Jagode-opšta tema

Ljutili- ne ljutili se, ali moram nesto da kazem: Svaka kultura u Srbiji koja 2 godine zaredom ima jaku cenu oboli od "malinarskog" sindroma! Te crveno zlato, te "realne" cene od 200- 300 dinara za kilogram, sadi, luduj, svima umesto očiju $$! Onda dodje prezasicenje trzista, pa pad cena, pa lose godine, kuknjave na konkurenciju, drzavu, kupce. Cak su i višnjari poobolevali bili od toga one godine kada je mučena višnja bila 100 dinara... Otreznjenje svima tesko pada. Iako znam kolika je muka da se proizvede isto tako znam da je kao krajnji potrosac nikad ne bih platio 200 dinara kilogram u punoj sezoni. Pre 15 godina je isto bio jedan period sa jakom cenom pa ljudi sadili ohoho povrsine i sve vadili u roku od dve godine. Lepo neko rece da ne vredi stihijski raditi i da su resenje manje povrsine i prodaja direktno potrosacima. Ove godine ce i dalje jagodari biti u nekom plusu, uz prethodne dve to su tri pozitivne godine. Retko koja vocna kultura je tako dobro prosla u zadnje vreme. I da, nisam ozbiljan proizvodjac, imam kleri i irmu na par ari, cisto da znam koja je to muka... Ne zamerite na ovom postu napacenom visnjaru i jagodaru amateru, slicne nas muke muce, samo sto mi u proseku svake druge godine budemo u nekom plusu, ostalo je 0. I da, ja ne mogu da promenim kulturu sa visnjom tako lako, dok vi sa jagodom na svake 3 godine idete sve jovo nanovo. Podforum "jagoda" mi je jedan od najomiljenijih i najkorisnijih, bas zato sto do skora nije bilo previse kukanja oko cene, vec prepun korisnih saveta i konstruktivnih diskusija...
 
Mala napomena - ne bi trebalo da imamo Jagodu duže od jedne godine, ako Pričamo o kvalitetu za Rusiju.
Znaci, uz nerealnu muku moze i u drugoj godini, ali to je neki maksimum.. Bar tako nekako se mi trudimo da ispostujemo.
Ja imam, od muke, i dvogodišnju, i nije to to.

Poslano sa mog Lenovo A2020a40 koristeći Tapatalk
 
iskustva

postovani, bavio sam se jagodarstvom od 2011 do 2015 na povrsini od 3 hektara, moja iskustva sa radnom snagom su sledeca, najbolje je platiti ih po kg odnosno po gajbici, nadnicu platiti nosačima i kontrolorima( na 20 radnika 1), radno vreme od 7-15, svakog dana se bralo, cena kostanja po kg je iznosila od 25-30 din, placao sam i trule da beru. jos oko 20-30 dinara po kg kosta prihrana i hemija( ako imate normalno prosecan prinos), tako da ukupna cena kostanja iznosi oko 50 din, svako ko se ozbiljno bavi ovim poslom treba da bude zadovoljan sa prosecnom cenom od 120 din, a i da i ovde postaje veliki problem sa radnom snagom, svake godine sve je manje sezonaca, razlozi već gore pomenuti, inostranstvo, sve manje mladih koji hoce da rade itd. Da napomenem da imam i svoju hladnjaču gde sam smrzavao drugu klasu tako da nista nije propadalo. prosecna cena konzumne jagode dok sam proizvodio u tom periodu je bila oko 80-90 din( slazem se da je malo) ali opet treba gledati 10-godisnji prosek gde se dolazi do cene od oko 1 evra, sumiram, u buducnosti ce veći problem biti radna snaga nego cena( ona je promenljiva kategorija) jer za cenu vam prijatelji niko nije kriv to je stvar tržišta. govorim pre svega kao proizvođač
 
To je nesto sto sam zeleno da čujem.
Da ne bude da ja negde gresim.
Moja računica je negde oko 38-42 dinara, zavisi od trenutka sadnje (prinosa takoreci) i kvaliteta radnika za branje.
postovani, bavio sam se jagodarstvom od 2011 do 2015 na povrsini od 3 hektara, moja iskustva sa radnom snagom su sledeca, najbolje je platiti ih po kg odnosno po gajbici, nadnicu platiti nosačima i kontrolorima( na 20 radnika 1), radno vreme od 7-15, svakog dana se bralo, cena kostanja po kg je iznosila od 25-30 din, placao sam i trule da beru. jos oko 20-30 dinara po kg kosta prihrana i hemija( ako imate normalno prosecan prinos), tako da ukupna cena kostanja iznosi oko 50 din, svako ko se ozbiljno bavi ovim poslom treba da bude zadovoljan sa prosecnom cenom od 120 din, a i da i ovde postaje veliki problem sa radnom snagom, svake godine sve je manje sezonaca

Poslano sa mog Lenovo A2020a40 koristeći Tapatalk
 
Sa rastom površine troskovi po kg ne opadaju već rastu, to bi svi trebalo da znaju, jer onda imate i mnogo veci razvoz i vise vozaca vise amortizacije, moja preporuka svim početnicima da sade do 1 ha 2-3 sorte.
 
OK, tu se slažemo.
Ja sam orijentisan samo na izvoz, tako da imam samo Roxanu, a od ove godine cu imati i Sibilu, zbog rasterećenja špica berbe.
Kleri se kod nas lose pokazao..super je jagoda, ali drastično manji prinos, a niko ne placa na ukus, vec svi gledaju krupnocu.

Poslano sa mog Lenovo A2020a40 koristeći Tapatalk
 
zbog rizika i vremena kad stizu. clery je odličan za domaće tržište ako izvoz zataji malo manji rod, roxana idealna za izvoz i veliki prinos , asiu nisam imao ali bih nju sigurno sadio, prelepa jagoda, krupna ali i dobra za domaće tržište
Za Asiu si u pravu, kod mene je ove godine bila extra krupna i mnogo su mi je vise trazili nego Joly iako je Joly sladja.
 
Arosa je dobra, mala lisna masa, duplo lakša zaštita od Botritisa nego kod Roxane. Roxana je šampion, ali malo manja disciplina u zaštiti + kišno proleće = katastrofa!
 
Arosa je dobra, mala lisna masa, duplo lakša zaštita od Botritisa nego kod Roxane. Roxana je šampion, ali malo manja disciplina u zaštiti + kišno proleće = katastrofa!
I kod Sibile je ista prica velika lisna masa i potrebna je kvalitena zastita sa jakim pritiskom da bi biljka bila kvalitetno oprskana.
Evo i slike kod mene u fazi cvetanja sad je to malte ne duplo veca biljka.Voli je rutava buba.Samo nju mi je napadala i vise je puca hloroza.
Dobra strana sto nema sanse da imas ozegotina od sunca posto stiti plodove sa svojim velikim liscem kao i to da je bas slatka i sviđa se kupcima.Cvrtoca ploda bas dobra.
Kad je bas zrela oce da se odvoji casicni listic od jagode u branju.
3b783d3767436ff43d275a503fce9b31.jpg
990ab4cd8ecc669b00b954efd6c9615d.jpg


Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Ja nemam neko iskustvo sa Sibilom jos uvek. Imam 800 komada frigo posadjenih kao matičnjak, uz jos 4000 Roksane. Inače sadim prvu reprodukciju uvek kao rodni zasad.
Bujnost mi nije problem, jer prskam traktorskim vocarskim atomizerom, a nakon zaštite u punom cvetu stavljam tunele kao zaštitu od kise.

Poslano sa mog Lenovo A2020a40 koristeći Tapatalk
 
Igrali smo se i sa tim tamo negde 2015...čini mi se, kad smo bili jos početnici puni ideja i entuzijazma za teranjem kera :-D

Poslano sa mog Lenovo A2020a40 koristeći Tapatalk
 
Nazad
Vrh