Bolesti ovaca

Kod proljeva janjadi dobro je davati oksitetraciklin (produzenog djelovanja - L.A.) injekciono i to 2 - 3 ml u misic kod janjadi starih jedno mjesec dana. Treba biti pazljiv na karencu.
Postoji i obliku tableta i daje se jagnjetu na korjen jezika tako da ga proguta. Karenca je znatno manja (ovisno o preparatu ali je nekih 15 - tak dana).

_________________________________________________Post je spojen: [time]1236693402[/time]_________________________________________________
Panacur je isto kao i elmipur i slicni preparati. Svi su ti preparati na bazi febendazola i kao takvi se koriste kod antiparazitarnih terapija zivotinja.
Svaki proljev ne znaci parazite.
Kod janjadi prije svega nakon odlucivanja od majki, odnosno mljeka je dobro provesti terapiju protiv kokcidija, i to preparatima na bazi diclazurala koji se daju per oralno.
 
slika.php
 
Pozdrav kolege

Molim vas da mi neko pomogne oko godisnje zastite ovaca od parazita,kada davati koji lek.Danas sam pokusao da nadjem lek za mali metilj ali u prodaji nema takvog leka trenutno,klozan se ne proizvodi,interesuju me samo injekcioni lekovi.Dqa li je neko koristio vermisantel complex neki ga hvale.
 
Ja planiram da nabavim faskoverm krka ima licencu za metilj bas,ne mogu vise s lekovima da se bakcem,koristio sam vermitan
 
b92miki je napisao(la):
Ja vec imam faskoverm ali on nije za mali metilj samo sa veliki.

Za mali metilj nemas injekciono bar u ove zemlje iz bivse drzave, moraces ako hoces 100% zastitu sa ampulama. Albendazol je provereno jako dobar, e sada problem je kako dati ovcama zavisi koliko ovaca gajis.

Svako dobro Boban
 
kod komsije mi se pojavi svrab kod par ovaca po stomaku cesu se i slabo jedu ima li neka injekcija za to i koliko moze biti zarazno medjasi smo? :ppozdrav:
sta je to?
nemam nikakva iskustva s tim
veterinar preporucuje kupanje ali to je bas komplikovano a i jos imaju vunu i hladno je
 
sada je vreme kada se aktiviraju krpelji pa je možda to razlog. neka pregleda ovce i ako je to onda ima vakcina protiv njih
 
Bice da je suga problem, po tvom opisu
Probaj i na drugim mestima po telu, da li se i tamo vuna lako cupa.
Ako je to slucaj, onda je resenje Avermectin ili Dectomax u razmaku od dve nedelje dati preparat u misic. Doziranje 1ml na 50kg
 
hvala miljko proverit cu ujutru dal se cupa ili ne treba i veterinari neki da jos provere tj da dodju znalci vajni :haha:
:ppozdrav:
 
Dali se cesu a narocito kad malo zagrije?
Mogu biti buhe, suga, a moze biti i dermatitis i to dosta cest je pustulozni dermatitis kod ovaca.
Narocito je vidljiv na vimenu u obliku gnojnih cvorica. Dosta brzo se siri u stadu.
Da li se pojavilo kod pojedine ovce ili kod vise njih?
Po opisu kao sto je prije receno pretpostavljam da se radi o sugi. U tom slucaju kod svih provedi jednu ivermektinsku terapiju i to 2 - 2.5 ml ivermektina injekciono po ovci. Onim jacim slobodno daj i 2.5 ml. Obavezno ponovit nakon 14 dana.
Dobro bi im bilo dati uz to i kortizon.
Pozdrav.
 
4 ovce od 15 imaju imaju i gnojne cvorice neke na vimenu vuna je spala sa stomaka a ne cupa se lako sa ledja,spensi pisi o tom dermatitisu lici da je to.ove sveznalice od veterinara samo lupaju gluposti ko i moja baba stara :ppozdrav:
 
Ma jeli mozes to uslikat kako pa mi ili posalji preko foruma ili na pp.
Obicno na vimenu se nalaze takve promjene, vime je zacrvenjeno, mogu biti prisutne i kraste koje se gule, moguce su pustule i na sisama.
Ako se radi o tome, ali napominjem nije lako davati dijagnozu preko foruma i puterm rjecnog opisivanja, uzmi betadina ili joda, stavi u malu bocicu s prskalicom (poput one za prskanje cvjeca), i postrapaj dobro s jodi ili uzmes jedan pinel i dobro istrljas ta promjenjena mjesta.
Ukoliko se radi o nemljecnim ovcama odnosno ne koristis mljeko, dobro je dati antibiotik, i to npr. amoksicilin, ili pencilin produzenog djelovanja. Oni se daju svakih 48 sati i dosta je provesti dvostuku terapiju. Znaci ponovit je nakon 48 sati. Samo je problem karenca mljeka, koje onda ne mozes koristiti par dana (ovisno o antibiotiku).
Taj dermatitis je u biti bakterijskog karaktera, moze biti i jedan od uzrocnika mastitisa ukoliko se cesto pojavljuju u uzgoju, a prilikom muznje dobro bi bilo upotrebljavati rukavice (jednokratne).
Pozdrav.
 
Samo ti uzmi jod i pinel i dobro istrljaj. Poslje mi javi. Trebalo bi se pocet susit nakon dan - dva.
 
pinel sta je ustvari?ne koristi se ta rec kod nas nizasta a na netu nema znacenje pojasni molim te. :ppozdrav:
i hvala za savet naravno
 
Izvini me moja je krivica.
Pinel je cetka za bojanje jeli. Kad farbas ogradu od zeljeza jeli koristis cetku.
Mislim da si sad razumio :)
Pozdrav
 
b92miki je napisao(la):
Pozdrav kolege

Molim vas da mi neko pomogne oko godisnje zastite ovaca od parazita,kada davati koji lek.Danas sam pokusao da nadjem lek za mali metilj ali u prodaji nema takvog leka trenutno,klozan se ne proizvodi,interesuju me samo injekcioni lekovi.Dqa li je neko koristio vermisantel complex neki ga hvale.
Koristo sam ja vermisantel comlex, mada ne nesto dugo, prosle godina a mislim da cu i dalje. Prosle godine sam sa njim sugu resio. On je kolko znam i za mali metilj izmedju ostalog. Ima sirok spektar parazita na koje deluje. Malo je mislim skuplji no drugi.
pozdrav :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh