Kupina:sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku

A gde ste vi culi za tih 20 din ili cak da nece biti otkupa? Neki dokaz? Izvor informacije?
 
Vi culi? Sta culi? Otkupa nece biti,ili ce biti 20din.
Kad napisete Culi,dajte neki dokaz i izvor informacije.


Prskanje? Zasto nasedate na marketing kad je opstenaucno dokazano da kupina ne iziskuje nista osim plavog kamena i stajnjaka i ako je ogromna vlaga od trulezi.

Ne ulazite u kojekakve kvazi hemikalije od kojih nema vajde.
Dokaza nemam a Vi ako ih imate da ce biti 20 dinara dajte ih odmah da mi svane, da ne bacam pare. Sto se tice prskanja ja "ljubicastu pegavost","zutu rdju",grinje,cikade i ostale zivotinjke ne mogu da suzbijem plavim kamenom. Izgleda da je moj kupinjak van opstenaucnih dokaza.
 
Dokaza nemam a Vi ako ih imate da ce biti 20 dinara dajte ih odmah da mi svane, da ne bacam pare. Sto se tice prskanja ja "ljubicastu pegavost","zutu rdju",grinje,cikade i ostale zivotinjke ne mogu da suzbijem plavim kamenom. Izgleda da je moj kupinjak van opstenaucnih dokaza.

Dejan je u pravu, nigde nije naucno dokazano da ne treba zastita i da sve zavrsava plavi kamen. (mozda se misli na divlju kupinu) Licno sam video nekoliko njih koji se rukovode tom logikom, a kupinjaci im se u junu i julu zute kao da je oktobar mesec.
Sto se tice cene , svake godine je ista prica i na forumu i u drzavi i nagadja se sve dok ne pocne berba pa i prve dve tri berbe se primaju na otvoreno.
Meni je hladnjacar kojeg sam pominjao i sa kojim sam prijatelj ,rekao da se ocekuje cena od 60,70, 80 dinara.To je ono sto se ocekuje,a sta ce biti znacemo pocetkom jula.Inace i taj hladnjacar ima nekoliko hektara svoje kupine.
 
Hocemo pecat,potpis i garancije drzave! Necemo nagadjanja ,lazi i prevere!


Ne budimo budale vise!

Da li je to ok? To treba da shvatimo!


I

Nije isti proces zastite kupine kada je 20 i kada je 200. Nadam se da i vi to mislite.
 
Evo zivkanje Zapadne Srbije od jutros iz sekte,salju nam u pola 8danas predsednike opstina da nas lazu i mazu za izbore!
Telefoni usijani!
Da li i vas sekta zove i ubedjuje vas da podrzite skup i povedete sto vise osoba sa sobom?

Hoce sad da nas kupe lazima jer kad pukne malina,kupina,zitarice,kad nabiju jos gori harac na leto nece nam smeti na oci pa sad koriste lazljivu demagogiju i guraju salamu narodu.
Odakle im smelost kad su nam unistili drzavu?

Ako je to i u vasim opstinama slucaj,a izadjete,ne cutite,saspite im u lice sve!


A 22.mart na ulice,podrzite!
 
Ne znam da li jos neko ima problem, kupina loh nes lepo krenula ali negde metar pa na gore odlicno olistala, ispod toga nesto slabo, krecu listici traljavo, slaba lisna masa... Inace je zdrava, lepo zasticena, nadjubrena, ne znam sta se desava
 
Ne znam da li jos neko ima problem, kupina loh nes lepo krenula ali negde metar pa na gore odlicno olistala, ispod toga nesto slabo, krecu listici traljavo, slaba lisna masa... Inace je zdrava, lepo zasticena, nadjubrena, ne znam sta se desava
To i nije problem. Kupina uvek kreće od vrhova pa na dole. Razlike u vremenskim temperaturama (noću i danju) još ne dozvoljavaju da se donji lastari razviju. Stići će to i biće sve kako treba. Zato i berba traje više od mesec dana. Ako ti češto znači ja sam moje donje lastare do prvog reda žice počupao. Malo je tu roda a vuku dosta hrane. Provetravanje je idealno. Zato i tebi to savetujem.
 
Ovo je trenutno stanje u mom kupinjaku Lohnes i Čester... Ono što svake godine muku mučim su lastari... Ne znam kako da se ponašam sa njima, da li ih zakidati, da li ostaviti... Ako zakinem da li će krenuti novi, u stvari to su stabla, kako ih uopste kidati, seći... Narocito sto se radi o dve totalno razlicite vrste i po izgledu i po "rokovima dospeća", i po plodu... Do sad ih nisam dirao i svaka sezona je bila odlicna.
[video=youtube_share;q5ZRVK2QHiU]https://youtu.be/q5ZRVK2QHiU[/video]
 
Znam da čupaju lastare od "čačanke". Za ostale ne znam. Ja imam "tornfri" i nikad do sada nisam čupao lastare. I sam kažež da do sada nisi dirao i da je sezona odlična. Jedino možeš da ih proređuješ kao što i ja radim jer ponegde izbiju po 7-8 i samo vuku hranu. Ako baš hoćeš da probaš iz radoznalosti uradi to na 1/3 reda pa vidi kako će da bude.
 
Znam da čupaju lastare od "čačanke". Za ostale ne znam. Ja imam "tornfri" i nikad do sada nisam čupao lastare. I sam kažež da do sada nisi dirao i da je sezona odlična. Jedino možeš da ih proređuješ kao što i ja radim jer ponegde izbiju po 7-8 i samo vuku hranu. Ako baš hoćeš da probaš iz radoznalosti uradi to na 1/3 reda pa vidi kako će da bude.
Hvala puno na savetu. Ima logike.
 
A9oMzlp
 
Imam pitanje. Znam da reszem kupine I sada sam posekao one sto si rodile ove godine a nove ovogodisnje ostavio.

Na nekoliko sam zapazio da je najverovatnije moja zena, glani ovogodisnji lastar skratila na pola metra I da on na visini od 10 do 30 cm ima tri jaka I dobro razvjene bocne lastare koji su duzine oko 2 metra.
Kako da rezem u takvom slucaju..
Ostavim samo jedan najbolji bocni lastar ili da ostavim sva tri bocna lastara I da li da ih skratim. A taj osnovni lastar maksimalno da skratim.
 
Da isto pitanje pojasnim da bolje razumem budeci odgovor.
Dvogodisnji lastar mi je kratak I imaju tri jednogodisnja lastara na tom dvogodisnjem. Jednogodisnji daju rod, to znam.
Kako da orezem na prolece.
Da li zato sto imam samo tri jednogodisnja lastara da ostavim sva tri I da budu nesto duzi tj da ostavim 5 do 6 okaca na svakom.
Ili da ostavim samo jedan jednogodisnji I da on bude sto duzi a ostala dva da skratin na tri okca.
Ili nesto trece.
Molim iskusnije da mi objasne I obrazloze princip kako bih iz ovog slucaja nesto naucio.
:)
 
Imam pitanje. Znam da reszem kupine I sada sam posekao one sto si rodile ove godine a nove ovogodisnje ostavio.

Na nekoliko sam zapazio da je najverovatnije moja zena, glani ovogodisnji lastar skratila na pola metra I da on na visini od 10 do 30 cm ima tri jaka I dobro razvjene bocne lastare koji su duzine oko 2 metra.
Kako da rezem u takvom slucaju..
Ostavim samo jedan najbolji bocni lastar ili da ostavim sva tri bocna lastara I da li da ih skratim. A taj osnovni lastar maksimalno da skratim.
Iz mog iskustva svaki od ta tri lastara (grane) mogu da daju rod. Naravno to nije potrebno tako da 1 ili 2 možeš odseci. Izuzetak je ako osim tog "nosećeg" lastara nemaš u blizini ni jedan drugi.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh