Bolesti ovaca

Silaža ukinuta istog dana i od tada se više nije pojavio ni jedan slučaj. Što se Kventodiza tiče, mislim da ga nema na tržištu. Njega je proizvodio Vet. Zavod Zemun, a njega su upropastili nakon privatizacije.
I ja znam za to,ali me zacudilo sto sam video na tv reklamu za njihovu stocnu hranu,kontam da su zivnuli malo...
 
15-16 januara, a silaža ukinuta 19.01. Brine me to što sam pročitao da se zadržava bakterija u zemljištu. Možda je kontaminiran ceo salaš i objekti.
 
Sve to stoji da je obolela ovca izlučivala listerije, i da ostaju u stajnaku. Ali je odavno prošlo od ukidanja silaže. Obično stane par dana po ukidanju. Jel ste probali sa terapijom novoobolele ovce?
Vodite računa o sopstvenoj higijeni, listerioza je zoonoza (zajedničko oboljenje ljudi i životinja).
 
Listeria monocytogenes је убиквиторна бактерија. Њу је немогуће искоријенити из околине. Сматра се да је код нас преко 90 процената силаже садржи, али у силажама чији је пх преко 5 у далеко већем броју и ту је у стању да испољи патогено дјеловање. Могу се наћи и у силажи чији је пх испод 4.

Проблем је крај првог гравидитета и мијењање зуба, најчешће.

Терапија нервне форме није ефикасна. Септикемична се лијечи пенцилинима.

Код имуно некомпромитованих особа не изазива болест.
 
Poslednja izmena:
Nista mi se to ne dopada.Vodi racuna,i ti bi mogao biti zarazen.Ne zaboravi da treba da prodje oko mesec dana dok se simptomi ne pojave kod coveka iako je bio zarazen.Savetujem ti da ozbiljno poradis na povecanju imuniteta kod svoga stada.
 
На садашњем нивоу ветеринарског знања није произведена адекватна, обично је имунопрофилакса неефикасна.

Бугари су произвели атенуиране од серотипова 1/2а и 4б и то баш за имунизацију оваца, користе их неке земље у Европи. Нема повратних података са терена о ефикасности те вакцине.

То је једна комплексна болест гдје имаш гомилу разлога за бригу, али опет вјеруј да су и остала грла из стада имала додир са бактеријом, али нису оболила. Што говори да су добро држана и у доброј кондицији.

Највећа концентрација Листерија је у неколико десетина центиметара силаже са површине, страна и дна. То треба одбацивати.

- - - - - - - - - -

Nista mi se to ne dopada.Vodi racuna,i ti bi mogao biti zarazen.Ne zaboravi da treba da prodje oko mesec dana dok se simptomi ne pojave kod coveka iako je bio zarazen.Savetujem ti da ozbiljno poradis na povecanju imuniteta kod svoga stada.

Код људи су ризичне групе труднице, алкохоличари, који узимају терапије кортикостероида, једном ријечју сви који су имунокомпромитовани.

Продиље да избјегавају непастеризоване млијечне производе и непрокувано млијеко. Да немају додира са зараженим стадом и да немају додира са људима који раде са тим стадом.

За човјека који је у снази додир са бактеријом не треба да преставља проблем, али за имунокомпромитоване људе број бактерија довољан за обољење је испод хиљаду.

Колега са форума не треба да паничи, ако није ризична група.
 
Ja bih prece rekao da ovo sto si naveo ima logike kod slucajnom kontakta sa bakterijom u prirodi.Sa direktnim kontaktom sa bolesnim zivotinjama ipak rekao bih da treba biti malo ozbiljniji.
Srboljubovic,cime se bavis?
 
Ветеринар,
али нисам у некој великој пракси, нећу да лажем. Кумашин и ја јуримо алпине. Више сам за производњу производа анималног порјекла. То се школовало прије Болоње на Факултету ветеринарске медицине у Београду па си поред мале и велике праксе школован и за технологију производње. Воља ти послије чиме ћеш се бавити.

- - - - - - - - - -

Ja bih prece rekao da ovo sto si naveo ima logike kod slucajnom kontakta sa bakterijom u prirodi.Sa direktnim kontaktom sa bolesnim zivotinjama ipak rekao bih da treba biti malo ozbiljniji.
Srboljubovic,cime se bavis?

Буразеру,
та бактерија је свуда око нас. Ниси свијестан колико је отпорна и раширена.

Натријум хлорид од 20 процената је не уништава. (производња хране)

Једино 1 процентни натријум хипохлорит. (дезинфекција)
 
Poslednja izmena:
Imam jedno jagnje staro 45 dana i danas sam primijetio da se sporije kreće, poliježe. Kao da ga prednje noge ne mogu držati, nisam im davao nikakve vitamine ni tablete jer su mi u veterinarskoj apoteci rekli da ne treba ništa do trećeg mjeseca. Sumnjam na slabost kostiju, imaju vitaminsku lizalicu ali kako vidim na ovom forumu neki preporučuju i taj selen. Eh zanima me je li kasno sada da to kupim, u kojem obliku se daje ( je li tableta ili injekcija). Hvala unaprijed.
 
Imam još 5 jagnjadi starosti oko 35 - 45 dana i ni jednom nisam davao selen. Da li je kasno sada da to uradim, bolje da kupim tu bočicu jedino me brine davanje injekcije to ne bih sam pokušavao ali ima komšija koji se bavi dugo ovčarstvom pa vidjet ću s njim.

Injekcija se daje iznad vrata po kožu ako ne griješim ? Hvala puno na savjetima
 
po pitanju bolesti ovaca vezano sa pokvarenom silazom ,da li minazel moze sta da utice na to ili izbaciti skroz silazu.
 
Nazad
Vrh