Bolesti ovaca

Šošara je napisao(la):
@Brundalo
Mozda samo nas 3 smemo da "priznamo" za ovce. :haha:
Prijatelju kako god ko tumacija ja san ponosan na to kojim se poslom bavim :haha:
Salu na stranu bilo bi bolje da nas je vise
 
Pomaze vam Bog dobri narode, :ppozdrav:
imam problem sa jednom ovcom. Pitanje je dana ili mozda i sata kad ce se ojagnjiti. Problem je sa vimenom tj. jednom sisom. Vime je veliko i vec potpuno naliveno, jedna sisa je dobra, mekana i puna mleka. Ova druga sisa kao da ima neku zilu koja prolazi kroz sredinu i ta sisa je nekako prazna. Pretpostavljam da je neka upala po sredi, sta vi kazete? Nije joj prva laktacija. Kupio sam je prosle zime sa jagnjadima. Tad joj je vime bilo nepravilno, jedna sisa veca od druge ali je islo mleka. Sta mi je ciniti? Treba li nesto ciniti pre jagnjenja ili sacekati da se ojagnji, mada joj je velik stomak pa mislim da ce biti vise od jednog pa nece biti dosta jedna sisa.....pomagajte
 
Ne diraj nista dok se ne ojagnji
Ako bude mleka na toj problematicnoj sisi dobro je;a ako ne bude zaleci upalu vimena,a na drugu zdravu neka doji.Ako ojagnji 1 jagnje neka sisa zdravu sisu i malo ga prihranjuj na flasicu.Ako ojagnji 2 jagnjeta jedno kao sto rekoh a drugo odgaji samo na flasicu.Imas zamene za mleko u poljo apotekama.
 
nemoj više u buduće kupovati ovce sa nepravilmim vimenom , skoro uvek će nakon sledećeg jagnjenja doći doći do gubitka ili značajnog smunjenja lučenja mleka na slabijoj strani. Kada se ojagnji prati situaciju i kada odgaji jagnjiće obavezno je isključuj iz stada jer će sigurno kasnije ostati na toj strani vimena bez mljeka.
 
Velimir je napisao(la):
Pomaze vam Bog dobri narode, :ppozdrav:
imam problem sa jednom ovcom. Pitanje je dana ili mozda i sata kad ce se ojagnjiti. Problem je sa vimenom tj. jednom sisom. Vime je veliko i vec potpuno naliveno, jedna sisa je dobra, mekana i puna mleka. Ova druga sisa kao da ima neku zilu koja prolazi kroz sredinu i ta sisa je nekako prazna. Pretpostavljam da je neka upala po sredi, sta vi kazete? Nije joj prva laktacija. Kupio sam je prosle zime sa jagnjadima. Tad joj je vime bilo nepravilno, jedna sisa veca od druge ali je islo mleka. Sta mi je ciniti? Treba li nesto ciniti pre jagnjenja ili sacekati da se ojagnji, mada joj je velik stomak pa mislim da ce biti vise od jednog pa nece biti dosta jedna sisa.....pomagajte
Ja ipak mislim da je rijec o mastitisu. I to onom zapustenom. Pazi za mastitis postoje lijekovi koje mozes i sam dati, to su ti antibiotici u obliku injektora(sprica bez igle) gdje se plasticni vrh sprice uvuce u sisni kanal i dadne pola doze antibiotika a druga polovica za 12 sati. Daje se polovica iz razloga sto je cijela sprica ustvari kravlja doza. E sad problem je sa mastitisom sta mogu postojat razliciti uzrocnici zato i svaki tip injektora ne pase na svaki mastitis. Inace injektori ti se daju na prazno vime, znaci triba ovcu izmust pa onda dat injektor. Posto mi se iz tvog opisa cini da je to dosta zapusteno da bi bilo dobro da zoves veterinara pa da on da ovci inekciju ili vise njih te da to bude pod njegovom kontrolom.Na taj nacin ce ti mozda ovca do janjenja nalit mliko i na tu sisu. Inace se ti mastitisi u principu ne lijece dok je janjad sa ovcama, iz razloga sta janje to posisa pa je vime praznije i mekse. I jos jedna stvar, jel to vime ima kakve crne fleke po sebi, onako kao kraste?
Za prvu ruku mazi svaki dan svinjskom mascu to vime dva puta dnevno dok ne dodje veterinar. Vime ce na taj nacin postat mekse i to mast dobro utrljaj. Inace kakav tip mastitisa je u pitanju neces moc saznat dok god ne izmuzes par mlazeva mlika i posaljes na analizu. To ce ti sve objasnit veterinar. Takodjer i janjad od te ovce po mom savjetu ne ostavljaj za priplod. Jer mastitis moze bit i genetski uvjetovan odnosno takva rasplodna janjad je sklonija mastitisu od ostalih ovaca...A ostalo su ti sve objasnili kolege :ppozdrav:
PS obavezno cim se ojanji polako i vrlo njezno pokusaj izmust koji mlaz ali ni slucajno na zemlju da ne bi time zarazio i druge ovce. Ali prije izmuzivanja operi vime lagano u mlakoj vodi i dobro natrljaj svinjskom mascu. kako si reka da ces pokusat must ovce to znaj da se takva ovca muze posljednja i da se njeno mliko ne uptrebljava za ljudsku prehranu. I na kraju pogledaj sto je napisano o mastitisu kod koza.....Zadovoljan?
 
Usudiću se da dam komentar doktoru Brundalu , a to da je njemu primarna prozvodnja siireva i da stoga on mora da učini sve da njegovo blago daje što više zdravog mleka . U slučajevima gde se ide na proizvodnju jagnjadi to nije prioritet pa zato nisam baš uvek pristalica da se zove veterinar. Prvo su nestručnii ( čast izuzecima ) , a drugo i skupi su . Nestručni su zato što koliko sam primetio mnogo više ih interesuju druge grane stočarstva (govedarstvo i svinjarstvo ) jer tu pored lečenja rade i osemenjivanje pa se vrti mnogo više para, pa je i normalno što se oko toga mnogo više interesuju i usavršavaju. Ovčari vremenom mnoge stvari sami nauče pa ih ređe zovu što pak ove dodatno ljuti i tako imamo začarani krug. Zato kombinacije narodnog iskustva ( svinjska mast koja treba biti dobro utrljana ) i saveti sa foruma su po meni mnogo efikasniji nego pozivanje vetrerinara ( mnogo više je na terenu vet. tehničara koje je praksa čini mi se bolje naučila nego školovanih veterinara kojima je diploma donela i dosta sujete ).
 
djura je napisao(la):
Usudiću se da dam komentar doktoru Brundalu , a to da je njemu primarna prozvodnja siireva i da stoga on mora da učini sve da njegovo blago daje što više zdravog mleka . U slučajevima gde se ide na proizvodnju jagnjadi to nije prioritet pa zato nisam baš uvek pristalica da se zove veterinar. Prvo su nestručnii ( čast izuzecima ) , a drugo i skupi su . Nestručni su zato što koliko sam primetio mnogo više ih interesuju druge grane stočarstva (govedarstvo i svinjarstvo ) jer tu pored lečenja rade i osemenjivanje pa se vrti mnogo više para, pa je i normalno što se oko toga mnogo više interesuju i usavršavaju. Ovčari vremenom mnoge stvari sami nauče pa ih ređe zovu što pak ove dodatno ljuti i tako imamo začarani krug. Zato kombinacije narodnog iskustva ( svinjska mast koja treba biti dobro utrljana ) i saveti sa foruma su po meni mnogo efikasniji nego pozivanje vetrerinara ( mnogo više je na terenu vet. tehničara koje je praksa čini mi se bolje naučila nego školovanih veterinara kojima je diploma donela i dosta sujete ).
djura sa ovim postom se dijelom slazem a dijelom i ne. Skoro sve sta si naveo je tocno ali ja bih ipak zvao veterinara iz razloga sto zapusteno vime na ovaj nacin moze znacit i gangrenu vimena a to automatski znaci i eliminaciju ovce. Znaci za pocetak bi bilo dobro zvat veterinara a zatim eventualne injektore covik moze i sam davat. druga stvar bi bila da je to pocetni mastitis... a kako mi se cini to ovdi nije slucaj. Naime moze se desit da je i zarazni.....
Inace hvala na komplimentu...ali ja prijatelju nisan doktor he he (kad bi bar bio).
Druga stvar koju bi ti tija rec ali ne samo tebi nego svima skupa. Vjerovatno je da je u nas u HR veterinarska sluzba drukcije organizirana i postavljena na zdravije osnove iako i ovdi ima toliko skandala da koji put pomislim da bi ja neke stvari bolje napravija...najvjerovatnije ovo zahtijeva novu temu pod naslovom Veterinarske usluge i koliko smo zadovoljni s njima ili nekako slicno.
Pozdrav :ppozdrav:
 
Svinjska mast je narodni lek ali ima i lek-mast bas za mazanje vimena i smirivanje upale.
Zove se IHTIOL-KAMFOR MAST i crne je boje.Daje dobre rezultate.Moze se kupiti u svim vet apotekama bez recepta tj u slobodnoj prodaji.

Jos jedan trik je da se svinjska mast pomesa sa kamforom koji se moze kupiti u humanoj apoteci.

Ovo sto se tice veterinara i stocara narocito ovcara je svakodneva tema.Mnogi veterinari su umislili da su nedodirljivi.Naravno ima i iztuzetaka.
U mom kraju imaju 2 ambulante i to jedna privatna i druga drzavna koja je skoro privatizovana od strane radnika.
Ovaj prvi kome ne zelim da se bavim je tikva bez korena,izuzetno nadmena "sveznalica".
Druga ambulanta je nesto sasvim drugo tu je vlasnik jedan divan dr vet medicine koji je skoro poceo da radi.Taj maldic pleni kako zanjem tako i ljubavi prema zivotinjama i kulturom u ophodjenju sa stocarima.
Znaci kucno vaspitanje na prvom mestu pa sve ostalo.

Inace odosmo van teme.Pa nas mogu faulirati.
 
Da nastavimo temu koja ima nešto veze sa predhodnom i mojim nezadovoljstvom sa veterinarskom službom. Pre tri godine dok su mi bile ovce na paši desilo se da je jednu ovcu nešto ujelo, nismo mogli tačno da ustanovimo šta je bilo ali predpostavka je bila da je zmija.U mom kraju nema otrovnica, ali i ove druge posle ujeda nekako prenesu bakteriju sa zuba pa ovca naglo dobije temperatu i kočenje obično prednje noge i dođe do upale jedne strane vimena. Naravno odmah sam zvao veterinara i on mi je rekao da preventivno dam injekciju penicilina i streptomicina , a da vime masiram mlakom vodom i da ga redovno izmuzam. Ovca se vrlo brzo oporavila i sutradan kada je došao veterinar dao joj je direkno lek protiv mastitisa u sisu.Ovca se brzo stabilizovala ali nakon nekoliko dana primetio sam da ta strana vimena naglo se suši. Otprilike nakon 15 dana ta strana je otpala.Rana je brzo zasušila. Ovca je izuzetne mlečnosti sa vrlo velikim vimenom i ostavio sam je u stadu.Nakon toga se još tri puta jagnjila i odgajala jagnje bez ikakvih problema, konačno sada je ojagnjila žensko jagnje pa ću imati zamenu za nju jer ona ima 10g i vreme je isključivanje. Svake godine desi se ujed i uspešno ga izlečim injekcijama ali pre puštanja na pašu zasušujem ovce.
 
djura je napisao(la):
Da nastavimo temu koja ima nešto veze sa predhodnom i mojim nezadovoljstvom sa veterinarskom službom. Pre tri godine dok su mi bile ovce na paši desilo se da je jednu ovcu nešto ujelo, nismo mogli tačno da ustanovimo šta je bilo ali predpostavka je bila da je zmija.U mom kraju nema otrovnica, ali i ove druge posle ujeda nekako prenesu bakteriju sa zuba pa ovca naglo dobije temperatu i kočenje obično prednje noge i dođe do upale jedne strane vimena. Naravno odmah sam zvao veterinara i on mi je rekao da preventivno dam injekciju penicilina i streptomicina , a da vime masiram mlakom vodom i da ga redovno izmuzam. Ovca se vrlo brzo oporavila i sutradan kada je došao veterinar dao joj je direkno lek protiv mastitisa u sisu.Ovca se brzo stabilizovala ali nakon nekoliko dana primetio sam da ta strana vimena naglo se suši. Otprilike nakon 15 dana ta strana je otpala.Rana je brzo zasušila. Ovca je izuzetne mlečnosti sa vrlo velikim vimenom i ostavio sam je u stadu.Nakon toga se još tri puta jagnjila i odgajala jagnje bez ikakvih problema, konačno sada je ojagnjila žensko jagnje pa ću imati zamenu za nju jer ona ima 10g i vreme je isključivanje. Svake godine desi se ujed i uspešno ga izlečim injekcijama ali pre puštanja na pašu zasušujem ovce.
Ja bi prijatelju na tvom mistu bija sacuva bar jednog muskog od nje..... :ppozdrav:
 
Nema crnih fleka na vimenu....mislim da vime nije upaljeno( u smislu da ne moze da se napipa nista tvrdo i vruce, samo ta zila tanka kroz sredinu sise a sisa prazna, mada za nijansu punija nego juce dok je ova druga bas puna) i da li uopste moze da se upali pre jagnjenja i moze li se nesto izmust mleka pre jagnjenja?...hvala na dosadasnjim savetima
 
Velimir je napisao(la):
Nema crnih fleka na vimenu....mislim da vime nije upaljeno( u smislu da ne moze da se napipa nista tvrdo i vruce, samo ta zila tanka kroz sredinu sise a sisa prazna, mada za nijansu punija nego juce dok je ova druga bas puna) i da li uopste moze da se upali pre jagnjenja i moze li se nesto izmust mleka pre jagnjenja?...hvala na dosadasnjim savetima
To ti je stara upala koja sad ponovo izlazi na vidilo kako blago naliva mliko. znaci moze se upalit prije janjenja jer upala nije ni prosla, a drugo ne mora bit tvrdo da bi bilo mastiticno :ppozdrav:
 
Velimir je napisao(la):
A moze li se izmust mleka pre jagnjenja, mislim sme li se da se nesto ne poremeti, i da li ce da ide mleko?
NE DIRAJ VIME DOK SE NE OJANJI....mislim na izmuzanje :ppozdrav:
 
Bilo bi dobro kada bi Brundalo i Šošara poslali post o tome šta treba da ima jedan ovčar od lekova , masti i dr.. za brzo ili preventivno delovanje u svojoj apoteci , za bolesti ili probleme koji se najčešće javljaju kod ovaca ili jagnjadi
 
@velimir
Kod tvoje ovce postoji stari mastitis u toj sisi koji nije lecen kada se javio u prosloj laktaciji i nije dobro zasusena i lecena protiv mastitisa u toj fazi. Moj ti je savet da izmuzes ovcu samo na tu sisu iako se nije ojagljila, par dana.Prethodno sisu namazi mascu,po receptu Mestra Brundala, pa ce muza biti laksa. Kolostrum za jagnjad kada se ojagnji imas u drugoj sisi. Muzi je sve dok se ne ojagnji, a posle svake muze ubaci antibiotik u sisu pomocu injektora /neka ti neko pokaze ako to neznas/.Time ima sanse da posle jagnjenja ima mleka i na toj sisi, ali za dalje ,moj savet je da je skartiras iz stada posle odbica jagnjadi. Posebno obrati paznju na vimena ovaca posle jagnjenja i nacin kako ih zasusujes.Zbog propusta mnoge dobre ovce mlekulje idu na klanje.
 
vla je napisao(la):
@velimir
Kod tvoje ovce postoji stari mastitis u toj sisi koji nije lecen kada se javio u prosloj laktaciji i nije dobro zasusena i lecena protiv mastitisa u toj fazi. Moj ti je savet da izmuzes ovcu samo na tu sisu iako se nije ojagljila, par dana.Prethodno sisu namazi mascu,po receptu Mestra Brundala, pa ce muza biti laksa. Kolostrum za jagnjad kada se ojagnji imas u drugoj sisi. Muzi je sve dok se ne ojagnji, a posle svake muze ubaci antibiotik u sisu pomocu injektora /neka ti neko pokaze ako to neznas/.Time ima sanse da posle jagnjenja ima mleka i na toj sisi, ali za dalje ,moj savet je da je skartiras iz stada posle odbica jagnjadi. Posebno obrati paznju na vimena ovaca posle jagnjenja i nacin kako ih zasusujes.Zbog propusta mnoge dobre ovce mlekulje idu na klanje.
Vla na ovo moram odgovorit. Ne slazem se sa tobom da triba covik dat injektor iz jednostavnog razloga sta san gori spomenija da postoje razlicite vrsti mastitisa a samim tim i injektora za te mastitise. Druga stvar kako ti mislis da janje ne posisa onu sisu u kojoj je antibiotik. doduse moze se pokusat kondomom zatvorit sisu ali viruj da cim dobije zube ode kondom, moze se stavit i bilo sta drugo ali ne djeluje..sve ce janje progrist. stoga bi bilo najbolje da odnese uzorak toga na analizu a onda po tvome injektore unutra ali tek kad janje ojaca i pocne se odbijat od sise. Doduse tribalo bi tu sisu odmah zatvorit tako da janjad nezna da postoji i druga sisa i onda je licit ali posli ce bit muka naucit ih na drugu sisu. stoga je moj savjet neka je maze mascu i izmuza cim se ovca ojanji a ostalo ce ucinit janje dok se na injektore prelazi kad se janje odbije. Na taj nacin ce mliko koliko toliko kolat kroz sisni kanal i imat ce masazu vimena od strane janjeta a posli ce gazda ucinit svoje. Viruj mi ovo govorin iz vlastitog iskustva... :ppozdrav:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1234208063[/time]_________________________________________________
djura je napisao(la):
Bilo bi dobro kada bi Brundalo i Šošara poslali post o tome šta treba da ima jedan ovčar od lekova , masti i dr.. za brzo ili preventivno delovanje u svojoj apoteci , za bolesti ili probleme koji se najčešće javljaju kod ovaca ili jagnjadi
Ocu prijatelju koliko sutra objavit sta ja imam sad san viruj mi u black outu. Jutros od 4 san na nogama i nemam snage mislit. a druga stvar dobro si me podsjetija da vidin sta iman u prvoj pomoci, cemu je isteka rok trajanja i sta triba kupit. Hvala na podsjeti :ppozdrav:
 
Brundalo, mestre
Pa nece pustati jagnje da sisa slobodno, vec ce ovcu izmuzavati i hraniti jagnje mlekom iz zdrave sise.To je jedini nacin da spase vime ovce. Ako se to ne uradi, ovca nece imati mleka a postoji sansa da se mastitis prosiri i na zdravu sisu, pa onda ode ovce.Jer ovca je i dobila mastitis jer nije izmuzavana na vreme, a imala vise mleka nego sto jagnje posisa ili nije pravilno zasusena.Injektori sadrze antibiotike koji deluju protiv bakterija-najcescih prouzrokovaca mastitisa, i u praksi to funkcionise i bez mikrobioloske analize koja je kod nas komplikovana, skupa i kada rezultati stignu vec je kasno za sve.Tako dajem i preventivno kod zasusivanja antibiotike u sisu pa nema mastitisa kod dobrih mlekulja. Kako ti kazes je sve OK po knjigama i protokolima, ali u zivotu to funkcionise sasvim drugacije, barem kod nas.Uostalom prethodni gazda je zato i prodao ovcu jer je znao da je zeznuo vime.
Oprez kod kupovine ovaca-uvek pregledati vime ovce i obratiti paznju na moguce anomalije i bolesti.
Moze se otvoriti i post-nasta treba obratiti paznju kod kupovine ovaca i koza naravno, posebno mlecnih.
 
Da dodam i ja nesto za dnevnik.

Ima vise vrsta injektora.Postoje oni koji sluze i za lecenje mastitisa i istovremeno za zasusenje te polovine vimena.Npr MASTOGAL injektor.

Injektori koji sluze samo za lecenje mastitisa su Trisulfaksilar,Klamox od domacih proizvodjaca a ima i stranih najcesce Italijanskih.


@ Djuro,naravno i ostali zainteresovani

Spisak lekova,masti i slicno bi bio sledeci:

Od antibiotika obavezno Jugocilin,Streptomicin(nabavlja se u humanoj apoteci zgodno jos ako se poznaje apotekar i objasni mu se da je za ovce uvek izadju u susret).Ima tu jos dosta lekova ali se nabavljaju u vet apotekama a vet tesko prodaju injekcione preparate(zakon im zabranjuje prodaju i zasto coban da da lek a da oni ne uzmu lovu za davanje leka).

Od masti Ihtiol-kamfor,Flogocid,Cink-vitaminska mast
.
Od vitamina Kalcigal=Kalfoset(Ca- kalcijumovi preparati),AD3E vitamin,E-vita selen ili Toko-selen ili Promtselen.

Od injektora za mastitis Trisulfaksilar,Klamoks ili neki od stranih proizvodjaca.

Od preparata za normalizaciju varenja Neosaningest,Laksans,
Soda-bikarbona,Kvasac,Laneno seme.

Za pustanje mleka nesto od preparata Oxsitocina.Ime zavisi od proizvodjaca a aktivna materija je ista.

Za endo parazite(unutrasnje parazite) imas sirok spektar tableta npr Albendazol,Monizol,Klozan,Vermitan bolusi i drugi.Od injekcija Faskoverm,Klozan,Cevamek=Alfamek.

Za ekto parazite(spoljne parazite) od injekcija Cevamek=Alfamek.A od preparata za prskanje Neocidol,Vetiol,Vetalin.

Lekovi koji se stavljaju u matericu su oblete najcesce Hlortetraciklin i Trisulfaksilar.

Od pribora krive igle oblika C i S,konac hirurski-idealna zamena je konac od dzakova koncentrata(koji je prokuvan),makaze,spricevi od 2 do 20 ml,igle(iz humane apoteke spricevi plasticni i igle).

Prasak za rane.

Obavezno citati uputstvo prilozeno uz lek i pridrzavati ga se( INDIKACIJE,DOZA I KARENCA).Traziti pri kupovini leka uputstvo

Daj Boze da ovo gore ne bude potrebno.
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
vla je napisao(la):
Brundalo, mestre
Pa nece pustati jagnje da sisa slobodno, vec ce ovcu izmuzavati i hraniti jagnje mlekom iz zdrave sise.To je jedini nacin da spase vime ovce. Ako se to ne uradi, ovca nece imati mleka a postoji sansa da se mastitis prosiri i na zdravu sisu, pa onda ode ovce.Jer ovca je i dobila mastitis jer nije izmuzavana na vreme, a imala vise mleka nego sto jagnje posisa ili nije pravilno zasusena.Injektori sadrze antibiotike koji deluju protiv bakterija-najcescih prouzrokovaca mastitisa, i u praksi to funkcionise i bez mikrobioloske analize koja je kod nas komplikovana, skupa i kada rezultati stignu vec je kasno za sve.Tako dajem i preventivno kod zasusivanja antibiotike u sisu pa nema mastitisa kod dobrih mlekulja. Kako ti kazes je sve OK po knjigama i protokolima, ali u zivotu to funkcionise sasvim drugacije, barem kod nas.Uostalom prethodni gazda je zato i prodao ovcu jer je znao da je zeznuo vime.
Oprez kod kupovine ovaca-uvek pregledati vime ovce i obratiti paznju na moguce anomalije i bolesti.
Moze se otvoriti i post-nasta treba obratiti paznju kod kupovine ovaca i koza naravno, posebno mlecnih.
Evo meni materijala za plemiku he he. Nasla se 2 doktora, ustanovili dijagnozu i samo je nacin lijecenja upitan...na kraju pacijent umre jer se nisu mogli dogovorit. I onda jedan drugome govori "Ja znan da ti znas, a ti znas da ja znan a ovi nan umro" :haha: :haha:
Dobro je da se ova polemika razvila jer u biti i jedan i drugi nacin su ispravni samo je stvar pristupa. Naime ako ovca/koza i ima mastitis i ako janje/jare sisa odnosno mater mu dozvoli da sisa i vuce mliko to je onda ok jer samo janje/jare svojim potezanjem i udaranjem glavom po vimenu vrsi masazu vimena a ako se jos to vime maze mascu onda za pocetak stvarno nije potrebno stavljati injektor i dokle god mlijeko ide to ne treba radit. Niko nece bolje blagu sredit vime od podmlatka. Naravno da to vime nece biti izlijeceno pa cak ni zalijeceno iz jednostvanog razloga sta tu treba antibiotik (injektor ili inekcija.... nema veze), samo je pitanje vremena kad ga dati. Ukoliko je sve navedeno gore kako treba (znaci da ovca dozvoljava janjetu da sisa i da ne pravi bolne grimase i bjezi od njega kad zgrabi tu sisu te narocito ako iz vimena ne ide krv ili sukrvica i gnoj) onda je moj savjet pustite janje i mazite mascu, a kad odvojite janje onda antibiotik. Druga je stvar ako ide krv, sukrvica i gnoj onda ne cekajte nego odmah krenite sa tretmanom antibioticima bilo u injektorima bilo u inekcijama. Moran opet ponovit da zbog toga sto postoje razlicite vrste odnosno uzrocnici mastitisa bilo bi dobro da se sadrzaj vimena odnese na analizu a po tome ce veterinar odredit koju vrstu antibiotika treba davat blagu. Nadan se da san sa ovim razrijesija dvojbu oko ovoga i da ce neiskusniji clanovi vidit da su metode lijecenja razlicite ali da mi svi tezimo da na kraju rezultat bude isti.
Ovo sa odnosenjem mlijeka na analizu govorim iz vlastitog iskustva.. Naime prije par godina dobila mi ovca mastitis i ja opali injektor.... ali ne pomaze. Promijeni i stavi drugi..opet isto. dok god nisan posla to na analizu nisan uspija izlijecit tu ovcu. Tek dolaskom rezultata analize veterinar mi je prepisa pravi injektor i sa 3 injektora san razrijesija problem.
E sad jedno pitanje za vas a ako neko zna odgovor neka objavi jer ja ni dan danas neznan ocemu je rijec.
Naime jednu ovcu san preklani muza normalno. Ustvari ona je dosla naknadno na muzu i prvi dan je sve bilo ok ali san nakon toga primjetija da mi se sir pokvari jos u kalupu. Sir bi pozelenio i to iznutra ali cak i izvana po svjezoj kori bi se razvila kao nekakva dubinska plijesan ili kao da je pao u pepeo a on se ne moze obrisat. Mliko smo slali na analizu i nikako nisu mogli ustanovi o cemu se radi. Cim san maka ovcu sa muze sir je bio u redu. Napominjem da mi se desilo i to da je mlijeko bilo zelenkasto ali ne svaki put. Ta ovca ce sad svakako na eliminaciju samo da odgoji jos ovo janje ali nikako ustanovit o cemu je rijec. Necu vas zamart sa pricama da je taj sir smrdio nemilo i ponavljam ja sir drzim u kalupu 24 sata ali bi se te sve promjene dogodile u roku prvih 12 sati. Znaci dok je sir fakat jos svjez i pod pritiskom. Stoga ako neko zna o cemu bi mogla bit rijec.....
 
Nazad
Vrh