Uloga veterine i veterinarske usluge

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
B

brundalo

Guest
Evo kako smo se kolege djura, šošara, ja i mnogi drugi "očešali" o veterinare, susretali sa svakakvima vrstama usluga, od onih visoko profesionalnih do onih veterinara kojim ne bih dao da mi čuvaju 2 nacrtane ovce - jer bi im i one pobigle, to otvaran ovu temu... nadan se da ce se pridruzit i pravi skolovani veterinari. Cilj je otkriti i pohvaliti one profesionalce ali isto tako da eliminiramo one koji rade vise stete nego koristi. Izvolite kolege pa pucajte iz svih oruzja :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Veterinari - veterinarske usluge i koliko smo zadovoljni njima

Ne bih ja razdvajao ovu temu od teme bolesti i nega ovaca, jer svaka njihova intervencija je vezana za neki problem pa je dobro imati sve to na jednom mestu. Ovaj deo bi bio interesantan da nam se predstavi kako su organizovane službe u Hrvatskoj ,Bosni , Makedoniji , Crnoj Gori ili ako neko zna kako je to u EU
 
Odg: Veterinari - veterinarske usluge i koliko smo zadovoljni njima

Kod mene u kraju ima dosta veterinarskih stanica i može se reći da je jaka konkurencija, tako da imamo mogućnost izbora i samo dobri i veterinari dostupni u pola dana ili pola noći ostaju u poslu. Znao sam jednog koji je bio drugarčina ali kao stručnjak je bio nula, prošao faks na prepisivanja i muvažu, tako da je vrlo brzo propao.
Postojao je jedan koji je udario šamar čoveku zato što nije bio ozbiljan i predan poslu dok su štrojili nekog pastuva ali je bio veterinar prve klase, lečio je dobro i čekao za plaćanje a nekad uzimao i u naturi. Sve u svemu ovi koji su kod mene i sa kojima sam saradjivao i saradjujem stvarno su ljudi stručnjaci i ako nešto neznaju odu informišu se i vrate se da završe posao. Takodje za plaćanje ponekad su me čekali i po mesec, što bi malo ko uradio.
Čuo sam iz nekih priča da po nekim mestima neće da idu na poziv i oderu čoveku kožu sa leđa kad treba da plati.
Tako da u odnosu na to ovi kod mene su zlatni :D
 
Odg: Veterinari - veterinarske usluge i koliko smo zadovoljni njima

Evo moj zadnji slucaj. 25-og proslog mjeseca pobacila mi kozica - prvojarka. Kasni pobacaj. Ja po zakonu odmah plod u kesicu, metnem ga u frizider do sutra ujutro i onda ga posaljem u Zadar. Ovi navodno odmah to prebace u Split, nazovu me i kazu da ce se rezultati znat za 10-15 dana. Ok cekam ja i danas mi dosadilo pa nazovem i Zd i ST a ovi me upute u Zagreb. A tamo me doceka sok. Materijal je u ZG stigao u stanju raspadanja i da nisu mogli nista ucinit. I kome ja sad da j..... mater ako drzava mene bude zajebavala....
Opet drugi slucaj iza nove godine di mi je veterinar pomoga telefonom i to zvao on mene na mobitel jer ja nisan ima kinte na kartici i pomoga mi da donesen na svit zivo i zdravo janje ili mozda 2 ne znan vise, uglavnom sam ja izvuka jedno. Interesantno je da se taj veterinar zove pravim imenom i prezimenom Branko Čoban....
Dobro mozda san ja u malo specificnijoj situaciji od vas kolege jer ja ipak zivin na otoku i sta znan naucija san od veterinara iz Zd ali i od turista koji dodju ovdje ljetovat a takodjer i od starih cobana koji su jos zivi a imaju znanja i volje te previse iskustva i vole ga prenit na nas mladje koji volimo ovaj posao... :ppozdrav:
 
Odg: Veterinari - veterinarske usluge i koliko smo zadovoljni njima

Ne treba puno osudjivati veterinare, jer nisu ni oni krivi sto ih nisu ucili o lecenju ovaca i koza, vec samo goveda,svinje,zivina, itd.
Uradjena je privatizacija, zazivelo je trziste-konkurencija, pa cu birati kog veterinara cu zvati, naravno najboljeg-koji zna vise od mene o lecenju ovaca i koza, a i on ce doci jer ja to debelo placam.Kao i za auto, biram najboljeg majstora.
Dodao bih nesto i o lecenju ovaca i koza u EU.Uglavnom se radi preventiva, vakcine itd. a jako malo lecenje, jer je neisplativo, veterinarske usluge skupe u EU, tako da ako gazda ne moze da resi problem, ovca ide na klanje. Naravno ovcari imaju velika stada i gubitci su vec uracunati u kalkulaciju troskova i poslovanje farme.Zato su ovcari skolovani i obuceni uostalom i za lecenje svog stada.
 
Odg: Veterinari - veterinarske usluge i koliko smo zadovoljni njima

Evo mog slučaja:pre mesec i po dana jedna ovca počne da mi se ponaša čudno.Ja je odvojim i zovnem jednog veterinara. On je pogleda i kaže da je izgubila kalcijum. Da joj neku inekciju i infusiju i ode. U toku dana ovca prestane da jede i nemože da ustane. Kaže čovek nema problema ,biće u redu i neće se jagnjiti još mesec dana.Prođe par dana ,ja se namučio nutkajući joj sve i svašta pod nos -ali džabe, ni zalogaj. Odlučim i zovnem drugog veterinara:slična priča i objašnjenje:neće se jagnjiti skoro a od ovoga što će joj dati ima da se digne sutra najkasnije prekosutra. Kad sam prekosutra ušao ujutro u štalu zamalo se nisam šlogirao:iza nje u gomili balege leži mrtvo jagnje. Popizdio sam i odmah zvao ovog drugog veterinara . Došao čovek i sve sa osmehom:pa eto dešava se,njoj o glavu i tako to... Kaže evo vidiš i debelo crevo joj je krenulo napolje. Nema od nje ništa nego je kolji da bar neke koristi bude. S obzirom da joj nisu dali ništa ozbiljno, meso je za upotrebu. Ja i zet je jadnu iznesemo napolje i zakoljemo. Dok je ležala a mi čekali da iscuri krv, ja čučnem da pogledam kako izgleda to kad krene debelo crevo i ...bam,još jedan udarac-njoj ne viri debelo crevo nego njuškica drugog jagnjeta. Ma ljudi hteo sam ovu budalu da ubijem da je bio u blizini. majka me je smirila i ubedila da batalim raspravu i obračunavanje sa čovekom koji seba naziva veterinarom-i to jedan nego dvojica. Platio sam svoje neznanje (početnik Sam) na najgori mogući način.
 
Odg: Veterinari - veterinarske usluge i koliko smo zadovoljni njima

Meni je jedan "strucnjak" upropastio 2 elitne ovce carskim rezom.Prvu je radio kao pocetnik pre nekoliko godina-sklonio sam ovcu cim se oporavila.Drugu je trebao da dodje on po pozivu da izvadi vec mrtvo jagnje-on dasa posalo tehnicara koji je isao kad i ja u srednju samo mladji i nije znao da bekne u skoli.(samo takve i zaposljava)Carski radio vise ja nego on.Ovcu sam ja izlecio jer nije dao nista osim 1 Jugocilin sa "strucnom" konstatacijom da joj je dovoljno_Onda kad on otisao ja udario moju terapiju i drugi dan ovca ustala i setala po boksu.Zinuli od cuda kad sam otisao u ambulantu i rekao im da ovca seta i normalno jede.Vrhunac price je bio kada je u junu 2007 namerno mi upropastio kuju Šarplaninku jer je imala zarazenog krpelja.20 dana je odugovlacio da dodje kod mene da je pogleda ili da je dovedem u ambulantu(govorio mi da je toplotni udar dok nije smalaksala nacisto).Kad je se konacno smilovao davao je kontra terapiju. I kad smo mu otac i ja rekli da vidimo da je ubija i da nam kaze zasto nam se sveti on je rekao:"A ovce ko vam leci ovce".Hvala bogu stado mi je zdravo a to rutinskih intervencija i pomoci kod jagnjenja radim sam.
Kuju je pokusao da izleci drugi doktor ina ce divan covek-operisan od srca ustao iz kreveta i dosao iz Šapca da je vidi i pomogne,ali bez uspeha jer je maestro usro motku do kraja.
Slicno je prosao i moj drug iz vojske samo iz susednog sela sa kravama i istim "strucnjkom",kao i mnogi ljudi iz nase opstine.Ta budala vet ne zasluzuje da mu se ime pominje.

Od dvojice starih doktora sam mnogo cega naucio i saznao.
1.Dr Dule Gostovic iz Šapca od koga sam ispekao zanat i bio kod njega na praksi u srednjoj skoli.Divan covek i iztuzetan strucnjak ali steta operisao srce pre 2-3 godine.
2.Dr Zdravko Mihajlovski iz Koceljeve divan covek u penziji od koga sam mnogo saznao prakticnih caka,dobar prijatelj mog pokojnog dede po majci.
3.Dr Dusan Ilincic iz Koceljeve jedan mlad veterinar,dobro potkovan znanjem,etikom i vaspitanjem.Dobri smo drugovi i saradnici,uvek je tu kada zaskripi.Na trecem je mestu samo po godinama.
 
Odg: Veterinari - veterinarske usluge i koliko smo zadovoljni njima

A kakvo je stanje sa naplacivanjem? ::novac::Koje su cifre u pitanju, jel imaju neki sablon ili kako kome dodje?
 
Odg: Veterinari - veterinarske usluge i koliko smo zadovoljni njima

Velimir je napisao(la):
A kakvo je stanje sa naplacivanjem? ::novac::Koje su cifre u pitanju, jel imaju neki sablon ili kako kome dodje?
Ne znan kako je u Srbiji ali su ovdi usluge skupe ko vrag i imaju propisan cijenik za svaku uslugu. Recimo kastracija ovnova iznosi cca 7 Eura po ovnu ali kad on zbroji svoj dolazak ovamo, putne troskove i sve sta ga sljeduje jer mora izgubit cili dan ispada da bi ja za 8 ovnova platija nekih 200 Eura. Ja san lipo od njih pozajmio klijesta i posao napravija sam - mukte. sad ironija je u tome sta ta ista usluga u ZD kosta 7 eura i nista vise a Silba koja je teritorijalno dio grada Zadra po njihovom racunu nije Zadar. eto recimo kad dodju cijepit pse onda je cijena jednaka u cijeloj RH. takodjer moran naglasit da su neke mjere radi sprecavanja pojave bolesti subvencionirane od ministarstva poljoprivrede, tako da recimo uzimanje i analiza krvi ovnova/jarceva te pobacenog materijala nas uzgajivace ne kosta nista.
 
Odg: Veterinari - veterinarske usluge i koliko smo zadovoljni njima

Na ovoj temi delim vasa misljenja tako je i kod nas u MK veterinarstvo katastrofa plus cene EU

Kao sto znate najbitnija je prevencija, barem u mom slucaju kada treba davati terapiju uspe manje nego 50%, veterinare zovem iskljucivbo za preslozene poslove drugo radim sam

bOBAN
 
Odg: Veterinari - veterinarske usluge i koliko smo zadovoljni njima

joco vitemberg je napisao(la):
Evo mog slučaja:pre mesec i po dana jedna ovca počne da mi se ponaša čudno.Ja je odvojim i zovnem jednog veterinara. On je pogleda i kaže da je izgubila kalcijum. Da joj neku inekciju i infusiju i ode. U toku dana ovca prestane da jede i nemože da ustane. Kaže čovek nema problema ,biće u redu i neće se jagnjiti još mesec dana.Prođe par dana ,ja se namučio nutkajući joj sve i svašta pod nos -ali džabe, ni zalogaj. Odlučim i zovnem drugog veterinara:slična priča i objašnjenje:neće se jagnjiti skoro a od ovoga što će joj dati ima da se digne sutra najkasnije prekosutra. Kad sam prekosutra ušao ujutro u štalu zamalo se nisam šlogirao:iza nje u gomili balege leži mrtvo jagnje. Popizdio sam i odmah zvao ovog drugog veterinara . Došao čovek i sve sa osmehom:pa eto dešava se,njoj o glavu i tako to... Kaže evo vidiš i debelo crevo joj je krenulo napolje. Nema od nje ništa nego je kolji da bar neke koristi bude. S obzirom da joj nisu dali ništa ozbiljno, meso je za upotrebu. Ja i zet je jadnu iznesemo napolje i zakoljemo. Dok je ležala a mi čekali da iscuri krv, ja čučnem da pogledam kako izgleda to kad krene debelo crevo i ...bam,još jedan udarac-njoj ne viri debelo crevo nego njuškica drugog jagnjeta. Ma ljudi hteo sam ovu budalu da ubijem da je bio u blizini. majka me je smirila i ubedila da batalim raspravu i obračunavanje sa čovekom koji seba naziva veterinarom-i to jedan nego dvojica. Platio sam svoje neznanje (početnik Sam) na najgori mogući način.

Pozdrav!
Evo procitao sam sta se desiolo u Vasem slucaju i mogu da Vam dam jedan odgovor, mada ovako pisajuci postoji uvjek jedan postotak greske, jer dati dijagnozu je moguce samo obavljanjem pretraga na ovci koja je imala mislim jedan dosta veliki problem.
Citajuci Vase opisivanje dogadjaja, Vasa ovca je najvjerojatnije imala Toksikozu. Simptomi su slicni simptomima hipokacemije i dolazi do onoga opisanog.
Zaljeganje prije poroda, nemogucnost dizanja za hranom i vodom, tremorom misica narocito zadnjih nogu. Javlja se uglavnom kod dvojka i trojka, porod je tezak ako dodje do njega i janjad su uglavnom mrtva ili slabo razvijena. Ljecenje nazalost nema.
Pozdrav.
 
Odg: Veterinari - veterinarske usluge i koliko smo zadovoljni njima

Evo jedne i od mene.
Ne znam koliko poznajete ekonomiju stocarstva uopste ali ovcarstvo je najmanje profitabilno u odnosu na druge grane stocarstva, bar je tako u EU i Americi.
Zbog manje intenzivne proizvodnje, sporijeg obrta kapitala je i zarada odgajivaca ovaca manj od drugih osim ako se odgajivac odluci za neku uze specijalizonanu proizvodnju (sirevi,priplodni materijal...)U svinjarstvu farmer placa od 90-120 evra po krmaci prasilji samo sa veterinarske usluge (farme sa min 70 pa do 2000 krmaca).Tu spada prevencija,lecenje kako krmace tako i njenih prasadi i to sve na godisnjem nivou.
U mlekarskoj proizvodnji je situacija slicna.Sto se ovcarstva tice veterinar zaradi do ovci godisnje od 4-6 evra (farme sa min 100 ovaca pa do 1500 u EU) i to se uglavnom odnosi na preventivu.Zbog toga nije cudno sto mali broj veterinara zna nesto oko sitnih prezivara.Istina je da je obucavanje lose i da po zavrsetku studija svi misle da je tu ucenju kraj,da sve znaju ali zbog toga treba birati veterinara,pricati sa njim o problemu,ne menjati veterinara jer je 1evro skuplji za neku uslugu od drugog jer tad niko ne zna sta je neko pre njega radio_Obostrano poverenje je bitan faktor u saradnji a to znaci ne probati sve sam pa kad to ne uspe ,onda zovemo veterinara ali mu nista ne kazemo.To su bile par stvari od mene koji poznaje i jednu i drugu stranu.Ja zivim 700km od svog stada a brat je sa ovcama i dijagnozu radim preko telefona,slika,webkamere a brat je sa moje strane do te mere obucen da moze sam da terapira zivotinje.
 
Odg: Veterinari - veterinarske usluge i koliko smo zadovoljni njima

Postavio sam pitanje u bolestima koza o jaretu koje je dobilo proliv. Inace ljudi mu dali na svoju ruku neki Hemosul prasak i nekako prezivljava. Inace ja im savetovao da zovu veterinara i oni tako i urade. Veterinar dosao pogledao ga i reko da mu nema spasa!!!! i rekao da jedino moze da im proda taj isti prasak koji oni imaju. I sad vi meni kazite kako covek takvog veterinara da ne obesi za prvu krivu vrbu :zli: .
Ja ovakva iskustva nisam imao ali kad ih cujem najezim se.
 
Uloga veterine u ovcarstvu

Drage kolege,volio bih kada bi se se na ovu temu reklo nesto malo vise,s obzirom da je ovcarstvo danas nezamislivo bez(gotovo svakodnevne)primjene razlicitih preparata.
 
Odg: Uloga veterine u ovcarstvu

Mislim da nece proci mnogo vremena a da ce vecinu "lecenja" koju su odgajivaci na svoju ruku sprovodili i verujem da ima slucajeva gde su tretirane zivotinje bez postovanja karce usle u lanac ljudse ishrane, sprovoditi samo veterinari.Sigurno je da neke stvari treba da se dozvole i odgajivacima ali vecima antiparazitina i antibiotika su ozbiljni preparati koji neadekvatnom upotrebom mogu da nanesu dugorocne stetne posledice do zdravlje zivotinja a i ljudi kao i ekonomske gubitke i stvaranje rezistenci.
Zato bih preporucio da se pre svake upotrebe bilo kog preparata, procita uputstvo za upotrebu ili konsultuje veterinar.Ako ni jedno ni drugo nije moguce, onda potrazite to u internetu, obicno se nesto moze naci.
 
Odg: Uloga veterine u ovcarstvu

Slazem se sa tim,ali neke drzave EU poput recimo,ceske,uveliko rade na edukaciji farmera kada je preventiva pa cak i lijecenje u pitanju,kako bi se smanjili troskovi farme.Svakako da one najozbiljnije intervencije treba prepustiti veterinarima,ali ipak mislim da dobar dio posla moze da obavi vlasnik?!
Upravo iz razloga sto on najbolje poznaje zivotinje,i sto je u prilici da istovremeno djeluje.Bilo bi neozbiljno reci da svi veterinari gledaju samo svoj interes,ali praksa nazalost pokazuje da je nazalost dosta takvih.
 
Odg: Uloga veterine u ovcarstvu

Potpuno se slazem sa tim pa je mozda kao zakljucak ove price, dobra saradnja veterinara i odgajivaca neophodna.Oodgajivaci bi preko zime, kad imaju nesto vise vremena trebali da posecuju predavanja vezana za uzgoj i lecenje sitnih prezivara.Do duse nemamo puno eksperata iz te oblasti ali bi mozda udruzenja odgajivaca trebala da se pobrinu i organizuju takva predavanja.
 
Odg: Uloga veterine u ovcarstvu

E to!Najveci procenat ljudi na selu koji se bavi stocarstvom,radi to tradicionalno,onako kako su mu to radili djed i otac.I zbog toga rashodi na farmi su vrlo veliki.Mislim da na terenu imamo dovoljno dobrih veterinara,ali je nazalost broj nutricionista veoma mali.Ako uzmemo u obzir cinjenicu da vecinu bolesti zivotinja izaziva neadekvatna ishrana,onda sasvim sigurno mozemo zakljuciti da edukacija farmera mora biti usmjerena ka usavrsavanju tehnologije poizvodnje hrane i primjeni iste?!
 
Pa nismo baš svi derikože,slika govori sve
p6npy.jpg
 
Колико узимају ветеринари за царски рез код овце?
Једном пријатељу радио ветеринар код две овце царски рез и сваки пут по 4 хиљаде наплатио. У првом случају јагњад су већ била мртва а овца мајкала сутрадан а у другом јагњад мајкала за дан, два а овца се опоравља и ваљда ће бити у реду.
За интервенцију код јагњења, код овце треће, извукао двоје и наплатио две иљадарке.
 
Nazad
Vrh