Bolesti ovaca

ne bih da pametujem, ali bih toplo preporucio svakom uzgajivacu da svaki dan pregleda vimena blagu. to nije tesko, pogotovo ako su repovi kupirani. najbolje je kad npr. stoje kod jasala redom pogledati svako vime, ako je sumnjivo opipati. za mojih 200 kom to mi uzme dvevno oko 5 min. i nemam takvih problema, mislim da se svakako isplati.
 
Goranue imao sam isti slučaj prošle godine, ove godine ovca se obliznila i obe sise funkcionišu. Ako je dobra ovca možda i da rizikuješ da je ostaviš.
kolega,najbolja. da mi nije dobra ne bih se ni sekund dvoumio.veca je od ovna,a ovan mi je tezak 98kg.pa vi vidite.ne mora da znaci da je toliko teska ali ima bar 90kg(posto su ovce uvek lakse od ovnova),a nisam je nikada merio.
ali stvari idu na bolje,bogu hvala krenulo je cisto mleko i na drugu sisu,veterinar pregledao i ostavio mi injektore za svaki slucaj da joj ubrizgam,ako ne krene mleko,jagnjetu ne dozvoljava da sisa tu stranu ali mleka ima kada je muzemo,a mislim da joj se i vime na toj strani uvecalo i skoro izjednacilo sa drugom polovinom.to sve govori u prilog cinjenici da je verovatno ta strana bila zasusila,kako su neke kolege vec sugerisale,ali veterinar je rekao da necemo rizikovati i da ce 99% sve biti u redu.

- - - - - - - - - -

imam jos jedan problem sa malim jagnjetom staro nekih 20dana,blizanac,u zadnje vreme slabo doji i samo se proteze,isteze zadnje noge kao stene kada se proteze,mada sam primetio da mu mozda malo zadnje noge podrhtavaju i veci deo vremena lezi.a ovca sada ne da ni sestri da sisa dok ne dodje i ono a one nece.selen sa vitaminima dobijaju 7 dana po rodjenju i sledeci za mesec dana.protiv parazita kada napune 2meseca tada ih i zalucujem.sta li se desava da li je neko imao slicnih problema?
 
ti simtomi koje si opisao su opasni ako je jagnje starije i vec znatno jede koncentrat .tada moze da nastane kamen u mokracnom kanalu ako je jagnje musko i obicno se zavrsi prinudnim klanjem.drugo kod starijih jagnjadi koja se cesto protezu obicno budu pune pantljicara i tada im je jos stomak vidno nadut (mi kazemo izgledaju krosnjavo) i kada balegaju brabonjci su im povezani koncasim glistama.tvoje jagnje je jos malo i sigurno nije ni jedno ni drugo.prati ga da vidis da li balega i kakav je izmet i nedaj mu mnogo da spava kad si u stali da vidis da li ima normalno ponasanje a ovcu vakcinisi protiv unutrasnjih i spoljnih parazita pa ce ona kroz mleko to da prenosi i jagnjicima.na kraju imam utisak da previse brines
 
ovca je vec vakcinisana 7dana po jagnjenju,moram ga bolje pratiti,stomak mu nije naduven i u pitanju je zensko jagne,muskarac je u redu pobrkao sam.razmisljao sam da mu dam tabletu protiv parazita,polovinu,ne znam da li se daje u tom uzrastu.mada su ona pocela da jedu po malo koncentrat vec pre desetak dana.
 
nisam siguran sta je tacno problem, ali sam iz iskustva zakljucio da jaganjcima koji se tako "protezu" ne smem dozvoliti da legnu (bar kad sam ja tamo). ako ostavim da leze, najcesce ugibaju, ali ako stoje onda se uglavnom izvuku. ja sumnjam na neke probavne smetnje ili zastoje.
 
posle ovih velikih kisa treba obavezno dati tablete (ili prasak) protiv velikog metilja jer vakcine ne deluju protiv njega
 
Poštovane kolege forumaši potrebno mi je vaše mišljenje. Naime, pre 7 dana primetili smo da jedna sjagnjena ovca ne pase, odbija hranu, izmerili temperaturu, bila je 41.5. Pozvali veterinara, došao i dao inekcije. Sutradan je opet imala temperaturu i tako već 7 dana, dok deluju inekcije ona je ok, ali se temperatura stalno vraća. Sada jede po malo, ali se dogodilo i to da od kada joj je veterinar udario inekciju ima problem sa nogom, kao da joj je noga oduzeta, napravi normalno par koraka a onda savije zglob,kao da je ne oseća.. Da li je on pogodio neki nerv.. Dakle dva problema:temperatura a sada i problem sa nogom! Svako mišljenje i savet je dobrodošao. Hvala unapred.
 
Ove godine zbog cestih padavina i povecane vlažnosti ima velikih problema sa parazitima kojima pogoduju ovi uslovi. Ja sam do sada 2 puta čistio ovce od parazita. Opet su prtimjetni proliv i kašalj pa bi ih opet trebao tretirati, ali je problem mrkanje. Ima li kakvo sredstvo protiv parazita koje se može dati u fazi mrkanja bez štetnih posljedica. Hvala.
 
Postovane kolege, kao sto ste culi BPJ pocela je da se siri, a nasim krajem hara vec naveliko, pripremite se zastititite vase ovce i nadajte se brzoj zimi. Ukoliko niste informisani, opisacu vam prve simptome i preventivne mere, ukoliko ima zainteresovanih javite se. SVako dobro svima.
 
Kolika je smrtnost?Koliko bolest traje?Zimi pretpostavljam da bolest miruje?

Zimi bolest miruje, za prenos bolesti neophodni su komarci, oni mali, najaktivniji su nocu, bolest se ne prenosi sa ovce na ovcu u direktnom kontaktu ali komarac u stali moze da prenese sa jedne na drugu, smrtnost najvise zavisi od kondicije ovaca, u teoriji kazu 1-3% praksa ipak pokazuje da je broj malo veci,primer od 140 grla, 18 u karantinu uginulo 9, 4 se jos uvek bore. Preventivno daje se ivermektin, ne zato sto moze da pomogne u konkretnoj bolesti, vec zato sto je i vreme za zastitu a i da ovce ne moraju da se bore i sa parazitima i sa bolescu, Prvi simptomi su ovca zastajkuje kasni, i pojavljuje se vodicasta slina, kasnije ta slina postje gnojava-gusca, ovci natice glava i pojavljuju se kraste u usnoj duplji,, ovca blavi vise no inace, u nekim slucajevima pocinju da pustaju penu, ovce se tretiraju oxitetraciklinima (vise zbog mogucih sporednih infekcija) i vitaminima ceo sprektar, najbitniji su C i Bkopmlex jer pomaze kod otoka, temperatura je visoka, sve to traje, zavisno, 6-8 dana. Toliko znam sa terena, nama je stado Hvala dobrom Bogu dobro, tretirali smo ih drop on Butox-om koji se u inostranstvu pokazao kao najbolji u preventivi, nanosi se lako kao Fronline kod pasa i zastita mu traje 5-8 nedelja, mada cujem da ga nema vise na trzistu, rasprodalo se. Takodje prskanje dvorista i dezinfekcija kao preventiva. Iskreno se nadam da ce vakcina koja postoji uskoro biti i kod nas u prometu, jer se ovce moraju tretirati pre pocetka sezone komaraca, virus prezivljava u larvi komaraca tako da nas na prolece ocekuju novi naleti, inace siri se jako jako brzo, prelazi nekih 100km za svega nekoliko dana. Svako dobro svima, zdrava i bericetna stada.
 
Pozdrav kolege,molio bih vas za savet,pre pet dana ojagnjila mi se jedna ovca,prvo jagnje musko izuzetno krupno,drugo zensko,rodjeno posle dva sata skoro duplo manje.Medjutim ovo manje je bilo dosta zivahnije,i pokretljivije,verovatno zato sto se ojagnjilo za pola minuta,dok je ovo prvo rodjeno posle pola sata mucenja(imalo veliku glavu koja je bila nezgodno okrenuta).Od juce ovo manje ne moze da se oslanja na zadnje noge,normalno sisa i rekao bih da nije bolesno,osim sto nema kontrolu na zadnjim nogama.drugi dan po rodjenju sva jagnjad dobijaju selen sa vitaminima po 2kubika.o cemu li se ovde radi da li je neko imao slicna iskustva.kapiram da je neko obolenje da bi odbijalo hranu,ali ono bukvalno trazi da sisa,ja mu pomognem da ustane i malo pridrzim zadnje noge dok ne podoji i sve tako dan i noc po nekoliko puta...
 
Da nisi malo žurio kada si davao Selen, meni je tako veterinar ranije špricao prasiće 4 dan po rođenju, pola njih je posle toga teturalo na zadnju nogu nekoliko dana, izgledalo je kao da je utrnula i da nemaju osećaj u njoj ....
 
Nazad
Vrh