Ambrozija

Ja sam ove godine po soji krčio soju. Samo gde sam je iščupao sa korenom nije ponovo nikla a tamo gde je sasečena, još se samo više bokorila.
 
Нисам сада кући(у Београду сам), када дођем, сликаћу једну њиву 500м од моје куће. Има неких 3-4 јутра, цела је под амброзијом. Оно је страшно видети.
 
Ja cuo od jednog starog lovca,da su Ambroziju na prostore bivse Juge Vojvodine,odakle se prosirila doneli Italijanski lovci koji su dolazili da ubijaju grlice,divlje golubove.,jarebice...80-tih
godina proslog veka(1980 i neke..).Seme vestacke tvorevine se nalazilo po prici ovoga dedice u patronama lovackih pusaka pomesano sa sacmom.Naj vise su voleli da love oko napustenih salasa.Puc,puc,ozezi ozezi...i lepo posijali okolo....odakle se razmnozilo.Mnogi nasi lovci su bili vodici uz lepu novcanu nadohnadu.-ima logike.
 
Ја сам опет чуо причу да је донета из Америке и да је просута око аеродрома Никола Тесла па се одатле раширила. Сад, ко ће га знати...
Поента је у томе што то го.но од биљке не може тако лако да се сузбије и сваке године га је све више и више.
Приметио сам у последњих пар година кроз вршај соје да је ретка њива која је нема. Не знам зашто, али просто обожава соју. Можда неко зна зашто па може и да објасни.
 
Ne obožava soju , nego kad je područje zaraženo nicaće svagdje gdje nije tretirano , a u soji ju je teže uništiti , pogotovo drugi, treći talas. ova priča od djoleta potpuno ima logike , u mom kaju i dalje masovno dolaze Italijani u lov i to baš u polja soje i sl gdje najviše ima ambrozije , a ista se i pojavila otprilike kad i oni.
Pošto je Ambrozija veliki problem pametno bi bilo napraviti fond pri ministarstvu , skupiti pare , angažovati jake istražioce ili advokate da se istraži kako se pojavila ambrozija , a onda nekoga tužiti da debelo plati
 
Момо, некако та прича да су је ловци донели и не пије баш воду. Ловац сам, па знам да нема смисла. Зар би дебело платили лов код нас само због тога? Чак и да је тако, ако је дошао у лов са намером да баци семе амброзије, урадиће то руком. Италијани углавном имају одлично оружје вредно од пар хиљада евра, па до пар десетина хиљада евра. Зар мислиш да би уништили пушке само да би нама напакостили и посејали амброзију?
То што иду у соју је зато што тамо има највише препелица у оваквим годинама. А Италијани су луди за пернатом дивљачи.
 
Neznam dal puškom , avionom il rukom , ali logična je priča da je posijana u vezi lova. Pokazalo se u sto primjera da netreba remetiti prirodnu ravnotežu i prebacivati biljke i životinje u staništa gdje ih nije bilo . Ko sad da je uništi ? Kod nas recimo (opet budale ) privatnik koji je zakupio ogromnu prirodnu močvaru i ribnjak (zaštićeno područje ) , navodno kad je nakon sto godina samo presušilo , preoro i posijo kukuruz :svinja: . Ne idem u offtopic , jer je u toj tabli od najmanje 100ha u samoj sredini valjda bilo previše mokro pa nije posijano a uzorano . I tu je ambrozija poklopila :sta: . Otkud na tolkoj udaljenosti , a bilo dno ribnjaka ko zna kolko godina ?
 
ima je i kod nas sa desne obale dunava, i to dosta ,kao i kod vas ,seoska djubrista ,divlje deponije , ali i po putevima seoskim i u celo parcela. interesantno da ljudi jos ne shvataju opasnost od ambrozije. cupali smo je u soji kod mene ,par dana,kosio,prskao totalom.sojista sam pre par dana tukao totalom 10 l na 350l.vode. sve moje parcele su pokosene ili isprskane sa cela, prskam i komsijina cela...boli njega....smeje se.malo smo i labavi ,ali i nedovoljna edukacija sirih razmera i jaceg intenziteta..a i drzavu ,kao i mog komsu...boli njih. u krugu dvojke jos se nije pojavila.aj zdravo.
 
ambrozija-i-mah.jpg
[/IMG]Ovo je mozda za temu nikad ovako.
 
Naj vise ambrozije ima na drzavnim povrsinama:eek:ko javnih puteva,pruge,napustene-propale fabrike,obale kanala jezera...Koga treba kazniti?
Prosle godine pred kraj novembra tekst u novinama"Opstina izvojila 300 000 dinara za suzbijanje Ambrozije te je ista uspesno suzbijena".
Hteo sam da pojedem novine...suzbijanje Ambrozije u novembru mesecu-smesno_Oprane pare...Treba unistavati ambroziju,ali prvo drzava treba da da primer.....skupljali smo novce da se poprska pruga koja nije u funkciji...AMBROZIJA JE ZLO KOJEG MNOGI NISU SVESNI.Ta vestacka tvorevina od biljke zarazice nam sve!!!Bojim se kada nadlezni budu shvatili da ce biti kasno......
 
Negde sam ovde pročitao da ima puno mladih i zdravih ljudi koji primaju socijalnu pomoć. Bilo bi lepo da ih država organizuje i natera da malo pokrče te ćoškove i malo odrade to što dobijaju. Ti mladi i zdravi, umesto da sede po kafićima i ispred prodavnica.
 
Posto radim usluzno selektiranje soje, kukuruza, psenice, jecma... Onda sam se prihvatio i da odnosim otpad koji prilikom toga ostane kod mene u dvoristu a odnosim i otpad koji nastaje prilikom otkupa robe sa obliznjeg silosa i tom prilikom ostaju jako velike kolicine semena ambrozije koje lagerujem u iskopanu rupu i rano u prolece je polijem preradjenim uljem i zapalim i to gori po mesec dana i tom prilikom unistim oko 20-ak tona semena ambrozije. Mozda zagadjujem zemlju sa pepelom ali bar se trudim da odstranim deo semena i unistim u startu deo kolonije. Isto tako se sada spremamo za grejnu sezonu i par puta je vec lozena pec za centralno i probali smo da lozimo seme ambrozije i odlicno gori i dobro podize temperaturu tako da je smisljen jos jedan nacin za borbu protiv ambrozije.
 
Ja se grejem na sojinu slamu i pošto je ove godine soja bila očajna nisam imao dovoljno bala sa mojih njiva (i još sam u minusu za nekih 550 bala). Dobio sam od jednog druga neke njegove parcele da izbaliram i jedna je bila baš zagađena ambrozijom. Otkosi na toj njivi su bili potpuno zeleni i posle sedam dana od vršidbe soje. Prvo nisam hteo to baliram, ali su mi posle rekli da ambrozija dobro gori pa sam ipak i to izbalirao. U bašti gde je sadenuta kamara još uvek miriše na ambroziju...
 
Ja se grejem na sojinu slamu i pošto je ove godine soja bila očajna nisam imao dovoljno bala sa mojih njiva (i još sam u minusu za nekih 550 bala). Dobio sam od jednog druga neke njegove parcele da izbaliram i jedna je bila baš zagađena ambrozijom. Otkosi na toj njivi su bili potpuno zeleni i posle sedam dana od vršidbe soje. Prvo nisam hteo to baliram, ali su mi posle rekli da ambrozija dobro gori pa sam ipak i to izbalirao. U bašti gde je sadenuta kamara još uvek miriše na ambroziju...

Spremi total....eto nje na proleće u bašti.
 
Ja se grejem na sojinu slamu i pošto je ove godine soja bila očajna nisam imao dovoljno bala sa mojih njiva (i još sam u minusu za nekih 550 bala). Dobio sam od jednog druga neke njegove parcele da izbaliram i jedna je bila baš zagađena ambrozijom. Otkosi na toj njivi su bili potpuno zeleni i posle sedam dana od vršidbe soje. Prvo nisam hteo to baliram, ali su mi posle rekli da ambrozija dobro gori pa sam ipak i to izbalirao. U bašti gde je sadenuta kamara još uvek miriše na ambroziju...
malo je Off, reci mi jer kamaru pokrivaš ili ne? Jer ako puno pokisne hoce li da gori?
 
Nazad
Vrh