Ispust za krave

RatkoPa

Član
Učlanjen(a)
19 Jul 2011
Poruka
3.940
Lokacija
Banatski Brestovac (Pancevo)
Jel pustate svoje krave napolje?
Moje su od polovine marta dokle god sneg nepadne napolju,mnogo se lakse tele,zdravije su a i mnogo manje posla oko njih
Cim se prolepsa vreme trebam da napravim malo bolju natstresnicu zbog ladovine
1z4d0jo.jpg

Ovako cistim
t88178.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja primećujem da sve više ljudi drži krave napolju kad prolazim po selima oko Obrenovca i Uba. Nekad si mogao na prste da ih nabrojiš ali ih sad ima dosta napolju.
 
Ovo vam je odlična stvar, veliki i suv ispust, svaka čast.
Ipak još uvek malo ljudi koriste ispuste.
Vidim da imate i simentalca i hf.
 
prve godine je bilo malo problema dok nisu sabile zemlju, sad samo voda povrsinski namoci ali se to brzo osusi. na cetvrtoj slici se vidi gdje je prokopan kanal koji vodi u potok tako da je odvodnja vode trenutna a cijeli teren blago visi prema toj strani. prednosti ispusta su ogromne i najbolje se vidi kod telenja jer se oko 30% same otele , ostalo uz malu pomoc a veterinar samo u nekim ekstremnim slucajevima (poneka junica i ev. ogromno tele). najzanimljivije ih je promatrati ljeti kad su vrucine, sve stoje u čekalištu i svako malo jedna ode van ako se vrati i dalje čekaju a ako se ne vrati onda i druge idu van ali to tek predvecer i vani su cijelu noc pa ih treba ujutro skupljati za mužnju. od 46 krava 3 su HF-a i 4 CS-a, to smo ( u to vrijeme sam i ja tamo zivio) isprobavali sto je bolje i potaknuti "savjetima" uzeli dva komada CS-a i dva komada HF-a tako da sad jos uvijek postoji njihov podmladak. kad se sve stavi na papir bolji se pokazao simentalac, jer za ono sto HF da vise mlijeka toliko su veci troskovi veterinara (ketoza,mastitis, izostanak estrusa) manji broj laktacija, manje se dobije za telad a nerviranje s njima se ni nemoze izracunati, CS je nesto bolji ali ipak se najbolje pokazao austrijski simentalac koji je neka sredina nije veliki kao njemacki (2000.g. smo kupili prvih 6 iz bavarske) ili domaci ali mu je mliječnost dosta veca. stajski prosjek je negdje oko 7000 l, dvije krave su imale prosle i pretprosle godine preko 9000 l (obje simentalke)
 
Ova tema i ona otvorene stale bi trebalo spojiti,jer zapravo otvorene stale se mogu smatrati i ispustima,samo u kojima se drzi stoka preko cele godine,na isto dodje.
 
Planiram da napravim obor za krave imam uslove za to,stala je sa tri strane zatvorena jedna strana je ottvorena teren ima mali nagib tako da ne bi imao problem sa zadrzavanjem vode,planiram da napravim tako da krave mogu ulaziti u stalu da piju vodu jer su tu pojilice,jedino nemam ideju kako da napravim sistem muze ali da nije nesto skupo,imam 7 muznih krava u principu 5 se stalno muzu,muzlica je Virovitica standardna na tockovima jel imate neki predlog?Ovo bi uradio naj vise zbog teljenja i naravno manje posla!I kolika temperatura treba da bude u stali da bi se krava dobro osecala i da bi noramalno davala mleko,u principu koliko ove niske temperature stete govedima?
 
manje im štete nego one više od 30 *C, samo ne smije biti propuh i vlaga. do -10 nema nikakvih problema ispod toga do -15 smanje kolicinu mlijeka jer više energije troše na zagrijavanje.a kriticne temperature su ispod -20 tada vec imaju problema s odrzavanjem tjelesne temperature. kao neki optimum za krave je od 0 do 20 *C
 


---------- Poruka napisana u 14:59 ---------- Prethodna poruka je at 14:57 ----------

igordulic
Nije to isto.Bolje je da su odvojene teme, bar po meni,
 
Poslednja izmena od urednika:
ispust za krave

koristim ispust za krave od ranog proljeca do kasne jeseni, u jednoj strani ispusta samo budu preko noci a na drugoj strani se daje kabasta hrana i tu protice potok na kojem se napajaju, koncentrat se daje kada je muza koja se obavlja na vezu, prednosti ovog nacina drzanja su visestruke (bolje zdravlje krava, lakse ciscenje, lakse otkrivanje estrusa i dosta toga) ali ima i nedostataka (koje su jace otimaju hranu, kada je kisa blate, moraju se po noci zatvarati), u svakom slucaju bolje je koristiti ispust ukoliko postoje uslovi za to.
 


---------- Poruka napisana u 14:59 ---------- Prethodna poruka je at 14:57 ----------

igordulic
Nije to isto.Bolje je da su odvojene teme, bar po meni,

Ali o istom se diskutuje,sta je otvorena stala bez krova nego ispust,naravno neko je koristi u namenu samo po potrebi i kada misli da su uslovi u redu da krave borave na tom mestu,neko ih koristi tokom cele godine.
No kako hocete,samo mi bezveze bilo da se diskutuje u jos jednoj temi o necem sto vec postoji.
 
Dok sam radio na farmi krava puštanje u proleće u ispuste je bio doživljaj.
U štali je bilo 88 krava, prvo smo ih sve odvezali i onda odjednom puštali u ispust, a ispust je bio nekih 20 m udaljen od štale pa su sa strane morali stajati radnici da krave ne pobegnu, ali redovno je bar par komada bežalo.
Kad krenu od vrata obiđu ceo ispust i ako kapija nije zatvorena vratiće se u štalu, e to nam se jednom desilo i onda nastaje ludilo.
 
које су димензије испуста и колики је размак између цеви
 
malaksalo do kraja marta ih vracam u stalu na muzu i tu ostaju preko noci,ujutru ih opet pustam,a od aprila su stalno napolju a na muzu idu u stalu

cika_jova sutra ti javim mere,neznam tacno.Ispust mi je bio duplo veci ali sam ga skratio kad sam pravio hangar
 
I ja imam ispust, u kom su krave preko dana, a uvece ih uterujemo u stalu... U ispustu se pustaju odmah nakon muze, a zatim se teraju u pasnjak koji je nedaleko od kuce... Ove godine imam u planu da taj ispust malo sredim, tako da krave tu budu non stop, samo za vreme muze da se isteruju iz njega...
 
Nazad
Vrh