Bolesti ovaca

hvala ti na savjetima! čovjeku puno znači kad ti netko hoće pomoć,makar ima puno ljudi koji samo trkeljaju gluposti i misle da sve znaju,a znaju drek! imala sam ja u planu na proljeće ošišat sve ovce okupati i dezinficirat štalu! stado mi je osnovno. janjenje prolazi relativno o.k. imala sam par uginuća, ali zato što su janjci bili jako slabi i ne razvijeni.
 
tea je napisao(la):
hvala ti na savjetima! čovjeku puno znači kad ti netko hoće pomoć,makar ima puno ljudi koji samo trkeljaju gluposti i misle da sve znaju,a znaju drek! imala sam ja u planu na proljeće ošišat sve ovce okupati i dezinficirat štalu! stado mi je osnovno. janjenje prolazi relativno o.k. imala sam par uginuća, ali zato što su janjci bili jako slabi i ne razvijeni.
tribala si ovce malo bolje hranit zadnjih 45 dana graviditeta. Pojacat koncentrat... i obavezno mjesec dana pred janjenje dati selen sa vitaminima AD3E. oboje se daje u inekcijama. Inace stalu mozes dezinficirat vapnom ili naprskat tim tacticom ali obavezno prije toga izvadit kompletnu stelju vani. Ovo o ishrani ovaca i koza imas i ovdi na forumu...pisali mi na veliko o tome a i jos cemo. Pretrazi cili forum imas skoro sve i svega smo se dotakli... :ppozdrav:
 
dala sam im vitamin AD3E,tokoselen i tardomiocel(2 puta). p.s. živim u okolici zagreba! sigurno da ću ostat član foruma,a sada odoh na spavanac :spavam:,pa se sutra čujemo!
 
tea je napisao(la):
dala sam im vitamin AD3E,tokoselen i tardomiocel(2 puta). p.s. živim u okolici zagreba! sigurno da ću ostat član foruma,a sada odoh na spavanac :spavam:,pa se sutra čujemo!
a laku noc..ali imas jos jednu caku a to je kakve su ti ovce usle u pripust i dali im je ovan u rodu. Ali o tome iducih dana. laku noc i tebi
 
@ Djuro

Mi stocari i sluzimo vetrinarma(bez uvrede) da bi mogli da voze dzipove a mi lade i yugice.Za vecinu njih mi smo samo sredstvo za punjenje novcanika a ne korisnici njihovih usluga koje je muka naterala na to.Kamo srece da ih srecemo u kafani a ne u stali.

Sto se tice dviske i onoga sto joj je ispalo iz vagine to se zove jos i prolapsus vagine.Javlja se usled velikog pritiska ploda na cervikalni kanal i vaginu i u tom slucaju vagina prolabira tj narodno receno potrgne se.Nije nista opasno,dobro si uradio sve oko vracanja samo nemoj da te iznenedi da se to jos koji put ponovi.Obicno se desi kada ovca lezi,jer je tada pritisak najveci.A kada ustane moze i samo da se vrati u zavisnosti koliko je ispalo.
U slucaju da veoma cesto i mnogo ispada najbolje je da veterinar usije vaginu sa tzv.duvan-kesinim savom.Koji se skida kada se pocne jagnjiti.To je zbog higijene i da se ne iskompilikuje kod veceg ispadanja.
Posle jagnjenja se sve samo od sebe vraca u normalu.
Nemoj da se iznenadis jedincetu jako krupnom ili dvojkama ili trojkama.
 
Šošara je napisao(la):
@ Djuro

Mi stocari i sluzimo vetrinarma(bez uvrede) da bi mogli da voze dzipove a mi lade i yugice.Za vecinu njih mi smo samo sredstvo za punjenje novcanika a ne korisnici njihovih usluga koje je muka naterala na to.Kamo srece da ih srecemo u kafani a ne u stali.

Sto se tice dviske i onoga sto joj je ispalo iz vagine to se zove jos i prolapsus vagine.Javlja se usled velikog pritiska ploda na cervikalni kanal i vaginu i u tom slucaju vagina prolabira tj narodno receno potrgne se.Nije nista opasno,dobro si uradio sve oko vracanja samo nemoj da te iznenedi da se to jos koji put ponovi.Obicno se desi kada ovca lezi,jer je tada pritisak najveci.A kada ustane moze i samo da se vrati u zavisnosti koliko je ispalo.
U slucaju da veoma cesto i mnogo ispada najbolje je da veterinar usije vaginu sa tzv.duvan-kesinim savom.Koji se skida kada se pocne jagnjiti.To je zbog higijene i da se ne iskompilikuje kod veceg ispadanja.
Posle jagnjenja se sve samo od sebe vraca u normalu.
Nemoj da se iznenadis jedincetu jako krupnom ili dvojkama ili trojkama.
ajde decko objasni taj sav malo poblize i ako imas koju sliku ili skicu naime ja iman poribor za prvu pomoc i medicinske sestre ovdi a veterinar je u Zd i dok on dodje odnija vrag sve.......moze doc tek sutra dan od kad ga pozoven :ppozdrav:
 
Evo ovako sto jednostavnije da objasnim.Poksao sam na netu naci neku sliku ali za sad nista kriju svoj zanat.Pa cu to recima da ucinim.
Taj sav kako i sam naziv kaze lici na sav koji je na kesi za duvan tj starinske kese za dukate i slicno.
Ovaj sav je kruznog toka tj sije se u krug oko vagine da bi se konac kada se stegne smanjio otvor same vagine.Nikada se ne steze do kraja da bi ovca/koza mogla nesmetano urinirati.
Sivenje se pocinje malo dalje od klitorisa-resice vagine i ide u krug po usminama(prvi bod iglom ide sa unutrasnje strane usmine i sledeci sa spoljasnje i tako redom naizmenicno a zadnji bod kao i prvi da se zavrsi sa unutrasnje strane usmine) sve do druge strane,onda se konac veze na masnu ili cvor ali tako da ostane manji otvor za uriniranje.
Kod zahvata sivenja ovcu obori tako da lezi na ledjima sa nogama u vis.Obavezno dobro drzati ovcu za zadnje noge i da se sto manje rita.
Kada pocne jagnjenje onda se skida sav tako sto se konac odsece na cvoru i izvuce u celosti.Jednostavno povuci.

Od pribora je potrebna savijena igla moze i oblika C ili S svejedno i konac hirurski.
Idealna zamena za hirurski konac je beli konac kojim su prosiveni dzakovi koncentrata.Taj konac se pre upotrebe samo dobro iskuva i to je to.
_________________________________________________Post je spojen: [time]Wed Feb 4 23:38:08 2009[/time]_________________________________________________
siks je napisao(la):
I sta raditi sa takvom ovcom,(IMAM I JA SLUCAJ)Cuvati dalje ili u rashod. :udri: :zli:

Kod mene je pre nekoliko godina jedna imala isto prolapsus vagine i vracao sam nekoliko dana i na kraju usio.
Nosila je trojke i nije ni cudo sto je se potrzala.
Sledece jagnjenje je nosila dvojke bez problema kao i jagnjenje pre trojki kad su bile dvojke.Samo je u 1. jagnjenju ojagnjila 1 jagnje ostalo sve 2 i 3.
Iskljucena je zbog starosti.
 
brundalo,pitao si me kakve su mi ovce ušle u pripust i da li im je ovan u rodu. ovce su bile bređe kada sam ih kupila. sada će se pariti sa mojim ovnom koji im nije u rodu,tako da ću ostaviti ženke koje koje su se sada ojanjile da povećam stado. imam i jedno pitanje,koja je najbolja solucija da mi ovan popari ovce u što kraćem periodu da mi se janjenje ne razvlaći po 2 mjeseca,ali da parenje ide prirodnim putem,dakle bez spužvica za poticanje tjeranja? :ppozdrav: :ppozdrav:
 
tea je napisao(la):
brundalo,pitao si me kakve su mi ovce ušle u pripust i da li im je ovan u rodu. ovce su bile bređe kada sam ih kupila. sada će se pariti sa mojim ovnom koji im nije u rodu,tako da ću ostaviti ženke koje koje su se sada ojanjile da povećam stado. imam i jedno pitanje,koja je najbolja solucija da mi ovan popari ovce u što kraćem periodu da mi se janjenje ne razvlaći po 2 mjeseca,ali da parenje ide prirodnim putem,dakle bez spužvica za poticanje tjeranja? :ppozdrav: :ppozdrav:
Mjesec dana pred tjeranje lipo kupi ovcama razi ili razene prekrupe(šrota) i time nadohranjuj ovce recimo u pocetku po 100 grama ujutro i uvecer pa nakon 2 sedmice dodji na 500 grama dnevno. Ovan ti mora bit odvojen od ovaca ali da ga vide i da ga mogu namirisat. Njega isto tako dobro hrani i cak bolje nego njih he he. Inace imas negdi na forumu pa nadji temu o ishrani prije pripusta. Sta se tice prihrane prije pripusta to ti se zove flushing. Normalna stvar da ces prije flasinga ovce tretirat antiparaziticima i tek onda ostalo....Ova metoda se pokazala najboljom prirodnom metodom za postizanje koliko toliko sinkroniziranog estrusa. znaci ovce bi ti tribale dobit svaka bar 5-6 kg da bi se normalno mrkale. Ne smiju uc predebele u sezonu mrkanja jer onda ti se nece mrkat a imat ces i problema na janjenju. O ishrani i nacinu ishrane i pripremi za pripust bit ce jos rijeci ovdi ne boj se.... :ppozdrav:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1233836310[/time]_________________________________________________
Šošara je napisao(la):
Evo ovako sto jednostavnije da objasnim.Poksao sam na netu naci neku sliku ali za sad nista kriju svoj zanat.Pa cu to recima da ucinim.
Taj sav kako i sam naziv kaze lici na sav koji je na kesi za duvan tj starinske kese za dukate i slicno.
Ovaj sav je kruznog toka tj sije se u krug oko vagine da bi se konac kada se stegne smanjio otvor same vagine.Nikada se ne steze do kraja da bi ovca/koza mogla nesmetano urinirati.
Sivenje se pocinje malo dalje od klitorisa-resice vagine i ide u krug po usminama(prvi bod iglom ide sa unutrasnje strane usmine i sledeci sa spoljasnje i tako redom naizmenicno a zadnji bod kao i prvi da se zavrsi sa unutrasnje strane usmine) sve do druge strane,onda se konac veze na masnu ili cvor ali tako da ostane manji otvor za uriniranje.
Kod zahvata sivenja ovcu obori tako da lezi na ledjima sa nogama u vis.Obavezno dobro drzati ovcu za zadnje noge i da se sto manje rita.
Kada pocne jagnjenje onda se skida sav tako sto se konac odsece na cvoru i izvuce u celosti.Jednostavno povuci.

Od pribora je potrebna savijena igla moze i oblika C ili S svejedno i konac hirurski.
Idealna zamena za hirurski konac je beli konac kojim su prosiveni dzakovi koncentrata.Taj konac se pre upotrebe samo dobro iskuva i to je to.
_________________________________________________Post je spojen: [time]Wed Feb 4 23:38:08 2009[/time]_________________________________________________
siks je napisao(la):
I sta raditi sa takvom ovcom,(IMAM I JA SLUCAJ)Cuvati dalje ili u rashod. :udri: :zli:

Kod mene je pre nekoliko godina jedna imala isto prolapsus vagine i vracao sam nekoliko dana i na kraju usio.
Nosila je trojke i nije ni cudo sto je se potrzala.
Sledece jagnjenje je nosila dvojke bez problema kao i jagnjenje pre trojki kad su bile dvojke.Samo je u 1. jagnjenju ojagnjila 1 jagnje ostalo sve 2 i 3.
Iskljucena je zbog starosti.

Poznata je cinjenica da se taj poremecaj provaljivanja maternice desava u mesnih i teskih pasmina ovaca koje se ne krecu puno zato bi bilo dobro da ma kakve bile vremenske (ne) prilike ovca bude bar 2-3 sata dnevno makar u ispustu ako ne moze na pasu..onako da bar protegne noge. Inace struka preporucuje takvu ovcu eliminirati iz priploda, radi navodne genetske uvjetovanosti toga. Ja san misljenja da ako se ovca dovoljno krece taj problem se moze izbjec. Ja san do sad samo jednom imao taj problem i ovca mi je uginula. Razmisljajuci o tome danas vidim da se ta ovca skoro pa i nije kretala a i mater joj je koliko ja znan imala taj problem...(mater san joj bija kupija par godina prije toga) Uglavnom nakon eliminacije te 2 ovce nikad vise nisan ima takvih problema
 
Šošara , analiza ti je potpuno tačna . Desilo se danas ponovo i isto sam uradio . Dviska normalno jede pije vodu mokri .... Pošto kažeš da ne mora da znači da će se to ponoviti onda ću je ako sve bude u redu ostaviti jer potiče od majke koja uvek daje dvojke i izuzetna je majka. Ovako detaljan opis ušivanja me odvraćuje od ideje da dozvolim veterinaru da to radi , lakše bi pristao da to nisam znao !!!!
 
@Djuro
Ne znam da li si citao post kada sam poceo pisati na forumu i kada me je istrazni sudija Brundalo ispitao sta sam po struci.Da ponovim tadasnji odgovor vet. tahnicar i inzenjer stocarstva u jednoj osobi.Jos i profi ovcar uz tu skolsku spremu.
Tako da cu uprkos svom skromnom znanju i iskustvu pomoci koliko mogu.

@Brundalo
Moje su ovce u intenzivnom nacinu drzanja sto znaci na jaslama stalno a slucaj sa prolapsusom sam imao samo kod te jedne jedine ovce i vise nikada ni pre ni posle toga.Cak ni njene cerke nisu imale takvih problema kao ni majka njena.Znaci moze a ne mora da bude genetski uslovljeno.Slucaj do slucaja i splet datih okolnosti.
 
Jedno pitanje , obzirom da sam pre par dana ovcama davao distol i da bi ih lakše hvatao bile su sabijene u boksu ( njih 30 kom), da nije možda i to još jedan od spleta okolnosti.
Jer to profi znači da samo živiš od ovčarstava ? Ako je odgovor da onda si ti za mene najkompetentniji za tu oblast .
 
Brundalo i Sosara su Doktori nauka , sto se tice ovcarstva. :ppozdrav:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1233871195[/time]_________________________________________________
Tea , Dobro nam dosla!
 
@Djuro
Odgovor na to pitanje je moze da bude a ne mora da znaci.Sve zavisi koliko su se gurale u tom cosku i kako si ih hvatao itd itd.
Vec ti rekoh to mi je struka i profesija.Spojio sam lepo i korisno_Ovce gajim jer to volim i to mi je egzistencija,pored ovaca imam i kupinu na 20 ari(dopuna budzeta),i gajim i izvorne Šarplanince iz ljubavi,volim i traktore i mehanizaciju i sve sto vole mladi.
Ovcarsto je profi jer se bavim proizvodnjom priplodnog podmlatka rase Virtemberg.I posto ne volim sam sebe da hvalim reci cu samo da sam u dobroj meri direktno i indirektno na teritoriji moje a i susednih opstina popravio-oplemenio rasni sastav razlicitih sojeva pramenki.

@Popovicu
Hvala na unapredjenju.
PS nemoj nas mnogo hvaliti da se ne pokvarimo.
 
popovic je napisao(la):
Brundalo i Sosara su Doktori nauka , sto se tice ovcarstva. :ppozdrav:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1233871195[/time]_________________________________________________
Tea , Dobro nam dosla!
Nemoj nas puno hvalit da se ne pokvarimo he he. Tako sad znamo sa sigurnoscu da na ovom forumu kolege šošara, vla i ja zivimo iskljucivo od ovaca/koza i da smo profesionalci. Ako ima jos ko nek se javi..oprostite ako sam koga zaboravija.. Kao sto šošara dopunski ima svoj posao tako imam i ja u jesensko/zimskoj sezoni bavim se ulovom liganja.. ali i to samo ako ima vrimena. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
da se zana imam i ja 15 ari kupina ali ove godine glavne pare sam zaradio od jagnjića, od kupina bilo je kao osrednji đeparac
 
@Brundalo
Mozda samo nas 3 smemo da "priznamo" za ovce. :haha:

@Djuro
2008. niko se od kupine nije obogatio.Bilo bi dobro da otvorimo temu o kupinama na vocarskom delu.Bice i tu zaniljivih stvari i razmene iskustava.
 
Nazad
Vrh