Jagode-opšta tema

malo smo radili
252c4de7dabec6ba19c756a67bbdb415.jpg
f515b22f0ad7cc1a06d971865949c187.jpg


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Na Irma i Kleri kontejnerskim sadnicama koje smo posadili pre par dana, danas su se pojavile neke plave mrlje, ne znam od čega je to, pa šaljem 2 slike da vidite o čemu se radi pa javite šta je to i šta možemo da uradimo po tom pitanju. Hvala unapred.

mmPXFp

 
Ne znam kako je kod vas ali kod mene je ova godina katastrofa dodje mi da sve potanjiram...

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Stomp sam koristio i sipali smo 2 cepa od ambalaze na 10litara vode a akva je jaca trebalo bi manje.posle prskanja po pravilu se natopi vodom ili kida ako padne da unese u tlo pa onda rasadjivanje. Tako bar kod nas rade.I ja muke mucim sa poponcom ispod folije zato sto nisam poprskao prosle godine pred rasadjivanje a jako mnogo ga ima u ovoj parceli oduvek. Za sada nisam zalivao jos i trenutno ih cistim ali ga i nema jos

Послато са SM-G361F уз помоћ Тапатока
 
Stomp sam koristio i sipali smo 2 cepa od ambalaze na 10litara vode a akva je jaca trebalo bi manje.posle prskanja po pravilu se natopi vodom ili kida ako padne da unese u tlo pa onda rasadjivanje. Tako bar kod nas rade.I ja muke mucim sa poponcom ispod folije zato sto nisam poprskao prosle godine pred rasadjivanje a jako mnogo ga ima u ovoj parceli oduvek. Za sada nisam zalivao jos i trenutno ih cistim ali ga i nema jos

Послато са SM-G361F уз помоћ Тапатока
ja sam druze stavio litru na 100lit vode i mnogo loše se pokazalo inace zaštita mi preporučio tu dozu.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav ljudi....Treba mi savet oko sadnje,prihrane i zalivanja jagode...

Imam oko 30 ARI povrsine koju bi da zasadim pa sve gledam da izracunam sebi koliko sadnica mi treba....Ali citam na par mesta i svugde drugacije pise...
30 ari je 3000 m2...Nadjoh neku formulu gde se zemljiste deli sa razmakom izmedju bankova pa se to sve deli sa razmakom izmedju sadnica.Za razmak izmedju bankova preporucuju 1.1m a izmedju sadnica 45 cm..Sto u mom slucaju iznosi oko 6000 sadnica u jednorednoj sadnji sto je malo po meni...Ne znam da li gresim...Isto imam pitanje vezano za zalivanje..KPK traka..Ima ih svakakvih..Proizvodjaca biras po ceni manje vise ali razmak kapaljki recimo?Sta uzeti neke daju vise vode a neke manje.Od cega zavisi..Imam na umu jednorednu sadnju...Sada jos nesto sto me muci a to je zalivanje...Koliko litara dnevno nedeljno mesecno..Kako se orijentisete??Da li po potrebi da li od vrste zemljista...
I razlika izmedju sadnica.Naime u Intresadu nude nekoliko vrsta sadnica od jacih do slabijih...Pa eto neka iskustva..da li su opravdano one A++ najbolje ili je dosta uzeti A+ ili pak A klasu...
Takodje me zanima par cinjenica kada se vrsi prihrana...Da li je treba primenjivati u kombinaciji sa navodnjavanjem...Znaci recimo danas navodnjavam a sutra cu pustiti vodu i u nju djubrivo ili sve zajedno uvek raditi i u kojim periodima...
Isto me zanima sadja u tunelima..Pise po raznim mestima kako se postize raniji rod i zajedno sa tim bolja cena...Da li je stvarno tako i koliko je efektivno?Kada se montiraju tuneli?Odmah po sadnji ili u fazi cvetanja...Preporucena folija za tunele?
Voleo bih da dobijem odgovor od ljudi koji su u tome duze vreme sto se tice same sadnje onih razmaka i samog polivanja...ne nekih toreticara toga ima po internetu al sve nesto van onoga sto mi treba...
Pocetnik sam u ovom i treba mi neki iskren odgovor od ljudi koji zele pomoci...
Ne zelim da mi pisete kako je sve u kurcu i kako se nista ne isplati..
Nije dobro znam..lose je..Ali zelim da probam...Barem necu zaliti sto sam probao...drzim se te poslovice..
Inace ko zna neki sajt sa korisnim informacijama vezanim za sadnju moze mi poslati...

Eto nadam se dobronamernim i iskrenim odgovorima...
 
Evo jedan odgovor kao pomoć pri računanju komada sadnica...

Ti imaš 30 ari, stavi na papir kolika ti je dužina i širina, (nacrtaš kvadrat/pravougaonik) pa primera radi, ako je 50cm medjuredna širina, ti na 20m korisne/slobodne površine imaš 40 redova, onda uzmeš dužinu placa od 30m naprimer i dobiješ da imas 1200m duznih redova (da znaš koliko ti trake treba). Ako se sadi na 20cm u redu, ti u redu (koji je 30m npr) imaš efektivno oko 150 komada x br. redova po širini i toliko ti sadnica treba...

Ako te nisam zbunio sad nešto :)))

Za trake za navodnjavanje: ja koristim Peštanove Hiro (ili tako nešto), fi16 sa 20cm razmaka već dve godine i nisam imao problema sa njima.

Prihranu puštaš 7-10 dana u momentu kada je to potrebno, prilagodiš predhodnom zalivanju... A zalivaš shodno potrebama TVOG zemljista! Ne kada ja ili tamo neko kaže da treba ili zaliva...

Mada, nemoj ni mene držati za reč, ja jagode gajim za sopstvene potrebe, svega par stotina komada u par sorti... (ja sam malinar inače)

Ima ovde puno iskusnijih kolega koji će ti pomoći ;)
 
druze ja nzm kako si ti računao ali kod mene na 30 ari ima 2000m filojie jednoredne a na drugoj parceli od 50ari imam 3000m dvoredne
Evo jedan odgovor kao pomoć pri računanju komada sadnica...

Ti imaš 30 ari, stavi na papir kolika ti je dužina i širina, (nacrtaš kvadrat/pravougaonik) pa primera radi, ako je 50cm medjuredna širina, ti na 20m korisne/slobodne površine imaš 40 redova, onda uzmeš dužinu placa od 30m naprimer i dobiješ da imas 1200m duznih redova (da znaš koliko ti trake treba). Ako se sadi na 20cm u redu, ti u redu (koji je 30m npr) imaš efektivno oko 150 komada x br. redova po širini i toliko ti sadnica treba...

Ako te nisam zbunio sad nešto :)))

Za trake za navodnjavanje: ja koristim Peštanove Hiro (ili tako nešto), fi16 sa 20cm razmaka već dve godine i nisam imao problema sa njima.

Prihranu puštaš 7-10 dana u momentu kada je to potrebno, prilagodiš predhodnom zalivanju... A zalivaš shodno potrebama TVOG zemljista! Ne kada ja ili tamo neko kaže da treba ili zaliva...

Mada, nemoj ni mene držati za reč, ja jagode gajim za sopstvene potrebe, svega par stotina komada u par sorti... (ja sam malinar inače)

Ima ovde puno iskusnijih kolega koji će ti pomoći ;)

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Ugrubo sam mu dao formulu za racunanje, ne znam druze kolike su mu mere placa i za koju sirinu ce se odluciti izmedju bankova :osmeh: Nemoj da me grdis odma' ::namigivanje::

A i toliko mu je hitno da se ceo dan nije javio, mozda je krenuo sam u akciju bez da sazna sta ga je interesovalo :ppozdrav:
 
Ugrubo sam mu dao formulu za racunanje, ne znam druze kolike su mu mere placa i za koju sirinu ce se odluciti izmedju bankova :osmeh: Nemoj da me grdis odma' ::namigivanje::

A i toliko mu je hitno da se ceo dan nije javio, mozda je krenuo sam u akciju bez da sazna sta ga je interesovalo :ppozdrav:

Evo me tu sam...Plac je 7.5m sirine i 400 metara duzine...Nisam te bas najbolje skapirao...pa eto da ti dam dimenzije da mi mozes bolje pomoci...
0.5m bi stavio razmak izmedju bankova...smatram da je to dovoljno..1m je po meni vec malo vise nego sto treba...ipak je to jagoda...

Jednoredna sadnja je u pitanju...Razmak izmedju sadnica pojma nemam...Da li se orijentisem po tome kakva je folija za bank(razmak izmedju rupa ili busim sam..mada prva varijanta je laksa)

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

druze ja nzm kako si ti računao ali kod mene na 30 ari ima 2000m filojie jednoredne a na drugoj parceli od 50ari imam 3000m dvoredne

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока

Druze imas li ti nesto da dodas na ova moja pitanja neki savet ili nesto?
 
Evo me tu sam...Plac je 7.5m sirine i 400 metara duzine...Nisam te bas najbolje skapirao...pa eto da ti dam dimenzije da mi mozes bolje pomoci...
0.5m bi stavio razmak izmedju bankova...smatram da je to dovoljno..1m je po meni vec malo vise nego sto treba...ipak je to jagoda...

Jednoredna sadnja je u pitanju...Razmak izmedju sadnica pojma nemam...Da li se orijentisem po tome kakva je folija za bank(razmak izmedju rupa ili busim sam..mada prva varijanta je laksa)

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -



Druze imas li ti nesto da dodas na ova moja pitanja neki savet ili nesto?
Tu moze stati 6 redova.Razmak pravis u zavisnosti od sorte dal je manje ili vise bujna zbog provetravanja.Ja sam kupovao gotovu foliju gde su rupe bile na 18 cm.Znaci 6*400*5,5=13200 sadnica.2400 metara folije i 2400 metara creva.Ako sadis ređe na 20 ili 22 ili 25 broj sadnica ti se smanjuje.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
E da tu ce ti morati ici dupli razvod creva da bi ti sve jagode dobile vodu.Nemozes isterati 400 metara na kap po kap.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka

Pozdrav...Tako nesto priblizno tvome sam ja izracunao...inace sta ti je 5.5 u formuli?
Samo sto sam ja ostavljao nesto mesta u proracunu sa leve i desne strane pa mi je izaslo na 5 redova(komsije vole da prskaju a pritom slabije paze...tako da sa svake strane sam ostavio mesta)...Samo da mi se ne uglave preko medje :)

A sto se tice onih 400 metara...
Bunar na sredini njive bi resio problem...teram levo 200m i desno isto...Ono sto sam procitao je da trake do 200m mogu da rade kako valja preko toga ne...
Inace sto se tice traka da li je bitno da kaplje kod korena ili je to nebitno(ako su mi rupe na 20 da li moram uzeti i traku sa razmakom 20 cm)?
Inace vidim da si tu iz Vojvodine pa da te pitam odakle si uzimao sadnice?Jel iz Intersada?Ako nije tajna...jesi li zadovoljan kvalitetom posto vidim da imaju sortiment od A++ pa do A...Razlika je u korenu a samim tim u prinosu...
Benzinac motor u kombinaciji sa butan bocom bi trebao da potegne..Savet oko motora trazicu od bunardzije...mislim da je on kompetentan da me posavetuje...
 
Poslednja izmena:
Pozdrav...Tako nesto priblizno tvome sam ja izracunao...inace sta ti je 5.5 u formuli?
Samo sto sam ja ostavljao nesto mesta u proracunu sa leve i desne strane pa mi je izaslo na 5 redova(komsije vole da prskaju a pritom slabije paze...tako da sa svake strane sam ostavio mesta)...Samo da mi se ne uglave preko medje :)

A sto se tice onih 400 metara...
Bunar na sredini njive bi resio problem...teram levo 200m i desno isto...Ono sto sam procitao je da trake do 200m mogu da rade kako valja preko toga ne...
Inace sto se tice traka da li je bitno da kaplje kod korena ili je to nebitno(ako su mi rupe na 20 da li moram uzeti i traku sa razmakom 20 cm)?
Inace vidim da si tu iz Vojvodine pa da te pitam odakle si uzimao sadnice?Jel iz Intersada?Ako nije tajna...jesi li zadovoljan kvalitetom posto vidim da imaju sortiment od A++ pa do A...Razlika je u korenu a samim tim u prinosu...
Benzinac motor u kombinaciji sa butan bocom bi trebao da potegne..Savet oko motora trazicu od bunardzije...mislim da je on kompetentan da me posavetuje...
U jednom metru imas 5,5 rupa ako je razmak na 18 cm ili ti 5,5 biljaka.

Poslato sa HUAWEI Y560-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Mislim da ti je i 200 m. puno. Iz nekog iskustva ovde sa foruma od ljudi 150 m je plafon da bi radili kapljaci kako treba.Meni su redovi bili 65m i nisam imao tih problema.
Sto se tice Intersada kupovao sam sadnice kod njih i radili su mi bankove i ok su.
Jako je bitno da kupis dobar filter.Ja imam disk filter od 2 cola i odlicno se pokazao.

Poslato sa HUAWEI Y560-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh