Bolesti ovaca

vla je napisao(la):
Ketoza se zove i bolest DEBELIH krava i ovaca.
Redja je kod ovaca.
ali je zato cesca kod koza...... :ppozdrav:
 
Dolazio je veterinar iz zavoda u Kraljevu i nihova konačna dijagnoza je da je glavni uzročnik entrotoksemija.Blolest je unešena preko šteneta pulina.Mere su sledeće : da se još jednom uradi dvokratana vakcinacija ( sve u roku od 6 dana ).Nakon toga se pravi pauza od 15 dana pa se vakcinišu poliovinom iili sl. pa revakcinišu. Takođe mora se uraditi deratizacija svih objekata.
 
evo mene opet nakon dugo vremena! :cao: vidim da dosta pišete o enterotoksemiji,pa da vam kažem da imam i ja taj problem! pošto se još do sada nisam upoznala s tom bolesti bila sam luda kada su mi "zdravi" janjci počeli ugibati! danas sam dopeljala jednog veterinara na farmu da pogleda o čemu se radi! prvo kada sam ušla u štalu imala sam za vidjet 3 janjeta mrtva! odmah smo otvorili jedno i ustanovili da je uginuo od enterotoksemije,a drugi pak od pasteroloze! da poludiš! jedino me brine da ne postoji neka bolest među ovcama koja je opasna i za ljude! sada ću ovcama izvadit krv i pocjepiti! ako ima tko kakav prijedlog šta da radim i s čim da cijepim neka mi kaže jer više ne znam ni sama šta da radim! :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ja radim vakcinaciju Poliovinom i zadovoljan sam ucinkom. :D
Gde ima tu se i prosipa,mora imati neko uginuce ne moze se odgajiti svaka tura jagnjadi 100%.To nam je sastavni deo posla i zivota.
 
Jos o ketozi.
Ketoza je toksemija tokom bremenitosti i javlja se tokom poslednjih pet nedelja trudnoce ili ubrzo nakon pocetka laktacije.Ukoliko se rano otkrije moze se uspesno izleciti, a u suprotnom, smrtnost je velika.Predstavlja nedostatk hranljivih materija.Medu simpotomima su izrazena bezvoljnost, depresija, znatno smanjen apetit, pracenu kasnije opstom slaboscu i cudnim otezanim hodom ili grlo uopste ne hoda.Tada se radi testiranje urina na ketonska tela,test trakama koje imate u svakoj apoteci, jeftina i sigurna dijagnostika.Medjutim na ketozu treba posumnjati cim bremenita zenka pocne da se cudno ponasa ili sedi vise nego sto je uobicajeno.
Ketoza se obicno leci propilen-glikolom, koji nije otrovan.Ovakvo stanje se najbolje sprecava prevencijom, koja podrazumeva da se u hraniva za grla u kasnoj fazi bremenitosti doda secer ili melasa ili repin rezanac.Melasa se moze dodati i u vodi za pice.
 
vla je napisao(la):
Ovakvo stanje se najbolje sprecava prevencijom, koja podrazumeva da se u hraniva za grla u kasnoj fazi bremenitosti doda secer ili melasa ili repin rezanac.Melasa se moze dodati i u vodi za pice.

Običan šećer? Količina?
 
da li melase ima u formi kao lizalice obogaćene sa vitaminima i kako se vika ?
 
Da, onaj koji mi koristimo u ishrani, u kolicini 1% telesne tezine grla, nekoliko dana, a zatim nastaviti sa navedenom ishranom.U osnovi ketoze je hipoglikemija-smanjenje nivoa secera u krvi, pa otud takvi simptomi kod grla i opasnost od uginjavanja .Iz ishrane iskljuciti visokoenergetska hraniva, silazu i dr. jer je ketoza bolest debelih grla.
 
djura je napisao(la):
Dolazio je veterinar iz zavoda u Kraljevu i nihova konačna dijagnoza je da je glavni uzročnik entrotoksemija.Blolest je unešena preko šteneta pulina.Mere su sledeće : da se još jednom uradi dvokratana vakcinacija ( sve u roku od 6 dana ).Nakon toga se pravi pauza od 15 dana pa se vakcinišu poliovinom iili sl. pa revakcinišu. Takođe mora se uraditi deratizacija svih objekata.
Hvala dragom bogu.....to mozes sprijecit... sad znas kako. A gubitak. On se mora racunat u ovom poslu. Ne moze sve ici kao po loju :ppozdrav: :ppozdrav:
 
djura je napisao(la):
da li melase ima u formi kao lizalice obogaćene sa vitaminima i kako se vika ?

Za sada nisam video tako nesto na nasem trzistu.
Daji repine rezance i ne brini.Oni su bogati secerima.
Imas u rinfuzi sveze a imas i peltirane u dzakovima od 25 i 50 kg.
 
Postoje MILKIVIT kante za lizanje u kojima je osnov melasa sa svim potrebnim elementima. Proizvode se kante cak i po kategorijama i proizvodnim pravcima ovaca. U Republici Srpskoj im je cena oko 25 EUR. 1EUR=1kg. Ovce saizbalansiranom uzimaju veoma malo pomenutog dodatka.

P.S.Klostridije cesto mogu biti sekundarci narocito kod ketoza.
 
Kod svakog oboljenja postoji mogucnost da uslovno patogeni mikroorganizmi postanu patogeni i da dodatno zakomplikuju situaciju.
Cak postaju patogeni i u nekim uslovima,pa i ako nema druge bolesti.
 
Molio bih ko zna gde se moze nabaviti vakcina protiv EKTIME , mislim da se u Subotici vise neradi, bio bih puno zahvalan, znaci pricam o prevenciji a za terapiju vec radim ali ide tesko.

Forum pratim vec neko vreme evo sada i usestvujem, pretstavio sam se kod teme MLJECNOST OVACA

Pozdrav Boban
 
@bokuman
Uzmi vakcinu POLIOVIN-Vetrinarski zavod Subotica, jeftina a dobra i resices problem.
 
vla je napisao(la):
@bokuman
Uzmi vakcinu POLIOVIN-Vetrinarski zavod Subotica, jeftina a dobra i resices problem.


Ne ne to je neki virus koji niti dezinfekcijom se ne unistava ovce ga nose u sebi, problem nastaje kada se ojagnje ovce i nakon 10-15 dana prvo dobiju jaganjci zatim to ode i na vimena ovaca negde 30-50 % od stada zatim sledi terapija ustavri ciscenje i za jedno 10 dana prolazi malte ne samo od sebe to ti je nesta slicno kao herpes kod ljudi.
Poliovin vec je proban prosle godine bez nimalo uspeha, zaboravio sam kako se zvala vakcina koja je ragjena ranije u Subotici ali vise se neradi, imam neke informacije iz Bugarske i Francuske ali videcemo i tako ova godina je vec otisla

Boban
 
tea je napisao(la):
evo mene opet nakon dugo vremena! :cao: vidim da dosta pišete o enterotoksemiji,pa da vam kažem da imam i ja taj problem! pošto se još do sada nisam upoznala s tom bolesti bila sam luda kada su mi "zdravi" janjci počeli ugibati! danas sam dopeljala jednog veterinara na farmu da pogleda o čemu se radi! prvo kada sam ušla u štalu imala sam za vidjet 3 janjeta mrtva! odmah smo otvorili jedno i ustanovili da je uginuo od enterotoksemije,a drugi pak od pasteroloze! da poludiš! jedino me brine da ne postoji neka bolest među ovcama koja je opasna i za ljude! sada ću ovcama izvadit krv i pocjepiti! ako ima tko kakav prijedlog šta da radim i s čim da cijepim neka mi kaže jer više ne znam ni sama šta da radim! :ppozdrav: :ppozdrav:

Vidim da imas problem s klostidijima, pa ti mogu dati jedan savjet.
Kod uginuca bilo odraslih grla a tako i mladih (u ovom slucaju janjadi), otvori ga. Kod klostridioze je karakteristican nalaz. Naci ce se hemoragicna upala crijeva, hemoragicna upala sirista (karakteristika), i sta je najbitnije treba pregledati bubrege. Bubrezi su mlohavi, nemaju cvrstu konzistenciju kao zdravi bubrezi. Zato se ova bolest jos i zove bolest mlohavih bubrega. Razoreni su toksinima klostridija.
Bitna je preventiva klostridije. Potrebno je izvrsiti preventivno cjepljenje ovaca i to dvokratno s razmakom od 15 do 30 dana, s tim da drugo cjepljenje treba biti mjesec dana prije janjenja. U tom slucaju janjad od tako preventiranih mama, su zasticena pasivnim imunitetom koji traje do treceg mjeseca zivota janjadi. Janjad s pasivnim imunitetom se ne smije cjepiti prva tri mjeseca (u tom slucaju moze doci do pojave i eksplozije bolesti).
Vakcine se apliciraju pod kozu u dozi od 2 ml po grlu.
Janjad koja ostavljate za uzgoj, nakon tri mjeseca cjepite i to dvokratno (razmak 15 -20 dana) uz prethodno antiparazitarno ciscenje.

_________________________________________________Post je spojen: [time]1236080458[/time]_________________________________________________
Melasa je u tekucem stanju i daje se per oralno (pistolj brizgalicom).
Ima je i u krutom stanju i koriste se uglavnom kod goveda.
Pakirana je kao i silikon s dozerom na rucici. Aplikacija je jednostavna per oralna.
 
Velimir je napisao(la):
Moze li se ovca spricati protiv parazita dok su jagnjad jos samo na sisi i stari desetak dana?

Moze i ovca i janje od 3-4 dana starosti pa nadalje. To kaze ovaj proizvodjac TACTIC-a. Za druge proizvodjace ne znan
 
Jel koristio neko vezemicin protiv proliva kod jagnjadi? Jedan ovcar mi je preporucio. Ja imam neo-vezemicin-v a on koristi vezemicin-R. Ima li razlike?
Ima li razlike zbog cega jagnje ima proliv kod tretmana protiv istog, tj. da li je zbog ishrane ili neceg drugog? Vidim da Brundalo pominje inorgan, ima li ga u Srbiji ili neki drugi koji se daje peroralno ili su efikasniji injekcioni preparati? Temperatura mu je 39,8 i ima nesto smanjen apetit i neveselije je, proliv sam juce primetio ali izgleda da ga ima vec nekolko dana. Jagnje je staro malo jace od mesec dana oko 8kg i nije odluceno.
 
Nazad
Vrh