Kombajnski motori

imali su takvih problema i na 142 zadnjim serijama...u susednom selu na 142-ci 90 god isto se to dešava šta nije probano i nisu uspeli da saniraju
 
Ne znam u kojoj temi, ime vec dosta vremena, da se covjek javio... Kaze da se podbace jos jedna-dvije brtve pod AC pumpu da se ublazi njezin hod i da se odnese PVP majstoru da i nju prebrtvi ako su stradali semerinzi u pumpi.

Obicno ljudi samo podbace pod AC pumpu ili malo obruse polugu na pompi a PVp nitko ne gleda... opet ide gorivo u ulje, a ne razmislja se u smijeru da je mozda poslije nekog vremena neki semering na PVP poderan...
 
ovaj je probao sve moguće i na kraju odustao,zadnjih godina smanjio je posao pa mu jedna zamena ulja pred sezonu dovoljna
nisam samo siguran da li je probao sa električnom ac pumpom
 
Imam ja izuzetno velikog iskustva sa tim problemom na 143,procito sam ja sve zivo u vezi tog problema na forumima i negde se resi problem a negde nema pomoci,mozes mu menjati sve zivo i poturivati pod AC pumpu zlatne dihtunge nema sanse da popravis.Znaci to ostaje misterija.Uglavnom Fapovi iz 92,93,94 nemaju tih problema sa tim motorom,samo kombajni.
Jedino sto sam uspeo da saznam za taj problem je od jednog radnika livnice(iz komsiluka)da je tu promasaj u livenju bloka za 143-ke, kod mesta za ac pumpu,kalup je bio nov i problematican pa se na dosta blokova javljao problem.Kako kaze isporuke za FAPA i u to vreme krize nisu smele da imaju promasaj.
A dok su radili pre 90-te blokove za Mercedesa za nemacku,izlivali su samo 2-3 bloka nedeljno,kontrola je bila zestoka.

---------- Poruka napisana u 20:50 ---------- Prethodna poruka je at 17:58 ----------

Evo ga motor 143-ke.
http://www.polovniautomobili.com/oglas1523377/mercedes_benz_1212/
 
Sad sam procitao temu,steta sto nisam ranije uleteo u diskusiju.Sinisa ovo prvi put cujem da ulje gura u naftu,ali bolje je pitanje vecita misterija tog motora,nafta u ulju.Kako to resiti,u vecini slucajeva nikako.Interesantno je da se taj problem samo javlja na IMR motorima u kombajnu,a na orginal perkinsu ne.
Da,da Mirko covek se ziv pojeo dok to nije resio. A to da se perkins s-46 motoru ne desava da pomesa naftu i ulje je moguce zato sto on ima klipnu ac pumpu. A svi znamo da je obicna membranska ac pumpa najcesci uzrocnik. Desi se da popusti semering na pvp isto tako i grejac ali ne tako cesto kao membranska ac pumpa. Mislim da je tu prednost orig. perkinsa u odnosu na imr motore sto ne mesa d2 i ulje.
 
Komso razlika je u pumpi i obrtajima motora.Kao naprimer 539 i 542 a sve isto samo pumpa malo jaca.
Sinisa orginal perkins je masina,ali i ovi nasi IMR su se lepo pokazali po izdrzljivosti,a i jednostavni,jeftini za odrzavanje,a mali potrosaci.Tu je i najveca prednost izmedju FAP-a 1212 i 1213.
 
nisam dobro formulisao pitanje,znam da su motori potpuno isti nego dal je na boš pumpi sem max. broja obrtaja još povećano...
jel ubacivao ko klipove 101mm na S 46
 
Ima jedan stari klas kombajn kod nas u selu i on ima perkins s-46 motor sa 101 klipovima. Koliko znam ima i jednog rezerve pa ako se setim kad budem isao kod vlasnika tog kombajna uslikacu i rezervni motor i klasa. Tako da ja mislim da moze da se probusi sa 98.5 na 101mm. E sad dal je neko radio..... To ne znam,ja nisam.
 
Pricao mi kolega jednom prilikom da jedva ceka da mu 5106 "sarije" za generalku da ju razbusi na 101. Vozio je takav traktor i kaze da je razlika nebo i zemlja. Po "nekim izracunima" se dobije da je takav razbusen motor snazan otprilike 120ks.
 
Pojma nemam... kolega je imao 5106 i 5136 i sa 106 nije volio raditi nista apsolutno, bas jer je bila od 136 slabija "za brzinu" ponekad i dvije... ne moze sama 106 uzvuci uz brdo ono sto moze 136 ko od sale... Zato mu se taj traktor nije svidjao a kupio ga sa 800 radnih sati. Negdje je lajsao okolo i naisao na razbusan 106 i probao ga voziti, mislim da mu je covjek dao da proba i orati, ovaj se prenerazio kad je poceo raditi, kaze da je drugi traktor i da jedva ceka da radi generalnu na svojem 106.

Potrosnja vjerujem da mu je bila veca, jer se traktor kod kolege (uslovno receno) mucio. pa je potrosnja rasla, kud je sam po sebi tezak tu mu jos das spremac od 5m...


Tako i kombajn, standardni motor mu je dovoljan ako ne zajebava. Cak po ravnom tjera i sjecku bez nekih poteskoca, ali vjerujem da bi mu svakako bilo lakse da je razbusen na 101 da bi se manje motor opterecivao, imao bi vise raspolozive snage...

Dok ne probas, ne znas. Tako je ovaj probao traktor, pa nije mogao vjerovati koja je razlika...
 
ja upravo krećem sledeće nedelje da radim generalni remont na motoru s46 na mojoj 143-ci, videćemo šta će biti, ne znam da li je mešala gorivo s uljem jer sam je upravo kupio, a prilikom transporta do kuće za 4 sati koliko je radio nivo je bio ok, videćemo...
 
Zasto pravis remont ako radi dobro?

danas me zove covjek da mu dodjem s kombinirkom skinuti motor s FAHR kombajna (mislim da je 1002 model) i da ce ga oni napraviti i da dodjem opet nazad kad ga naprave da ga vratim na kombajn... Lagani novci ;)
 
Zasto mislite da ce 101 imati vise snage . Postoji tu niz pitanja. Dali ce taj motor usisati vise vazduha kroz isti usisni sistem i kroz isti ventil? Kako ce ista pumpa ubrizgati vise goriva? A bez ovih promena nema ni vise snage. ja razumem da turbina ubrizgava vazduh i pumpa da malo vise goriva i sa 106 dobijes 136hp. Činjenica je da ce se malo izmeniti stepen kompresije . Mada kqada se setim skolskih dana i onih Tomosa svi smo sa 38.5 busili na 39 ili 40 znaci samo povecavali komp. ali se razlika osetila na snazi. Verovatno zato sto je onda on preko karburatora vukao vise i vazduha i goriva a ja misli da bez vise goriva nema i vise snage . Opet....? :sta:
 
Da dodam nesto,veoma bitna stvar kad se razbusuje hilzna na veci klip je koliko ce ostati debela ta hilzna,ako se previse razbusi hilzna ostane tanka i motor se greje u tri lepe,ja sam se jednom tako zajebao.Naprimer hilzna na ferdzi nemoze se razbusiti uopste jer je vec tanka.A za ovaj s46 nisam razbusivao,a mnogi su bez problema,ima jaku hilznu.Taj motor nosi sve iste hilzne,samo ima slabija varijanta sa 98,5 klipovima,taj je 105ks pa ide ka jacim varijantama(i vecim klipom 101) koji se ugradjuju u rajke 120 i naravno turbo od 136ks.

---------- Poruka napisana u 23:47 ---------- Prethodna poruka je at 23:45 ----------

Maticu,tacno je da nema na kombajnskim motorima,ali zato ima na traktorskim i u Fapovima.Tako da mu to dodje sve isto,motor ko motor,samo malo vise snage:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh