Jagode-opšta tema

Balša uclani se u fejs grupu Jagode i jagodari i videces kako izgledaju jagode koje daju kilu.Uz duzno postovanje ove tvoje su bile slabo razvijene za prvu godinu.Kao da su sađene kasno.Da bi imao kilogram na frigo moras je posaditi do 10 jula.A onda je umetnost da je odrzis na +40.Zato i seju iz casa u avgustu dobro razvijene biljke jel je bolji prijem,razvijenija sadnica, brzi pocetni rast,a manja temperatura.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
Evo ti moja slika frigo Sibile sto se tice lisne mase pa uporedi.Toje bilo na pocetku cvetanja,al nazalost kao i sve jagodare po Vojvodini urnisala ju je rutava buba i ne mogu se pohvaliti sa prinosom.
2bbee2a38e477f0bd1e8ec6170bc31be.jpg


Bio sam u Intersadu nude mi Jolly i Clery...Sa njima o prinosima nisam pricao.I da jesam oni imaju neku svoju pricu...Ne kazem da nije istinita....
Poenta u svemu ovome sto su ljudi napisali na moje pitanje je da li uopste uzeti Jolly i Clery?Jer po ovome sto sam procitao Alba je najbolja...

Inace plan sadnje je pocetkom Avgusta (bukvalno prvi dani u mesecu) sa sadnicama najrazvijenijeg korena...(najbolje sadnice koje mi nude su po 25din/kom)
Kazu sto ranije posadis tim je bolje ali kao sto si napisao onda moras biti "madjionicar"da odrzavas prihranu i temperaturu...

Elem,da ne rastezem mnogo oko svega...Koje je tvoje misljenje:Alba ili nesto drugo?Da se odlucim dok jos mogu...
I kako se boris sa rutavom bubom?
pozdrav...

- - - - - - - - - -

https://imgur.com/a/bVURD3x?fbclid=IwAR1VDA6o7sE_Yqvng0wZDHAAHMbV6ilwW8LiWfYkQDqmarI8NOM5wykPHgM ovo je frigo alba od intersada iz Rumenke, sa svom redovnom prihranom jarinom, cupanjem cvetova u septembru par puta, djubrom 20tona na manje 20ak ari, govedjeg dosta pregorelog, zalivanjem svakih par dana, ekstra solom, isabionom, raznim aminokiselinama, na odmornoj zemlji i rodila je 500 grama, a njihova prica je da radja preko kilograma, po forumima isto par ljudi se hvali da su imali 1,2 kg pa me zanima kako izgleda jagoda koja da ima na sebi 1,2 kg ploda, ima li iko to da pokaze, sa kleri je druga prica i dosta je manje rodila iako ne moze da se poredi ukusom niti krupnocom sa albom + sto je rutava buba unisti, tako da iz mog iskustva i iskustva komsije do mene 0 do 500 grama, on je kasno sadio pre 2 godine, prosle godine nije imao roda nista, pa ih je osisao odma posle berbe i u septembru brao par dana 500kg ukupno mozda sa 27hiljada sadnica, i sad evo ove godine mu je dosta usitnila iako je idalje nastavio da ulaze i daje prihranu, pa cemo videti kako ce proci, tako da ako kreces bolje kreni sa plastenikom

Da li sam dobro procitao ili si lose napisao?Na 20 ari bacio 20 tona djubriva?Mora da si tu nulu slucajno stisnuo :)
Nisi preterao mozda?Previse djubriva moze dati konta efekat...Ako si bacio nesto sto vec zemlja ima moze biti problem.Da li si pravio analizu zemlje?Ako jesi onda si po tome trebao da djubris...Tih 20tona se baca na 1Ha a ne na 20 ari..mozda gresim..nisam dugo u ovome ali malo je mnogo..
I sta si imao pre jagoda na zemljistu?Dosta je bitno i to..
Nista lose nisam mislio ,eto neko moje misljenje...
pozz

- - - - - - - - - -

Ima ljudi sade sa solidnim prinosom...jeste veci pH ali nije svuda.Analiza ce reci svoje

- - - - - - - - - -

Ima ljudi sade sa solidnim prinosom...jeste veci pH ali nije svuda.Analiza ce reci svoje
 
Evo ako je nekome zanimljvo ili potrebno.
Danas sam namontirao na pumpu protokomer, pa se preciznije moze pratiti utrosak vode i eventualno prepoznati da li je doslo do zacepljenja creva.

Prikazuje ukupnu potrosenu vodu kao i trenutnu potrosnju po minutu.
Prikljcci su od 1" spoljni navoj.
21€ me je izaslo sa carinom i pdv troskovima preko Aliexpresa
49e9d4b2a868f7ad37797daf59a590ac.jpg


Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока
a jel radi na baterije ili kako?

Послато са SP6.2_Lite уз помоћ Тапатока
 
a jel radi na baterije ili kako?

Послато са SP6.2_Lite уз помоћ Тапатока
Na baterije je,i za divno cudo je kinez poslao sa istima. Inace od njih nista sa baterijama ne dolazi,neka carinska pravila ak ne gresim.



Sto se rutave bube tice, najefikasniji nacin je skupljanje rucno svaki dan.

One price,plavo ,negro bombone,arome cimeta jagode,prezrele banane su probavali u selu kod mene....privuce mozda do 10% na dnevnom nivou od onoga sto se rukama skupi.
Drugar je jedne godine kupovao feromonske zamke,i kaze zali boze para.
Zadnjih godina se kod njih u ataru seje uljana repica koja valjda svu bubu privuce i vise nemaju jagodari problema sa njom.

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока
 
Na baterije je,i za divno cudo je kinez poslao sa istima. Inace od njih nista sa baterijama ne dolazi,neka carinska pravila ak ne gresim.



Sto se rutave bube tice, najefikasniji nacin je skupljanje rucno svaki dan.

One price,plavo ,negro bombone,arome cimeta jagode,prezrele banane su probavali u selu kod mene....privuce mozda do 10% na dnevnom nivou od onoga sto se rukama skupi.
Drugar je jedne godine kupovao feromonske zamke,i kaze zali boze para.
Zadnjih godina se kod njih u ataru seje uljana repica koja valjda svu bubu privuce i vise nemaju jagodari problema sa njom.

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока
Moja borba sa rutavim bubama tri dana posle postavljanja kantica
20b9bc85b3c9e10bc9cf19c20b610896.jpg


Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока
 
Mi smo skoro 20 dana imali problem sa njom ove godine.
Rukama sto smo skupljali, je dnevno bilo preko 1000 buba. U posude je upadalo do 200 dnevno.
To je na nekih 10ak ari jagode.

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока
 
Bio sam u Intersadu nude mi Jolly i Clery...Sa njima o prinosima nisam pricao.I da jesam oni imaju neku svoju pricu...Ne kazem da nije istinita....
Poenta u svemu ovome sto su ljudi napisali na moje pitanje je da li uopste uzeti Jolly i Clery?Jer po ovome sto sam procitao Alba je najbolja...

Inace plan sadnje je pocetkom Avgusta (bukvalno prvi dani u mesecu) sa sadnicama najrazvijenijeg korena...(najbolje sadnice koje mi nude su po 25din/kom)
Kazu sto ranije posadis tim je bolje ali kao sto si napisao onda moras biti "madjionicar"da odrzavas prihranu i temperaturu...

Elem,da ne rastezem mnogo oko svega...Koje je tvoje misljenje:Alba ili nesto drugo?Da se odlucim dok jos mogu...
I kako se boris sa rutavom bubom?
pozdrav...

- - - - - - - - - -



Da li sam dobro procitao ili si lose napisao?Na 20 ari bacio 20 tona djubriva?Mora da si tu nulu slucajno stisnuo :)
Nisi preterao mozda?Previse djubriva moze dati konta efekat...Ako si bacio nesto sto vec zemlja ima moze biti problem.Da li si pravio analizu zemlje?Ako jesi onda si po tome trebao da djubris...Tih 20tona se baca na 1Ha a ne na 20 ari..mozda gresim..nisam dugo u ovome ali malo je mnogo..
I sta si imao pre jagoda na zemljistu?Dosta je bitno i to..
Nista lose nisam mislio ,eto neko moje misljenje...
pozz

- - - - - - - - - -

Ima ljudi sade sa solidnim prinosom...jeste veci pH ali nije svuda.Analiza ce reci svoje

- - - - - - - - - -

Ima ljudi sade sa solidnim prinosom...jeste veci pH ali nije svuda.Analiza ce reci svoje
Šta je tu mnogo stajnjaka?
Mi za jagodu izvlačimo oko 100 tona po hektaru.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Na baterije je,i za divno cudo je kinez poslao sa istima. Inace od njih nista sa baterijama ne dolazi,neka carinska pravila ak ne gresim.



Sto se rutave bube tice, najefikasniji nacin je skupljanje rucno svaki dan.

One price,plavo ,negro bombone,arome cimeta jagode,prezrele banane su probavali u selu kod mene....privuce mozda do 10% na dnevnom nivou od onoga sto se rukama skupi.
Drugar je jedne godine kupovao feromonske zamke,i kaze zali boze para.
Zadnjih godina se kod njih u ataru seje uljana repica koja valjda svu bubu privuce i vise nemaju jagodari problema sa njom.

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока
Rutava buba se izgleda drugacije ponasa od regiona do regiona i svake godine menja navike. Ja sam postavio plave plasticne case do pola napunjene vodom i u svaku stavio po jednu plavu mentol bombonu i one idu kao blesave tek poneka na cvetu. Prosle godine nije htela ni da pipne cvet od Azije a ove godine vise napada nju nego Joly.
 
Kod nas 3-5 dana bilo udarno i naravno bilo ih je i na cvetu ukupno nekih 10-tak dana,mislim da smo se uspesno izborili sa njima a opet nemozes 100% da sacuvas

Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока
 
Ja sam ranije pisao ove sezone, prosle godine u plavo aromatizovano i sto k... palaca, za 10 dana mozda ukupno 100 buba.
Ove godine u bele posude sa cistom vodom,mnogo bolje,ali bez rucnog skupljanja ne bi bilo jagode.

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока
 
Ja sam pola u posude satavljao negro bombone u drugu polovinu aromu maline nisam primetio razliku po mom misljenju isla bi i na cistu vodu

Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока
 
Ja sam pola u posude satavljao negro bombone u drugu polovinu aromu maline nisam primetio razliku po mom misljenju isla bi i na cistu vodu

Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока
U pravu si. Ja sam prvo postavljao case sa vodom a potom prolazio ponovo i stavljao bombone. U one prve case koje sam postavio vec je bila poneka buba.
 
U posudu gde se jos nisu rastopile bombone(nema arome) pocele bube da se skupljaju
c2baa41b855e1df61a18cb0f68ca6465.jpg


Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока
 
Dok smo isli sa kanticama,one od pavlake, i skupljali...bukvalno se vidi buba kad obratis paznju kako leti za kanticom i slece u nju. U hodu se sama hvatala.

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока
 
Nezam, ja imam probleme sa čvorcima a oce i puž da jede jagodu.

Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока
 
Radio analizu zemljista i po njoj djubrio vestackim djubrivima, mislim da je samo kalijum falio ali nisam siguran jer je bilo pre 2 godine, a sto se tice stajnjaka, to sam procitao u nekoj strucnoj literaturi i bilo mi je sumnjivo, a to isto su mi potvrdili ovi iz intersada dok smo bili u ljubavi(100 tona na hektar, tako da njiva od 20 ari dodje 20tona) sto se tice kleri i dzoli ubi je rutava buba, i to bre slabo rodi i kada je sve uredu i idealno, a to je retko, prvih par branja bude krupna posle usitni, a albu bas i ne cackaju rutave bube i krupnija je dosta, a pola ljudi jagode ionako uzme i poseceri, nama je prosle godine velika vecina trazila albu jer je krupna i sva je konusna i lepog oblika, nije bilo deformiteta i sto se tice dve trake zasto bi to radio i zezao se i placao, uzmi samo neke od 200 mikrona i to je sasvim dosta za dve godine, i intersad tako radi inace pokusao sam da ubacim sliku sa kompjutera, pa za svaki slucaj evo i link na kraju, jagode u Nemackoj, izmedju bankova ima mozda 40 45 max 50cm, sasvim dovoljno, a bankovi nisu uopste visoki i mislim da je folija siroka 50 cm jer se vidi na slici od pocetka do sredine banka je oko 25cm, merio sam rukom, sta mislite da li bi bilo pametno tako posaditi i koje bi bile mane jer bi na istoj povrsini stalo sigurno 50% vise sadnica https://imgur.com/a/heEkipO
 
Poslednja izmena:
Kolege,zanimalo bi me vase misljenje o tome o kojim je sortama jagoda na slikama rec.
Neka se misljenja razmimoilaze,pa necu da navodim sta ko misli da ne bih sugerisao unapred.

Prve cetri slike su od prve sorte,peta slika je njen list.
Slike 6.7.8.9 su sorta br2.
Sorta br1 uvek ravnomerno crveni,i kad je najcrvenija ima izrazito beli deo ispod peteljke.
Sorta br2 se crsto zadrzava beo vrh na spicu jagode, i potrebno mu je dan do dan ipo da se skroz zacrveni u odnosu na ostatak jagode. Nekako je pod zubima kad se grize cvrsca/zilavija.
7859232362a85469756eca31f29cf047.jpg
e846968639052dbead0c3dc1fe586411.jpg
7f7b347ddeca7b6c04c4513e963ff6c1.jpg
4a6934607325706d7f39e9f05581e429.jpg
6b01b2b48740dda76e11fd4aad72cbc6.jpg
bd05a35953d419456efabb6d5573077f.jpg
60f4d16c99bf7b23a6018c30a1980dbf.jpg
521c2d13a86ddec948d5afe0a445f8de.jpg
4044066501bcf7777b9c2fc435f6b14d.jpg


Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh