Jagode-opšta tema

Mislim da ti je i 200 m. puno. Iz nekog iskustva ovde sa foruma od ljudi 150 m je plafon da bi radili kapljaci kako treba.Meni su redovi bili 65m i nisam imao tih problema.
Sto se tice Intersada kupovao sam sadnice kod njih i radili su mi bankove i ok su.
Jako je bitno da kupis dobar filter.Ja imam disk filter od 2 cola i odlicno se pokazao.

Poslato sa HUAWEI Y560-L01 uz pomoć Tapatoka

I sta bih mogao da uradim povodom toga...ako je crevo dugacko 200m.... da ga delim na pola i nekako razvucem izmedju redova neko crevo koje bih nakacio na drugih 100M ili kako? (ne znam jesi li razumeo na sta mislim)..
A ovaj filter sto spominjes njega koristis uvek tokom navodnjavanja ili samo tokom prihrane?jer se kod prihrane najvise zacepe trake...naravno zacepe se i od vode ali ne toliko...

Inace preporucujes A++ sadnice ili mogu i slabije A+ ili A?
Kolika je po tebi razlika po prinosu?Da li vredi A++ te pare?
I sta konkretno mislis o 6. redu koji bih ja izbacio(a tice se prskanja od strane komsija)..Da li ostaviti mesta sa obe strane ili rizikovati pa posaditi pa sta bude?Kako bi ti na primer uradio?
 
Filter uvek.Sto se tice creva,ja bih to delio na 100 metara.
I jos sta sam primetio kad god sam koristio jaru morao sam cistiti filter,a ksc i solinure posle 5 do 6 prihrana.Mnogo su bolja đubriva nemaju nikakvih primesa.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Jel zna neko cenu COMPO djubriva?

COMPO djubrivo u mom kraju violeta na dzak (215 din po kg )
compo ntec 21 (na dzak 80 din po kg )
compo kalcijum(dzak 6000 dinara )
Neko moje iskustvo sa ovim djubrivima je dobro cena kvalitet

- - - - - - - - - -

Jos jedna stvar u vezi djubriva kod nas ovo je dranje koliko su skupi .Primer je poljska gde je naprimer solinure linije gt oko 140-150 din po kg ,takodje yara djubriva su kod njih skoro pa duplo jeftinija ,jedino je timac (ksc )skuplji za nekih 10 %.
 
COMPO djubrivo u mom kraju violeta na dzak (215 din po kg )
compo ntec 21 (na dzak 80 din po kg )
compo kalcijum(dzak 6000 dinara )
Neko moje iskustvo sa ovim djubrivima je dobro cena kvalitet

- - - - - - - - - -

Jos jedna stvar u vezi djubriva kod nas ovo je dranje koliko su skupi .Primer je poljska gde je naprimer solinure linije gt oko 140-150 din po kg ,takodje yara djubriva su kod njih skoro pa duplo jeftinija ,jedino je timac (ksc )skuplji za nekih 10 %.
Koliko se kreće cena Jare 8/16/24 ili 9/12/25 a koliko Zorka. Koliko je dobar kvalitet Zorke jer kod nas u Priboju nemaju Jare.

Poslato sa Honor 9lite uz pomoć Tapatoka
 
Ridomil, neki Fosetil aluminujum, ali veruj mi da je to borba protiv vetrenjača. Ako je zemljište već zaraženo, nikako ti ne bih preporučio neka ulaganja u isto, što se jagoda tiče. Jedini lek je plodored, i 4-5 godina da tu ne budu jagode, već neke kupusnjače, recimo. Samo tako će ta pošast nestati, ovako se samo množi i širi. Veruj mi probao sam, loše sam prošao.
 
Ista prica i kod mene.Velika ulaganja a mala korist od fungicida.Gde se pojavi ova bolest zaboravi na jagode.Sadi leguminoze kupusnjace strna zita.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
"Kao nepovoljne predkulture jagode su rajčica, repa, kasni krumpir, kukuruz, višegodišnje trave (ako se uzgajaju više od tri godine), mrkva, uljana repica (zbog pojave samoniklih biljaka naredne godine).*

Ove kulture imaju iste bolesti i štetočine kao i jagoda koje se brzo prenose na podignutim nasadima.*

Dobre predkulture jagodi su smjesa trava i djeteline (vrijeme uzgoja 1-2 godine), bijela djetelina, grah, kadifica (na manjim površinama), kupusnjače. Nasad jagode u plodoredu ne treba ponovo podizati 6 godina na istoj proizvodnoj jedinici."

"Phytophtora fragariae se na manje udaljenosti može širiti pomoću površinske, drenažne ili vode za navodnjavanje, kao i kontaminiranim zemljištem i raznim alatima, oruđima i mašinama, kontaminiranim alatom i mašinama za obradu i održavanje zemljišta i, kao i zemljištem u kojem se nalazi inokulum patogena koje se zadržava i prenosi na obući radnika."
 
Nazad
Vrh