Uzgojne bolesti pilica

Koji lek je najbolji protiv proliva? Bilo kako da pazim na higeniju malo malo pa pojavi. Pozz
 
Morate voditi racuna,da do proliva ne dodje.Svaki lek protiv proliva ima karencu.Cemu trovanje samoga sebe.Tretiraj obolele pilice sa enrocin 10%,al se prvo mora resiti uzrok proliva.
 
Poslednja izmena od urednika:
Da ne otvaram novu temu. Pripremam zivinarnik i na moje zaprepascenje na zidovima primecujem vasi. Presao sam brenerom, ali ne smem kod drvenih delova. Da li krecenje resava stvar ili je potrebno jos nesto?
 
Krec ne moze resiti problem.Kupi u apoteci vetiol i nek ti kazu,ili procitaj sam sa uputstva dozu,kojom treba oprskati.Pozdrav
 
Hvala puno obojici.
Jedino mozda predstavlja problem sto su u susednoj prostoriji kunici (razdvaja ih zid od lamperije).
 
Ljudi pozdrav svima! Imam za mene jako veliki problem pa vas molim da mi pomognete. Poceo sam uzgoj 100 komada. Na samom startu mi je uginulo dvanaestak komada i pored tretmana antibioticima, kazu piliici dosli infiiicirani jer im nisu srasli pupkovi pa se infekcija prosirila na digestivni trakt te su zbog toga imali crnu stolicu. Rekoh ajde nek je to svo zlo ali nije. Pilici su sada u 7. nedelji a od pre neki dan mi je uginulo jos 4 komada i to tako da najpre vidim da ne mogu da podignu glavu, tako se pate i treci cetvrti dan uginu. Na njima nista nisam uociti niti se moze pronozirati koje ce pile da strada. Dakle polozaj glave je kao kada dete koje pokuva da prohoda podigne tur a glavu gura ispred sebe. Interesuje me sta je po sredi i narocito da li su takvi plici za upotrebu tj ljudsku ishranu. E da, kada sam zaklao dva komada u jednom je u zeludcu bilo izrazito zelena masa, za koju nemam pojma odakle je a kod jednog sam nasao kamen u bubregi. Koristim Jabukinu hranu i do sada nisam imao problema a jedan drugar kaze da misli da je rec upravo u hrani. Zelim da vam sa u napred zahvalim na savetima i pomoci.
 
Ljudi pozdrav svima! Imam za mene jako veliki problem pa vas molim da mi pomognete. Poceo sam uzgoj 100 komada. Na samom startu mi je uginulo dvanaestak komada i pored tretmana antibioticima, kazu piliici dosli infiiicirani jer im nisu srasli pupkovi pa se infekcija prosirila na digestivni trakt te su zbog toga imali crnu stolicu. Rekoh ajde nek je to svo zlo ali nije. Pilici su sada u 7. nedelji a od pre neki dan mi je uginulo jos 4 komada i to tako da najpre vidim da ne mogu da podignu glavu, tako se pate i treci cetvrti dan uginu. Na njima nista nisam uociti niti se moze pronozirati koje ce pile da strada. Dakle polozaj glave je kao kada dete koje pokuva da prohoda podigne tur a glavu gura ispred sebe. Interesuje me sta je po sredi i narocito da li su takvi plici za upotrebu tj ljudsku ishranu. E da, kada sam zaklao dva komada u jednom je u zeludcu bilo izrazito zelena masa, za koju nemam pojma odakle je a kod jednog sam nasao kamen u bubregi. Koristim Jabukinu hranu i do sada nisam imao problema a jedan drugar kaze da misli da je rec upravo u hrani. Zelim da vam sa u napred zahvalim na savetima i pomoci.
Nisam neki strucnjak ali da nije mozda u pitanju KOKCIDIOZA,ili los koncentrat.Ija imam slican problem,naime moji pilici ce uci u sestu nedelju a od 60kom.crklo do sada 13pilica.Neki se izvrnuli a neki su kunjali i crkli.Na jednom sam primetio oko tura onako napreglo crveno.Zanima me dali su za ljudsku ishranu,molim savet
 
Poslednja izmena:
Nekada treba i "odmoriti" zivinarnik. Kada se tera tura za turom bez odmora zivinarnika hoce i pored sve zastite da se nesto zaleze i onda nastaju nevolje.
 
Evo, verovatno stvari stoje ovako, veterinar kaze da je rec o virusu spavanja i da meso jeste za ljudsku ishranu. Doduse veterinar nije video pilice vec je zakljucak izveo na osnovu prenete simptomatologije. Osim toga kaze da ce nakon ovih poplava biti sve vise raznih zajebancija koje ce se cak odraziti na voce i povrce. Sto se tice tretmana pilica u hranu sam im dodao stocni zeolit a u vodu zivomicin a sve one koji su poceli da kunjaju odmah odvojio i spricem im na silu sipao vodu sa zeolitom. Nekolicina ih se oporavilo. Eto to je moje iskustvo i saznanje. Mislim da cu stvarno odmoriti malo zivinarnik ali zelim da kazem i pocetnicima, kao sto sam i sam, nije bez veze priprema, dezinfercja i profilaksa kada se ovo radi ocigledno. Dve ture pilica prosle skoro besprekorno a sad vidi ...ebancije.
 
Pilici su stari skoro 2 meseca. Hranjeni sa koncentratom Gebi i upravo su dobili zavrsnu smesu (prekrup, suncokret, jecam). Za 1-1,5 nedelja bih trebali da se kolju. Medjutim, pre oko dve nedelje su uginula dva pileta (perje oko kloake je bilo belo kao od kreca) pa sam im davao terapiju Flumekvin, 5 dana, 10gr na 10 l vode, po svojoj proceni. Uginjavanje se nastavilo i jos se i povecalo. Pile, jedan dan ne moze da stoji na nogama, kao da je tezak sam sebi, bezvoljan, i sutradan se trese kao da mu je hladno i ugine. Svaki koji je uginuo je umazan kao sa krecom. Ponovo sam poceo da im dajem terapiju (danas treci dan) Flumekvin ali za 50 % jacu. Ne verujem da ce pomoci.
Sta raditi u ovoj situaciji ?
O kojoj je bolesti rec i da li leciti i cime ili klati ?
Da li je takvo meso za ljudsku ishranu ?
 
Poslednja izmena:
Da li je moguce da niko nema iskustva sa ovim slucajem.
Malo detaljnije. Svako pile koje se razboli ne moze da hoda niti se pomera. Na istom mestu je non stop kao da je paralizovan. Ne jede ne pije i ima proliv. Proliv je beo kao krec i kada se osusi je kao gips. Od pre cetiri dana su bolesna dva komada i samo njima dajem Enrocin kapi sa spricom, dva puta dnevno po 40 ml. Smesa je 3 kapi Enrocina u 2dl vode i nekoliko kapi vitamina. Stanje se ne poboljsava i mislim da nije enrocina da bih vec uginuli. Od juce je bolestan jos jedan i identicne simptome ima. I njemu dajem Enrocin.
Koja je bolest u pitanju i sta raditi ?
 
Ne znam kako paziti od koga se dobavljaju pilici posto ih kupujem u prodavnici ? Ne valja jedan koncentrat pa predjem na drugi (Gebi) i u toj prodavnici u kojoj ima Gebi narucim i pilice.
Bio kod veterinara 06.10. Po tome kako sam mu opisao moze da bude svasta. Moze da bude i Gumbori virus koji je veoma rasprostranjen. Posto su vec za klanje da dajem Enrocin kapi 5 dana samo ovima sto su bolesni i da se prati. Danas (10.10.) bio ponovo kod veterinara. Secirao sam jedno pile, slikao ga i pokazao mu slike. Gledao je creva i nista konkretno nije kazao. Na pitanje da li da ih bacim ili sta da radim, posto ne drzimo pilice da bih zaradili ili ustedeli vec zbog toga da bih znali sta jedemo, ostalo je da dajem svima Enrocin i prvi koji ugine da se spakuje u kesu i donese.

Prva dva veterinara sa kojima sam pricao telefonom, kada su culi da su pilici stari dva meseca, kazali su da se kolju posto je u pitanju infarkt i samo se prevrnu na ledja. I to sto je belo obicno kada uginjavaju izbace mokracu. Drugi je kazao da su prerasli kriticni period. Kada sam ih ispravio u konstataciji da se ne prevrnu na ledja, nisu se mnogo obazirali, vec su kazali da se kolje.

Ono sto je meni bilo cudno, a nisam kazao veterinaru jer je video na slikama, je to sto pile u zeludcu ima hrane kao da se upravo najelo (ali samo u zeludcu) bez nekog mirisa (znaci da se ta hrana ni ne vari). Creva i ostalo je sve prazno kao da nije jeo danima. Kao sto i nije jeo nekoliko dana. Po meni ako ima proliv ne bi trebao da ima u zeludcu hrane ?
 
Poslednja izmena:
*******

Veterinar secirao pile i video da je samo malo uvecana jetra. Ostalo sve u redu. Analiza je dosta skupa tako da se ne isplati.
Nismo dosli do nikakvog zakljucka i sada ne znam sta dalje ?
 
Znaci ni veterinar ne zna.Pilici imaju iste simptome za vecinu bolesti.Ima ih na hiljade.Tako da je veoma tesko dati pravu dijagnozu bez podrobnije analize.
 
Nakon Enrocina davan je Sulfamidin (svim pilicima), 5 dana. Kao da se od toga malo smirila situacija, i dva-tri dana nakon prestanka terapije ponovo se pojavilo pomalo proliva sa belim krecom. Prosla je karenca 14 dana i u medjuvremenu nije nijedan uginuo. Trenutno ih ima 15 kom od kojih su dva izdvojena jer pokazuju znake bolesti.
Trenutno se stiglo u fazu sa pitanjem da li da se kolju ili da se bace (misli se na ove sto deluju zdravi) ?
 
Tesko je tu bilo sta savetovati. Ako veterinari ne mogu da rese stvar, sta onda mi treba da napisemo.:sta: Zao mi je sto nemamo pravoga odgovora i mislim da ces sam morati da prelomis.
 
Hvala na odgovorima.
Mislio sam da ove koji deluju zdravi, ako mogu da se jedu, izdvojim svaki u poseban boks, i sutradan bi se tacno znalo koji ima vodenast beo proliv. I ako neki od njih ima da se likvidira.
Sta rade proizvodjaci kada se ovako nesto dogodi ?
 
Nazad
Vrh