Kombajnski motori

Tacno je da moze da otkine rotor. Ali on nemora da ovija matice skroz, samo da ih otpusti da zaokrene pumpu.
 
Dodatno sam razmišljao o prethodnom problemu i uočio sam grešku koju sam napravio. Pošto nisam od onih koji se plaše da priznaju da su pogrešili, javno ću se ispraviti. Uzgred budi rečeno: baš me čudi što niko od majstora nije primetio...

Sve što sam prethodno pisao je tačno, ali ne važi za plavičasti već za crni dim

Što se plavičastog dima tiče, on nastaje zbog sagorevanja ulja koje dospe u komoru za sagorevanje. Kao što sam među prvim postovima napomenuo, ovaj problem može nastati zbog klipnih prstenova. Prilikom translatornog kretanja klipa, u slučaju da postoji zazor u žljebu klipnog prstena, klipni prsten usled sopstvenog pomeranja može izazvati takozvani "pumpni efekat" (Kolege koje su zajedno samnom slušale Osnove Motora SUS će se setiti ovog termina). Što će reći da klipni prstenovi potiskuju ulje iz žljeba pravo u komoru za sagorevanje. To ulje će se zatim zapaliti, izgoreti i nastaće plavičasti dim.

Ulje može u komoru za sagorevanje dospeti na još dva načina, ali to ću zadržati za sebe (barem za sada). Neka objasne ovi majstori koji su vazda prvi u pisanju zajedljivih komentara i diče se višedecenijskom praksom a pri tom im je promakla ovakva greška.

Ostalim Kolegama se izvinjavam zbog svoje greške koju ovim putem želim da ispravim.
Verovao ti ili ne Atila ja sam primetio i poceo sam da pisem post ali sam odustao iz vise razloga. Prvi razlog je sto imam taj primer u dvoristu a ne znam sta je al se ni ne nerviram. Zmaj 142 s-46 motor ne trosi ni kapi ulja a pri prvom paljenju dimi plavo dok se ne zagreje. Kolegin zmaj non stop dimi plavo a takodje ne trosi ulje. Ni zrna! Rakovica mi nije merodavna jer trosi ulje i pvp je rastelovana i bljuje razne boje na auspuh dok se ne zagreje. Kasnije samo crn kad joj je tesko. E iz tog razloga nisam hteo da pisem jer mozda je d2 loseg kvaliteta pa mozda zbog toga dimi plavo. Ne znam. Kod benzinskih motora je lakse utvrditi dijagnozu. Plav dim ulje,crn dim previse goriva. A inace ulje moze doci u kompresioni prostor jojs preko ventila(tj losih semeringa) i preko karter gasova-iberlaufa. A moze i kroz ostecen klip-probijen. Konkretno zastavi kad zvekne razvodni kais zna probiti celo klipa i tu moze ulje da prodire. Eto ja sam dao neke odgovore iako nisam od onih visedecenijskih majstora koji prvi pisu zajedljive komentare. Nego imam ja pitanje za sve strucnjake na papiru i u praksi. Za sve koji misle da znaju odgovor nek mi kazu kako moze ulje da prodre u naftu. Tj ako nisam bio jasan kombajnski motor s-46 je u pitanju i odjednom se pocelo pojavljivati ulje u pvp i komplet instalaciji d2. KAKO? Ajd da vas cujem.
 
Koliko sam ja upoznat sa motorom od ratahr da je on radio generalku na njemu ? Dakle nemože biti da su subline i karike u pitanju zbog plavkastog dima ?
 
Vrlo dobro, Gospodine Siniša1979! Još samo da dodamo da ulje može dospeti u komoru za sagorevanje i preko turbokompresora. A o drugome ćemo sutra.
 
Da eto vidis turbo mi ni na kraj pameti A bas sam imao slucaj pre mesec dana na pasatu je toliko zveknuo turbo da je potrosio 2litre ulja na 6 km..... Ej Atila aj pliz man' se onog gosp. Dovoljno je samo ime.... Pozz! Zrine da,ratarhr je uradio gen. i ako je sve dobro sastavljeno ne bi smeo da dimi. Ali opet da se ponovim,i provereni motori koji rade godinama i ne trose ulje sto posto ipak dime plavo... Nesto drugo je tu po sredi.... Bar ja mislim.
 
Ma jok Dalić tj. oni njegovi su mi trnovali blok i nikad više daj neka dvojica iz ivankova pijani 0-24h i onda kazu starom blok nije imo neki rub a doneo si košuljice s rubom, pa sam ja rub napravio na bloku i daj meni jos 200kn to ne ide na raćun, i ajd daj nema veze e onda kada smo trebali klipnjace vagat 6 novih nosili šiloviću u otok lik ipak pazi, a bosch pumpu mi je Smolčić radio tj. neki zet e sada ujutro mu nosim od rakovice i reci cu mu šta je bilo .. A Dalić sada i nikad više !

Kod Đuke sam imao problema sa pumpama koje mi je on radio. Aca (zet njegov) je solidan majstor. Ako ćeš me poslušat odnesi pumpu u jedno selo kod Osijeka. Neću sad pisat koje selo i koji je majstor da nebi bilo da ga reklamiram. Informaciju ću ti pustit na PP, jasno ako oš. Majstor je odličan. Svaku pumpu koju mi je radio napravio ju je za 5 +.
 
ako stelujete na pumpu paljenje i nemozete da je nastelujete zasto nestelujete na ona tri imbusa malo je zeznuto doci do njih ali vredi
 
Kod Đuke sam imao problema sa pumpama koje mi je on radio. Aca (zet njegov) je solidan majstor. Ako ćeš me poslušat odnesi pumpu u jedno selo kod Osijeka. Neću sad pisat koje selo i koji je majstor da nebi bilo da ga reklamiram. Informaciju ću ti pustit na PP, jasno ako oš. Majstor je odličan. Svaku pumpu koju mi je radio napravio ju je za 5 +.
Šalji na PP trebat ce !

---------- Poruka napisana u 19:06 ---------- Prethodna poruka je at 13:56 ----------

Koliko sam ja upoznat sa motorom od ratahr da je on radio generalku na njemu ? Dakle nemože biti da su subline i karike u pitanju zbog plavkastog dima ?
Sumnjam da je to vec bi sigurno nesta se desilo sa motorom neznam danas smo odnjeli od rakovice pumpu idemo sutra po nju ili prekosutra pa cemo ga pitat da pregleda jos jednom !
 
ako stelujete na pumpu paljenje i nemozete da je nastelujete zasto nestelujete na ona tri imbusa malo je zeznuto doci do njih ali vredi

na koje imbuse konkretno?

rotaciona pumpa

unlednkt.jpg

30892312.jpg
[/IMG]
 
na deklu razvoda palenja imas mali dekli koji se odvrne sa cetiri saraf 13 kljuc,tu imas tri imbus sarafa,ali.....ako je majstor dobro uradio pumpu nema tu sta da se dira,ja sam jednom imao problem da bosista nie dobro namestio palenje koje odgovara tom tipu motora na onaj zarez tako da i pored maksimalnog zakretanja pvp nisam mogao dobiti pravilan rad motora,pumpa vracena naramont i greska ispravljena,od tada posle bilo kojeg remonta pumpe kad god stavim pumpu na oznaku nema potrebe za dodatnim zakretanjem
 
Cika Aco ta tri imbusa se nalaze na pogonskom zupcaniku u razvodnom mehanizmu. Tacnije,nalazi se na toj maloj bregastoj osovini koja pogoni rotacionu pumpu i zupcastu pumpu hidraulike (na kombajnima univerzal,141,142) ili kompresor na traktorima 5100,5106,5136.... Nemam sliku ali nadam se da razumete.
 
Poslednja izmena:
To vam je slika ili od s-44 motora ili od m motora. S-46 ima malu deknu na dekni razvoda kada to pronadjete dalje sledite @danger-ov post. Cika aco nadjite negde sliku s-46 razvodnog mehanizma.
 
Ja sam S-46 zamrzio iz dna duše, jednostavno zivcira me kad idem po sleu u voznji a on puši kao lokomotiva, neki je bezveze i loši su to neki motori nikad ne pali kako treba moj barem ima zvuk kao da sam tenka upalio, dok Deutz šestaci samo predu ovaj ori !
 
Da nisu dobri,nisu. Uvek ima bolji! Meni licno se jedino potrosnja ne svidja kod perkinsa. Ali sa paljenjem,potrosnjom ulja i trajnoscu sam zadovoljan. Naravno ne mislimo svi isto,ali mi se nekako cini da je meckin naj.... motor.
 
I ja mislim da je mečka broj jedan ima ih kod mene u okolici dosta ma motori boli glava, dobar je s 46 tj. nije skup za radit kada moras na to sam mislio .. A da hoće pojest živaca hoće i to samo tako !
 
Nazad
Vrh