Kvalitet vode koja se koristi za navodnjavanje

Premazi esencijom,skida sto posto.Ili hlorisi bunar jednom godisnje,sredstvo je 350 dinara,ima za 15m kubnih.Pre neki dan sam kupio u poljoprivrednoj apoteci.

MOže pomoć . Kakva esencija, koliko , čega ? kako hlorisati bunar ?Nisam to nikada radio , pa su mi ovi termini nepoznati .
 
Esencija za zimnicu,pitaj zenu,majku,one znaju,mada i sirce skida ovu rdju,a hlorisanje je sipanje granula natrijum hlorirda u bunar i tako dezinfikujes bunar od svih bakterija,ta rdja je kod mene bila isto al vise nema.Pitaj u apoteci,reci ce ti,nista komplikovano,posle hlorisanja pola sata voda moze da sekoristi i za pice,nije lose pustiti sisteme odma da bi se cevi takodje ocistile od bakterija,algi i ostalih grinja.
 
ˇmilossoumi

Hvala na odgovoru.Koliko često sipaš natrijum hlorid u bunar godišnje i u koje vreme ?Koja količina ?
 
Mene interesuje da li su creva KPK (ona skuplja i kvalitetnija) predvidjena da se koriste samo jednu sezonu, odnosno koliki je rizik koristiti opet ista creva posle jednogodisnje upotrebe, ako su se ista pokazala da ispravno rade. Koje je osnovno pravilo? Cuo sam od mnogih povrtara da ako izguraju godinu to je super, kazu da se KPK crava menjaju svake sezone, a ona stara bacaju :sjasi:

Najvise me zanima kako dobiti na kvalitetu vode a da se vek KPK creva produzi, da se izbegnu zacepljenja od kamenca, algi, peska i drugih necistoca. (Filter filtrira ali nije u potpunosti resenje)
 
Mene interesuje da li su creva KPK (ona skuplja i kvalitetnija) predvidjena da se koriste samo jednu sezonu, odnosno koliki je rizik koristiti opet ista creva posle jednogodisnje upotrebe, ako su se ista pokazala da ispravno rade. Koje je osnovno pravilo? Cuo sam od mnogih povrtara da ako izguraju godinu to je super, kazu da se KPK crava menjaju svake sezone, a ona stara bacaju :sjasi:

Najvise me zanima kako dobiti na kvalitetu vode a da se vek KPK creva produzi, da se izbegnu zacepljenja od kamenca, algi, peska i drugih necistoca. (Filter filtrira ali nije u potpunosti resenje)
filter i toje to a šta misliš kako se koriste creva u jagodi kad ona stoji 3 god na jednom mestu nema drugo rešenje a mozda i ima al dalje isplativo toje druga stvar,obično se kupuje crevo od 150mic i koristiš 1 god pa posle kud koji ,jer se izbuši od štetočina ,a začepljenja su manji problem i kod mene je tvrda voda a bez problema rade po 2-3god,al bolje je rešenje jeftinije pa mnjaj svake god
 
Ima jedna poslovica koja kaže ako hoćeš vergu sa zaljevanjem pokupi stara crijeva KPK pa ih ponovo postavi u sledećoj godini.
 
ˇmilossoumi

Hvala na odgovoru.Koliko često sipaš natrijum hlorid u bunar godišnje i u koje vreme ?Koja količina ?

::jako_besan:: Ало људи волим и ја зезање ал саветовати неког да "соли бунар" као средство дезинфекције ... што је много много је ...

NaCl - кухињска со .. може и врабцу на реп

регуларан третман нечим попут овог http://savacoop.co.rs/proizvod/galisept-100-g а не враџбинама ..
 
Kojim sredstvom da operem cisternu koja je korišćena za naftu,da bih je koristio za zalivanje,a da nebude nekih štetnih posledica za zdravlje i za biljke?Hvala unapred na savetima...lepi pozdrav
 
Kojim sredstvom da operem cisternu koja je korišćena za naftu,da bih je koristio za zalivanje,a da nebude nekih štetnih posledica za zdravlje i za biljke?Hvala unapred na savetima...lepi pozdrav

I ja sam kupio jednu takvu: , platio sam da mi operu u Naftagasu (od njih sam i kupio,..preko otpada, koristi mi za kišnicu). Probaj da nabaviš tečnost od njih,..
Inače sam razmišljao da je perem sa Flaminom, ali dugo ostaje miris.
 
Na koji nacin dolazite do saznanja da li je voda koju koristite pogodna za navodnjavanje? Da li nosite uzorak vode na analizu, ili sami odredjujete kvalitet vode pomocu manuelnih EC meraca, pH meraca i sl.? Ili je u pitanju treca varijanta "od oka"... :)?
I kada dodjete do saznanja, kako resavate problem ukoliko je, recimo:
1. visoka koncentracija soli u vodi
2. pesak u vodi
3. pH vrednost

Bilo bi dobro da malo prodiskutujemo o tome, sta mislite?
 
Pozdrav, Agrarian,
facb6c2cd0674ae8ba1b128061a1044a.gif
, a pozdrav i za dobru inicijativu
eb888038c5b3ad239fe3c6629c9000ae.gif

Mene je taj problem prestao da muči, ali me je patio duugo.
Mi u ZR imamo najlošiju vodu u državi, a povrtara i cvećara more,.. A, bome se ni cela Vojvodina nije proslavila svojim vodnim nasledstvom (tu je nekad, kažu kmjige bilo, more..).

No da ostanemo u temi:
-Problem 2. najlakše rešiti dobrim filterom ( malo se razlikuju filteri za pesak i za druge nečistoće).
-pH vrednost nije veliki problem jer se sa malo kiselosti (kad nas je voda slabo alkalna, kao i zemljište), ja sam koristio Azotnu (kupovao u Tehnohemiji na Viline vode, u luci u Beogradu), to daa ispraviti.
- Soli (tvrdoća vode po Nemcima, dH oko 20 , čak i preko toga, mnogo bikarbonata, tj.karbonata, kamenca i pomalo gvožđa,.. naravno nedostupnog korenovom sistemu)), ee tu je problem malo teži.
Tu je takođe malo pomagala Azotna kiselina . Kažem takođe malo, jer i pH vode malo pomogne, tj. kratko, ako podloga nije odgovarajuće pH vrednosti.

Sad koristim kišnicu,.. ali me je to papreno koštalo.
 
Lola od Nikaragve - hvala na brzom i iscrpnom odgovoru.
Sve pohvale za koriscenje kisnice!:kisa:

Slazem se da je najlakse resiti se mehanicke necistoce poput peska (istina da su hidrocikloni i pescani medija filteri malo skuplji, ali bar znamo sta nam treba).
I kod regulisanja pH vrednosti moze se relativno lako intervenisati (jedan od nacina je ovaj koji si predstavio). Alkalno zemljiste - izvrsiti "gipsovanje". Kiselo zemljiste - izvrsiti kalcifikaciju.
Kod narusenog saliniteta zemljista javlja se vaci problem. Naime, ukoliko je zemljiste previse zaslanjeno, na biljkama se veoma lako mogu pojaviti simptomi suse iako u samom zemljistu ima dovoljno vode.
Popravka takvog zemljista je izuzetno teska. Jedan od nacina je koriscenje djubriva koja mogu uticati na smanjenje EC zemljisnog rastvora (fitofert ima te vrste djubriva).
Najcesi uzrok visokog saliniteta zemljista jeste nepravilno navodnjavanje (navodnjavanje predimenzionisanim normama, a pre svega koriscenjem vode loseg kvaliteta). Vazno je znati da navodnjavanje svakako utice na salinitet zemljista, i da zbog toga treba kontinualno pratiti salinitet zemljista na navodnjavanjim povrsinama (na trzistu postoje veoma povoljni rucni meraci za merenje kiselosti i saliniteta zemljista).
Jedan od najlaksih nacina smanjenja saliniteta ekstremno zaslanjenih zemljista, jeste upravo povecanje norme navodnjavanja (kako bi se viskom vode isprale soli iz zemljista). Tu sad treba voditi racuna da ta dodatna norma (ispirna frakcija) ne bude prevelika zbog mogucnosti sekundarnog zaslanjivanja zemljista.

Pozdrav
 
Kolega agrarian , hvala na savjetima i čestitke na stručnosti . Jedno pitanje , voda koju koristim za navodnjavanje nije nošena na analizu , ali pošto u roku sat-dva promijeni boju u žućkastu pa u crvenu pretpostavljam da ima dosta željeza ili nekih drugih metala . Koristim navodnjavanje tom vodom već treću godinu i to većim normama , često i potapanjem . Zemljište je kiselo , ali radjena je kalcifikacija pa je pretpostavljam blago kiselo. Siju se ratarske kulture ,kukuruz i soja i primjetio sam kako kažeš u nižim dijelovima u kojim zimi leži voda utisak suše iako bi trebalo da ima vlage u zemljištu . Dali bi trebalo nositi vodu na analizu , dali bi to radio kvalitetno svaki institut ili koju ustanovu preporučujete i koje pokazatelje da tražim ?
Još sam nešto interesanto primjetio ove godine i to prije korištenja navodnjavanja , zemlja je površinski na dosta pozicija dobila crvenu kao krv boju samo površinski ? Korišteno je djubrivo yara extran i sulfan kao prihrana po površini i mislim da je to reakcija tog djubriva ali neznam na šta ? Inače usjevi sada ne izgledaju loše ali ipak treba pratiti . Hvala ?
 
Pozdrav Momosaric, vodu na analizu bi svakako morao odneti. Kao sto sam gore napomenuo, svaki vid navodnjavanja utice na salinitet zemljista. Narocito je to slucaj kod gravitacionog navodnjavanja (ti rece da ides potapanjem), i tu se moze javiti veliki problem narocito ako je vec i samo zemljiste na "ivici" kriticnog saliniteta. Problemi koji se javljaju dolaze polako, prvo primetis te efekte suse koji postaju sve intenzivniji iz godine u godinu i kada salintet ode vrlo visoko tesko je vratiti ga u normalu. Ne znam da li navodnjavas od oka ili si proracunao norme za dato zemljiste i datu kulturu (plus neka analiza klime - padavine, temperatura, osuncanost i sl). Ovo ti mozda deluje komplikovano ali zaista nije, i ukoliko imas ozbiljnu proiyvodnju na velikoj povrsini valajlo bi da se malo i time pozabavis. Analizu vode rade mnogi Instituti, cak i neke privatne firme, to svakako uradi.
Ako preteras sa normom navodnjavanja na visim delovima parcele, moze se desiti da se usled kapilarnog penjanja podzemne vode na nizem delu parcele javi veci salinitet zamljista. Pretpostavljam da su ti zato u tom delu efekti suse vidno primetni.

Lola od Nikaragve pozdrav, gipsovanje (CaSO4 x nH2O) se koristi kod ekstremno alkalnih zemljista. Ako je zemljiste blago alkalno mozes koristiti AN djubrivo.
 
Da li bunarska voda u kojoj je pronadjen arsen sme da se koristi za navodnjavanje?

Ne koristimo je za pice, ne koristimo je ni za pranje. Da li od nje imamo bilo kakve vajde?

Edit 1:

Nasao na jednom sajtu... mogu i link da stavim, bave se prodajom precistaca, pa da ne zvuci kao reklama. Ostaje pitanje vezano za navodnjavanje.

Edit 2:

Pretrazujem net i nalazim sve vise i vise sokantnih podataka vezanih za arsen, ali i za druge stetne elemente ili materije u vodi. Pola Vojvodine pati od tih problema. Cime Vi ljudi zalivate Vase useve? Da li radite analizu vode koju koristite?


Arsen u vodi - opasnost po zdravlje

Hronična trovanja arsenom koja se događaju nakon dugotrajnog konzumiranja vode za piće u kojoj je prisutan arsen su vrlo različita od akutnih trovanja. Simptomi akutnog trovanja se pojavljuju odmah i obično uključuju povraćanje, bol u trbuhu, krvavi proliv. Chelation terapija može biti efikasna kod akutnog trovanja, ali se ne sme koristiti protiv dugotrajnog trovanja.
Simptomi i znaci bolesti koji su uzrokovani arsenom se razlikuju kod pojedinaca, grupe stanovništva i geografskog područija. Dakle, ne postoji univerzalna definicija bolesti uzrokovane arsenom. To otežava procenu uticaja arsena na zdravlje. Isto tako, ne postoji način da se identifikuju slučajevi oboljenja od raka koja su prouzrokovana arsenom u odnosu na vrste raka izazvane drugim uzrocima.
Dugotrajna izloženost arsenu putem vode za piće uzrokuje rak kože, pluća, mokraćne bešike, bubrega, kao i druge promene na koži u koje spadaju promene pigmentacije i zadebljanje (hiperkeratoza).
Povećana opasnost od raka pluća i bešike i arsenom povezanih kožnih lezija nisu otkriveni kod vode za piće kod koje je koncentracija arsena manja od 0,05 mg / L.
Apsorpcija arsena kroz kožu je minimalna, a time i aktivnosti kao što su ručno pranje, kupanje, pranje veša i slično sa vodom koja sadrži arsen ne predstavljaju opasnost po zdravlje ljudi.
Nakon dugotrajnog izlaganja aresenu, prve promene se obično pojavljuju na koži: promena pigmentacije, a zatim i hiperkeratoza. Da bi se razvio rak, obično je potebno više od 10 godina izlaganja arsenu.
Odnos između izloženosti arsenu i drugih zdravstvenih problema nije jasan. Na primer, neke studije su povezale arsen sa hipertenzivnim i kardiovaskularnim bolestima, dijabetesom i bolestima reproduktivnih organa.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh