Bolesti ovaca

Milane , svaka Ti cast!!!
Bolje si joj uradio nego ovi sa ortopedije.
Jos jednom, SVAKA CAST ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::
 
Odlično Milane.
Imao sam slučaj da ovca slomi prednju nogu i kako napisa Milan, držala se samo na koži.Veterinar savjetovao klanje, a ovca imala janje pa mi bilo žao zaklati.Dvije letvice za 1 cm duže od papka i širokim selotejpom povezao.Za 3 tjedna selotejp se sam raspao , a danas ne mogu da vidim mjesto gdje je bilo slomljeno.
 
Ma био је ветеринар код нас у пролазу први дан по ломљењу,био код комшије па свратио,нисам ја био кући.Ставио јој је и он две летвице и везао канапом.Ја дошао на салаш,видео и полудио. Унутрашња летвица је скоро прокинула кожицу јагњету у пазуху, и онда сам дошао на идеју да пробам са гипсом и успело је кажем хвала Богу. А следећи пут ако се деси, требало би ставити гипс са завојем исто као и сада, али ногу би требало некако подићи у страну или благо уз тело да се не ослања на њу, баш као и човек што се не ослања док не зарасте.
 
Kod mene je ovca prvo vrijeme nosila (prednju desnu) nogu u zraku, nakon 2 tjedna se počela pomalo oslanjati na nju, a kasnije sve više.Mislim da oni sami čuvaju polomljenju nogu, no dobro je što si izdvojio janje da se ne gura sa drugima.
 
Стриле да ли си био присутан кад се десило то ломљење? Ма сад ми жао што нисам подигао ногу јањету одмах, ал нисам се сетио. Ово моје се десило кад сам ушао у овчарник да их храним ујутро,знате како јуришају на храну, не пазе ни на кога, а мала ми није била издвојена,вероватно су је помеле и цврц. Имам само два бокса за одвајање и била су ми пуна
 
Jesam, susjedov pas zalajao pored ograde i preplašio ovce, ona skočila preko betonskog bloka i noga puče da se čulo 10 metara dalje.Visila je na koži , ružno za vidjet.
U roku pola sata sam je već imobilizirao.
 
Onda za ubuduce da znamo. Samo onda uzeti zeninu cik-cak vatu(ako koriste tampone, imaju je za smiku!) obmotati pod obavezno vatom , da je ne zulja gipsani zavoj, da ne stvara ranice (dekubitis) I tankoslojno obmotati gipsani zavoj, zbog tezine, da se noga ne opterecuje bezpotrebno.
Jos jednom , svaka cast milane ::svaka cast::
 
Каралићу, видиш већ усавршавамо наше новотарије. За следећи пут знамо. Сад сам ставио гљиву од јабуковог сирћета на преломно место па завој па гипс. Нисам се сетио вате, али ето има ко се сетио. :bravo:
 
Dobar dan svima ja sam nov na ovom forumu. Ojagnjinila mi se ovca a vime joj je tvrdo i crveno. Od skora sam poceo da se bavim ovim pa neznam sta da radim. Unapred HVALA
 
Svinjske masti rastopi i malo sirceta 9%-tnog pomijesaj i mazi 4 puta dnevno cijelo vime,ali to je premalo informacija da bi ja i ostali pomogli za kvalitetan odgovor.
 
dosada je bila zdrava ovca imala je do sada 4 jagnjenja a trenutno ima malo mleka.
Post je spojen: [time]1265461811[/time]
_________________________________________________
a na koliku kolicinu masti 9% sirceta
 
Davaj joj mekinja-stocnog brasna,repe stocne,repinih rezanaca itd. sa mlakim napojom i nadoce mlijeko sa vremenom ako ovca nije iscrpljena ili mozda prezivila kakvu upalu vimena prilikom zasusenja.
 
Vjerojatno se radi o upali vimena, dobro bi došao veterinar, a ako ne antibiotik obavezno.Da li janje sisa i da li se pritom ovca otima i bježi.
 
zlicu-kasiku masti rastopi u serpici i metni zlicu sirceta nek se rastopi kad se malo ladne namazi-masiraj joj vime cijelo sa tim makar 4 puta dnevno i nakon par dana bi trebalo biti ok :D
 
Neznam šta imaš n a raspolaganju Geomycin, Simivet, Vetoflok, Trimetosul to su najčešći kod nas.Ali svaki je bolji od nikakvog.Injekcija je najefikasnija.
 
Ako je to mastitis (upala vimena), kod nas dajemo antibiotik sa aplikatorjem u svako vime dva puta dnevno, 4 do 5 dana. Kad daš antibiotik, janje ne sme piti barem 1 sat, bolje 2.
 
Nazad
Vrh