Cene veštačkog đubriva u vašem kraju.

Kod mene su sledece cene:

urea ruska 2400 din za 50kg
KAN Pancevo 1800 din za 50 kg
SAN 1900 din 50kg
 
Kupljena UREA 40 din,u ponudi su bila ruska 50kg,rumunska 50kg i pancevacka 20kg,izabrao sam Pancevo.Cena ista za sve.
SAN je 34din,dzakovi 25kg.
 
Kod Belog,kaze biraj sta ces ista cena,najlakse mi legao pancevac,malo pakovanje:osmeh:Svake godine robijska pakovanja,da odmorim i ja malo kicmu.
 
Ima Uan-a na pretek.Sipaju u plasticne cisterne,a i u kanistere.Cena je 24 din kg(0.70 L).Ja sam spremio dizne za Uan,samo cu sa njim ici,nista granulisano djubrivo.
Psenica 220 L/H
Kukuruz 250 L/H
Da li znas nekog ko ga je primenjivao u psenici, procitao sam da ako su malo vece temperature u momentu primene ima opasnosti da dodje do ozegotina i mora se razblazivati 1:1 sa vodom, to pise na sajtu azotare.
Koje dizne si uzeo za UAN, nesto namenski od lechlera?
 
http://www.lechler.de/is-bin/inters...wnloads/englisch/fd_katalogflyer_1015_gb_.pdf

FD Lechler
123p5pd.jpg
 
Ne bacite novac vec bacajte djubrivo! Istopite par kg ureje i prskajte ako vam je do prskanja i to kad prsakate protiv korova. Pustite te secerne vodice njima u skladiste!
 
Nije UAN šećrna voda dobro je đubrivo ali tečno,transport problemn za većinu čak i za mene koji sam na 40 km od azotare. A cena ispada tu negde kao AN,SAN ispred kuže.
Inače ure kod nas cena 44 din.
 
Ne bacite novac vec bacajte djubrivo! Istopite par kg ureje i prskajte ako vam je do prskanja i to kad prsakate protiv korova. Pustite te secerne vodice njima u skladiste!
Secerna vodica, uz svo duzno postovanje druze malko se prvo informisi pa onda pisi takve postove. Par kilograma djubriva u prskanju (ja stavim po 10 kg/kj ureje) je secerna vodica a ovo je pravo djubrivo koje u sebi ima 40% azota, Amerikanci su ludi sto ga koriste sigurno.
 
  • Like
Reagovanja: aca
Ja se ne slazem da sa prskanjem sa istim procentom azota mozes postici ono sto se postigne sa istim procentom azota prilikom bacanje djubriva! Nije bas sve jedno! Jedno prskanje sa 40% azota po listovima je mnogo slabije od 40% azota po zemlji pre jedne kise!
Luky - mani me teorije, praksa je zakon!:osmeh:
 
Kad vec pominjes praksu onda si sigurno probao UAN pa onda znas da prosudis da je to kako ti kazes secerna voduca. Mozda si mislio da je UAN folijarno djubrivo namenjeno usvajanju preko lisne mase ali ono se u mnogo vecem procentu ako ne i svo usvaja korenom, moja ideja je da ga primenjujem unosenjem medjuredno u setvi gde na prednjoj hidraulici imam prskalicu i creva do ulagaca za obicno granulisano djubrivo i mozda u prihrani prilikom spartanja kukuruza znaci opet direktno u zemljiste. Prednost ovoga u odnosu na primenu granulisanog djubriva bi bila manja mogucnost zagusenja u depozitorima (to hoce kod ureje na vecim temperaturama ko je probao zna) i mogucnost izuzetno preciznog doziranja kolicine djubriva. Mozda je za drugu temu ali eto, mozda neko jos dobije ideju. Takodje se ne slazem sa tvojom tezom da se sa istom kolicinom azota potpuno ravnomerno rasporedjenim po jedinici povrsine prskanjem pomocu prskalice postize losiji rezultat u odnosu na primenu rasturacem granulisanog djubriva (vecina ljudi ovde na forumu koristi starije rasturace ciji kvalitet raspodele djubriva po parceli ne moze da se meri sa uniformnoscu raspodele jedne prskalice)
Na drugom minutu ovog videa mozes videti o cemu sam govorio, sejalica koja istovremeno inkorporira tecno djubrivo (ne mora biti uan) prilikom setve
https://m.youtube.com/watch?v=3ZlMgCK88V8
 
Poslednja izmena:
Čak sam mišljenja da je bolje UAN nego SAN,AN,Urea brže je u zemlji ,brže radi ,ne čeka kišu a i kada dođe ne treba da se rastopi nego odmah ulazi u dubinu.
Sa svim drugim folijarnim prihranama se slažem sa kolegom a za UAN :
 
@Peet

Nije ovde reč o upotrebi UAN-a za folijalnu prihranu kao što ti misliš. UAN se ili inkorporira, ako se radi u širokorednim kulturama, ili aplicira prskalicama sa specijalnim diznama koje tečnost izbacuju u mlazevima kako bi se što manja količina zadržala na lišću.
 
Inkorporacija sa UAN-om je donekle bolja od prskanja psenice gde ce dosta toga ostati na listovima i za kratko vreme prestaje dejstvo. Mada moje je i dalje misljenje da je djubrivo mnogo bolje i sigurnije!
Stoji to da nisam radio sa UAN-om i eto postavljam pitanje koliko tog UAN-a bi trebalo da zemeni onoliko djubriva koliko ja koristim u psenici? Jesenji MAP 12:52 175 kg/ha, 210 kg/ha Ureje plus 263kg/ha AN-a.
 
Ne mogu da verujem da postavljate takva pitanja. Cista proporcija.

UAN je tecno azotno djubrivo , ne menja MAP.
Ako imas 200 kg ureje po hektaru po 46 kg azota u 200 kg to je 2x 46 tj. 92 kg aktivne materije
UAN ako u jednom kilogramu imas 0,7 litara a u litri imas 30% N. Onda 30% N je jednako 300 ml N, tj. 1/0,7 je 1,428 koeficijent prevodjenja . 300 ml x 1,428 to je 428 ,4 grama u 1 litri. 92 kg N (norma djubrenja)/0,4284 to izadje 219 l /ha.
 
Nazad
Vrh