Bolesti ovaca

Sancho je napisao(la):
Evo jedno pitanje za veterinare i iskusne ovčare.
Kod moje koleginice, koja drži wirt.,počelo jagnjenje.Prve dvije ovce ojagnjile dvojke. Kod obe je isti slučaj: dva jagnjeta,jedno ekstremno krupno a drugo izuzetno sitno,sitnije ugine nakon par sati, krupnije ugiba sutradan.
Inače što se tiče vitamiziranja i preventive mislim da pretjeruje.
Unapred zahvalan u njeno ime.

Desava se i kod normalih jagnjenja da kod blizanaca jesno moze biti krupno, a drugo znatno manje. Medjutim to ne znaci da ce doci do ugibanja. Jeli bilo kakvih simptoma, kakvih promjena u obliku, sranog zaudaranja (smrad), izrazito zute do smedje boje posteljica. Jeli krupnije sisalo po rodjenju i sl. Dajte malo vise podataka.
Pozdrav.

Post je spojen: [time]1296565878[/time]
_________________________________________________
alfa 9 je napisao(la):
padne,ukoceni su mu misici,ja kad sam usao u stalu,vidim da mi jedno jagnje lezi,ja ga dignem i ide opet na noge kod mame da sisa,za 5 minuta opet padne i nemoze sam ustati,vrlo otezano dise,bas se cuje kako dise.to se desilo juce,danas je joz ziv,isto kao da ga gusi nesto,pojavljulje se pena na usta itd. mrzi me slikati ali to bi bilo najbolje da vam pokazem. tetanus ubija od 3-12 dana,kod jagnjadi maximalno 5 dana,oko 95-100 posto uginu.zarazno je,sad sam izvadio sve iz stale,imam 8 jagnjadi jos oko nedelju dana starosti.sta mislite hoce im biti problem ako je nocu -13 stepeni?
To nije tetanus. Kod tetanusa nastupi ukocenje. Zivotinja samo gleda i dise, ali je ukocena poput komada drveta. Prije mi se cini da se radi o misicnoj distrofiji janjadi, koja je dosta cesta, ali koliko sam vidio po postovima, malo ko o njoj govori i sumnja.
Nakon uginuca otvori ga i obrati paznju na misice i na srcani misic da li su bljedi.
Provaj mu dat jednu dobru dozu selena i vit. E, pokrij ga antibiotikom (na bazi penicilina), te mu daj dobru dozu AD3
Pozdrav.
 
spensi. to je tetanus,jer vec ujutru sam ga hteo da dignem i bas tako,ukoceno ko drvo,lezi i dise,jer celo telo ukoceno,glavu nemoze pomerati

Post je spojen: [time]1296566355[/time]
_________________________________________________
jel ce im biti problem u svinjcu da je -13 noci?
 
alfa 9 je napisao(la):
spensi. to je tetanus,jer vec ujutru sam ga hteo da dignem i bas tako,ukoceno ko drvo,lezi i dise,jer celo telo ukoceno,glavu nemoze pomerati

Post je spojen: [time]1296541155[/time]
_________________________________________________
jel ce im biti problem u svinjcu da je -13 noci?
Onda moze biti da je tetanus. Ja sam razumio da ga ti podignes, a ono hoda malo, pa nakon nekog vremena padne. Uglavnom kod tetanusa dolazi do ukocenosti. Moze se ljeciti, ali nema smisla narocito ako se radi o janjetu. Nije zarazno da se prenosi s jedne zivotinje na drugu. Iskljucivo se inficira preko rana, i do razmnozavanja bakterija dolazi nakon zarastavanja rana, tj. kad nastupe anaerobni uvjeti (bez kisika). Najveci izvor tetanusa je konjski djubar.
Pa nije im bas ugodno na toj temperaturi :) Stavi im lampu blizu da se griju.
Pozdrav.
 
imosam problem sa jagnjetom nije mogo da stane na papke seto je na prvim zglobovima iznad papka na sve cetri noge tako. mobiliziro sam mu sa letvicama i uvezo zavojem i tako nedelju dana juce sam skino i sada hvala bogu seta normalno neznam od cega se to desilo dosad nisam imo takav slucaj
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Totalni sam laik po pitanju veterinarske medicine i ne bih se usudio da bilo sta protivrecim ljudima kojima je to primarno obrazovanje ali s obzirom da imam nesto malo "enciklopedijskog znanja" a i iskustva sa slicnim pojavama u praksi usudio bih se ipak da prognoziram da je u pitanju tetanus i da je u vezi sa pupkom.
Pre x godina imao sam tri istovetna slucaja uginuca jagnjadi.Za mene je indikativno bilo to sto su sva jagnjad uginula u istoj starosnoj dobi, nekih 15-ak dana nakon rodjenja i bez obzira sto mi je ordinirajuci veterinar tvrdio da nije tetanus (jer ne postoji otvorena rana) nego distrofija misica, ja sam i dalje nastavio da tragam za uzrokom konsultujuci izmedju ostalih i "praksu" pa sam tako dobio odgovor od ne bas obrazovanog ali odgajivaca sa visedecenijskim iskustvom u stilu: Sta ces otvorenije "rane" od pupka?
Od tada obavezno nakon jagnjenja pupak premazem jodom i vise nikada nisam imao slicnih problema.
Ne tvrdim da sam "otkrio Ameriku" ali iznosim sam jedno u nizu iskustava koje mozda pomogne i drugim kolegama.
 
tako je kolega zemun. ja nisam sa jodom namazao pupak nijednom.sad tamo vamo imam osam kom. koji su tu negde 15 dana. boljim se da ce biti kod svakog. ja sam juce otisao kod veterinara,on mi kaze da to nemoguce da jagnje ima tetanus ako nema otvorenu ranu.i kasnije pogledao u nekoj knjizi i kaze da ima 77 god. i nije znao za to. sad sam sve izdjubravao u stali,ubacio sam novu prostirku.sad nebi trebalo. ali ako sto @zemun kaze da moze sve dobiti u istoj starosnoj dobi,onda je :zli: .juce sam dao svima tetaser,moguce da mi uginu?
Post je spojen: [time]1296583639[/time]
_________________________________________________
stavio sam van jagnje od mesec dana,nadam se da nece skoditi -13
 
Ma to je sve u redu. I normalno je da kod novorodjenih zivotinja glavni ulaz bakterije je pupak.
Ta tvoja jagnjad imaju vec nekoliko dana zatvoren pupak, a tetanus pocima sa zatvaranjem rane.
Onda racunaj da je inkubacija (period od pocetka infekcije do prvih simptoma) kod tetanusa uglavnom je 1-3 dana kod mladih zivotinja.
Pupak uvjek dobro dezinficirat nakon poroda. Jodom, ili anb sprejom.Na taj nacin sprijecavas i infekciju pupka, cestu kod novorodjenih zivotinja (gnojne upale pupka).
Pozdrav.
 

Post je spojen: [time]1296674159[/time]
_________________________________________________
evo slike o cemu sam pisao.ako nesto nevalja,nek moderator ispravi.
 
Ništa nije lijepo kod bolesti,ali su ove slike lijep primjer za prikaz tetanusa.

Ne znam koliko ćeš dobiti izđubravanjem iz boksova,jer kako sam učio,Clostridium tetani je jedna bakterija koje ima svugdje.
 
6timhd.jpg


Post je spojen: [time]1297091777[/time]
_________________________________________________
ko pogodi sta je,3 bambija! :nono: cuvajte svojastada od ovoga! :zli:
Post je spojen: [time]1297117197[/time]
_________________________________________________
2nklzyt.jpg
 
to vam je veliki metilj! negde sam pisao o tome sta mi se desilo jesenas. to je jetra zaklane ovce,tretirana je closanom jesenas,ovo su odrasli oblici. prezivele sam oko nove godine tretirao albendazolom,pa cu krajem meseca,u zavisnosti da li ce biti muze ove godine opet raditi closanom
 
imam problem ojagnjila se ovca ima dvojke nece da jede i samo lezi od juce bio je veterinar juce dao 4 inekcije dali je neko imo ovaki problem? :sta:
 
lle de france je napisao(la):
imam problem ojagnjila se ovca ima dvojke nece da jede i samo lezi od juce bio je veterinar juce dao 4 inekcije dali je neko imo ovaki problem? :sta:
Imao sam sličan slučaj kad je zalegla prije jagnjenja, pa ojanjila dvojke , dizao sam je 3 puta dnevno da mokri i pije vodu, kad nije htjela piti nalijevao sam je iz pivske boce.Dizao je da janjad sisa, nakon svih mogučih terapija( kalcij intravenozno, antoibiotik, vitamini i sl..) podigao sam je sa B6 B12 vitaminima (injekcija).Ne odustaj, diži je da stoji i zalijevaj vodom sa malo soli.
 
Nazad
Vrh