Bolesti ovaca

imam problem sa ovcom sorte slovenka....sjejna je 3-4 mijeseca prije par dana pocela se cudno da ponasa kao da na jedno oko nevidi u tor neulazi na vrata vec navire na ogradu,kad ih vodim kuci ako se odvoji imam veliki problem kako je dovesti.Hvato sam je i mahao rukom poresd jednog i pored drugog oka reaguje rekao bih da vidi na obadva oka ili me mozda vara...na mito dolazi uredno a isto tako i na jasle za sijeno,uredno pase vodu pije izmet uredan jedino sto sam primijetio da na obadva oka ima mali postotak bijele boje i oci drzi u vecini slucaja 80%otvorene sta bi moglo da bude? ovca je stara 3godine
 
imam problem sa ovcom sorte slovenka....sjejna je 3-4 mijeseca prije par dana pocela se cudno da ponasa kao da na jedno oko nevidi u tor neulazi na vrata vec navire na ogradu,kad ih vodim kuci ako se odvoji imam veliki problem kako je dovesti.Hvato sam je i mahao rukom poresd jednog i pored drugog oka reaguje rekao bih da vidi na obadva oka ili me mozda vara...na mito dolazi uredno a isto tako i na jasle za sijeno,uredno pase vodu pije izmet uredan jedino sto sam primijetio da na obadva oka ima mali postotak bijele boje i oci drzi u vecini slucaja 80%otvorene sta bi moglo da bude? ovca je stara 3godine

Dali to radi i danu ili kad je sumrak, imao sam par takvih ovaca danju nema problema dok nocu ili u sumraku ima slabu orijentaciju.
 
cime je bolje tretirati ovce, tabletama albendazola ili injekciono faskoverm, jedan veterinar ovde je misljenja da je faskoverm prejak pa ako neka ovca nije u dovoljno dobroj kondiciji moze da ugine :sta:. Ili da s obzirom na kisnu sezonu i na to da su pasle pored reke, damo prvo albendazol pa posle nekog vremena faskoverm. Jedu ko provaljene a nikako da se poprave, bas se pitam zasto i sta dalje, i koje su vam se vakcine pokazale bolje za enterotoksemiju. hvala puno. pozdrav.
 
cime je bolje tretirati ovce, tabletama albendazola ili injekciono faskoverm, jedan veterinar ovde je misljenja da je faskoverm prejak pa ako neka ovca nije u dovoljno dobroj kondiciji moze da ugine :sta:. Ili da s obzirom na kisnu sezonu i na to da su pasle pored reke, damo prvo albendazol pa posle nekog vremena faskoverm. Jedu ko provaljene a nikako da se poprave, bas se pitam zasto i sta dalje, i koje su vam se vakcine pokazale bolje za enterotoksemiju. hvala puno. pozdrav.

e vecu glupost nisam cuo od tog vaseg veterinara.na svakom leku pise uputstvo za upotrebu kao i preporucene doze,zavisno od starosti,kilaze,pola i sl.naravno da su moguci nezeljeni efekti,ali to se moze desiti i vama nakon sto popijete obican aspirin.tu garancije nema.a to sto su ovce u slaboj kondiciji i lose se popravljaju je razlog vise da se intervenise.i jos nesto mada mislim da sam vec o tome pisao upravo vama,ne vredi vam hraniti dzaba grla koja ne napreduju.tu nema ni prirasta jagnjadi ni mleka kasnije...pokusati sa lecenjem,ako ne ide menjati ta grla.sto se mene tice ja ovce tretiram tri puta godisnje i to dva puta ivermektrinom i jednom telsenom.nikada do sada nikakav problem.i jos jedan savet:mislim da su tablete bacanje para,pogotovu kada su odrasla grla u pitanju.zelim vam puno uspeha...
 
Pramenka se vrlo teško popravlja. Slično je i kod domaćih krava. Kada kupiš mršavu ispuštenu kravu u laktaciji, potrebno ti je 2-3 meseca samo da je prilagodiš boljoj ishrani a tek onda dolazi popravljanje kondicije. Posebno je teško ako su grla metiljava, zaražena glistama ili bez zuba.
Ako se period intenzivne produkcije mleka ili jagnjenje kod ovaca, poklopi sa ovim periodom onda je tek teško popraviti kondiciju. Jedino znam da ošišane ovce bolje jedu i napreduju i da ima efekta ako se ovce šišaju u proleće pa ponovo u avgustu-septembru.
 
Pramenka se vrlo teško popravlja. Slično je i kod domaćih krava. Kada kupiš mršavu ispuštenu kravu u laktaciji, potrebno ti je 2-3 meseca samo da je prilagodiš boljoj ishrani a tek onda dolazi popravljanje kondicije. Posebno je teško ako su grla metiljava, zaražena glistama ili bez zuba.
Ako se period intenzivne produkcije mleka ili jagnjenje kod ovaca, poklopi sa ovim periodom onda je tek teško popraviti kondiciju. Jedino znam da ošišane ovce bolje jedu i napreduju i da ima efekta ako se ovce šišaju u proleće pa ponovo u avgustu-septembru.

slikala sam ih namerno rano jutros pred pasu da im se vide prazni stomaci, zanima me misljenje i ocena da li su premrsave, njih 8 jos doji, a ova domacica sa keceljom i specificnim sisanjem je "blenta" nas svrljizanin. Umalo zaboravih, na kojim temperaturama je dozvoljeno kupanje, bas bih ih okupala da mi se ubele, uprljale se od kisa i prasina i svacega, ovde kazu stariji ovcari ne kupa se ovca po velikim vrucinama da ne dobije toplotni udar, pa kad onda :sta:.
hvala unapred, pozdrav.
 
Чини ми се да имаш 7-8 мршавијих а од тих 3-4 баш мршаве. Остатак оваца је у некој солидној кондицији.
Овце окупај ујутру или око подне, да имају времена до ноћи да се осуше, да добију топлотни удар од купања то нисам чуо мада је могуће ако их после купања оставе на сунцу да се суше а оне се збију у гомилу. Битно је само да после купања нису директно на сунцу већ да имају хладовину и да не легну у нешто прљаво па да ти пропадне труд, као и да нису на промаји или ветру у току сушења. Најбоље је ако имаш неки вир па да их само потапаш мада сам ја моје купао и цревом. Сапун ти уопште није потребан за купање мада може да послужи и домаћи прављени ако га имаш.
Ован је симпатично ошишан али по мени требало би због прљавштине, чичака, крпеља... и наравно хигијене код припуста да буде добро ошишан и чист око стомака, задњих предњих ногу.
 

slikala sam ih namerno rano jutros pred pasu da im se vide prazni stomaci, zanima me misljenje i ocena da li su premrsave, njih 8 jos doji, a ova domacica sa keceljom i specificnim sisanjem je "blenta" nas svrljizanin. Umalo zaboravih, na kojim temperaturama je dozvoljeno kupanje, bas bih ih okupala da mi se ubele, uprljale se od kisa i prasina i svacega, ovde kazu stariji ovcari ne kupa se ovca po velikim vrucinama da ne dobije toplotni udar, pa kad onda :sta:.
hvala unapred, pozdrav.

Rekao bih da je par komada u bas losem stanju,vidi se da im nesto zestoko fali a to mogu biti sledece stvari:hrana,bolesne su ili suvise stare.moj savet sto pre reagovati.ukoliko doje ovcama se mora pojacati hrana,narocito ukolioko su blizanci.odmah zaboravite na pricu o 300-400gr zita ili koncentrata po grlu,to se mora povecati 2-3puta.ipak im se bokovi sastavili,preko ledja tanje biti ne mogu.morate ih odvajati od ostatka stada,po mogucstvu i jaganjce zaluciti malo ranije.
 
pojavio mi se problem kod 2 ovce naime sepaju na prednje noge, kad sam pregledao capak u njemu nema necistoca ili kamencica nije ni urastao niti ima ikakvog ostecenja dakle nije sepavost. to se bukvalno desilo preko noci jer vece pre toga sam vodio na pasu i nista nisam primetio. jedna od njih dve treba da se ojagnji za 15 dana pa sam ih odvojio u poseban boks i ne pustam ih na pasu. sta moze da bude uzrok ovome . to mi se desavalo i kod nekih drugih ovaca i bude par dana problem i onda nastave da hodaju sasvim normalno
 
imam problem sa jednom ovcicom wirt.od 8meseci starosti.naime pre petnaestak dana sam primetio da na desnoj vilici sa spolja[nje strane,otprilike na sredini vilice ima izraslinu velicine i oblika kao veci lesnik ili deciji kliker standardne velicine.prvo sam pomislio da je ujela pcela mjer komsija ima pcele,a ja puno vocaka,pa pored hranjenja ovaca hranim i njegove pcele.A moja mezimica(ovcica je inace plod ukrstanja u mom ovcarniku)voli da zabada nos svukuda i trci za ljudima kao kuce pa sam zato i posumnjao na ujed.Medjutim i nakon toliko dana to je ne prolazi.nisam primetio da je boli kada je dodirnem,nije crveno ili upaljeno,obraslo je dlakom kao i ostali deo vilice.ona ne vidim da ima nekih problema,normalno se hrani i ponasa,tako da bas ne znam sta je u pitanju a nervira me.da li je potrebno da pozovem veterinara i da probamo neko lecenje mozdda operaciju i sl.
 
posto vidim da ti je to miljenica i da se mnogo brines , nema razloga , to ce za neko vreme da sazri i kada se stvori gnoj prsnuce samo , kad se to desi ocisti alkoholom i namazi jodom i sve ce dobro biti , nece ostati nikakve posledice po nju . to ekcem
 
imam problem sa jednom ovcicom wirt.od 8meseci starosti.naime pre petnaestak dana sam primetio da na desnoj vilici sa spolja[nje strane,otprilike na sredini vilice ima izraslinu velicine i oblika kao veci lesnik ili deciji kliker standardne velicine.prvo sam pomislio da je ujela pcela mjer komsija ima pcele,a ja puno vocaka,pa pored hranjenja ovaca hranim i njegove pcele.A moja mezimica(ovcica je inace plod ukrstanja u mom ovcarniku)voli da zabada nos svukuda i trci za ljudima kao kuce pa sam zato i posumnjao na ujed.Medjutim i nakon toliko dana to je ne prolazi.nisam primetio da je boli kada je dodirnem,nije crveno ili upaljeno,obraslo je dlakom kao i ostali deo vilice.ona ne vidim da ima nekih problema,normalno se hrani i ponasa,tako da bas ne znam sta je u pitanju a nervira me.da li je potrebno da pozovem veterinara i da probamo neko lecenje mozdda operaciju i sl.

Nažalost, mislim da ima razloga za brigu.Ako se radi o oteknuću i gnojnoj kvrgi na linfnom čvoru, tada se vjerojatno radi o pseudo-tuberkulozi. Bolest nije bezazlena, ali se može lečiti.
Preporučam izdvajanje iz stada, veterinar bi trebao izrezati čvor, istisnuti gnoj i isprati ranu 3 % hidrogenom. Posebno pažljivo ukloniti gnoj jer se u njemu krije uzročnik (Corynebacterium pseudotuberculosis) upotreba rukavica je obavezna.Ja sam kod svoje ovce sam razrezao dva čvora i očistio rane.
Pregledati rane tekstove iz ove teme, već je bilo o tome reči.

 
Nažalost, mislim da ima razloga za brigu.Ako se radi o oteknuću i gnojnoj kvrgi na linfnom čvoru, tada se vjerojatno radi o pseudo-tuberkulozi. Bolest nije bezazlena, ali se može lečiti.
Preporučam izdvajanje iz stada, veterinar bi trebao izrezati čvor, istisnuti gnoj i isprati ranu 3 % hidrogenom. Posebno pažljivo ukloniti gnoj jer se u njemu krije uzročnik (Corynebacterium pseudotuberculosis) upotreba rukavica je obavezna.Ja sam kod svoje ovce sam razrezao dva čvora i očistio rane.
Pregledati rane tekstove iz ove teme, već je bilo o tome reči.

nisam kolega primetio nikakav gnoj,cak nije nije ni crvene boje.najslicnije je recimo onom masnom tkivu koje se srece kod nekih ljudi.interesuje me da li postoje jos neki prateci simptomi kod ove bolesti ili je taj cvoric jedini.npr.povisena temperatura ili nesto slicno...posto nista neobicno nisam primetio kod nje
 
ja nisam strucnjak za veterinu vec mi je profesija nesto sasvim drugo , a komentare koje dajem su samo iskljucivo na osnovu iskustava kod mojih ovaca, ovcarstvom se bavim od 2000 god i povremeno se kod neke ovce pojavi ti cvorici koji izgledaju kao klikeri i tvdi su i treba dosta vremena da zagnoje nekad i par meseci , kada to prodje ne ostaju nikave posledice niti dok to traje izaziva neke probleme kod ovce. eto to je tako u mom stadu
 
Treba razlikovati čvoriće po tijelu (apscesi) na koje nailazimo kada šišamo ovce, obično se daju i istiskati ili ih prosiječemo škarama, od čvorova na linfi.Nije niti ovaj crven, redovito nema točkicu u sredini kroz koju bi ga mogli istiskati, ali nije niti nastao vanjskim utjecajem (ubod, trn ili sl) već bakterijskom infekcijom.
Nešto više o bolesti je pisali kolege Brundali i Tar na ovom forumu pod temom bolesti koza strana 1. još davne 2008. godine.
 
Zdravo, imam jedan problem od pre par dana sa mojim Ovcama.
Njih sada vec 10-ak mi copaju na prednju levu nogu, dok 2 i na prednju i na zadnju Nogu...
Ove dve sto copaju na obe noge su starije ovce, dok ove na jednu nogu sve mladje Dviske koje trebaju da se jagnje...
Da napomenem, Sepavost nije vec sam sve kontrolisao, povrede Nogu nemaju...
Jos nesto pre dobrih Mesec i po dana sve su vakcinisane protiv Metilja, jer su imale jaku upalu, koja se kod pojedinih grla odrazila sa naticanjem donje Vilice itd.

Dali neko zna ili je imao slican problem!?

Ovce jedu normalno, krecu se, samo sto se pri kretanju vidi da copaju!

Unapred hvala

poz.
 
verovatno su istegle tetive moraju biti zatvorene jedno 7 dana da se to smiri ( tako je bilo sa moje dve ovce pre jedno mesec dana)
 
Vec sam ih odvojio pa sacekacu par dana da vidim kako ce da se ponasaju.
Ali da je kod svih prednja leva noga, to me bas cudi?
Pitao sam Veterinara, ni on nezna konktertno sta bi moglo da bude.
ali nadam se da je problem sa Tetivama pa sacekacemo.
Hvala na odgovoru i pomoci
poz.
 
Nazad
Vrh