Jagode-opšta tema

primetio sam na par jagoda vasi
da li tretirati sa necim ili ce sad zahladjenje to resiti

Послато са SP6.2_Lite уз помоћ Тапатока
 
Dobar dan svima :ppozdrav:

Ja uzeo da zalijem neke mlade što sam rasadjivao malo za sopstvene potrebe i primetim da se na stabljikama koje nose list nalaze kao neke sitne bele vaši!? Šta je to kog djavola u ovo doba godine? Pretpostavljam da će ih mraz omlatiti da se ne cimam sad da prskam, je l' da?
 
imao sam i ja bela leptirasta vas (oko 3mm velicina) njima pogoduje suvo i toplo vreme oko 24-20 stepeni,ja cu sacekati prolece da prskam ako ih bude na prolece
 
Ako je leptirasta vas nece biti problema vecih posto hladnoca ide a one volevtemperature preko 30 i tas prave stetu na liscu. Na prolece ako bude pitrebe resavati

Послато са SM-G361F уз помоћ Тапатока
 
"Kao nepovoljne predkulture jagode su rajčica, repa, kasni krumpir, kukuruz, višegodišnje trave (ako se uzgajaju više od tri godine), mrkva, uljana repica (zbog pojave samoniklih biljaka naredne godine).*

Ove kulture imaju iste bolesti i štetočine kao i jagoda koje se brzo prenose na podignutim nasadima.*

Dobre predkulture jagodi su smjesa trava i djeteline (vrijeme uzgoja 1-2 godine), bijela djetelina, grah, kadifica (na manjim površinama), kupusnjače. Nasad jagode u plodoredu ne treba ponovo podizati 6 godina na istoj proizvodnoj jedinici."

"Phytophtora fragariae se na manje udaljenosti može širiti pomoću površinske, drenažne ili vode za navodnjavanje, kao i kontaminiranim zemljištem i raznim alatima, oruđima i mašinama, kontaminiranim alatom i mašinama za obradu i održavanje zemljišta i, kao i zemljištem u kojem se nalazi inokulum patogena koje se zadržava i prenosi na obući radnika."

Zanima me tvoje misljenje sto se tice same sadnje...Saditi ili ne
Na njivi na kojoj zelim posaditi jagodu je bilo pre toga svasta sadjeno...Od kukuruza preko kokicara do soje..Bilo je i krompira cini mi se i kojekakvih bastanskih biljaka...Ta zemlja je bila izdata u zakup...Vratio sam je i posadjeno je zito...Valja li zito pre jagoda?Negde sam procitao da moze...
Eto neko tvoje misljenje..I koliko godina zaredom se moze saditi jagoda na istu zemlju..

bio bih ti zahvalan na odgovorima..
 
Interesuje me koji sve nacini postoje da bi se utvrdilo umanjenje roda, jos ako neko zna za strucni literaturu po tom pitanju bilo bi odlicno
 
Zašto treba da bude stručno? Ne moraš biti stručnjak da bi utvrdio razlog smanjenja roda... SEM ukoliko je sve urađeno na vreme i po propisu pa i dalje nije rod koliko bi trebalo da bude, onda je to druga stvar...
 
Pozdrav jagodari :) Interesuje me dal je neko pokusavao saditi a+ zivice jagode na otvorenom krajem juna, pocetkom jula? Da li ste dobili jesenji rod, kakvog kvaliteta je bio, koje kolicine u pitanju, i kakvo je bilo stanje jagodnjaka u prvoj normalnoj berbi, dal ste uspevali da izgurate pun rod? Hvala na informacijama :ppozdrav:
 
danas obisao malo zasad
328a9fd0d4d0c335d177bc43ca9f80ff.jpg
5f36ed06c90db83ec943f0d93fcda05c.jpg
a51e36ca0d9add369eddd7a08d76da50.jpg


Послато са SP6.2_Lite уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh