Bolesti ovaca

@djuro čekaj, imam malo jagnje oko 30 kg kupljeno za priplod ill de france, sa velikim je ovcama, znači li to da ne treba često da im menjam vodu :sta:
 
aha, a da li možda znaš da li postoje neki dodatci ishrani da mogu da ih dodam u koncentrat ili posebna ishrana da se izbegne stvaranje kamena ?
 
nema nekih dodataka da se to sprečava ali treba uvek malo hranu soliti tako da ih to dodatno stimuliše da piju vodu
 
Nema dodataka, ali prvenstveno se sprijecava odvajanjem muske jagnjadi od zenske, te kontrolirano davanje koncentrata. Cesto uzrok nastajanja je disbalans ak cistina, lizina itd. a prvenstveno cistin u velikoj kolicini u koncentratima uzrokuje pojavu mok. kamenaca.
Zato strogo kontroliranje koncentrata, i davanje u dva navrata na dan. Izbjegavati kod muske jagnjadi koncentrat po volji.
Uz to kako je Djura rekao uvjek svjeze i ciste vode, da se mok. sustav sta vise ispira i cisti.
Pozdrav
 
Moze se prevenirati zakisaljavanjem hrane ili vode jabukovim sircetom ili limunskom kiselinom .Naravno uvek voda pred njima .
 
To mi se bas ne cini korisnim, a narocito kod janjadi koja pocimu razvijati burag.
Opcenito kod prezivaca intervenirati kiselinom u burag, ukoliko se ne radi o alkalozi, nije bas korisna stvar.
Pozdrav.
 
pijandura je napisao(la):
Moze naravno ne treba preterivati i treba pravi pauze.
дај буди мало конкретнији :udri:, немају овде сви искуства у овчарству, у чему не треба претеривати, какве паузе ?
 
U hranu dodajemo stočnu kredu da bi smanjili kiselost u probavi, dodavanje kiseline mi se čini previše rizično.
Hranim mušku i žensku janjad intenzivno,gotovo ds jrdu po volji, voda je puna željeza i nije baš za piće(iz dubinskog je bunara, druge nema u blizini) a još nisam imao problema sa kamencima.
 
strile je napisao(la):
U hranu dodajemo stočnu kredu da bi smanjili kiselost u probavi, dodavanje kiseline mi se čini previše rizično.
Hranim mušku i žensku janjad intenzivno,gotovo ds jrdu po volji, voda je puna željeza i nije baš za piće(iz dubinskog je bunara, druge nema u blizini) a još nisam imao problema sa kamencima.
Hvala ti druže, dodajem im stočnu kredu u koncentrat ::namigivanje::, sada mi je lakše...... ::svaka cast::
 
Sava21 je napisao(la):
matke,
jesi li uspeo negde da kupis ivermectin?
nisam druže, tražio sam ga još u par apoteka, ali nema, nesmeju da prodaju, zvao sam veterinara da dođe, došao čovek, dao im injekcije ovih dana treba da ga zovem da da i po drugi put !
 
Bilo je dosta priće o tetanusu koji prijeti kada se odraslim ovcama stavljaju gumice na repove.
Upravo ovih dana treba otpasti još tri repa ovcama, a prethodna dva mjeseca sam na taj način kupirao repove 15 ovaca.
Iako se ne radi baš o potpuno beskrvnoj metodi, jer se ipak na kraju stvori krasta, nijednom se nije dogodilo otrovanje tetanusom.
Tetanus je po prirodi bakterija koja živi u anaerobnim uvjetima i vrlo je rijetka mogučnost infekcije( ubod vilama, ili kakvim oštrim predmetom koji se nalazi u đubretu).
U narodu se zove "zli grč" i smrt karakterizira kočenje mišića, pa i mišiića dijafragme, te praktički dolazi do prestanka disanja.
Nisam u 10 godina imao niti jedan takav slučaj, niti sam koga u okolini čuo da je imao.
 
Već 10-ak i više dana pratim jedno jagnje sa čudnim ponašanjem. Kao da ima problema sa mišićima /ukočenost/, starosti je oko mesec i po dana. Normalno jede i sisa a deluje da mu je stomak naduven i 'čvrst' sa donje strane. Žensko je a primetio sam ga tako što ne beži kad udjem kao ostali nego je usporeno.
 
Evo jedno pitanje za veterinare i iskusne ovčare.
Kod moje koleginice, koja drži wirt.,počelo jagnjenje.Prve dvije ovce ojagnjile dvojke. Kod obe je isti slučaj: dva jagnjeta,jedno ekstremno krupno a drugo izuzetno sitno,sitnije ugine nakon par sati, krupnije ugiba sutradan.
Inače što se tiče vitamiziranja i preventive mislim da pretjeruje.
Unapred zahvalan u njeno ime.
 
padne,ukoceni su mu misici,ja kad sam usao u stalu,vidim da mi jedno jagnje lezi,ja ga dignem i ide opet na noge kod mame da sisa,za 5 minuta opet padne i nemoze sam ustati,vrlo otezano dise,bas se cuje kako dise.to se desilo juce,danas je joz ziv,isto kao da ga gusi nesto,pojavljulje se pena na usta itd. mrzi me slikati ali to bi bilo najbolje da vam pokazem. tetanus ubija od 3-12 dana,kod jagnjadi maximalno 5 dana,oko 95-100 posto uginu.zarazno je,sad sam izvadio sve iz stale,imam 8 jagnjadi jos oko nedelju dana starosti.sta mislite hoce im biti problem ako je nocu -13 stepeni?
 
Nazad
Vrh