Kombajnski motori

Bila je jedna serija sa Tam-ovim motorom oko 130 ks.
 
Jel tam na 170 zmaju????
Taj motor nisam nigdje drugdje vidio, mozda na torpedo rx 120
 
Vidi se da nisi radio sa 352 motorom.Bez uvrede.
Nema uvrede, kod nas u selu je bilo 38 komada 142, i vecinom su svi kleli se u 352, a kad vrse i forsiraju dime ko parnjace, ja sa s46 u tip top stanju tek da primetis da je opterecen. Kazite mi samo koji je promer klipa na 352 a koji na s46 jos pogotovo na englezu.. sve ce vam se kazti, ovamo smanjujete heder ovamo bi snagu, a jos i da ne trosi. I u kamiona vazi ako oces gospodina uzmi mecku, ako oces radnika kupi mana. Ja bi uvek gledao ako moze neki man il mwm pa onda fiata pa tek na kraju mecu ako bi moro vadit motor.
 
Vidiš a kod mene sve kontra od ovog napisanog i to na oba kombajna tako.Znači da je sve u redu ili nije u redu što ne dime u radu?
 
Možda grešim ali ne mogu da verujem da je taj motor bez turba ništa.Mislim nema mi nikako logike ako me razumete jer je turbo aždaja.
 
Ova pumpa je sa Man-a. Remont košta oko 50.000din a ako se slučajno poprca da moraš kupiti novu onda te izuje za još + 100.000din. Jbm li ga ja sam zadovoljan sa S-om na Zmaju ali valjda zato što je dobar i ima novu pvp pa i nije veliki potrošač. A da je mečkaja bolja i da manje troši u to ne sumnjam.
2h5poxj.jpg
 
Ja sam na Zmaj 161 imao prvo TS46 i kad je on zveknuo odem kod jednog "velikog" majstora i pitam sta je bolje TS46 ili OM 352a kaze TS.I kupim drugog TS46 odnesem njemu da odradi full generalku taj motor je posle 3-4 godine propisao ulje na iber da sam morao kaciti kanticu od 5 l da hvata ulje muda sam svoja pojeo sto nisam tada uzeo OM 352a nego me ta zajebancija i savet kostali poprilicno inace majstor ima jednu od jacih masinskih radionica,tako da sam dobro ispekao zanat i izucio skolu. Kad sam ubacio OM 352a taj kombajn je druga prica prvo potrosnja ne prelazi 9l/kj dok je TS 46 uvek radio sa max snagom i vazda su se mucili ti motori,a potrosnja nije silazila ispod 15l/kj.O sagorevanju turbina na TS46 motorima necu ni da pricam tek je to sex do bola,a OM-ac evo ga sigurno vec 13 godina na zmajceku pegla li pegla jedino nekad oce da malko duze vergla dok ne sastavi kad je topao,a hladan pali kao benzinac inace smo OM-a skinuli sa jednog drugog Zmaja 161 i samo ga nabacili na naseg koliko je tamo bio i radio pojma nemam.Tako da je besmisleno uporedjivati S46,TS46 i OM 352a jer sve je na strani Merdze.
 
Gde naći glavu motora za Raba-Man motor?Motor je 21215 a potrebna je druga glava.Ventili su 52-58 pošto ima 2 tipa.
 
Slazem se sa svim napisanim, al ja nidam tskve probleme imao, i nikad nije s vise od 10l po kj trosio, u kuruzu 12l. Za rabu mogu pogledat kod nasih, al trenutno sam u guzvi a i avi su po vasarima, napravili su putujuci karneval, idu na 4 vasara ne dolaze kuci do 15 ili 16.
 
Polemika o motorima:) Mecka i Deutz su sami vrh,rade extra,ne pate od nekih bolesti koje se vremenom ispoljavaju,lep utegnut rad\zvuk imaju,ne stradaju im dihtungzi cisto onako radi reda sto hoce kod fap-ovih.Prosto receno ukoliko nisu u nekom losem stanju jedini trosak kod njih su ti filteri i ulje i eventualno pumpa i dizne.
 
Jedna od prednosti OM352 su sto je pumpa linijska umesto DPA rotacione, nema onog glupavog pogona bos pumpe i AC pumpa je klipna umesto membranske. Pustanje goriva u karter se vrlo retko ili nikad ne desava na OM352, za razliku od S46.
Oba motora su konstruisana 60ih godina.

Ne vidim kako odaljavanjem AC pumpe smanjujete pritisak goriva ? Posto u AC pumpi breg na bregastoj povlaci gorivo a opruga gura. Kada se izjednaci pritisak goriva koji deluje na membranu i sila opruge sa druge strane membrana se prosto "parkira" u skroz donjem polozaju i ne pumpa gorivo vise. Kad padne pritisak goriva membrana ode gore da to isprati i u sledecem okretu motora bregasta pokrece polugicu, sila polugice savlada oprugu i vraca membranu dole, stvara se vakuum iznad membrane, izlazni nepovratni ventil je zatvoren i otvara se usisni, neka nova kolicina goriva u prostor iznad membrane. Onda se ciklus ponavlja.
 
Počeli smo da spremamo Z 142 za sledeću sezonu,pošto u polje ne može da se radi.Suvo kao barut.

U jednom delu šupe nađemo usisnik za vazduh od nekog kombajna ,mislim da je od 161ili sličnog za Mercedes OM 352-A.Kada smo ugrađivali kombajn usisnik je ostao od 142-ojke.
Da li poznavaoci ovih motora znaju koliko vazdušnih filtera ide u ovaj usisnik ,jedan ili dva ?
Ovo pitam pošto je u njemu samo jedan filter a obično ih u usisnike stane po dva .



 
Ide jedan jer drugi ne može da stane unutra.Isti takav imam na Zmaju i dosta je kraći u odnosu na filter od 142.Kada kupujem filter tražim za Zmaj 125 ili jednostavno kratki za Mercedes motor.Kod mene to kućište stoji uspravno,nije vodoravno kao na većini kombajna.
 
Ako imaš neku sliku ,pošalji.Još nešto ,razmišljamo da ga postavimo na neko drugo mesto iz razloga što ventilator hladnjaka svu sitnu prašinu koju protera kroz hladnjak šalje na njega.
 
Kanalizacione cevi i sprovedeš samo usisnik iza kabine kod bunkera, uglavnom sve odgovara što se tiče prečnika rupa, postavljao sam slike nekad kako sam rešio to.
 
Ja sam premeštao usisnik nazad na rep kao što je na Claas kombajnu a kućište nisam pomerao i opet to nije rešenje čak i uz Top Spin filter bude strašan.Ove godine u žetvi filter je menjan na pola dana i rešen je problem uspešno.Mercedes ima takav ventilator da diže plevu i prašinu sa zemlje i sve to šalje gore u i kroz hladnjak.
 
Nazad
Vrh