Bolesti ovaca

djura je napisao(la):
Da se oglasim. Ovca je uginula, iskopao sa duboku rupu, zatrpo i bože moj idemo dalje ( nisam slikao jer nema ničeg netipičnog pa mi je bilo glupo ). Bogu hvala ostalo sve je ok. Još jedna se obliznila jutros sitna jagnjad ali borci i beće dobri.Dviska koja je imala problem sa ispadanjem vagine sada je ok ali primetio sam pošto joj je jagnje već dobro uznapredovalo da ima problem sa vratom. Pošto je ono izgleda bilo preveliko za nju dok je bilo unutra, još ono stalno ispadanje pa vraćanje ... No ono je veselo ,skakuće ali uskoro moraćemo da pomažemo pri sisanju jer ne može da izvije glavu. Takav slučaj sam imao davno i to jagnje smo odgajili bez problema pa se ne plašim za ovo.Generalno nema problema ,onih nerešivih .
Decko ajde ti to otkopaj i pospi po tome zivog vapna (kreca) ili natrijeve luzine i zapali jer tako u zemlji taj vrag moze zivit par godina.
 
Ajd' opet da se ubacim...
Kokcidioza se kod živine leči sulforpreparatima.

Pretpostavljam da je i kod ovaca isti slučaj.

Molio bih malo pojašnjenja.
 
branko je napisao(la):
Ajd' opet da se ubacim...
Kokcidioza se kod živine leči sulforpreparatima.

Pretpostavljam da je i kod ovaca isti slučaj.

Molio bih malo pojašnjenja.
Ma i ovdi je isti slucaj. Kako svaki proizvodjac lijeka ima svoje ime ja cu rec da sam znao koristit talijanski preparat sulfometazin i to oralno 5 dana uzastopice. Obavezna je promjena uvjeta boravka i prehrane zbog jakog proljeva. Inace ljudi ovu bolest cesto brkaju sa Strongilozama. Inace u ovih 10-ak godina ja san se sa ovom bolescu susreo samo 2 puta i to u par janjadi i lani sa jednim jaretom
 
Pa to zato što su toj bolesti podložni samo mali, mlai i slabašni organizmi. Isti slučaj i kod živine, kokoške ne oboljevaju, ali pilići ako ih ne zaštitiš preventivno - odoše pola.
 
branko je napisao(la):
Pa to zato što su toj bolesti podložni samo mali, mlai i slabašni organizmi. Isti slučaj i kod živine, kokoške ne oboljevaju, ali pilići ako ih ne zaštitiš preventivno - odoše pola.
Ma najbolja preventiva je ovdi da ih dobro drzis u cistome i da ih pravilno hranis i nema frke nikad problema :ppozdrav:
 
Da...
Pa to je i osnov naše PP prepiske, druže. To tek sad shvatam, da je to najveća greška.
 
Ljudi mi ovde udarili o bolestima kod kojih se javlja proliv pa se moze neko i uplasiti kada mu se malo jagnje staro par dana presisa i dobije proliv.
 
Šošara je napisao(la):
Ljudi mi ovde udarili o bolestima kod kojih se javlja proliv pa se moze neko i uplasiti kada mu se malo jagnje staro par dana presisa i dobije proliv.
Prijatelju grijesis ili bar j tako mislim. Nece janje dobit proliv od toga sta je presisalo izuzev ako se ne hrani na bocicu. Janje ce dobit proliv od onog sta je majka pojela a ne radi presisavanja kao sto san rekao. Naime ako janje redovno sisa mater onda ono samo odustane od sise kad mu je dosta. zato ja janjad drzim uz mater skoro misec dana dan i noc. To je jedna stvar a druga da se vratim da cedobit proliv od onog sta je majka jela. to ti je isto kao kad ovca pojede zelenu travu janjad posisa bijelo mlijeko ali kaka zeleno ili sto zna bit gore ovca se najede pelina a ti nakon toga napravis sir i skutu. skuta ne moze bit bolja nego sta je a sir gorak ko svi vrazi ili kad se na pasi najede divljeg luka ista stvar se desi. znaci ako je janjad uz mater i redovno sisa onda nema proliva, problem je u odvajanju a onda u vezi s tim i neadekvatna ishrana janjadi :ppozdrav:
 
Pazi ovako_Obrati paznju ::namigivanje::

Ima razne jagnjadi mislim na to koliki im je apetit.Normalno da ce proliti ako pretera sa sisanjem.Ovo pricam iz licnog iskustva,sve ovce u grupi jedu istu hranu a kod neke jagnje prolije a kod neke jok.Tj neko vise sisa a neko manje i to ti je to.

Sto se tice flasice nije ni to uvek slucaj pogotovu ako se daje Milsan zamena za mleko_Opet iz licnog iskustva nikada ali nikada nijedno jagnje koje sam othranio na fasicu sa ovom zamenom za mleko nije imalo proliv cak sta vise imaju uredniju i lepsu stolicu od onih sto sisaju majke.

I ovo vazi sto sam u prethodnom postu napisao u prvih 4-5 dana.A moze biti uslovljeno jacinom mleka tj kolostruma,u zavisnosti od grla do grla.
 
Šošara je napisao(la):
Pazi ovako_Obrati paznju ::namigivanje::

Ima razne jagnjadi mislim na to koliki im je apetit.Normalno da ce proliti ako pretera sa sisanjem.Ovo ricam iz licnog iskustva,sve ovce u grupi jedu isru hranu a kod neke jagnje rolije a akod neke jok.Tj neko vise sisa a neko manje i to ti je to.

Sto se tice flasice nije ni to uvek slucaj pogotovu ako se daje Milsan zamena za mleko_Opet iz licnog iskustva nikada ali nikada nijedno jagnje koje sam othranio na fasicu sa ovom zamenom za mleko nije imalo proliv cak sta vise imaju uredniju i lepsu stolicu od onih sto sisaju majke.

I ovo vazi sto sam u prethodnom postu napisao u prvih 4-5 dana.A moze biti uslovljeno jacinom mleka tj kolostruma,u zavisnosti od grla do grla.
E i ta jaca janjad najlakse dobije enterotoksemiju he he :haha:. Crni humor ali je tako. Dobiju je iz pohlepe. Zato janjce i triba drzat kako triba i to je to. Virova ti meni ili ne ja sa prolivima janjadi skoro da i neman problema. Javlaju se sitniji kad oni pocnu past i onda nalete na zeleno a organizam nije navika ali nista nerjesivo. Problem je sa ovcama kad pocnu kakat rijetko a muza u jeku e onda bi je... sam sebe u livo uho od muke :haha: :zli: :zli:
 
Nemam ni ja problema sa tim nego kazem da ljudi ne panice ako se desi da se jagnje utrca od jakog kolostruma.
Ja ih drzim ko malo vode na dlanu ne sekiraj se.
Imaju uslove bolje no na sajmu.
 
Šošara je napisao(la):
Nemam ni ja problema sa tim nego kazem da ljudi ne panice ako se desi da se jagnje utrca od jakog kolostruma.
Ja ih drzim ko malo vode na dlanu ne sekiraj se.
Imaju uslove bolje no na sajmu.
Ti znas a i ja znan da kad janje i dobije proliv nije nista strasno... triba mu dat tekucine da ne dehidrira, prilagodit prihranu i eventualno kakv lijek protiv proliva( INORGAN) se pokaza odlicnim. Ali ako je bez volje ima temperaturu e onda se vec triba brinut...... a ukakne ovce...uh ne spominji, ali i one mogu dobit proliv od pretvrdog i starog neadekvatnog sijena. nego koliko ih ti imas da ne kopam po postovima sad? :ppozdrav:
 
Enterotoxemia
Ne leci se, nego se radi preventiva-vakcinacija.
Koristi se vakcina Covexin 8, koja je u isto vreme zastita od tetanusa.Vakcinacija se izvodi u 2 doze.Prva, pa posle 6 nedelja druga doza ,vakcinisu se ovce i jagnjad posle 8 nedelje starosti.Karenca je 0 dana.
 
vla je napisao(la):
Enterotoxemia
Ne leci se, nego se radi preventiva-vakcinacija.
Koristi se vakcina Covexin 8, koja je u isto vreme zastita od tetanusa.Vakcinacija se izvodi u 2 doze.Prva, pa posle 6 nedelja druga doza ,vakcinisu se ovce i jagnjad posle 8 nedelje starosti.Karenca je 0 dana.
Ili jos bolje samo ovce 40-ak dana pred janjenje. Tako janjad stekne pasivni imunitet preko kolostruma i mlika i zasticeno je do ove vakcinacije koju ti spominjes :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Obzirom da sam ja za neke stvari uporan ko mazga otišao sam kod tipa koji je mom tastu prodao štene pulina. Iz razgovora sa njm saznao sam da on njegovu kerušu nije vakcinisao već dve godine i da mu je prošle godine uginula jedna ovca sa potpuno istim simptomima (imao je 10 komada). Na ovo me je potaklo iskustvo jednog mog kolege čiji otac ima ovce i koji je imao uginuća sa istim simptomima pre više godina s tim što mu se isto pas nalazio u blizini ovaca.Imao je dosta uginuća, ali one koje su pretekle normalno su se razmnožavale tako da ih i danas ima.
Ona ovca što se juče obliznila jutros joj je vime bilo vruće a na stomaku nabubrene one mlečne žile, ja sam obavesto vetrinara i pošto se najavio da će doći da pogleda i da će ujedno i sve ostale da vakciniše. Kad je on došao jedna strana vimena se smirila dok na onoj drugoj upala još stoji ali manje nego ujutru. On joj je samo dao antibiotike , ništa za mastitis kaže ne treba vime nije trvdo i da samo nastavim da ga mažem svinskom mašću (pod rukom u dubini vimena se oseća malo tvrđi sloj).Jagnjad sisaju na obe sise.Da li da koristim nešto za mastitis, šta mi predlažete ? Veterinar je došao sa još jednim kolegom i njegov kolega kaže da nije video odavno ovce u ovako dobroj kondiciji.
 
djura je napisao(la):
Obzirom da sam ja za neke stvari uporan ko mazga otišao sam kod tipa koji je mom tastu prodao štene pulina. Iz razgovora sa njm saznao sam da on njegovu kerušu nije vakcinisao već dve godine i da mu je prošle godine uginula jedna ovca sa potpuno istim simptomima (imao je 10 komada). Na ovo me je potaklo iskustvo jednog mog kolege čiji otac ima ovce i koji je imao uginuća sa istim simptomima pre više godina s tim što mu se isto pas nalazio u blizini ovaca.Imao je dosta uginuća, ali one koje su pretekle normalno su se razmnožavale tako da ih i danas ima.
Ona ovca što se juče obliznila jutros joj je vime bilo vruće a na stomaku nabubrene one mlečne žile, ja sam obavesto veterinara i pošto se najavio da će doći da pogleda i da će ujedno i sve ostale da vakciniše. Kad je on došao jedna strana vimena se smirila dok na onoj drugoj upala još stoji ali manje nego ujutru. On joj je samo dao antibiotike , ništa za mastitis kaže ne treba vime nije trvdo i da samo nastavim da ga mažem svinskom mašću (pod rukom u dubini vimena se oseća malo tvrđi sloj).Jagnjad sisaju na obe sise.Da li da koristim nešto za mastitis, šta mi predlažete ? Veterinar je došao sa još jednim kolegom i njegov kolega kaže da nije video odavno ovce u ovako dobroj kondiciji.
Prijatelju moj to je sve ok ali pripazi ti na tu ovcu sa mastiticnim vimenom. Da ti kazem, vjerova ili ne da i ovca sa najmeksim vimenom moze imat mastitis. Zato pripazi na ovcu i u pocetku joj i ti izmuzi visak mlijeka a takodjer mazi vime ili svinjskom ili ihtiol kamfor mascu. Dok janjad sisa ne poduzimaj nikakve terapije osim inekcijskih ako su potrebne, ali cim odvojis janjad od ovce odmah predji na terapiju injektorima.... :ppozdrav:
Sta se tice bolesti dao si mi mislit sad... necijepljeni pas......
Nego evo u prilogu i izvadak iz literature o mastitisu
4taB42NbIka38vH9.v.jpg
 
Ovo doli napisano ti se odnosi na krave koze i ovce
KETOZA

POREMECAJ METABOLIZMA KOJI SE MOZE JAVITI U USLOVIMA INTENZIVNOG GAJENJA I KORISCENJA KRAVA


Ketoza je bolest prezivara koju karakterise poremecaj metabolizma ugljenih hidrata, masti i proteina, uz povecanje proizvodnje ketonskih tela u organizmu. Javlja se u uslovima intenzivnog gajenja i koriscenja, kod krava u punoj laktaciji (od 2. do 4. nedelje po teljenju, narocito zimi), kada potrebe u energiji nisu u skladu sa snabdevanjem organizma iz hrane. Pojavu ketoze pri koriscenju silaze posebno podstice visok udeo buterne kiseline (> 1% suve materije), koja se apsorbuje u zelucu i krvotokom stize do jetre gde se transformise u keto tela. Do ketoze dolazi cak i pri upotrebi silaze odlicnog kvaliteta, sa vrlo malo buterne kiseline (silaze trava, ku¬kuruza), a zbog pogodnosti ovih silaza za proiz¬vodnju buterne kiseline u buragu.
Ketoza se ispoljava u dva oblika: subklinicnom (skrivenom) i klinicnom. Kod subklinicnog oblika nema spoljasnih znakova, osim variranja mlecnosti u toku dana. Kod klinicnog oblika dolazi do smanjenja mlecnosti za 50 - 70 %, javlja se mrsavljenje, atonija buraga i karakteristican miris na aceton u staji. Uz sve to dolazi do ostecenja jetre usled masne degeneracije i ciroze. Cirozu moze da prouzrokuje metil i etil alkohol, koji se u nekim silazama stvaraju u znacajnim kolicinama, a narocito etil alkohol koga u kukuruznoj silazi spremanoj od jako vlaznog materijala moze da bude i 5 - 7 % od suve materije. To jednostavno znaci da govece koje dnevno konzumira 20 - 25 kilograma kukuruzne silaze u organizam unese u nekim slucajevima i 200 - 300 grama etil-alkohola, sto je po nama blizim merilima jednako ili vise od 0,5 l nekog jaceg alkoholnog pica. Etil-alkohol se slabo razlaze u buragu, pa najveca kolicina preko zida buraga ulazi u krvotok, i u jetri se transformise u sircetnu kiselinu. Blokirajuci glikolizu i Krebsov ciklus, etil-alkohol pospesuje pojavu ketoze i preterano obrazovanje masti, te u duzem vremenu dovodi do ciroze jetre. Metil alkohol je znatno toksicniji od etil alkohola, a javlja se u lucerkinim silazama, gde nastaje iz pektina.
U slucaju pojave ketoze treba smanjiti ili iskljuciti silazu iz obroka i povecati kolicinu sena. U periodu zasusenosti krava treba maksimalno smanjiti kolicinu silaze.
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh