Uloga veterine i veterinarske usluge

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
taj sto je radio carske genijalac zna samo da uzme pare i nista drugo
uspeh mu je u 3 lepe
:ppozdrav:
 
Ja i kolega radili carski na nazimici,27 sati posle početka prašenja,izvadili dva mrtva preseta (oprašeno 9 živih),posle dva sata krmača ustala pila vodu,sutra dan jela i posle odhranila ovih 9.Da nije bila zima krmača bi već uginula od sepse do tad.Bog odluči ko je za život mi samo malo pomognemo.
Post je spojen: [time]1269530119[/time]
_________________________________________________
Da zaboravih da kažem naplatili smo 3500din kad je bilo sve uredu
 
Carski rez kod ovaca i kod svinja je neusporediv.
Nije nikakva nauka napravit carski rez, ali ovce opcenito tesko podnose ovakve zahvate, i nakon napravljenog carskog reza kod ovce uvjek treba dati prognozu 50 : 50. Moze biti ok poslje operacije a sutra je nadjes uginulu.
Osim toga u prvom slucaju su bila jagnjad vec uginula. Jako brzo dolazi do intoksikacije, a kad vec dodje do intoksikacije, tesko da ce ovca sve to prezivjeti. S obzirom da je carski rez zadnja stvar koju treba raditi kod teskih poroda, a i poziv veterinaru dolazi kad su vec nastupili problemi, ne mogu se ocekivati cuda. Jednom sam imao priliku uci u porodiljni kanal ovce da bih izvukao uginulo jagnje i odmah nadjem puknutu maternicu. Dvojica koja rade na farmi su vec pokusali i kad nisu uspjeli zvali su. Ali vec je bilo kasno i steta je vec bila poprilicna.
Zbog toga ne triba uvjek kriviti veterinare. Obicno su uzgajivaci ti koji ih izbjegavaju zvati, a kad nastupe preblemi onda ih zovu, a tada je u nekim slucajevima vec poprilicno kasno za pomoc.
Drugo s cim se ne slazem je navod da je zahvat naplacen tek kad su vidjeli da je sve ok.
A da je lose zavrsilo znaci nebi nista naplatili :haha:
To je degradiranje samog sebe i svog znanja. Triba uvjek naplatiti ako si pozvan na intervenciju. Druga je prica kako i koliko naplatit.
 
Procitao sam sve o ovoj temi i u vecini se slazem, ali nedavno kod prijatelja na farmi koza gde sam se zatekao oko resavanja papirologije-maticne evidencije, desilo se sledece: na farmi je konstatovana invazija kod jaradi i to jedne vrste bakterije, tako da je vec pomalo kasno kada su dobili antibiogram poceli sa terapijom, medjutim u 18 casova dolazi lokalni veterinar sa dva pomocnika, bila je subota, pomocnici su mladi i totalno neobuceni, radnici sa farme su vec bili otisli, i posto je veterinar video da ce sam sa svojim pomocnicima morati hvatati jarad po boksevima neverovatno je poceo da se ponasa, psuje na momke, vice, i osmatrajuci da li ga neko posmatra ili ne jare koje se koprcalo izmedju nogu je divljacki i posteno udarao kako bi se smirilo i kako bi ispraznio svoju negativnu energiju. Bez obzira na sve, ponekad se strasno ponasaju, a na toj farmi ima 400 koza i pregrst jaradi gde sigurno ima posla i zarade.
 
na mojoj farmi je radit carski rez ,dvaputa,oba puta je napltio po 35 eura i neke lijekove posle toga po 15 eura ukupno 100 eura za dva zahvata....da li je to skupo ili ne tesko je presuditi jer bez veterinara nemozemo a njihova znanja u kozarstvu su prilicno skromna sto je vidno iz svih tekstova....moje misljenje je da bi veterinarske stanice trebalo da pojacaju svoje sposobnosti stim sto ce mlade veterinare slati na usavrsavanje u druge zemlje.........zatim mislim i da je mali broj veterinara(bar kod mene)po broju grla stoke,krupne i sitne,i tako se desi slucaj da se u dva tri sela teli krave istovremeno a moja koza treba carski rez,a jedan dezurni veterinar,pa on pozuri poteci,pa zove telefonom da se koza tovari i dovozi u stanicu i odmah kaze ja cu stici tek za dva sata e tada je preskupo da je i dzabe carski rez
 
Veterinari kao i ostali, neki vole svoj posao neki ne vole ni sebe, neki znaju neki ne, neki deru neki su umereni. Za ostalu stoku predpostavljam da su mogli znanje da dobiju na fakultetu a praksu da steknu. Problem je sa kozama. Tu fale generacije pravih strucnjaka. I sad ljudi koji gaje koze i veterinari zajedno uce. Moj savet je da odgajivaci savladaju sto vise materije iz literature da mogu u jednostavnijim situacijama sami da pomognu, ali jos vaznije da mogu da prepoznaju situaciju. Nista ne vredi ni najbolji veterinar ako ga kasno pozovemo. Dobro obucen uzgajivac moze puno da pomogne veterinaru jer ce umeti da zapazi kljucne simptome. Tako veterinar moze lakse da dobru dijagnozu. Ali najvaznije je da savremeno stocarstvo zahteva obucenog uzgajivaca pre svega zbog dobre preventive.
Najveci broj potencijalnih problema moze da se preduhitri.
 
Osim kada se radi o vrhunskim životinjama, mislim da se carski ne isplati, bolje je zaklati životinju
nego rizikovati trošak, mučenje životinje i neuspjeh.Ako je rasno grlo koje vrijedi rizika to je opravdano.Vjerojatno je nakon takvih zahvata povečan rizik da se komplikacije ponove.
 
U pravu si strile. To je sasvim bezpotreban zahvat ako se ne radi o vrijednoj zivotinji u smislu davanja dobrog potomstva. Kod takvih slucajeva nema mlika, ili su janjad ili jarad mrtvi, itd itd.
Ali sta ces napravit s zivotinjom? Ili je ubit i zakopat ili ljecit. Nema druge.
Sve je na sasvjesti vlasnika.

strile je napisao(la):
Osim kada se radi o vrhunskim životinjama, mislim da se carski ne isplati, bolje je zaklati životinju
nego rizikovati trošak, mučenje životinje i neuspjeh.Ako je rasno grlo koje vrijedi rizika to je opravdano.Vjerojatno je nakon takvih zahvata povečan rizik da se komplikacije ponove.
 
Kažu na Pešteru ,neka nam je dragi bog u pomoći,prvog veterinara koga sam upoznao je kao srednjoškolac imao je brucelozu i posle nije mogao da ima decu.
 
to sam video n aforumu,citam da ej u bosni epidemija u nekim opstinama da ima na desetine obolelih ljudi
 
Ma ne samo Bosna sva pogranicna podrucja su kriticna jer vlada siva ekonomija a to je nemoguce spreciti.Treba se paziti da nebi radi ovna trebao cijelo stado ponistiti ne samo stado nego sve sto hoda osim kokosaka i jos familiju cijelu zaraziti pa i bez potomstva ostati.Jako delikatna stvar.
 
Nazad
Vrh