Kombajnski motori

Ako je greška u bloku,onda lepo blok treba ponovo obraditi.I to može da se izvede i u najjadnijem servisu za obradu motora.
Isto kao kad radilica razbije gnezda ležećih ležajeva,pa se oni prošire i vrate u centar(obično "izdigne"gore).To se meni desilo na 560 (zamajac bio oštećen,pa nije više bio u dinamičkom balansu i razbio gnezda ležaja)
Isto tako se može obraditi i gnezdo za PVP.
Medjutim,meni ovo sve zvuči neverovatno.Jer ako su malo i pogrešili u obradi ipak izmedju zupčanika postoje tolerancije i zazori koji bi poništili to da PVP bude nategnuta od strane razvoda.
Drugo,ako su promašili dosta,onda se zupčanici nebi ni mogli upariti lako,a to svaki majstor koji sklapa motor mora da primeti i reaguje.
Mene interesuje dali je neko posle montaže PVP proveravao koliko ima zazora među zupčanicima?
Ako je ipak baš to u pitanju onda treba obraditi blok.
Postoji i drugo rešenje:
Odvojiti PVP od bloka i napraviti gumenu spojnicu isto kao što ima 533 ili 555.Ta prepravka nemože da košta više od 100e,sve zajedno sa strugarskim radovima.To je ipak mnogo,mnogo manje nego stalno menjati ulje.
 
to sam i ja predlozio,neku vrstu spojnice,jednostavno odvojiti pumpu od motora da ako tu mesa nafta neide u motor,da ja imam taj problem sigurno bi nesto probao
@lakarije,mislis na trnovanje bloka :cao:
 
Pa neznam dali trnovanje,dali razbušivanje rupa na PVP da bi se ona malko pomerila ako je razvod previše pritiska,dali ravnanje bloka ako je možda pod pogrešnim uglom kao što neko reče...
Neznam šta bi konkretno trebalo,ali voleo bih da vidim takav jedan motor i da ga malo proučavam.
Jer svaka bolest ima leka,pa se i to sigurno može rešiti.
Danas sam malo gledao katalog delova za S-46 i nije mi baš toliko moguće da razvod razbije PVP,pa da ona odma posle 15 minuta počne da pušta naftu u motor,kao što neko reče.
Lako je moguće da su semerinzi toliko loši pa da zato puštaju naftu.Pogotovo zato što je na ovom motoru PVP postavljena vertikalno pa zbog same konstrukcije i gravitacione sile,prirodnim padom nafta mnogo lakše curi na dole,u motor.
Zašto ovo kažem?
Pre desetak godina kad sam intenzivno opravljao motore(Pony express,automatik,APN ),imao sam strahovitih problema sa semerinzima na radilici.Semering stari,curka benzin,baca ga na palenje i magnet.Ja menjam semeringe,upalim motor,on posle 10 minuta( ! ),se ugasi.Skinem deklu,imam šta da vidim.benzin ga za tih par minuta bukvalno pojeo,nagrizao.Jedan se rastopio kao žvakaća guma,drugi zalepio za radilicu,pa ga ona okrenula i otkinula...
A to je samo SMEŠA benzina i vazduha(pitanje dali ima par procenata benzina).Zamislite šta će takvom semeringu da napravi čista nafta.
Stavljao sam svačije,stavljao i kao silikonske,razlika je što su neki trajali mesec,a neki tri meseca.
I na kraju popizdim i počnem redovno da vraćam stare fabričke semeringe(Za Tomosa je pravio RIS Zagreb).semerinzi stari,pojedeni,po svakoj logici više motor nemože da radi sa njima,koliko su potrošeni,ali motori su i dalje RADILI još puno puno hiljada Km.
E nebi me čudilo da je i ovde takav neki uzrok,nešto BANALNO.
Niko se nije setio da uzme takvu jednu PVP,da je stavim na sto u radionicu,poveže na neki elektromotor,i pusti da radi na odgovarajućim obrtajima nekoliko dana bez prestanka.Tada bi znali dali ona pušta

Što se tiče raspadanja motora, do sad sam video razbijen blok na T-40,izletelu klipnjaču na traktoru Torpedo(I to dva puta),i isto to na kamionu TAM.
Dakle sve vazdušari.
Ali ni jedan još Rakovicin raspadnut motor nisam video.
 
Ja sam video 539 i s46 sa rupom na bloku, i interesantno je to da je blok razbio sa obe strane.... Znači ne jedna rupa na bloku nego dve,,, ::lose::
 
da je banalno rešili bi to u rakovici.prvi motor što je došao na kombajnu je za 100rč posukao 120litara ulja rubia total-tačnije 6 kanti po 20litara.a to je ulje koje je jedno od vrhunskih.taj motor je bio toloiko loš da je kažem promenjen posle 100 sati rada.na drugom su se izmenjali svi mogući i novi i oni stari "majstori"iz rakovice i izmenjali su kompletan razvodni sistem(stavili tkz.krutu vezu)i pumpu na nutove i sa duplim semerinzima i moš ga **greška.bili su jedno 100puta.promašili su sve na tom motoru-i uglove i čauru dole u kućištu.to ti je u prevodu kao kad hoćeš da napraviš konus a nemaš alat(recimo strug da zakreneš suport)i ako te opali onda samom sebi treba da se diviš šta si recimo uradio bez alata,recimo uz pomoć samo brusilice.nije to nimalo jednostavno kako ti to misliš da jeste.a to što je to neki inženjer tako u rakovici tako proračunao pa terenci ispaštaju,treba da mu daju da svaki taj motor,svaki dan rastavlja i sastavlja dok sam nevidi gde je usrao motku.može da se to uradi ali treba puno puno igranja sa tim-i to je čovek napravio,nisu vanzemaljci-samo sumnjam da iko ima toliko vremena da se sa tim igra-jer sa tim bukvalno moraš provesti puno vremena i dana-uradiš nešto,testiraš,radiš par dana,pa jovo nanovo-i tako puno puta dok to neisteraš a sezona posla u toku.nekad se neke stvari neisplate raditi :ppozdrav: :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1271422518[/time]
_________________________________________________
da je kod 143-ke samo motor u pitanju pa da te bog veseli-zmaj je ceo kombajn zeznuo,nešto su hteli da naprave a pokazali su da pojma nemaju.nema jednog dela na kombajnu za koji može da se kaže da je napravljen kako treba-ja sam ga inače celog preradio i sad je to drugi kombajn-između ostalog na kombajnima sam diplomirao i jedna od tema o kojoj sam pisao bila je baš kombajn 143.taj kombajn je mogao samo ovde mogao da ima prođu i nigde više-e sad ko ima ::novac::i živaca pa da ga sredi onda je to druga priča :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1271455090[/time]
_________________________________________________
to je ono što bi se reklo u prevodu-od gotovog da praviš veresiju.kupiš novo a ono od novog ni slovo N
 
Nisu nasi inzinjeri nista zajebali zato sto je S46 kompletno licencirani proizvod tj. kopija motora Perkins 6.354! Verovatno je greska u zavrsnoj obradi odlivaka bloka ili neceg drugog sto jednostavno pravi problem.
Mene interesuje jedna stvar-kako to da se niko ne zali da mu S ili TS46 pusta naftu u karter na traktoru?
Sto se tice kombajna 143-nisam bas video da se vlasnici zale nesto na njih. Kombajn nije cvece ali zasigurno nije los. Radi posao i ima poneku manu kao i svaki kombajn uostalom! Mozda je neko imao problema sa njim zato sto je kupio neku grobinu sa imanja koju je vozio i Kurta i Murta pa treba puno da se popravlja. Nemam takav kombajn ali mi je takav stalno bio u njivi do prosle godine jer sam placao usluznu vrsidbu i to sam uvek zvao istog coveka koji ima 143 sa nekih 2000 radnih sati. On ga je kupio sa oko 200 radnih sati od prvog vlasnika i nije imao vecih problema od recimo pucanja zadnje osovine slamotresa.....
 
Stoji i kod mene komplet motor od 142,puštao je malo goriva u karter ali nije mnogo.Svremena na vreme ga zavrtim .
14e83k4.jpg
 
Neko je pisao da je greška u odlivku bloka motora,pogrešni uglovi,razvod posle 15 min. razbije urađenu PVP i ona onda procuri.
Voleo bih da nam se taj javi i kaže dali je to negde čuo ili je lično isprobao i proučio.
 
kad vec spominjete pumpu....sta kazete na ovo....covek ima u dvoristu 142 i 143,143 dize nivo a 142 nedize,posle silnih ulaganja bezuspesnih u remont bos pumpe,pa par komada ac itd....jos kojecega....doseti se covek da zamene sve sa 142 na 143 i obrnuto,posle zamenjenih svih mogucih delova da li neko moze da nasluti ko sad dize nivo ulja :haha: :haha: :haha: :haha:
a ovako je odreagovao vlasnik gore pomenutih zmajeva :udri: :zli: :udri: :zli: :udri: :zli: :udri:
 
ako dobro procitas kako je na kraju odreagovao vlasnik mislim da je jasno......opet 143.....
kao da su ukleti :udri:
 
E onda je jedini lek odvojiti PVP od njenog ležišta nekom spojnicom i videti šta se dešava.Ako nafta necuri napolje iz pumpe a motor diže nivo,onda negde drugde pušta(mada nebi trebalo).Tako se već sužava potraga za kvarom
 
taj problem bi resio sigurno inspektor Kluzo...............
bojim se da i odvajanje pumpe od motora nebi pomoglo,al vredi pokusati,treba gada saterati u cosak :udri:
Clan Geza se nesto ucutao a zapoceo prvi o svom problemu :bravo:
 
Motor sa kombajna JD koji je pre neki dan dopremljen u Novi Sad juce je rasklopljen.Evo malo slika:
 
vlajko0209 je napisao(la):
slike od 143 biće uskoro
koje je god i koliko si platio 143?koje je god?
Post je spojen: [time]1272690610[/time]
_________________________________________________
postavi i slike da pogledamo!
:cao:
Post je spojen: [time]1272723365[/time]
_________________________________________________
branko7 je napisao(la):
Moraš da ubaciš još 4 segmenta spirale na osovinu u bunkeru što razgrće masu. Onda ćeš moći da ga napuniš do kraja. :ideja:
sta treba jos doraditi sem segmenata na 143?kako si zadovoljan sa 143?
 
Nazad
Vrh