Sađenje bagrema i bagremar

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Planiram da posadim nekih 100 sadnica bagrema na jedenoj njivi, pa me interesuje imali neko možda nekog iskustva sa njegovom sadnjom.
 
novii je napisao(la):
Planiram da posadim nekih 100 sadnica bagrema na jedenoj njivi, pa me interesuje imali neko možda nekog iskustva sa njegovom sadnjom.
E svaka ti cast na ovoj temi. Da samo znas kako to mene interesira... pokazao se kao strasan igrac u unistavanju makije i svega nepozeljnog. Ajmo znalci naprid....ostali..slusajmo
 
Posto Akacija stiti sebe od premnozavanja seme se mora obariti.
2. metod hranjenje zeceva i peradi semenom (valda cak i svinja) i razvacivanje izmeta.
3. Ubacivanje semena i sredinu cutke.(sapurika,kocanj...otpad od krunenja kuruza-ko ga kako zove)
4. Poseci bagrem u vegetaciji, iz zila krece pun q...c mladara koji se odlicno primaju
 
evo i ja cu nesto o bagremu, to je drvo koje najvise mrzim na ovom svetu i jedino. i sebi sam zadao zadatak da ga unistim gde god ga ima na mom imanju ne brini novii necu da idem toliko daleko. ali ako mrzis komsiju , pa to je dobar nacin da mu se osvetis jer se toliko siri da ce uskoro i on imati bagremar brzo raste moze vec sa 10-12 godina da se koristi kao ogrev ali ja ga nikada nebih posadio sve su mi sume lepse i korisnije od bagremara .
 
Ja lično bagrem mrzim iz dna duše. Borim se sa njim da mi ne predje iz komšijskih njiva.
Što se tiče sadnje, ono što sam video na terenu je da se sadnice sade na metar puta metar i tada raste uspravno, brzo zaseni podlogu a višak sadnica se osuši. Potrebna mu je nega u prve dve tri godine, košenje oko njega da ga trava ne uguši.
Evo dok pišem još jednog ko misli kao ja. :D
 
krcinac je napisao(la):
evo i ja cu nesto o bagremu, to je drvo koje najvise mrzim na ovom svetu i jedino. i sebi sam zadao zadatak da ga unistim gde god ga ima na mom imanju ne brini novii necu da idem toliko daleko. ali ako mrzis komsiju , pa to je dobar nacin da mu se osvetis jer se toliko siri da ce uskoro i on imati bagremar brzo raste moze vec sa 10-12 godina da se koristi kao ogrev ali ja ga nikada nebih posadio sve su mi sume lepse i korisnije od bagremara .
Prijatelju pogledaj malo temu pasnjaci u forumu o ovcama/kozama. Sve ce ti bit jasno, zasto ja hocu bagrem. Ono sta on tebi predstavlja meni je ova makija. Tako smo na istom... s tom razlikom sta ispod bagrema bar raste trava a ispod ovog vraga ni ku... :ppozdrav:
 
Planirao sam i ja da otvorim slicnu temu na forumu o sadnji drveca, podizanju remiza i vetrozastitnih pojaseva.
U nasem ataru je lokalno Lovacko drustvo pre 15-ak godina zasadilo izvesne povrsine pod bagremom i hrastom, u cilju zastite divljaci i kao vetrozastitni pojas. Posadili su na dva mesta po 10 kj pod bagremom i hrastom. Te povrsine su vec prave sume. Sirina im je mislim oko 30 m, a duzina cetiri duzi ( oko 1600 m ).
Bagrem su sadili tako sto su sakupljali seme i sami proizvodili mladice. Mogu vam reci da bagrem mnogo bolje napreduje od hrasta, koji se godinama mucio, ali je izgleda i on prebrodio krizu i sada lepo raste.
Primetio sam da i tako mala povrsina sume u sred atara jako puno znaci. Ne samo zbog trenutnog hlada, nego mi se cini da su letnji pljuskovi u tom delu obilniji i cesci. A da vam ne pricam o uzivanju kada na +35 C, zastanete u hladu da se odmorite ili natocite vode (izbusen je bunar i postavljena je vetrenjaca).
Jos jedna nesumnjiva korist je u vreme cvetanja bagrema pasa za pcele.
Sad ima i jedna losa strana takvih suma, a to je da se tu odmah nasele vrane. Ali i za to ima efikasnih resenja...

Na slici je polozaj jedne od tih parcela:

e8jrm8.jpg
 
banatski je napisao(la):
Sad ima i jedna losa strana takvih suma, a to je da se tu odmah nasele vrane. Ali i za to ima efikasnih resenja...
Prijatelju spomenuo si vrane. Kakvo rjesenje pomagaj ako boga znas :ppozdrav:
 
Pa ne znam kakvih problema imas, ali kod mene vrane najvise problema prave u prolece kada u potrazi za hranom unistavaju mlade , tek iznikle biljke kukuruza ili suncokreta.
Seme se pre setve tretira Mesurol-om ili Furadan-om i nemas brige...
 
banatski je napisao(la):
Pa ne znam kakvih problema imas, ali kod mene vrane najvise problema prave u prolece kada u potrazi za hranom unistavaju mlade , tek iznikle biljke kukuruza ili suncokreta.
Seme se pre setve tretira Mesurol-om ili Furadan-om i nemas brige...
ma ovdi napadaju sve.. Sta se tice usjeva njih ovdi nema ali raznose smece po krovovima a kisnica sluzi za pice... A meni napadaju malu janjad i cak ulaze u jasle gdje blagu dajem kncentrat..
 
1,5m razmak redova 1m razmak u redu 3 ili 5 godine iseci sekirom i onda sledece jeseni posto obicno izbije vise prutova ostaviti najjaci a ostale iseci naravno govorimo o belom bagremu a ne o crnom /kvalitetniji/ neznam latinske nazive ili kako se kod vas u kraju zovu beli bagrem trazi zemljiste bogatije vodom gde mnogo brze i bolje raste
 
Kada kažeš crni bagrem da li misliš na gledičiju ili trnovac. Takav bagrem bi mogao biti dobar za ogradu.
 
kao sto rekoh u raznim krajevima ima mnogo naziva za bagrem .beli ili moravski bagrem ima izrazene iglicaste trnove, raste prav u visinu i dosta brzo ali kazu da je slabijeg kvaliteta kao gradja.domaci ili crni bagrem je doskora kod mene bio jedina vrsta.dosta sporo raste zna da bude kriv u svim pravcima ali zato kad se pravilno odradi seca i obrada /ograda-taraba/ moze da traje mnogo godina.prica o starosti srpske ograde i americke drzave.
 
Fenomenalna tema. Ja planiram da na jesen posadim hektar šume. Kombinovao bih bagrem i topolu. Sadnja, navodno, ide na 3 m između redova s tim da je razmak u redu kod bagrema 1 m a kod topole 5 m. Nakon 5-6 godina, seče se svaki drugi bagrem. Tad je već dovoljno velik da može da se koristi za ogradu.
 
Ako nekom treba kakvih sadnica bresta, duda, bagrema i jasena za sadnju na jesen, a ima i sadnica divljih jabuka za kalemljenje, nek se javi na PP
 
Pozdrav!
Moze li neki savet imam 8000 sadnica koje treba da posadim na 4 hektara, kako bih najlakse bilo i najbolje. Ima li tu nekakva pavila?
 
Jesam ja prvi put ovde, ali je sasvim dovoljno pepelence. :cao:
Rekao sam i pozdrav, ako je to malo za Vas moze i VELIKI pozdrav.
Neznam pravila foruma, ali i zasigurno znam da netreba da pisem o sebi nista vise tipa... maticni broj iz LK.
Sto i naravno nije problem reci, ako Vam bas treba.
Ako pak mislite na povrsno pitanje koje sam postavio, bio sam uskracen i mobilan pisao sam iz auta.

Recite kako bih izgledalo predstavljanje na ovom forumu? :ppozdrav:

Hajde da ispravim povrsno pitanje.

Treba da posumim oko 4 hektara. Nisam puno razmisljao o vrsti drveta (mozda gresim ispravite me) podneo sam zahtev u ministarstvo suma za dodelu besplatnih sadnica za parcele (6 klase) nadam se da ce da mi odobre.

U razgovoru sa ljudima u upravi oko obuke u vezi sadnje, dali su mi za mene iznenadjujuce preporuke da razmak izmedju redova bude oko 2.5 metara a izmedju drveta 2 metra. Opet mozda gresim, ali meni to deluje malo mnogo.
 
Nazad
Vrh