Kombajnski motori

Digitalni pokazivac temperature ili manuelno žica sa živom?Jesi proverio davač? U džezvu i na ringlu.
 
Svaki nov kuplje termometar pre motaze proverim sa digitalnim termometrom, ako laze vracam ga dok ne dodje dobar.
Imao sam slucaj na om352 da dolazi temp. do 100-110c na toj temperaturi mora na cepu da izbacuje kljucalu vodu, kad odvrnem cep na toj temp. sve mirno u hladnjaku, bilo mi jasno da laze termometar I vozio sam ga jos par dana tako, al psiha neda mira pa sam na svaki drugi krug lupao oplatu na hladnjaku kao ludak nebili ga drzao do 100c. Kad je dosao ispravan termometar on radio na 70-80c laganica sa 2-3 lupanja oplate za celi dan.

Milovane nisam procitao koja je to temp. kad podigne?
 
Njegov fabricki je tacan,bez greske i plus sam stavio mehanicki termometar na vodenu granu

- - - - - - - - - -

Dragane, ja mu ne dam da predje 90,inace bi ga stopio
 
Ja sam imao 2 sata temperature na OM352A.Jedan je bio na vodenoj grani a drugi na kućištu termostata.Onaj na vodenoj grani uvek je pokazivao 10 stepeni više u odnosu na ovaj drugi.Sada je u funkciji samo onaj kod termostata.
 
Ja u 2 kamiona imam OM 352A motore. na jednom sam pred zimu zamenio termostat a na drugom pre 20 dana (kada je iz nekog razloga izbio dihtung glave). Temperaturu drze 75-80C (termostati su 79C) i to je to. Taj na kojem sam menjao dihtung je imao los termostat i u brdu je na momente dolazio do 90-95C. Mislim da je to dovelo do izbijanja dihtunga na 6. cilindru. Da se slucajno neko crevo od vode ne savija previse pa ima otezan protok vode? probaj stavi termodavac kao kod kamiona (kod termostata) pa prati temperaturu.
 
Neobicno je to sto se niko nezali na te motore da se greju nego na protiv svi ih hvale da su sila i kad im je tesko idu bez problema,zato je ovaj slucaj interesantan ali stavka po stavka i ukazace se gde je problem
 
Ima jedno crevo samo,gledao sa ga dobro je. Danas kosio jecam, dosao je do 82,u transportu drzi 70, repicu sam skidao danas 75c.
Postiglo se nesto,sa ovim sto smo blindirali odvod na pumpi. Videcemo kad udje u Solehio,to ce mu biti najvece opterecenje
 
To je kao sto Bobo rece temperatura u granicama normale. Varijacija temperature od 71C (koliko otvara termostat) do 82C nije strasna ali mislim da bi bila manja kad bi se ubacio termostat od 79C.
 
Sve do 90°C je uredna radna temperatura. Tu ako drži, to je super ali ako ide preko 90°C Onda se tek treba brinuti.
 
I kod mene je taj Mahle od 79C i zadovoljan sam sa njim.Koštao je 800 dinara u Simplexu a za polovan iz kamiona neki tip mi je tražio 15 eura.
 
Ali od 5 kombajna koje ja znam,jedini moj drzi takvu temperaturu. Juce kod drugara skinuli kuciste da vidimo da li ima termostat,posto njegov ne moze da predje 70c, kod njega je Wahler termostat na 71c i izbuseno 5 rupica

- - - - - - - - - -

I kod mene je taj Mahle od 79C i zadovoljan sam sa njim.Koštao je 800 dinara u Simplexu a za polovan iz kamiona neki tip mi je tražio 15 eura.

Ja sam isto uzeo u simplexu,ima jaku oprugu da ne mozes rukom da ga potisnes,ja ga stavio u serpu i tek 82c krene da otvara,a na njemu pise 71
 
Ima li možda neko pomoćni pogon ,ili zna nekog ko ima delove ,nove ili polovne (osovine i zupčanike) za S46 motor ?

Pokušao bih sa nekom varijantom u vezi rešenja za problem puštanja goriva u karter ulja kod ovih motora.
Navodno,rešenje je novo telo boš pumpe sa dva semeringa kao i drugo(fleksibilno) vratilo sa drugom pogonskom glavčinom pumpe.
Kod mene na Univerzalu pogonska glavčina je sa nutovima u glavčini (na pumpi ima samo jedan semering)a kod ove zamenske nutovi su spolja,i kažu da se takvi nalaze na nekim varijantama S46 bez turba i navodno svima sa turbom.
 
Poslednja izmena:
Probao sa novim membranama na AC pumpi,podmetao klingerit od oko 3mm pod istu u cilju smanjenja pritiska (ukoliko bi stavio još koji dihtung nije imao snage pod opterećenjem),što znači da sam potrefio nominalnu debljinu i verovatno malo smanjio pritisak u sistemu napajanja gorivom.
Naravno, probao i sa novim semeringom na boš pumpi ,grejač odavno isključen sa sistema pošto motor pali odlično ...
Ne znam šta više da mu radim,za urađenih 50 jutara soje podigao nivo za oko 4 mm na meraču.
 
Nazad
Vrh