čestica različitih veličina (granulometrijski sastav od reda veličine stotina nm do desetina mikrometara).
Sve to (manje od cca. 0,02 mm, zavisno od filtera, makar je 0,01 mm) prođe kroz filter. Osim toga, ako maš. obrada nije baš fabrička, u toku prvih 10-50 rh motora će nastati veće čestice nastale od habanja (dok sve "legne") pa ako se ulje ne zameni, ostaviće posledice po motor (skratiće mu radni vek, nekad neznatno a nekad i više od toga). Značajnije je ovo poslednje navedeno.
Ko neće - ne mora, ali dea se štedi za cenu jedne izmene ulja (i flitera) na cenu remonta motora - ne vidim razlog (obično bude baš "ušteda").
 
Moze neka preporuka za ulje 5w40...Kupio sam audija 2.5 od 114 kv i trebao bi mu ulje promijenuti a nisam siguran sto je predhodni vlasnik sipao...
 
Što se Zetor traktora tiče, čak i nisam siguran da je SAE 30 bilo fabrička preporuka, pre će biti da je SAE 80W bilo.
Mislim da je SAE 80W (ali API GL-4) menjačko, UTTO SAE 80W (još bolje) ili UTTO/STOU 10W-30 bilo mnogo bolje nego motorno SAE 30. U hladnijem periodu - itekako.

Evo je originalna knjizica koja je dosla uz zetora. Ovde pise za menjac INA Hipenol 80.

Da uprostimo: znaci, ako je ovo INA Hipenol 80 zapravo sae 80, i ako treba da menjacko ulje za mog zetora zadovolji API GL-4 standard, to znaci da necu pogresiti ako cu zameniti menjacko ulje i sipati recimo SAE 80 ili SAE 90 sa potrebnim standardom GL-4?

Primera radi, svako od ova tri ulja je sasvim ok za mog zetora? I da li je bolje uzeti GL-4 ili GL-5?
1. Klasican Traktol 80 API GL-4
2. Viskol viskolube SAE 80, 80W90 API GL-4
3. Viskol viskolube SAE 80w90 API GL-5





 
Hipenol je sada GL-5 ali da li je i tad bio ... teško je reći.
Tačno da je danas GL-4 skoro prevaziđen standard i retko se koristi (mada još ima MB odobrenja tog nivoa, kao i VW), ali je za Zetor više nego dovoljan.
I tačno je (kao što naglašavaju proizvođači aditiva) da su GL-5 ulja od sredine 90-tih manje agresivna (teorijski ne utiču) na bakar i mesig ali ako ih ima u sklopovima ostaje GL-4 kao bolje rešenje, čak i UTTO pod 1.

Dakle, pre svega rešenja 1 i 2. Ipak, pre svega SAE 80W ili 80W-85 a GL-5 je izgleda manje bitno (ako je već bilo preporuka).
Ostaje UTTO ili STOU 15W30 (praktično 80W85) kao najfleksibilnije rešenje, doduše nema takvog kod Viskol-a.
Inače, Viskol bi trebao da je o.k. (verovatno i cena dobra). To je toliko stara mašina da mu nisu neophodna ulja po današnjim standardima. API CD za motor je "puna kapa" (doduše od 1955. postoji). Neće mu (ništa) faliti ni od CF-4, naravno.
Za motor (sa SAE 30 i SAE 20W zimi) je 10W-30 vrlo dobro rešenje (kao i 15W-40) a 15W-30 praktično idealno_Odradiće posao i dobro SAE 30 ali ne i zimi.
Samo redovno menjajte maziva i sve će biti o.k.
Za motor i na 200 rh ako koristite ulja koja su preko S3 (API CD), dakle CE, CF, CF-4 ... preko je "overkill" (nepotrebno bacanje para).
Ako ostajete na jeftinijim CD uljima (naročito monogradnim) onda menjajte po preporuci (na 100 rh, može i malo više (npr. 125 rh)).
I to je to.
 
Dakle, pre svega rešenja 1 i 2. Ipak, pre svega SAE 80W ili 80W-85 a GL-5 je izgleda manje bitno (ako je već bilo preporuka).

Inače, Viskol bi trebao da je o.k. (verovatno i cena dobra). To je toliko stara mašina da mu nisu neophodna ulja po današnjim standardima.
Samo redovno menjajte maziva i sve će biti o.k.
Za motor i na 200 rh ako koristite ulja koja su preko S3 (API CD), dakle CE, CF, CF-4 ... preko je "overkill" (nepotrebno bacanje para).

Hvala na odgovoru. 30 litara viskolube API GL-4 kosta svega 7000 dinara.
Za motor sam presao, po vasoj preporuci, na 20w50 long life.
 
O.K.
20W-50 ako troškari ulje, posle remonta 15W-30, za dobro stanje 15W-40 (može i SAE 30 ako se ne koristi ispod nule).

- - - - - - - - - -

@smiljan123

Izvinite, prevideo sam pitanje.
Ovo nije PD motor tako da VW 505.01 nije obavezno. Ipak, mislim da su to najbolja ulja za njega (u 5W-40).
Može i bilo koje 5W40, a ako je u dobrom stanju i 5W30 sa HTHS (da ispunjava VW 505.00, da je ACEA C3 ili A3/B4; naravno najbolje je koristiti 5W-30 sa VW 505.01 ili pak 504/507 (što je doduše skuplje, duge intervale zamene nakon tolikih godina ne preporučujem)).
Npr. pomenuti Mobil je o.k. a ako troškari ulje ili je samo sa više od 300k km može i 5W-50 (ili 10W-40 kao jeftinija mada lošija alternativa).
 
Nazad
Vrh