Uzgoj lekovitog bilja

Pozdrav
Pitanje za Mileta
Gde se može kupiti seme nevena Plamen ili Plamen plus, i po kojoj ceni?

 
Pozdrav,
ja imam pitanje i molim sve koji mogu da mi pomognu da odgovore. Naime, ja dve godine unazad sadim neven, doduše na maloj površini 4-5 ari, ali to mi je i više no dovoljno da savladam berbu cvetova kada pristignu. Moje pitanje je: Da li smem da zemljište gde je posadjen neven isprskam protiv trave, npr. Stombom ili nekim drugim preparatom protiv korova.
I još jedno pitanje za one koji se bave ozbiljnije od mene proizvodnjom nevena, koja sorta ima krupne cvetove i koja je sorta najbolja za uzgoj. Kada radim, pa neka je i malo, da bar bude korektno.
Hvala
 
Pozdrav svim forumasima Poljoinfa!
Ja sam Goran Corovic iz Backe Palanke.Od danas sam i ja postao clan ovog foruma.Desetak godina sam sadio duvan na povrsini do 1 KJ.Kad je ukinuta premija za duvan digao sam ruke od toga .Posto sam na toj njivi izgradio sistem za zalivanje,zao mi bili da sadim kukuruz,zito ...
Preprosle godine sam rasadio mentu na nekih 0,2 ha cisto da probam .Mogu vam reci da sam prosle godine sa te povrsine ostvario prihod od nekih 650 EUR.Planirao sam da povecam povrsinu ,ali nemam sigurnog otkupljivaca.Trenutno sam odustao od toga.Odrzavam ovu povrsinu pa sta bude
MOZE LI MI NEKO RECI POSTOJI LI NEKO SRETSTVO ZASUZBIJANJ SIROKOLISNATIH KOROVA U MENTI>
Pozdrav!
 
Organska proizvodnja i hemija ne idu zajedno!
Na svim vecim povrsinama hemija je neophodna u manjoj ili vecoj meri, ako ne zelis propasti.
 
Evo jedne slicice iz ovo godine.
2h64son.jpg
 
Mene interesuje da li i koje lekovito bilje moze da se koristi u proizvodnji kozijih sireva, i da li neko od Vas sto proizvodite lekovito bilje ima sertifikat za organski proizvod.
 
Kako ide cena u okolini Apatina, i tih par proizvođača koji su se bavili otlupom i preradom lekovitog bilja, se povuklo usled loše situacije.

Što se tiče upotrebe lekovitog bilja u proizvodnji kozjih sireva, to bi trebalo pogledati u delu foruma koji se bavi proizvodima od kozjeg meleka. Sama ideja deluje privlačno i logično, jer bi lekovito i začinsko bilje uticalo na ukus i miris kozjeg sira, ali ne bi umanjilo njegov kvalitet.
 
Pozdrav svim forumasima Poljoinfa!
Ja sam Goran Corovic iz Backe Palanke.Od danas sam i ja postao clan ovog foruma.Desetak godina sam sadio duvan na povrsini do 1 KJ.Kad je ukinuta premija za duvan digao sam ruke od toga .Posto sam na toj njivi izgradio sistem za zalivanje,zao mi bili da sadim kukuruz,zito ...
Preprosle godine sam rasadio mentu na nekih 0,2 ha cisto da probam .Mogu vam reci da sam prosle godine sa te povrsine ostvario prihod od nekih 650 EUR.Planirao sam da povecam povrsinu ,ali nemam sigurnog otkupljivaca.Trenutno sam odustao od toga.Odrzavam ovu povrsinu pa sta bude
MOZE LI MI NEKO RECI POSTOJI LI NEKO SRETSTVO ZASUZBIJANJ SIROKOLISNATIH KOROVA U MENTI>
Pozdrav!

uzas! kako to moze biti lekovito bilje?
 
Pa lako, postoje propisi koji određuju i definišu šta je lekovito bilje. Mislim logičan je odgovor da ne može tako da se proizvodi lekovito bilje, ali kao začinsko, aromatično ili nešto treće može da prođe. U svakom slučaju proizvodnja lekovitog bilja na većim površinama mora da bude profitabilna. E sa koliko je to profitabilno, može se zaključiti po površini koja je zasejana sa lekovitim biljem u našoj zemlji.

U mojoj okolini, svi koji su počeli su odustali, i uglavnom završili u određenim dugovima. Stvar zašto se sve manje isplati gajiti lekovito bilje jeste ( skoro pa ) nekontrolisani uvoz iz Kine. Svi koji misle da u Kini proizvode bilo šta bez preterane upotrebe hemije su u velikoj zabludi.
 
uzas! kako to moze biti lekovito bilje?
Šta je užas?
Proizvodnja po principima dobre poljoprivredne prakse podrazumeva savesnu upotrebu pesticida, poštovanje karenci i doza. Po svemu do sada rečenom od strane naših instituta konvencionalna proizvodnja je bezbedna. Usput domaći kupac nije spreman da plati domaću robu više nego kinesku, a kinezi nemilice tuku hemijom. kome misliš da ponudiš neke ozbilne količine organske robe jabuke se na primer prskaju dvadesetak puta i simbol su zdravlja, grožđe se prska nebrojeno puta, pokušaj da odbraniš par hektara krompira od zlatice ....kolko mikotoksina ćeš uneti zbog plesni ako se ne koriste fungicidi.
Ne tvrdim da su pesticidi izvor zdravlja, treba ih izbegavati gde god i kad god se to može i ako se koriste strogo voditi računa o karenci i dozi
užas je to što je 30 posto ljudi na planeti a malo manje u Srbiji gladno.
 
Poslednja izmena:
Moze li neko da napise nesto za kamilicu?Pokusavala sam da je uzgajam ali mi nije uspevalo.Dali moze da se seje na visini od 600m?
 
sve je ovo lepo ali niko nista da kaze za zovu zastitnicu disajnih organa.znam za sok al mi nejasno citala sam da se pravi kompot od zrelih bobica zove.prvi put cujem.cak i sirup od zove protiv kaslja i nazeba se pravi sve je vrlo lekovito bolje od bilo kog leka.
 
Ako neko ima da proda seme maticnjaka neka mi se javi porukom da se dogovorimo,potrebno mi je seme za 40-ak ari povrsine.
Hvala,pozdrav!
 
Ima li neko od kolega koji bi mogao da me uputi malo u uzgajanje nevena? Naprimer gde se nabavlja seme, gde se prodaju cvetovi i koje su cene?
 
Imam jedno pitanje. Da li lekovito bilje moze da uspe na nerazradjenoj njivi? Imam jednu njivu nije radjena 20god pa je sada cistim i jos malo cu da orem. Da li moze da bude prva kultura, neka bude konkretno neven ili nesto drugo? Krenuo sam logikom lekovito bilje raste i "divlje" na livadama koje se ne obradjuju pa reko da pitam? Mozda zna neko nesto o tome ili ima iskustva?
 
Nazad
Vrh