Bolesti ovaca

Savo,to istezanje je karakteristicno za grcewe u stomaku,verovatno nesto sa varenjem,da si joj premerio temp. ako nema onda samo 5kubika Novpirona/Noramina i dobra ce biti,ali ok kad je sad dobro.

---------- Poruka napisana u 19:03 ---------- Prethodna poruka je at 19:00 ----------

Tetanus uwek prepoznas najpre po tome sto joj grc uhvati zvakace i nema sanse da joj otworis usta,kao zakovana,oci joj cakle i bali..
 
Smes,1kubik(ml) na 50kg t.mase,strogo podkozno,i nema jela 42 dana!Mada bolje jagnjad tretiraj nekom tabletom tipa Vermitan,Panacur..jer ivermektin jedino ima prednos kad je upitanju Oestrus i Diktiocaulus-vlasac!
 
Savo,to istezanje je karakteristicno za grcewe u stomaku,verovatno nesto sa varenjem,da si joj premerio temp. ako nema onda samo 5kubika Novpirona/Noramina i dobra ce biti,ali ok kad je sad dobro.

---------- Poruka napisana u 19:03 ---------- Prethodna poruka je at 19:00 ----------

Tetanus uwek prepoznas najpre po tome sto joj grc uhvati zvakace i nema sanse da joj otworis usta,kao zakovana,oci joj cakle i bali..
Imala je temp.39.5,veterinar je dao enrocin i nesto za temperaturu.Hvala Dejane,usta su joj ok,a u pravi si izgleda je nesto sa varenjem,moguce od lucerke,jer im je nisam davao 2 ned.a sinoc sam im ubacio malo u jasle.
 
To je na granici,i verovatno se povecala zbog tog bola u stomaku! Malo je stavi na dijetu, lagano seno,i bice ok!Ovi nasi veterinari antibiotike trose kao dobar dan!
 
Kolege,hitno mi treba pomoc.prekljuce sam sisao ovcu masinski i na 3 mesta sam jos skinuo gornji sloj koze,bilo je tek malo krvi,rane sam odmah dezinfikovao jodom i posuo praskom za rane na bazi oxitetraciklina,isto sam ponovio i juce,a jutros vidim da se ovca izdvojila,ne jede i da ima grceve,cudno se krece i isteze se.i dok dise upadaju joj bokovi unutra.mislim da je tetanus,sad ce veterinar doci,ali zelim da cujem vase misljenje,ima li joj spasa?

Nakon sisanja dobila malo bronhitisa, jer joj je i temp. na gornjoj granici. Cesta pojava nakon sisanja, dok o tetanusu nema govora dok su god rane svjeze. Tetanus se ne moze tako brzo razvit. Clostridia je anaerobna bakterija.
 
ima li ko ideju sta moze biti,jagnje 6 nedelja,2 dana normalno sisa i jede 2 dana slabo i sve se proteze
cisceno 2 puta antiparaziticima i sad mu data opet 1/3 vermitana po 3. put i dalje sve po starom...
ne reaguje na prasak za varenje u tim kriticnim danima,temp je normalna samo je malo nervoznije slabo sisa i cesto lezi
ima li ko ideju?
 
ima li ko ideju sta moze biti,jagnje 6 nedelja,2 dana normalno sisa i jede 2 dana slabo i sve se proteze
cisceno 2 puta antiparaziticima i sad mu data opet 1/3 vermitana po 3. put i dalje sve po starom...
ne reaguje na prasak za varenje u tim kriticnim danima,temp je normalna samo je malo nervoznije slabo sisa i cesto lezi
ima li ko ideju?
Ja sam imao takav slučaj ovih dana. U pitanju je bila probava. Prejede se konc. pa poslije neće ništa dok ga ne prođe. Što se tiče praška za varenje treba ga davati 3 dana da bi bilo uspješno.
 
zensko je jagnje u pitanju
i ja mislim da su gliste al ne znam zasto ovi preparati nisu delovali a trebali su...
nije prejedanje u pitanju,ponavlja se problem stalno...
 
Miladine,to je problem sa varenjem,kakve gliste i paraziti,kod jagnjeta od 6 ned u zimskom periodu.pa da je transplacentalno zarazeno,ne bi se tako brzo ispoljilo.

---------- Poruka napisana u 09:50 ---------- Prethodna poruka je at 09:47 ----------

Vecini parazita tipa glista,metilja u dig.traktu treba najmanje 6 ned da pokazu pravu klinicku sliku,probaj mu dati Noramin 2 ml. I.M.
 
A sta misle uvazene kolege o mogucoj urodjenoj anomaliji na organima za varenje,ili radoznalo jagnje koje je nesto progutalo.To bi svaki terenac veterinar rekao kad nema adekvatno objasnjenje:osmeh:.Ipak ja bih takvo jagnje cim stigne za britvu eliminisao.
 
Slazem se s Dejanom. Malo je jagnje da bi se invadiralo parazitima u tolikoj mjeri da pokazuje klinicke simptome. Trebalo bi ga klinicki pregledat, jer uglavnom simptomi koje pokazuje mogu se vezati uz probavni ili mokracni sustav. Nebi bilo lose provat ga ispipat prstima iza zeludca, da nije doslo do nakupljanja sadrzaja u crijevima, te zastoja. Podigni jagnje, palcom i kaziprstom ga lagano pipkaj da nebi osjetio kakvo zadebljanje (tvrdo) u podrucju crijeva.
Pozdrav.
 
Pozdrav !

Imao sam jedno jagnje koje je bilo staro 1,5-2 mjeseca i primijetio sam da nesto nije u redu sa njime.Dva jutra ga vidim da lezi na jednom mjestu i odvedem ga kod veterinara i on mu izmjeri temperaturu i kaze da je niska,te postavi dijagnozu intoksikacija.Odmah je dao neke tri inekcije,jedna je bila kalcijum a druge dvije se nesjecam,medjutim, jagnje je tu noc uginulo.Jel neko moze da iz licnog iskustva kaze nesto o tome.Postoji li neka preventiva za jaganjce-ja ga pitam postoji li vakcina za jaganjce kao recimo za stence i on odgovara da takvo nesto nema...kao neradi se?
 
quote_icon.png
Citiram: miladinovic
ima li ko ideju sta moze biti,jagnje 6 nedelja,2 dana normalno sisa i jede 2 dana slabo i sve se proteze
cisceno 2 puta antiparaziticima i sad mu data opet 1/3 vermitana po 3. put i dalje sve po starom...
ne reaguje na prasak za varenje u tim kriticnim danima,temp je normalna samo je malo nervoznije slabo sisa i cesto lezi
ima li ko ideju?


Juče:
Ja sam imao takav slučaj ovih dana. U pitanju je bila probava. Prejede se konc. pa poslije neće ništa dok ga ne prođe. Što se tiče praška za varenje treba ga davati 3 dana da bi bilo uspješno.
Danas:
Večeras sam siguran da je u pitanju probava.
Sinoć dotično jagnje jede koncentrat punim ustima, večeras jedva hoće i da sisa, često liježe i proteže se. Drugi blizanac je takve simptome pokazivao samo jedan dan dok je sad u redu. Moram reći da su ovi blizanci napredni i (u mom slučaju) sa 20 dana imaju po 10 kg. Nemam više živaca da ga bilo čim liječim, pa šta mu bilo da bilo.
pozz.
 
Imam takvo janje ovih dana ga gledam kako se stalno proteže i slabo napreduje.Dao sam mu inverktin i A,D3 vitamine, ali bez promjene.Sad kad sam pročitao vaša mišljenja, planiram kad budem prvo klao da mu usipam želučani sadržaj zdravog janjeta u usta.
 
meni je veterinar rekao da mu dam jednu cajnu kasicicu sode bikarbonesa vodom ,medjutim,nista nije pomoglo.prosle godine jedno mijagnje imaloVisoku temperaturu i soda bikarbona mu pomogla kod varenja,a sada nista ?Znaci nije to -to ?da,zaboravih reci da je navodna ta intoksikacija neki vid trovanja?
 
Nazad
Vrh