Kupina:sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku

Streptomicin je antibiotik, uništava bakterije, a nije dozvoljen u poljoprivredi, za moga znanja. Nevezano za to, nema efekat na insekte. U ovom momentu nema efekta ni jedan insekticid, jer ni jedan uobičajen ne djeluje na jaja, a i ostalo malo vremena do berbe. U svakom slučaju, nema potrebe ništa ni raditi sada. Opet, literatura kaže, da u stadijumu jajeta insekt provodi 50 do 125 dana, tako da će berba moći proći i nakon toga ukloniš te izdanke i spališ. Naravno, ako je ta buba u pitanju... I da, ovo joj je vrijeme aktivnosti imaga - od kraja maja do početka jula. Očekuj da nađeš još šteta.

Evo link sa detaljima: http://eol.org/pages/3741427/details

Знам ја шта је стрептомицин али у преноеносном значењу како стрептомицин делује на бактерије- УНИШТАВА ИХ- тако сам чуо да постоји неки инсектицид који је раније коршћен у засадима паприке а да се наводно добро показао за уништавање овог скакавце као што то ради стрептомицин бактеријама. Ето сада сам појаснио и надам се отклонио недоумице. Извињавам се ако је неко схвати да је за уништавање ових скакаваца добар ''стрептомицин''.

Као добар кажу да је ''Lannate[SUP]®[/SUP] 90'' али ја га лично нисам испробао. Ако неко јесте може изнети своја запажања. Тачно је да се сада родним гранама налазе само ларве али да би положио ларве овај инсект засеца родну грану. Она сада стоји добро али је оштећеан и са почетком бубрења плодаова и зрења гроз отежава и родна грана се ломи на месту оштећења а грозд суши. Е то је дупла штета, сада ломи а после се пили и размоножава......
 
Milepile, veliš da su jaja? Vidim to na prstu duguljasto, samo da provjerim. Opet kažem, ne možeš sad ništa, šta je tu je. Neko od članova foruma je primjetio da takvih šteta nema tamo gdje je kupina pokrivena mrežom za zasjenu, jer štetočina bira osunčane položaje. To bi, ako postoji mogućnosti, bila dobra mjera zaštite...

Preparat Lannate ne djeluje na jaja.
 
Dadovocar Da u svakom mehanickom ostecenju ima jaja naredjanih kao sardine nevidi se naslici lepo (kamera losa :) zato sam ih malo istreso da se bolje vide sa ruke ili lista, za sada znaci nista jos malo pa ce berba a posle makaze u ruke!Pitanje je samo koliko ce mi umanjiti rod ali sta je tu je "Oce mi se"!
Hvala svima na savetima!!!
 
Ја дана обишаокупину а температура око 38- 39 степени. Чујем зззууууум са једног реда на други. Нешто ненормалом брзо пројури и ја полако пропартим. Имам шта и видети. До сада је нисам видео али мислим да је ово тај ''секач'', ''косач'' или какао већ га зову али да му је ваљда прави назив ''цикада''. Ево успео сам да направим коју фотографију и мислим да је то то. Морам ујутру до апотеке да видим да ли шта препопручују. НИсам видео да гроздови шадају, купина је доста оштећенаод града па нисам сигуран да ли је започела са сецкањем. Морам хитно нешто предузети иначе..... Ево која фотографија па дајте и ви неки предлог.
slike.php
[/URL] [/IMG]
 
I ja primeti da imam problem sa cikadom sve joj je*em... Sta mislite,da li cu isterati berbu normalno? Hvala unapred na odgovoru....

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
Greska u pisanju. Ne sa cikadom nego didimelom iliti susenje izdanaka.

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
Ima li ko od clanova iskustva sa sortom kupine Loch Tay?
Procitao sam da je rodnija od Loch Ness, koja je ujedno i roditeljska sorta, da je krace vreme zrenja, da ranije sazreva, plodovi su sitniji, aroma je jaca...
 
Za Milepile jeste ovo od napada cikade i to bas jak napad jer je celu rodnu granu izreckalo ,te sve grane kad pocne kupina da zri ima da se polome od tezine ,obicno se za cikadu prska pre cvetanja i posle cvetanja 2 puta ,sad bas ako ne zavisis od kupine ne prskaj sad sacekaj da prodje berba pa isprskaj 2 puta ,dobar je insekticid todome japanski a ima jos nekoliko dobrih insekticida uglavnom odluci sam kako hoces pozdrav .
 
slike.php
[/URL] [/IMG]

- - - - - - - - - -

Kolege molim za pomoc u resavanju ove situacije,ili bar ublazavanju? Hvala unapred
 
Измерио примерак лохнеса од 12г комад. Фертизација је закон!
 
Zovem se Milan i zajedno sa svojim ocem se bavim uzgajanjem kupina. Pozdrav svima.

Kupinjak sam podigao pre 4 godine. Imam 240 sadnica na 7 ari povrsine. Doduse nisu sve ''isto godiste'' jer sadnice koje smo kupili se nisu primile sve odmah (Covek koji nam je prodao sadnice je ispao korektan pa nam je poslao jos jednu garnituru besplatno ali nece pa nece). Primile su se nekih 30-tak komada samo pa smo ja i cale kasnije ''uzilili'' od ovih i jesen po jesen dodjosmo do svih sadnica koje smo planirali da imamo. Prosle godine smo prvi put imali ''ozbiljniji'' rod od nekih 300 kg i prodali sve. Prodajemo iskljucivo ljudima ''od ruke do ruke'' po pijacnoj ceni(1E po kg prosle godine). Ove godine ocekujemo rod od bar 1000kg, bilo bi i vise ali je grad ubio dobrih 300kg barem. Troskovi po sezoni nam izadju 200e. Ne znam dali mogu da kacim klipove kao nov clan ali bih rado podelio izgled svog kupinjaka sa vama. Od foruma ocekujem podelu iskustava o svemu. Sad na jesen tacnije pred zimu planiramo da stavimo i protiv-gradnu mrezu tj. konstrukciju(Sajlu i ankere) pa bi mi dobro dosli saveti o izboru mreze. Konstrukciju imamo tj. Sajlu, ankere i naravno spaliri su vec postavljeni to se podrazumeva.

Od sledece sezone planiramo da pravimo slatko dali od celog roda ili samo od ''neprodatog'' videcemo jos. Takodje smo kupili jos jednu parcelu od 15 ari koja se ''lepi uz nasu'' i ''izlazi na put'' tako da prostora za prosirenje ima ali otom-potom.. :)

<span style="color: rgb(51, 51, 51); background-color: rgb(250, 250, 250);">

- - - - - - - - - -

P.S. U pitanju je Cacanka
 
Kolege trebalo bi bocne grane i vrhove da skratim na novim lastarima da sacekam jos malo ili pod mac bato?
Pozdrav?
 
Ја дана обишаокупину а температура око 38- 39 степени. Чујем зззууууум са једног реда на други. Нешто ненормалом брзо пројури и ја полако пропартим. Имам шта и видети. До сада је нисам видео али мислим да је ово тај ''секач'', ''косач'' или какао већ га зову али да му је ваљда прави назив ''цикада''. Ево успео сам да направим коју фотографију и мислим да је то то. Морам ујутру до апотеке да видим да ли шта препопручују. НИсам видео да гроздови шадају, купина је доста оштећенаод града па нисам сигуран да ли је започела са сецкањем. Морам хитно нешто предузети иначе..... Ево која фотографија па дајте и ви неки предлог.
slike.php
[/URL] [/IMG]
Pozdrav Druže,
Javljam se u vezi ove cikade (i kasnije još jednog problema). Što se tiče Cicadette Montane nju sam doktorirao (koliko to god prepotentno zvucalo, ali NAZALOST jesam u svom kupinjaku). Od ove stetocine NEMA LEKA. Postoji jedino nacin da se ublazi steta. Iz njive ih ne mozes izbaciti jer ce se razmnoziti u okolini (ja sam jaja nalazio u grani magnolije cak), ali mozes spreciti ulazak u zemlju larvi, dakle spreciti njihovo izleganje sledecih godina i "jedenje" korena. Na taj nacin ces ih "usporiti" da se pojave u tvojoj njivi desetak dana sledece godine (ponavljam, doci ce iz okoline). To ces uciniti tako STO CES ISECI SVE GRANE i lastare u kojima su napravljeni zarezi (Ne, nije nagovaranje da unistis svoju njivu. To sto ne oseces, to će ti se rasiriti zarezi do prekidanja stabla, polomice vetar, osusice se, a i ako nesto prezivi u te otvore ce uci mraz zimus i sve izmrznuti... i na kraju: ostace larve koje ce na prolece u zemlju). Kad jednom osakatis njivu nije iskljuceno da ces opet morati, jer nije tacno da one staju u julu. Ako si u toplijim krajevima stetu prave i u u avgustu (kad je preko 30c). Sta ce ti ostati? Grane koje ces hraniti da zamene lastare na prolece ii njih ces brati. Kupina je zahvalna, dziklja ko luda.... Ja berem plod sa ostavljenih grana i dobro je. Grane seci kad oberes, jer larva ionako stoji. Ne seci pre jer dajes cikadi zdrav materijal, suzavas izbor, da opet sece. Preparati ne postoje. Ja sam u krajnjem ludilu spricom ubadao razne insekticide direktno u stablo, u otvor sa larvama. I? Nista. Žive. Sledeća dobra mera je MREŽA. Ja ih dosta uhvatim u mrežu, a ovih dana ću spustiti i okolo njive. Da ne uzimam ljudima prostor, ovde mozes procitati dosta o njoj: http://www.malinakupina.com/forum/bolesti-maline/2-američki-cvrčak-cicadetta-montana.html?start=6#51
A sad meni mala pomoć :) Sporadično se pojavila trulež na nekim mestima u kupini. Vidim da je i kod drugih drugara u okolini. Može li neko posavetovati oko toga nešto?
kZgxnv
https://ibb.co/kZgxnv
 
Poslednja izmena:
Ljubo, neko je ovdje na forumu primjetio da nema oštećenja pod mrežom za zasjenjivanje. A ja našao podatak da insekt polaže jaja na osunčanim mjestima. Ne znam tačno ko je to rekao, ali bi pomogla opažanja proizvođača koji imaju takve mreže iznad kupina. Da li si ti pokušavao tako nešto i imaš neki komentar na to?
I još jedno pitanje, da li se svake godine javlja u istom obimu?
 
Ljubo, neko je ovdje na forumu primjetio da nema oštećenja pod mrežom za zasjenjivanje. A ja našao podatak da insekt polaže jaja na osunčanim mjestima. Ne znam tačno ko je to rekao, ali bi pomogla opažanja proizvođača koji imaju takve mreže iznad kupina. Da li si ti pokušavao tako nešto i imaš neki komentar na to?
I još jedno pitanje, da li se svake godine javlja u istom obimu?
Ovako, ja ću preneti svoja iskustva (pošto u drugoj godinji branja zbog nje ne berem ni jedno stablo, dakle stari lastar, već samo grane koje su krenule prošle godine ispod posečenih stabala). Moja njiva je inače osunčita i na geografskoj poziciji gde kiša (zaista) obilazi često i temperature su iznad proseka u R.Srpskoj/Srbiji (izuzev Trebinja). Koliko sam primetio ova cikada voli sunce, i sve sto je napolju toplije, blize 40, kad niko i ne pomislja da uđe u njivu, to on vise cvrči i pojavljuje se u rojevima. Kako dolazi noć i temperatura pada to se on povlači, koliko sam primetio najvise u krosnje drveća (šljiva, zbun itd...). Cak me iritiralo i nocno cvrcanje pa sam ulazio da vidim o cemu se radi i utvrdio da nije u pitanju on vec nas cvrcak, onaj zeleni bezopasni. Sto se tice polaganja jaja, ne znam za osuncite delove, kod mene je prosle godine svud stigao i svud ih polozio. Ove godine sam pusto lastare i grane, otezavaju mi branje, ali njemu daju "materijal" da grize nesto pre lastara sto cu ja ionako seci. Jaja - larve nece do proleca u zemlju, pa necu zuriti da ih odmah secem. Nek prodje berba, pa onda. A rekoh, necu ni sečenjem da mu ostavljam novi, zdrav materijal, nek sto vise zaseca ove koje su vec napadnute grane. Sto se tice zasene, ja je imam, ali u formi krovića sa razmakom na vrhu, i vidim da mu smeta kad bezi. Sad planiram da i okolo njive spustim, biće lakse za hvatanje a delimicno ce sprecavati ulazak... Vazno je da se isece svako zarazeno mesto na kraj leta, kako se ne bi izlegle u njivi, jer dzaba ti mreza ako ce ti iznova i iznova izlaziti iz zemlje u tvojoj njivi. Zbog sece lastara i grana jako je bitno da imas navodnjavanje ili drugo prskanje kojim ces produziti vegetaciju, jer kad svi dignu ruke na jesen od njive ti ces morati da se boris za svaki novi cm grane i odrvenjavanja za sledecu sezonu. I jos i ovo, bitno je da zapamtite: LEKA NEMA! Ostaju samo ove mere za UBLAZAVANJE POSLEDICA. Ova buba trenutno nikog ne interesuje, ja sam doskora bio jedini u problemu, a sad vidim sve vise i vise ljudi se zali. Dakle, suma sumarum, KAD NAPADNE DOSTA ZASADA (a to je sasvim izvesno) onda ce neko poceti da se bori protiv nje. Konsultovao sam struku, Poljoprivredni fakultet u BG itd itd... Odgovor je jedan. SECI! Za to ne treba fakultet... To sam znao i bez njih. Preparati ne postoje. Ili ako postoje neki pokusaji od preparata njihovo koriscenje ti zapadne u vreme berbe itd... Jer cime ti mozes ubiti nesto sto je velicine ko cetvrtina vrapca i leti ko munja, nije to grinjica ili neki domaći insektić iz voćnjaka. Druga stvar, ON UVEK će doći odnekud, mozes prskati 200x, ali sledeci primerak ce doci iz sume, njive pored, dvorista pored... Tvoj insekticid na stablu njemu ne moze nista, osim mozda ako nemas nacin da 24/7/12//365 drzis mokro stablo od otrova i potrujes i sve konzumente tvog voća (šalim se naravno). Ovde ima jedan video o njemu: https://www.youtube.com/watch?v=AW8W91aOiVo , a ovde kako ga mlate u aziji https://www.youtube.com/watch?v=KXP-dq2DfxI i ovde tema o svim iskustvima do sad kod nas sa njim http://www.malinakupina.com/forum/bolesti-maline/2-američki-cvrčak-cicadetta-montana.html Drugarski pozdrav i sorry za poduži post (smorih coveku forum sa jednom bubom).
 
Ovako, ja ću preneti svoja iskustva (pošto u drugoj godinji branja zbog nje ne berem ni jedno stablo, dakle stari lastar, već samo grane koje su krenule prošle godine ispod posečenih stabala). Moja njiva je inače osunčita i na geografskoj poziciji gde kiša (zaista) obilazi često i temperature su iznad proseka u R.Srpskoj/Srbiji (izuzev Trebinja). Koliko sam primetio ova cikada voli sunce, i sve sto je napolju toplije, blize 40, kad niko i ne pomislja da uđe u njivu, to on vise cvrči i pojavljuje se u rojevima. Kako dolazi noć i temperatura pada to se on povlači, koliko sam primetio najvise u krosnje drveća (šljiva, zbun itd...). Cak me iritiralo i nocno cvrcanje pa sam ulazio da vidim o cemu se radi i utvrdio da nije u pitanju on vec nas cvrcak, onaj zeleni bezopasni. Sto se tice polaganja jaja, ne znam za osuncite delove, kod mene je prosle godine svud stigao i svud ih polozio. Ove godine sam pusto lastare i grane, otezavaju mi branje, ali njemu daju "materijal" da grize nesto pre lastara sto cu ja ionako seci. Jaja - larve nece do proleca u zemlju, pa necu zuriti da ih odmah secem. Nek prodje berba, pa onda. A rekoh, necu ni sečenjem da mu ostavljam novi, zdrav materijal, nek sto vise zaseca ove koje su vec napadnute grane. Sto se tice zasene, ja je imam, ali u formi krovića sa razmakom na vrhu, i vidim da mu smeta kad bezi. Sad planiram da i okolo njive spustim, biće lakse za hvatanje a delimicno ce sprecavati ulazak... Vazno je da se isece svako zarazeno mesto na kraj leta, kako se ne bi izlegle u njivi, jer dzaba ti mreza ako ce ti iznova i iznova izlaziti iz zemlje u tvojoj njivi. Zbog sece lastara i grana jako je bitno da imas navodnjavanje ili drugo prskanje kojim ces produziti vegetaciju, jer kad svi dignu ruke na jesen od njive ti ces morati da se boris za svaki novi cm grane i odrvenjavanja za sledecu sezonu. I jos i ovo, bitno je da zapamtite: LEKA NEMA! Ostaju samo ove mere za UBLAZAVANJE POSLEDICA. Ova buba trenutno nikog ne interesuje, ja sam doskora bio jedini u problemu, a sad vidim sve vise i vise ljudi se zali. Dakle, suma sumarum, KAD NAPADNE DOSTA ZASADA (a to je sasvim izvesno) onda ce neko poceti da se bori protiv nje. Konsultovao sam struku, Poljoprivredni fakultet u BG itd itd... Odgovor je jedan. SECI! Za to ne treba fakultet... To sam znao i bez njih. Preparati ne postoje. Ili ako postoje neki pokusaji od preparata njihovo koriscenje ti zapadne u vreme berbe itd... Jer cime ti mozes ubiti nesto sto je velicine ko cetvrtina vrapca i leti ko munja, nije to grinjica ili neki domaći insektić iz voćnjaka. Druga stvar, ON UVEK će doći odnekud, mozes prskati 200x, ali sledeci primerak ce doci iz sume, njive pored, dvorista pored... Tvoj insekticid na stablu njemu ne moze nista, osim mozda ako nemas nacin da 24/7/12//365 drzis mokro stablo od otrova i potrujes i sve konzumente tvog voća (šalim se naravno). Ovde ima jedan video o njemu: https://www.youtube.com/watch?v=AW8W91aOiVo , a ovde kako ga mlate u aziji https://www.youtube.com/watch?v=KXP-dq2DfxI i ovde tema o svim iskustvima do sad kod nas sa njim http://www.malinakupina.com/forum/bolesti-maline/2-američki-cvrčak-cicadetta-montana.html Drugarski pozdrav i sorry za poduži post (smorih coveku forum sa jednom bubom).
Jednom ali vrednom, i kod mene se pojavila od ove godine, ne u velikoj meri ali je ima...
 
Jel provalio neko sta ona zena lupa, kasnije kuva i pravi onu mast/lepak koji ih ocigledno privlaci i hvata?

Inace samo neki nacin mehanickog suzbijanja je moguc, to je definitivno. S proleca kada su oko pola santimetra velike nisu tako brze, prakticno ne beze, lako se hvataju i unistavaju, a i vegetacija nije velika pa se lako i uocavaju. U letnjem periodu od bujne vegetacije teze se uocavaju i moguce ih je uhvatiti pomocu mreze uglavnom. Imam svega 90m kupine pa mi nije tesko ovako da ih suzbijam. Nista ne secem, nakon prolecnog lova ostalo je par komada koji su polagali jaja na mojim kupinama, par odraslih komada sam ulovio, a nakon postavljanja mreze nisam ih primetio, imam mrezu nad celom povrsinom pod kupinama.
Jos jednom, ako je neko otkrio sta se ono kuva, neka kaze.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh