Bolesti ovaca

Komšija ajde poslikaj tu ovcu pa postavi ovde. Moze biti udarac, mozda i nešto infektivnog karaktera. To su one mlade idf?
 
Poštovani forumaši, imam jedno pitanje vezano za bolest ovaca. Imam desetak ovaca koje redovno (proleće i jesen) veterinar vakciniše protiv šuge, metilja, krpelja, itd....Problem je što i pored toga po neka, s vremena na vreme "krči", "šušti", "prede" (neznam kako da opišem to disanje)....Kad pitamo veterinara šta je po sredi, on nam kaže da je metilj i da treba da vakcinišemo, kad mu napomenemo da je to već obavljeno sledi ono "ništa bajo, neka ih tako nedelju-dve, pa ako ne prestane zovi me ponovo" (ovakav stručan odgovor je najverovatnije mnogima poznat?)....kakva su vaša iskustva, i šta treba da preduzmem? Da li je to stvarno "simptom" metilja? I recimo ove godine su vakcinisane proletos (krajem aprila)....vreme je nema potrebe da vam opisujem pusti pakao od vrućine, nema nigde podvodnog zemljišta (i što je bilo već odavno se isušilo!), a one "krče li krče"?
Hvala na svakom odgovoru i uputstvu.
 
Ako su balave i krče najverovatnije su paraziti u plućima stvorili infekciju i moraju se davati antibiotici ,tilozin ili tilovet. Kakav ti je objekat ? Ako su na malom prostoru i ušuškane to je isto problem
 
Hvala Mihailo78 na odgovoru. Ovce su zimi ušuškane (objekat otprilike 12 x 3 m). Ali čim je počelo lepo vreme one su napolju, na jednoj prostranoj ograđenoj parceli (30- 40 ari za njih 10 ) gde ima jedna drvena šupa u koju mogu da se zaklone i/ili spavaju (ta šupa je iz 4 dela, jedan je sa sve tri strane opkovan daskama (u slučaju kiše) a tri ostala su samo nadkrivena, znači praktično na otvorenom. I one tu slobodno ulaze i izlaze. Sa te parcele ih puštamo na pašu dva i po sata ujutru, dva i po sata uveče.
I još samo da dodam da ne balave. Jedno jagnje je juče nešto malo kijalo, ali nekih 15-ak minuta, i posle ništa, ali kad pase krči... i trenutno imam još jednu ovcu koja krči.
Reci mi samo, da li te antibiotike mogu da kupim u poljoapoteci, jer veterinar mi je š klase... a ne verujem da bi mi bio problem da im sama dajem injekcije jer sam iz zdravstvene branše. Da li da ih ipak sve tretiram?
 
Ima lekova u poljoapotekama i moj vam je savet da ako ste već iz medicinske branše da im sve sami dajete jer ima raznih veterinara i nikada niste sigurni čime ih bode.
 
Kolega mislio sam na preventivne vakcine protiv parazita i metilja a ako ne daj Bože dođje do bolesti naravno da treba zvati veterinara ali veterinara
 
Rengi i Mihailo78, obojica ste u pravu. Da je sve kako treba, i da je veterinar savestan, normalno bi bilo da on radi svoj posao i preventivno i lečenja što se tiče.

Evo da vam javim šta je "čika doktor" rekao, navratio je juče, kaže nije to ništa, treba još vremena da vakcine odrade svoje..... vakcinisane su 24.04.2017.....tako da ako do sad nisu "proradile".....ne znam kad će.....Ali on je doktor.....
Sve u svemu, nakon njegovog odlaska, preuzela sam ipak svojeglavo stvari u svoje ruke, i jagnje je od sinoć na biljnoj terapiji... ako mu bude bolje, primeniću je i na ostatak stada....ako ne videćemo dalje šta ćemo, jer valjda ipak nije normalno da "krče"...
 
Poštovani forumaši, molim za pomoć.
Jedna ovca sinoć po povratku sa paše pokazuje znakove otežanog isprekidanog disanja, otvara usta i diše kroz nos. Stomak je prilično naduven.
Data joj je smeša jestivog ulja i sode bikarbone. Situacija je i danas nepromenjena. Stoji na nogama, ali ne jede i ne pije vodu.
Nisam uočio da joj se nešto zaglavilo u jednjaku. U zadnjem delu stomaka, ka butinama, vidi se povremeno grčenje.
Hvala unapred.
 
ovca se prejela neke deteline koja izaziva nadun ili opalih jabuka pa joj je stao burag. moraš je zalivati par puta i u onu smešu ulja i sode bikarbone dodati i suvog kvasca ili kupiti gotovu smesu u vet apoteci. ovce ne sme ići na pašu i mora imati samo suvo seno ispred sebe
 
Hvala, najverovatnije su u pitanju jabuke. Kupio sam smešu i zalivao sa sodom i uljem.
Sada je sve u redu, ovca se normalno ponaša.
 
Pozdrav,
Moze li neko da mi da savet, veterinar mi je vakcinisao ovce protiv enterotoksemije i posle par dana pojavio se veliki otok na stomaku kod dve ovce, cudno je sto su se isti simptomi pojavili i kod drugih ljudi koji su vakcinisali ovce(ista vet ambulanta), isto 2 do 3 ovce, s tim sto su dve ovce u jednom domacinstvu u roku od 24 sata krepale, ostale se drze. Zvali smo veterinara negira da je od vakcine i kaze da je to virus.
Savetuje antibiotike.
Da li neko moze da mi kaze sta je u pitanju, meni je velika slucajnost da se javilo posle vakcinacije, i u priblizno isto vreme kod svih ljudi koji su vakcinisali ovce, a nema obolevanja u domacinstima koji su odbili vakcinaciju.
Moje dve ovce imaju otok trbuha, jedna ima i otok na vratu ispod vilice i da kazem da su mi to dvije mlade i najbolje ovce koje imam, bile potpuno zdrave. Ja sam odmah dao Penicilin i Dexason. One su na pocetku pasle, jedna je uginula treci dan, isplazila jezik, tesko disala, skripala zubima, kad smo je rasekli bila je krv u crevima i ogromna kolicina vode u srcanoj i plucnoj kesi. Nismo pronasli metilje. Druga ovca je posle par dana pobacila jagnje, otok na trbuhu se povukao, pasla je normalno ali je bila tuzna. Danas je pasla celo jutro i u povratku kuci pocela da zaostaje za ovcama, dva puta ispustila krik, pena na usta i prevrnula se, na licu mesta gotova
Moze li iko da nam pomogne, kojeg god smo veterinara zvali niko ne zna sta jd u pitanju
S tim da dodam, nisam u Vojvodini, u Crnoj Gori imam ovce ali ovde ne znaju sta se desava
 
Poštovani forumaši, molim za savet.
Kod ovce koja se ojagnjla pre 20 dana, primetio sam crne ranice da dnu sisa.
Kada sam to primetio, odlučio sam jegnjad, jer ih ovca odbija i ne da im da priđu.
Vime je prilično veliko, nije promenilo boju.
Možete li mireći koje je oboljenje u pitanju ?


 
Milenko daj neku sliku. Mogu biti ranice od sisanja jagnjadi, može i ektim, u svakom slučaju maži rane sa nekom mašću (flogocid) i izmuzaj vime da ne dobije upalu.
 
Aco,

Hvala na brzom odgovoru, primenio sam mast koju ste mi rekli. Nisam trenutno u mogucnosti da postavim slike.
Javicu rezultat. Srdacan pozdrav!

Milenko daj neku sliku. Mogu biti ranice od sisanja jagnjadi, može i ektim, u svakom slučaju maži rane sa nekom mašću (flogocid) i izmuzaj vime da ne dobije upalu.
 
@Aca74

Aco,

Rane su uspešno sanirane sa flogocidom i pčelinjim propolisom. Javio se i manji otok jednog vimena i to smo mazali svinjskom masti, tako da je i to prestalo.
Sada je sve u redu. Hvala !
 
Nazad
Vrh