Bolesti ovaca

U zadnje vrijeme izbjegavam upotrebu antibiotika u liječenju proljeva kod janjadi.Pokazalo se dovoljno skuhati čaj od hrastove kore i dati 2 puta na dan po 2,5 dcl.Antibiotik čuvam za teže

To sa hrasta ogulis koru i skuvas?
Kolko kore ide u litro vode?
 
pozdrav svima ..Uskoro kupujem moje prve ovce pa me zanima dosta toga neke stvari sam pronasao ovde u netu neke ne evo konkretno pitacu ovaj put dva pitanja ..zasto se kod ovce seku usi ili kad ..video sam puno ovce usi su im onako malo odseceni na neke manje neke vise..drugo video sam na vise snimka da posle jagnjena ovcari daju jagnjicima neke dve inekcije koje su to i zasta su gde se nabave hvala na svakom dogovoru.
Bojan
 
Nisam nigdje pročitao niti vidio da se ovcama sijeku uši.Psima da , ali ovcama...
Janjadi se u prva tri dana života daje injekcija selena može biti i u kombinaciji sa vitaminima (radi bolljeg razvoja mišićne mase, jer u našim krajevima nema dovoljno selena u tlu pa niti u hrani) , a može se i cijepiti npr. protiv enterotoksemije.
 
ajde ubaci te snimke da pogledamo.znam na sta mislis kad kazes secenje usiju,to sam i ja primetio da se u nekim stadima svim jaganjcima odsece delic uha nekim specijalnim klestima.a sto se tice inekcija,kod mene veterinari daju po 2 kubika vitamina i 2 kubika gvozdja,a ove godine cu sam da dajem gvozdje i selen sa vitaminima ad3e.
 
Тако се обележавају грла, одсецањем делића крајева ушију . То је вероватно била пракса пре почетка обележавања са ушним маркицама а негде се још задржала и после открића маркица.
 
Rovasenje-obelezavanje busenjem oba uva pomocu specijalnih klesta.Rez na donjoj ivici levog uva oznacava broj 1, a gornjoj broj 3, na samom vrhu uva broj 5, itd. Redje se upotrebljava, zadrzao se u Rusiji
 
Proslogodisnji mastitis danas je pokazao da moze da uzme svoj danak , ovca koja se ojagnjila ima mleko samo na jednu stranu , sreca pa je ojagnjila 1. Sto mrzim kad mi veterinar dolazi u stalu
 
Jgb, isto sranje je i mene zadesilo, morao sam je prodati kad je malo prebolela i zaluciti jagnje, imala je nenormalnu upalu jedna strana skroz unistena nema je, drugi put se ojagnjila i samo odjednom BUM, jagnje je vec bilo oko 20-25dana...
 
jel postoji neka preventiva da je sprovedemo da ne dodje do mastitisa?mi u prvih par dana izmuzamo vime jer jagnje ne moze da posisa svu kolicinu mleka,cuo sam da je to osnova borbe protiv mastitisa,nadam se da ne gresim.
 
Negresis , ima vise vrsta mastitisa , ja sam mastitis dobio u stadu nepravilnom upotrebom muzilice za ovce , puno smo o tome pisali prosle godine .
Nemogu da ravnodusno iskljucim to grlo iz priploda , moram sve iskoristiti dok imam volju , zdravlje i novaca da sirim stado dok ne skupim 50 i vise ovaca neodustajem , onda cu ostraniti stara i losa grla pa krenuti u selekciju.
 
Generalna prevencija je gotovo ista za velik broj bolesti: čista stelja, izbalansirana prehrana, pravovremeno odvajanje janjadi i zalučivanje itd...
Izmuzivanje u prvim danima poslije janjenja je korisno, pogotovo ako je jedno janje.
 
Primetio sam kod ovna da mu se na njusci uhvatila krasta, veseo je, normalno se ponasa. Da li je to samo herpes ili nesto drugo, da li je dovoljno namazati samo cink vitaminskom mascu? Jel imao ko slicna iskustva?
 
dobro jutro svima.molim vas za misljenje.naime,jedna ovca,stara 2 godine,sada je prvi put sjagnjena,ima poveliko i tvrdo vime,ovca se normalno ponasa i jede,a sise su prazne.da li je moguce da je to mastitis?
 
Sava, koliko je do janjenja, da li su sise pravilnog oblika kada ih rukom popipaš da li se osjete kao da su kvrgave?
 
Nazad
Vrh