Kupina:sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku

Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

Nisam znao za cigansko slatko (ha,ha,ha..) !!!! Da će biti teška godina - oće. Što se tiče borovnice nimalo mi se ne dopada kultivisana - ukus je katastrofa, tako da kod nas neće imati tržišta dok za napolju ne znam . Sledeće nedelje dolazi mi kolega koji je bio na sajmu svežeg voća pa ću imati vesti iz prve ruke kakvi su novi trendovi u trgovini !
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

pozdrav svima,imam oko 10 ari cacanske bestrne,planiram da posadim jos desetak ari ali druge sorte.mozelimi neko preporuciti neku sortu,koja je kvalitetna i sa kojom ima iskustva.i ako zna gde mogu se nabavii sanice.takodje planiram i desetak ari ribizle pa ako ko zna da mi preporuci sortu i nabavku sadnice!?
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

Markuse dobro nam dosao :ppozdrav:

Moja licna preporuka je Hal(Hull Thornless),imam je i ja,a mozes je nabaviti kod profesora Miroljuba Stanisavljevica u njegovom rasadniku.Sadnice su sertifikovane i bez virusne sto je jako bitno.
Neko drugi od kolega forumasa ce ti preporuciti i neku drugu sortu a na tebi je da odlucis koju ces odabrati.Koja ce se tebi svideti.


_______________________________________________________________________

Orezao sam kupinu 1-2-3 marta i popalio orezane lastare.Naravno slikao sam i pre i posle rezidbe kako izgleda,pa cu staviti slike cim budem razvio film i skenirao fotke.
Morate malo sacekati.

Danas sam je i poprskao tzv. zimsko prskanje po Galenikinom programu.
Koristio sam sledece preparate u sledecim koncentracijama:
Bakarni-oksihlorid 7,5%
Galmin 2%
Cipkord 0,04%
Dan je bio idealan za prskanje-suncano bez vetra.
Trebalo je ranije ove operacije u kupinjaku odraditi ali zima i sneg nisu dozvoljavali.Visa sila.
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

nije trebalo ranije , zimsko preskanje se radi na temperaturi oko 12stepeni tako da nisi zakasnio, a program prskanja daju sve kuće , e sad i ja sam za lokal patriotizam pa preporučujem galeniku
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

hvala sosara na dobrodoslici.danas sam nacuo nesto oko cene kupine za ovu godinu.izvor je dosta pouzdan,ali ga necu imenovati i odredjenih razloga.na cenu uticu mnogi faktori ali trenutno se ocekuje da ce kupina ici ove godine i cena ce biti nesto malo veca od prosle godine ali ne velika.tj samo malo veca.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1236553183[/time]_________________________________________________
sto se tice zimskog prskanja,sa obzirom kako je bilo vreme od nove godine i ako je jesenje bilo odradjeno kako treba,nije imalo uopste potrebe pre.inace sada koristim crveno ulje,mrzime da mesam preparate,ovako sve zamesano :).mozelimi neko reci dali je u zastiti koristio manganove preparate?
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

E sad o ceni ima spekulacija kao i prosle godine u ovo vreme.
Price u mom kraju su bile sledece:cena je isla cak i do 150 din/kg,a mnogi su tvrdili da ce biti 15 din/kg.
Realnost je bila bliza ovim drugim tvrdnjama.
E sad opet nesto malo "smesno": cuo sam od komsije-stariji covek,koji je bio iz grupacije za 150 din,opet on cuo,kaze,na radiju da ce kupina imati jaku cenu,i da malina "nece" ici ove sezone,sve to govori sa osmehom jer ima kupinu.Kaze oparice se.
Samo da mi je znati koju radio stanicu on slusa.Utice pozitivno na moral naroda. :D

E sad ozbiljno.
Kao sto Markus rece da ce cena ici gore bilo bi dobro da ide gore,ne mora da bude drasticno povecanje u odnosu na proslu godinu.
Ja bih licno bio zadovoljan i sa cenom i oko 50 din/kg.Za ovu sezonu a za sledecu neka opet malo dignu,neka dostigne 1 evro jer se sve vrti oko evra,pa neka i kupina bude 1 E/kg ja sam opet zadovoljan.

_______________________________________________________________________


Hal Tornles (Hull Thornless)

Poreklom je iz SAD.Nastala ukrstanjem hibrida SIUS 47 i sorte Tornfri.
Sazreva izmedju sorti Dirksen Tornles i Blek Satin odnosno u trecoj dekadi jula.
Zbun je bez bodlji,veoma bujan i vrlo rodan.Obrazuje veci broj izdanaka koji u pocetku rastu poluuspravno,jer su vrlo jaki.Da bi se pospesilo razgranjavanje izdanaka,treba ih prekratiti kada dostignu visinu od 2 m.Iako su izdancu cvrsti i jaki ovu sortu terba gajiti uz naslon sa 2-3 zice.Zreli izdanci pri osnovi dostizu debljinu od oko 5 cm a duzina im moze biti i do 5 m.
Sa starenjem zasada ne dolazi do opadanja prinosa.
Cvet je hermafroditan i samooplodan.Cveta nedelju dana pre Tornfrija i nedelju dana posle Dirksen Tornfri i Blek Satin.
Plodovi su krupni,cvrsti,crne boje,slatkog ukusa i visokog kvaliteta.Pogodni su za razlicite namene(za potrosnju u svezem stanju,preradu i zamrzavanje).

Ovaj tekst sam sastavio iz tekstova o ovoj sorti iz knjiga malih biblioteka od autora:Evica Mratinic,Dr. Radisav Blagojevic i Prof. Dr.Mihailo Nikolic.

3019_1.jpg
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

neka donja granica isplativosti gajenja kupine pod uslovom daje optimalna godina je oko pola evra a za malinu oko evro.prosle godine sam bio kod coveka koji ima tri hektara kupine.kada je u punom rodu sekao rodnu kupinu.samo je ostavljao lastare za ovu godinu.15 radnika i secu.stim sto znate kakva je kupina u punom rodu tako dase svako stablo treba po desetak puta orezati pre nego se osece i izvadi.kada sam ga pitao zasto to radi.zar nema racunicu daje bere.rekao mi je da su ga dosta hladnjacara obilazili i nudili mu max 25 din po kg.ali sa obzirom damu dnemno u punom jeku bere po 60 radnika.treba sve to isplacati i iz svog dzepa finasirati.a pitanje kada ce dobiti pare za kupinu a i treba sve to odraditi a zasta.a vec je dosta ulozio.naveo mi je cifre koje je dotada ulozio.tako da je bolje na vreme stati sa tonjenjem.
srecom prethodnih godina je dobro prosao,tako da je mogao da to podnese.a i nije lako kada covek u nesto mnogo ulozi da to daje za bagatelu,ali vecina mora po onoj narodnoj bolje ista nego nista.
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

imali ko za prodaju sadnica kupine?zanimaju me sve druge osim cacanske koju imam.
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

Hal
Slika18.jpg


Hal
Slika19.jpg


Hal
Slika24.jpg


Cacanska Bestrna
Slika20.jpg


Cacanska bestrna
Slika21.jpg


Cacanska bestrna
Slika22.jpg
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

@Šošara
Što ti je ovako retka i na koliko ti sadjena stru od struka?
Ja imam tornfree i podsevanu čačanku ali je 1m razmak u redu a 3 zbog freze red od reda
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

Red od reda je na 3m,a razmak u redu je 2 m.
Taman je kada se razgrana i rasiri.Slikacu i u punoj vegetaciji.
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

mislim da je to na 2 m retko, prosle godine sam sadio na 1m razmaka u redu i 2,5 red od reda. Freziracu sa motokultivatorom samo uz red a po sredini travica. Evo slika povezane nove kupine, sledi tanjiranje pa cu mozda jos ove godine po red krompira izmedju. :ppozdrav:
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

sada je dobro baciti granule gromoksala oko strukova za suzbijanje korova jer on zahteva vlagu da bi rastvorio i delovao na travu oko lastara
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

jel mora da se kopa pre gromoksala? meni problem pravi prostirka, pitam sta bi moglo da je unisti a da se medjuredno isfrezira. Inace ne mogu da se setim granula od prosle godine ali baca se na okopanu povrsinu. Preprosle je delovalo i nigde travke a prosle nista, zali Boze pare
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

mi ne kopamo koliko ja kapiram on samo trži vlagu da bise rastopio pa je svejedno da li je okopano ili ne
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

Torpedo

Razmak moze da bude u redu od 1 do 2 m,a izmedju redova od 1,5-3,5 u zavisnosti od nacina orezivanja(da li ostavljas 1-2-3 lastara) i nacina medjuredne obrade.
Veoma je bitno da ima dobru ventilaciju i da bude osuncana.A to se postize redjom sadnjom znaci 3X2m.Jer kada se razraste onda je to suma-dzungla a ne kupinjak.

U punoj vegetaciji slikaj a slikacu i ja pa da uporedimo slike.

Krompir ZABORAVI u kupini.Ne idu jedno sa drugim.
Moj savet ti je da posejes neko krmno bilje(stocni grasak ili grahoricu) i iskoristis za stoku.Ujedno ces obogatiti zemljiste azotom.
U mom slucaju je u redu trava,samo se kopa oko vrste oko 40cm sa obe strane niz vrstu.Travu kosim u nekoliko navrata i dajem ovcama,a u red mogu da udjem i posle snega i posle kise, moj rodjak koji je tanjirao u redovima tek je pre neki dan mogao da udje da oreze,nije mogao od blata.Kad je berba a padne kisa na tako istanjrano-orno zemljiste sta onda-kako gaziti po blatu i gde spustati gajbice.
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

Okopana kupina i poprskana u fazi pocetka listanja:Mankogal i Cipkord.
Pre toga nadjubrena KAN-om oko 120g po struku.
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika ce

U kakvom su vam stanju kupinjaci?
Sta mislite sta ce da bude sa cenom?
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

cuju se razne price oko cene ali se zasad nesto najvise vrti oko 50 din,ali sve je nezvanicno i nista dok nevidim u hladnjaci cenu!
 
Odg: Kupina:Sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku,problematika cene

u sapcu se okupljuje po 20 din za prvu klasu a 15 za drugu,posto pricah sa jednim hladnjacarem i on mi rece da se bore da postignu proslogodisnju cenu,po kojoj necu brati niti je raditi jel to je vise nego ponizavajuce :(
 
Nazad
Vrh