Koja je kvalitetna podloga za kajsiju

Pa star je izdanak dosta, namerno sam ga ostavio, ima 2-3 godine najmanje, a moguće i više. Zašto da ne može da poraste, izdanak nije iz zemlje već sa debla, ceo koren stabla ga gura takoreći.
 
Ma naravno, ali svakako u tom smislu mislim da ovo nije nešto spektakularno, znaš kad stara voćka istripuje da istera izdanak sa debla podloge da to istera ko blesavo :)
 
Evo da postavim i ovde. Da li je ovo belošljiva? Kolega mi kaže da jeste. Ovi plodovi su malo prezreli pa nisu skroz žuti.



Što se tiče potencijala nicanja... Od tri koštice koje sam razbio jedna semenka je bila sasvim dobra, jedna onako razvijena a jedna suva - samo 'listić'.
 
belosljiva-palanka.jpg

belosljiva-palanka-1.jpg


Belošljiva kao i ove u prethodnom postu
 
Ja sam danas nabrao pedesetak belošljiva ....sa namerom da ih posejem za potrebe pravljenja podloga za kajsije...
Jel sad treba da ih osušim i ostavim ?
A kad treba da ih posejem?
Jel treba to držati u frižideru ( kako i koliko) ili posejati najesen?
 
Sad ih mozes oprati i drzati na suvom
Pocetkom novembra uzmi saksiju za cvece sipaj peska na dno pa poslazi semenke i prekrij peskom do vrha saksije, i to ukopaj neka bude ravno sa zemljom negde napolju
Mozes ih vaditi od polovine februara i onda ih sej, nemoj odvise cekati sa sijanjem jer znaju u pesku da poteraju a klica bude lako lomljiva.
 
Hvala ti Ratko!!! Precizno objašnjeno...pretpostavljam da ide u saksiju zbog miševa?
Jel tako treba raditi i sa svim ostalim košticama od koštičavog voća?
 
Ja sam tako bio skupio koštice od džanarike, "čuvao" sam ih u plastičnoj gajbici iz supermarketa u hladovini, posadio direkt u zemlju 15og novembra tako što sam prošao dva reda frezom, stavio ih u kanalče koje iza freze ostaje, pošutirao nogom zemlju na njih i blago nagazio i izniklo je recimo 90 posto od posađenih.
 
Pa dobro Oktopode, ali ja nemam tako neki prostor jer to obično u tom periodu i kasnije orem , riljam, đubrim...tako da tek naproleće mogu saditi...
Jedino u tom periodu posadim malo luka i salate.... ali i to uvek na drugom kraju bašte...i uvek kasnije mislim da mi taj prostor smeta ...što nisam tamo ili ovamo...
Danas sam tražio neke žbunove divlje kupine...i naletim na jedan zapušten vinograd sa mnogo šljiva okolo...i ustanovim da su sve belošljive... to je prostor od nekih desetak metara sa nekih 1,5 pa do tri i četiri metara u širinu...Vidi se da je zapaljeno prošle ili ranijih godina ...ali ima da se izdvoji "nekoliko" mladara najesen....a koliko ne znam , videćemo...Triput sam obišao i zavlačio se "unutra" i nijedne drugačije šljive sem belaša nisam video...doduše vrlo slabo je rodilo , svega desetak plodova sam našao...možda sam trebao neki dan ranije da obiđem ( da sam znao...eh...obilazio sam ja to i ranije ali sam mislio da su madžarke, zaključujući po stablu i listovima) kad je bilo više plodova , jer dosta je već opalo i osušilo se na grani...
Ali sam siguran da su sve belošljive...
 
img20150804121929.jpg


Levo je trnjina,desno stenlej.Ovo u sredini je nešto za mene novo.Liči na šjliivu ali po ukusu asocira na trnjinu.

- - - - - - - - - -

img20150804121754.jpg


- - - - - - - - - -

img20150804121816.jpg
 
Ja sam tako bio skupio koštice od džanarike, "čuvao" sam ih u plastičnoj gajbici iz supermarketa u hladovini, posadio direkt u zemlju 15og novembra tako što sam prošao dva reda frezom, stavio ih u kanalče koje iza freze ostaje, pošutirao nogom zemlju na njih i blago nagazio i izniklo je recimo 90 posto od posađenih.
Ja sam ih cuvao u suvom do novembra pa u gajbu pesak pa u njih saksije sa semenima i u ravni sa zemljom - delim po saksijama Dragane jer mi lakse sortirati, oznacim svaku
Jer mnogi kazu da za kajsiju su mnogo bolje podloge nikle od semena zutoga ploda, dok za sljivu moze i seme plavog i sarenog ploda
Bolje su mi nikle ove sljive koje sam vadio iz peska u februaru, nego one sto sam sejao u novembru u zemlju, a opet bolje je vinogradarka nika koju sam sejao u zemlju u novembru, nego ove sto sam cuvao u pesku pa sijao u februaru.
Cak su mi bolje nikle semenke koje su bile u komu nego one sto sam cistio.
Kruska odlicno nice u februaru kad je sijem, a magrivu cu ove godine tek spremiti, jedino bih zeleo ako ko ima bas seme divlje tresnje da i njega posijem da imam bas za sebe podloge.
Divlja kupina se Gandrad najbolje razmnozava tako sto ubodes vrh grane u zemlju - biljka ima hranu od korena pa ti napravi kompletan koren na vrhu.
Cak mozes u saksije ako te ne mrzi po ovoj zegi redovno zalivati, mada nema potrebe pozabadaj vrhove u zemlju da vidis kaka ce do jeseni koren biljka napraviti.

- - - - - - - - - -

@Arandjel drugar mi je pricao da je kalemio [visoko kalemljenje] bas na crni trn - nisam video te sadnice al on mi rece da radjaju
To sto si slikao je isto crni trn samo ili je neka selekcija krupnijeg ploda ili se pomesalo sa nekom drugom sljivom
Posto je to verovatno manje bujna biljka isto gledaj da kalemis vislje - jer sto je vislje kalem manje ce ti biti bujnija plemkinja - to iz razloga da nema prerastanja kalema kajsije.
 
img20150808171421.jpg





Još jedna fotografija,bolje se vidi.
Naći će se neko ko prepoznaje ovu sitnu šljivu u sredini.
Mislim da je perspektivna kao posrednik pri kakemljenju kajsije.

- - - - - - - - - -

Samo da napomenem,reč je o samonikloj biljci.
 
Nazad
Vrh