Kombajnski motori

Regulator mi je bošista promjenio jer stari je bio curio tako da je on novi stavio .. !
Neznam šta mu je tjerat ćemo tako jer nema znakova grijanja ili nećeg drugog jednostavno motor dimi i na leru i svakako ..
 
Ja sam lepo pitao da li dimi plavo samo dok motor ne dostigne radnu temperaturu jer za to postoji sasvim logično objašnjenje. Klip ima manji prečnik u osi osovinice klipa. Zašto? Zato što se tela na toploti šire (učili u osnovnoj školi) a temperatura zbog prisustva osovinice klipa ne bi bila ista na tim stranama klipa (tj., temperatura bi tu bila veća) pa bi se klip različito širio. Ovo različito širenje dovodi do toga da zazor između stubline (cilindra) i klipa sa strana osovinice bude manji nego zazor između stubline i strane klipa naspram osovinice, što dovodi do većeg habanja na tim mestima. Da bi se ovo toplotno širenje kompenzovalo, klip se izrađuje ne sa potpuno kružnim poprečnim presekom, već sa ovalnim tako da prečnik bude manji sa strane klipa gde prolazi osovinica.

Kakve sad veze ima oblik klipa sa plavim dimom? Fino. Dok motor ne dostigne radnu temperaturu i dok se klip ne raširi, smeša goriva i vazduha u vidu pare dospeva u taj zazor gde ne može u adekvatnoj meri da sagori! Zato će te nesagorele pare biti izbačene tokom takta izduvavanja zajedno sa ostalim produktima sagorevanja, pa će dim biti plavičast.

Ja sam prihvatio reč Gospodina Ratarhr da su PVP i dizne proverene i naštelovane. Ako je to tako a dim je još uvek plavičast, to može značiti da u smeši ima dovoljno goriva ali nedovoljno kiseonika pa je samim tim sagorevanje opet nepotpuno. Zato sam rekao da treba proveriti i sistem za dovod vazduha.

Sve je logično i sve je tako i u praksi. Ali ne možeš ti to objasniti baš svakome na ovom forumu.
 
@Attila hvala još jednom redom cu ponovno sve pregledat i probat palit i ostavit da se motor zagrije pa vidit dali ce onda dimit .. !
 
Nema na čemu, Gospodine Ratarhr. Uvek prvo proverite ono što je lakše za servisiranje i manje košta, a ako još uvek bude bilo problema, dajte da se regulator savesnije pregleda i popravi.
Najveći problem koji Vam ovo dimljenje može prouzrokovati je povećana potrošnja goriva. No, ako Vam to ne predstavlja neki problem, možete i tako terati kombajn.
 
ratarhr@Mozda protestuje s46 sto ste ga potcenili i ubacili u slasa namesto nekog drugog...:haha:
 
Dodatno sam razmišljao o prethodnom problemu i uočio sam grešku koju sam napravio. Pošto nisam od onih koji se plaše da priznaju da su pogrešili, javno ću se ispraviti. Uzgred budi rečeno: baš me čudi što niko od majstora nije primetio...

Sve što sam prethodno pisao je tačno, ali ne važi za plavičasti već za crni dim

Što se plavičastog dima tiče, on nastaje zbog sagorevanja ulja koje dospe u komoru za sagorevanje. Kao što sam među prvim postovima napomenuo, ovaj problem može nastati zbog klipnih prstenova. Prilikom translatornog kretanja klipa, u slučaju da postoji zazor u žljebu klipnog prstena, klipni prsten usled sopstvenog pomeranja može izazvati takozvani "pumpni efekat" (Kolege koje su zajedno samnom slušale Osnove Motora SUS će se setiti ovog termina). Što će reći da klipni prstenovi potiskuju ulje iz žljeba pravo u komoru za sagorevanje. To ulje će se zatim zapaliti, izgoreti i nastaće plavičasti dim.

Ulje može u komoru za sagorevanje dospeti na još dva načina, ali to ću zadržati za sebe (barem za sada). Neka objasne ovi majstori koji su vazda prvi u pisanju zajedljivih komentara i diče se višedecenijskom praksom a pri tom im je promakla ovakva greška.

Ostalim Kolegama se izvinjavam zbog svoje greške koju ovim putem želim da ispravim.
 
Montoya Pvp mi je radio jedan lik u Vinkovcima moguće da ga ćlan Bećarina pusta zna, ali mislim ja kada sam odneo pumpu on je reko curi ti regulator oćistit ću ju i prebrtvit, tako je i bilo mi namotirali i ajd dimio on onako vidi se pokoja trunka e kada smo 1 dan kosili pšenicu sve fino ali dimi i u trenutku je poćelo curit gorivo iz PVP ali curilo jedno 2 min ja ugasim kombajn sada nisam dotezo ništa jel svaki vijak je zafarban da se nemože odvrtat i zavrtat kaze otac nediraj pali i vozi obrisali krpom do kraja dana ni kapi više nije iscurilo bila suva ko barut ali puši i reko je otac kada bude od Rakovice sada pumpu nosi na reglažu njena je jako loša curi na sve strane ali nedimi uopće tako u leru reći će njemu da je bila curila to malo na nekom malom poklopćiću na pumpi vijci su za kjluc 7 ili 8 nisam siguran i rec da provjeri to !
 
Montoya Pvp mi je radio jedan lik u Vinkovcima moguće da ga ćlan Bećarina pusta zna, ali mislim ja kada sam odneo pumpu on je reko curi ti regulator oćistit ću ju i prebrtvit, tako je i bilo mi namotirali i ajd dimio on onako vidi se pokoja trunka e kada smo 1 dan kosili pšenicu sve fino ali dimi i u trenutku je poćelo curit gorivo iz PVP ali curilo jedno 2 min ja ugasim kombajn sada nisam dotezo ništa jel svaki vijak je zafarban da se nemože odvrtat i zavrtat kaze otac nediraj pali i vozi obrisali krpom do kraja dana ni kapi više nije iscurilo bila suva ko barut ali puši i reko je otac kada bude od Rakovice sada pumpu nosi na reglažu njena je jako loša curi na sve strane ali nedimi uopće tako u leru reći će njemu da je bila curila to malo na nekom malom poklopćiću na pumpi vijci su za kjluc 7 ili 8 nisam siguran i rec da provjeri to !


Dalić? Kako su ti rekli forumaš, probja ga ufazit pa će ti možda dim prestat.
 
Dalić? Kako su ti rekli forumaš, probja ga ufazit pa će ti možda dim prestat.
Ma jok Dalić tj. oni njegovi su mi trnovali blok i nikad više daj neka dvojica iz ivankova pijani 0-24h i onda kazu starom blok nije imo neki rub a doneo si košuljice s rubom, pa sam ja rub napravio na bloku i daj meni jos 200kn to ne ide na raćun, i ajd daj nema veze e onda kada smo trebali klipnjace vagat 6 novih nosili šiloviću u otok lik ipak pazi, a bosch pumpu mi je Smolčić radio tj. neki zet e sada ujutro mu nosim od rakovice i reci cu mu šta je bilo .. A Dalić sada i nikad više !
 
Nazad
Vrh