Uzgoj lekovitog bilja

lakarije je napisao(la):
Nezahteva nista posebno,mada ću ti tačno napisati za koji dan čim budem imao vise vremena da pogledam po knjigama.Za zastitu ,dosad nismo primetili da je ista potrebno.
Najveći problem je nicanje,zbog jako slabe energije klijanja.
Prošle godine sam išao na direktnu setvu iz semena i ništa nije niklo.
Bolje je iz rasade ali je bila skupa 4 evro centi ili 4 din. struk.
Kakav destilator imaš,šta sve destilišeš?
Imam nešto robe koja bi se možda mogla iskoristiti za destilaciju.

Znaci moras dosta cesto da ides u crkvu da se pomolis i da palis svece da bi imao kome da prodas ::namigivanje::
Ja sam isto cuo da je iz reznica sigurnije.Pogledacu ti i ja ovde u Holandiji kakva je cena reznica maticnjaka (ako hoces naravno). Znam i da dosta firmi i ljudi kupuje ovde seme i za druge kulture.
 
Dobar dan svima ja sam novi clan. vidim da se neko raspitivao za neven. mogu vam ponesto korisno reci o nevenu. ove godine sam poceo sa gajenjem lekovitog bilja i planiram da nastavim dalje. prvi put sam posejao 8 ari nevena, ceska sorta PLAMEN PLUS. kod uzgoja nevena je bitno odabrati biljni sklop i sortu, za pocetak. te dve stvari znatno olaksavaju dalju proizvodnju. neven ne podnosi visoke temperature, pa se pravi rezultati postizu uz navodnjavanje. PLAMEN PLUS je sorta koja ima puno prednosti nad ostalim poznatim sortama. problem mogu da prave gusanice, ali i to moze da se resi. potrebno je znanje i iskustvo. gusanice se pojavljuju u drugoj polovini maja, prvi put, i stvarno mogu da budu veliki problem. najcesce su u pitanju kupusari. resenje je da se na primer pored nevena poseje nesto kupusa i da se i neven i kupus tretiraju insekticidima. kada se to resi problem je berba, jer bogato cveta i na aru mogu da se postignu prinosi i do 15 i vise kg suvog cveta. potrebna je radna snaga. na vecim povrsinama, po mom misljenu bi mogao da se bere kombajnom za kamilicu, ali naravno uz gubitke u odnosu na rucnu berbu. cena je 400 dinara po kg. toliko placa institut josif pancic.
toliko za sada, mrzi me vise da pisem
 
pozdrav Lakarije.destilator sam tek narucio .imam posadjen 1 ha lavande i na prolece sadim jos dva sada pripremam sadnice .razmisljam sta jos da posadim da mi ne stoji destilator kad izdestilse lavandu. Destilator bi trebalo da bude na prolece pokrenut ,sad jos uvek nista ne destilsem. Interesuje me svo bilje koje sadrzi etericno ulje posebno ako imas nesto konkretno o ruzmarinu ,eukaliptusu ilinesto slicno cega za sada nema kod nas .Mislim da ako neceg ima malo lakse ce se prodati i po bojoj ceni
 
Dobro jutro svima! opet jedno pitanjce vezano za hidroponiju i uzgoj lekovitog bilja! da li neko kod nas proizvodi na kamenoj vuni:haha:
 
"
Sažetak
Na oglednom polju Instituta za ratarstvo i povrtarstvo na Rimskim Šančevima želeli smo da ispitamo proizvodni potencijal čeških sorata nevena u našim uslovima. Ispitivan je uticaj različitih međurednih razmaka (40, 50, 60 i 70 cm) na prinos cvasti i jezičastih cvetova kod dve češke sorte: Plamen i Plamen plus. Takođe je utvrđen i procentualni udeo mase jezičastih cvetova (latica) u ukupnoj masi cvasti. Sorta Plamen u proseku je ostvarila za 1434 kgha-1 veći prinos cvasti u odnosu na sortu Plamen Plus. U proseku za obe sorte, najveća masa cvasti (6.330 kgha-1) ostvarena je pri najmanjem međurednom razmaku od 40 cm. Masa latica kod ispitivanih sorti, u proseku za sva četiri međuredna razmaka, nije se statistički značajno razlikovala. Na osnovu dobijenih rezultata, jasno se uočava tendencija opadanja prinosa mase cvasti i latica sa povećanjem rastojanja između redova."

Naisao sam na ovu informaciju ali me zanima da li je stvarno velika razlika u prinosu izmedju tih i onog obicnog jednostrukog bastenskog nevena?
 
medan je napisao(la):
pozdrav Lakarije.destilator sam tek narucio .imam posadjen 1 ha lavande i na prolece sadim jos dva sada pripremam sadnice .razmisljam sta jos da posadim da mi ne stoji destilator kad izdestilse lavandu. Destilator bi trebalo da bude na prolece pokrenut ,sad jos uvek nista ne destilsem. Interesuje me svo bilje koje sadrzi etericno ulje posebno ako imas nesto konkretno o ruzmarinu ,eukaliptusu ilinesto slicno cega za sada nema kod nas .Mislim da ako neceg ima malo lakse ce se prodati i po bojoj ceni

nemam nista o eukaliptusu i ruzmarinu ali pogledacu malo po literaturi.U principu sve se moze destilisati,bez obzira na cenu.Pogotovo ako negde mozes dobiti nesto dzabe sto je za otpad,sto nemoze da se iskoristi recimo za caj...
 
Pozdrav svima!
Razmatrajući postojeću situaciju na tržištu lek. bilja i drugih suvih plodova (voća i povrća), gde se oko 70% tih sirovina i proizvoda uvozi, došao sam na ideju da počnem da se bavim preradom i pakovanjem lek. bilja, kao i ostalih kultura koje su korisne u suvom stanju.
Razmišljao sam i o proizvodnji istog ali trenutno nemam povoljnih uslova za tako nešto pa sam se bazirao samo na preradu. U tom smislu uspostavio sam automatizovanu liniju za takvu proizvodnju (selekcija, pranje, sušenje, pakovanje) i zainteresovan sam za otkup sirovine u svežem stanju.

Hvala i svako dobro!
 
Linija će biti puštena u rad od prilike krajem januara 2010. U tom periodu ću se bazirati na korenove i eventualno jabuku... Podseti me ako je u tom periodu aktuelno još nešto u sirovom stanju. Kasnije, na proleće i leto razmatram nekoliko opcija: Kamilica, Neven, Matičnjak, Menta, Zdravac i naravno nešto van ovoga ako se ispostavi kao rentabilno. Početkom sl. godine će se formirati cenovnici nekih većih otkupljivača pa ću prema tome i ja da formiram +-cenu. Ja sam rad da o svemu porazgovaramo i telefonski tako da mi se možeš javiti na tel. 065/202 11 22, kao i svi ostali zaiteresovani.
Pozdrav!
 
evo ja sam zainteresovan. imam 1 ha kamilice i 1 ha nevena.
efi651.jpg

proslogodisnja proizvodnja nevena:)
 
vidim da gajite puno toga . zanima me na koji način sušite da dobijete kvalitetu koju zahteva ''kvalitetna cjena ''!!!
na taj :
1zgatrt.jpg

ili taj način :
dpw954.jpg
 
2cp2fjc.jpg

Neven konkretno prirodnim putem. Zaklonjen od sunca na promaji. Vidite da ima lepu boju.
Kamilica u susari. Konvektivnoj sa lesama, to cu raditi ove godine. Moj prijatelj ima podnu susaru, gde susi kamilicu i to jako lepo funkcionise. Naravno najbitniji parametar, temperatura vazduha se racunarski belezi tokom susenja tako da nema lazi nema prevare:)
 
Media ja imam Melisu oko 400kg Iklase i oko 600-700kg II klase ako si zainteresovan javi se a i nisi daleko pa da pravimo ::novac:: ::novac:: ::novac:: pozdrav :cao: :cao: :cao:
 
Nazad
Vrh