Kombajnski motori

Član Šale je ugradio OM352A na Zmaj 170 bez zamene regulatora na pumpi.Samo su obrtaji motora podešeni spram potrebnih obrtaja odbojnog bitera i vatra.

Jeste baća, tako je, ali ja sam kupio motor koji je bio na kombajnu, a siguran sam da je to kamionski motor, a dal je prepravku pumpe radio predhodni vlasnik neznam. Komdaj je uzeo treći čovek i meni prodao komplet motor sa hladnjakom i međuzvonom. U svakom slučaju na punom gasu biter ima skoro 1000 obrtaja, što je previše, mi smo biter namestili na 870 i tako isterali jesenju sezonu. Ono što ja imam da kažem za mercedesa je da smo se preporodili u svakom smislu te reči u odnosu na tama koji je bio na kombajnu, a prvu značajnu stvar koju bih napomenuo je potrošnja koja je za 25 do 30% manja....

Drugar je imao na 142 takođe om352 turbaka, kom je gas motora bio naštelovan spram obrtaja bitera, i tako je terao 8 godina, i pogonio sečku od istog proizvođača od kog je član @kiraj ugradio, bez ikakvih problema sa motorom.
 
Mercedes na mom Zmaju davao je skoro 900 obrtaja bitera ali nismo ništa dirali već je išao tako godinama.Potrošnja goriva mu je zaista bila zanimljiva i dosta niska što je za rubriku verovali ili ne.Na Claas-u imam isti takav motor koji troši 30% više goriva što je opet za rubriku verovali ili ne bar u mom slučaju.
 
10l mu je prosek ma šta radio.

To je puno,meni je trosio 10L i kad sam uradio dizne nije mogao 8L da predje i to kad je u pitanju Solehio od 5t+ po kj.
Suncokret ispod 6L,jedino u kukuruzu nisam merio. U repici trosi preko 12L,ali nije merodavno zato sto je polegla repica i nisam imao bocne kose i produzen sto
 
Jeste baća, tako je, ali ja sam kupio motor koji je bio na kombajnu, a siguran sam da je to kamionski motor, a dal je prepravku pumpe radio predhodni vlasnik neznam. Komdaj je uzeo treći čovek i meni prodao komplet motor sa hladnjakom i međuzvonom. U svakom slučaju na punom gasu biter ima skoro 1000 obrtaja, što je previše, mi smo biter namestili na 870 i tako isterali jesenju sezonu. Ono što ja imam da kažem za mercedesa je da smo se preporodili u svakom smislu te reči u odnosu na tama koji je bio na kombajnu, a prvu značajnu stvar koju bih napomenuo je potrošnja koja je za 25 do 30% manja....

Drugar je imao na 142 takođe om352 turbaka, kom je gas motora bio naštelovan spram obrtaja bitera, i tako je terao 8 godina, i pogonio sečku od istog proizvođača od kog je član @kiraj ugradio, bez ikakvih problema sa motorom.

Kamionski regulator RQ ili RQV(regulise samo maksimalni broj obrtaja i ler, a izmedju je manje vise neregulisano - polozaj gasa odredjuje kolicinu ubrizganog goriva). Evo kako taj regulator izgleda
22050124_1433391396737968_8460017302785561364_n.jpg

RSV regulator tj. sverezimski - koristi se na radnim masinama, odrzava konstantan broj obrtaja u zavisnost od polozaja gasa. Primer rucicom zadas 1500 obrtaja, on zadaje taman toliku kolicinu goriva da odrzava motor na tim obrtajima. Ako broj obrtaja poraste, npr. teret gura nizbrdo regulator smanjuje kolicinu goriva, a ako broj obrtaja pocinje da pada povecava kolicinu goriva sve dok ne dodje do maksimalne kolicine na nekih 200-300 obrtaja manje od zadate.
Primer pumpe sa RSV regulatorom:
P7100-rsv-governor-pump-pump-on-right.jpg

Neke sitnice se mogu razlikovati, ali ovo je otprilike oblik tih regulatora.
Glavna vizuelna razlika je da je RQV mnogo deblji u donjem delu gde se nalaze tegovi.
Laickim jezikom objasnjeno kada sa RSV regulatorom zadate broj obrtaja on sam dodaje i oduzima "gas" da bi odrzao dati broj obrtaja. Sa RQV regulatorom morate da uz brdo dodate gas, a niz brdo da ga oduzmete
 
To se zove regulator za rezimski rad,a na kamionu to radis nogom(dodajes i oduzimas gas po potrebi),a kombajn u njivi radi na jedan gas(rezimski)
 
Milovane da nisam imao na Zmaju isti motor mislio bi da to tako mora ali iskustvo kaže drugačije.Vuku klima i hidro pogon određen procenat goriva ali opet ne bi trebalo ovoliko.Motor ima 4200 r.č a što bi jedan član rekao još stoji fabrička farba na šrafovima :haha: pa verovatno nije ništa dirano niti kontrolisano.Štelovanje ventila se podrazumeva,provera Hardijevog zgloba i ležaja unutra a to neću dirati dok se ne javi majstor za lelektroniku(javio se,u gužvi je).
 
Strasan elektricar:haha:

- - - - - - - - - -

Kombajni kad dodju sa zapada obavezno im odu dizne (alergija na nase gorivo) e posle kad stvore imunitet,onda nema problema.:haha:
 
A jbg.Bar se uvek javi na telefon ako ništa drugo. :haha: Trenutno završava neke traktore u blizini pa kada završi ja sam na redu.
Došao je iz Italije sa nekim plavim gorivom pa je sipano naše raznobojno i izgleda da je pomešao boje kao tv. :haha:
 
Ne sećam se da li je bilo reči.... koliko je hp i gde ide? U brenu je l da? gde si ga nabavio i za koliko? To može i u pp.
 
O vid' mene..... Tema kombajnski motori a ja pitam 'oće u brenu.... Prezupčio sam ovih dana definitivno. Pogledaj na njemu ako ima nekih oznaka pa će saznamo koliko je kadar. A di si ga isiso u mom komšiluku?
 
Nazad
Vrh