Bolesti ovaca

djura

Član
Učlanjen(a)
23 Jan 2009
Poruka
181
Lokacija
Guča
treba mi savet svih koji ste na forumu
pre 15 dana imao sam uginuće ovce simptomi su bili sledeći : prvo prilikom disanja čuje se zvuk kao kad ste prehlađeni i promukli tkz krkljanje , zatim prestanak uzimanja hrane i vode ,onda nadimanje stomaka uz jake napone kao pri jagnjenju. Nakon toga počinje sa dezorejentacijom u prostoru, počinje sa kočenjem vilice pojavljuje se zadebljanje na vratu i gotovo ovci postaje nemoguće da jede i guta. Smrt nastupa vrlo brzo, naime od prvih simtoma do smrti nije prošlo više od 12 sati. Veterinar je bio ,nije znao šta se dešava dao joj je injekciju zalio je , a ona je uginula 4 sata nakon intervencije. Danas se ponovila situacija sa drugom ovcom koja se jutros ojagnjila.Pozvao sam drugog veterinara koji joj je dao antibiotik zalio pregledao da možda nije ostala posteljica ( sve je ok ).Konstatovao je da je burag stao , ovca nema tempraturu , sve vreme škrguće zubima . Takođe je primetio zadebljanje na vratu .
napomena : ovce su vakcinisane 20. decembra sa Ivermektnom-s. Sve su visoko gravidne i nalaze se u izuzetnoj kondiciji Sem nekolliko koje su starije ostale su sve stare oko 5 godina. Ova što je prva uginula imala je 3 god , a druga 2 god. Danas sam im dao Distol protiv metilja iako nemaju nikakavih simtoma ali čisto da mi savest bude mirna.
Uslovi držanja su odlični imam tri nezaavisna objekta , imaju dobru pašu , dobro seno , žitarice.Simptomi se pojave naglo,pre toga ovce su bile potpuno normalne, obe su normalno jele ujutru tog dana.
Prosto ne znam šta se dešava ,zato molim svakoga ko mi može nekako pomoći. Veterinari iz mog kraja ne znaju šta je uzrok , ako neko zna nek mi javi ili predloži šta da radim dalje
 
@ djura hitno javi i ostale simptome. Pritisni to zadebljanje na vrati i vidi dali šušti pod pritiskom. dali je ta ovca pobacila ili se ojanjila. daj sta vise simptoma knjiga mi je ovdi otvorena i ima vec par bolesti sa takvim simptomima da to sta prije vidimo sta je. Znaci trk u stalu i pogledaj sta je sa blagom odvaja li se koja, dali se vrte u krug dali imaju iscjedak iz nosa. Pazi HITNO JE
 
Ojagnjila se i sve je bilo normalno, jagnje je živahno posisalo kolostrum . Bilo je sa majkom do 14 h danas kasnije je majka legla i više nije mogla da ustaje. Uginula je oko 18h, nosio sam se mišlju da je pre toga zakoljem i skratim joj muke , ali odustao sam jer ću probati da je sutra otvorim pogledam jetru ,pluća ... Sa ostalim ovcama sve je ok. Ne vrti se nijedna u krug , nema iscedatka iz nosa, ali najviše me užasava pomisao da nisu postojali ama nikakvi simptomi bilo kakve bolesti . Moja porodica i ja dosta provodimo vremena ne samo radeći oko ovaca već i posmatrajući ponašanje jer znam da se nataj način sve može preventivno sprečiti ...
 
Ovako naglo ispoljavanje bolesti tj simptoma se zove perakutni,akutni tok.Sto znaci veoma brzo ispoljavanje i nastupanje bolesti a u ovom slucaju i uginuca.

Kada budes radio obdukciju obavezno pozovi DOKTORA veterine i bilo bi dobro ako bi taj dok. bio jos ovcarski nastrojen(da je vise posvecen bolestima ovaca).
 
kada dođe do lošijeg stanja i gubitka ravnoteže oči su potpuno zamućene i reguje samo na zvuk, to sam primetio jer je reagovala na jagnje. nekih sat vremena pred smrt izlazila je pena na usta ali ne mnogo. Popodne negde oko 15h pokušali smo da je zalijemo ponovo ali tečnost nije mogla da se spusti niz vrat zbog otoka , sve je povratila. Postoji institut za veterinu u Kraljevu koje nije mnogo daleko od Guče , da li da odnesem leš sutra !!?
 
Šošara je napisao(la):
Najbolja varijanta.
Prvo ih nazovi tf da vidis kad ce da te prime ili mozda izadju oni na teren.
Obavezno a veceras ga stavi na hladno da usporis proces raspadanja. I zapamti imat ces samo trosak transporta a ostalo su oni zakonski duzni napravit. Imaj rukavice i zastitno odijelo na sebi jer ako se radi o tim bolestima to su zoonoze a one su opasne i za covjeka
 
nisam imao uginuća ovaca do sada, čak i vrlo retko uginuća jaganjaca između ostalog što vodim evidencije o ovcama kroz neke liste koje sam pravio ( nisu matične knjige ali imam kroz njih sve informacije čak i sa umetnutim slikama svih ovaca), e da ovaj drugi veterinar je posumnjao da je možda mali metilj kako on kaže i zato sam danas odmah dao tabletu distola svim ovcama
 
tri godine unazad ovlašćeni veterinari uzimali su uzorke krvi gde se ispitivalo na tri vrste bolesti ( jedna od bolesti je bruceloza ) i sve analize su bile negativne.
 
djura je napisao(la):
kada dođe do lošijeg stanja i gubitka ravnoteže oči su potpuno zamućene i reguje samo na zvuk, to sam primetio jer je reagovala na jagnje. nekih sat vremena pred smrt izlazila je pena na usta ali ne mnogo. Popodne negde oko 15h pokušali smo da je zalijemo ponovo ali tečnost nije mogla da se spusti niz vrat zbog otoka , sve je povratila. Postoji institut za veterinu u Kraljevu koje nije mnogo daleko od Guče , da li da odnesem leš sutra !!?

Ako je u pitanju zarazno oboljenje, ni u kom slucaju nemoj les nikuda nositi, samo ostale zdrave zivotinje drzi podalje. Obavesti veterinara ili vet. inspektora.
Napominjem da nisam strucnjak, ali ovce sam drzao za sopstvene potrebe (desetak kom.) do pre godinu dana, tako da znam ponesto. Jesi li siguran da se ove sto su uginule, nisu nekako mogle otrovati?!
 
djura je napisao(la):
tri godine unazad ovlašćeni veterinari uzimali su uzorke krvi gde se ispitivalo na tri vrste bolesti ( jedna od bolesti je bruceloza ) i sve analize su bile negativne.
Prijatelju to treba ispitat 2 puta godisnje odnosno svakih 6 miseci uzet krv ovnovima. Nego posto su ovce i koze prvi rodjaci imas u bolestima moj post o listeriozi pa ga pogledaj. Po svemu mi se cini da je najbliza listerioza ali ovako napamet govorit ne mogu. Najbolje ti je da dodje veterinar uzme krv a mozes i ti ako znas uz sve mjere predostroznosti i odneses tamo a les obavezno ako ga ti neces transportirat dobro izoliranog zapalit nikako zakopavat. ali veterinari moraju doci. :ppozdrav:
nek ti je sa srecom i dao bog da nije nista ozbiljno
 
bok svima! :cao: ja sam tea i nova sam na forumu! imam 30 ovaca i jedan problem kod njih je to što im je vuna poćela ispadati, ali im je poćela nova vuna rasti. je li moguće da se ovce linjaju ili je to možda posljedica neke bolesti? :sta: ispod vune sam im čak našla male bubice ( tzv.pauš). ako netko nešto zna o tome molim da mi da savijet da znam o čemu se radi! :ppozdrav:
 
@Tea
Dobro nam dosla na forum.Drago mi je da imamo i zenskog clana ekipe. :cao:

Malo opsirnije opisi simptome opadanja vune:
1)da li sama vuna opada i kako-da li na pecate na pojedinim delovima tela ili po celom telu.
2)da li ovce same sebi skidaju-cupaju-jedu vunu ili jedne drugima.
3)da li su ta mesta bez vune ogolela do koze(kakva je koza na tom mestu ako je gola) ili ima malo stare vune-tj one koja je spala.
4)kakve su to male bubice-kolike i kakvog oblika jer ekto-parazita ima vise.

Najbolje je da vidimo slike ako moze i to ovce i bubice.
U prethodnim postovima sam pisao o lekovima za ekto parazite koji se primenjuju injekciono i koji se primenjuju prskanjem odn. kupanjem.
Spadanje vune moze biti i nedostatak nekih mineralnih materija u hrani a moze biti izazvano ekto-parazitima.
 
pazi moe to bit suga(tribale bi bit i kraste),gljivice ili te tvoje pausi ili dlakojedi
_________________________________________________Post Merge: [time]1233765266[/time]_________________________________________________
brundalo sta bi sa šugom. kako ljecis??
 
da nastavim onu moju priču : odneo sam uginulu ovcu u institut za veterinu u Kraljevo.Radiće obdukciju i neke dodatne analize pa će do kraja nedelje biti gotovi rezultati . Veteinar u uputu je naznačio da moram ja kao vlasnik da snosim troškove tansporta i analize, inače čak nije hteo ni uput da mi donese nego sam morao da idem u Čačak. Toliko o službi koja treba da bude nama na usluzi , ali izgleda da mi postojimo za njih !!!
_________________________________________________Post Merge: [time]1233771730[/time]_________________________________________________
da ubacim još neke nove momente :
- prvo jedan lep , baš kada sam se vratio iz Kraljeva uđem u štalu i baš zateknem dvisku kako se jagnji jedno muško i jedno žensko
- uđem u drugi objekat gde su ostale ovce koje će se jagnjiti tek za 30 dana i primetim kod jedne dviske crvenu lopticu kako izlazi zante već gde. Uhvatim je kad ono krenula da izbacuje matericu. Pošto su veterinari u mom kraju nestručni operm ruke dobro uzmem mlake vode operem matericu i vratim je unutra. Odvojim dvisku u poseban boks , jede normalno ponaša se normalno. Do jagnjenja ima po evidenciji još 23 dana. Šta će biti videćemo.
 
toni je napisao(la):
pazi moe to bit suga(tribale bi bit i kraste),gljivice ili te tvoje pausi ili dlakojedi
_________________________________________________Post Merge: [time]1233765266[/time]_________________________________________________
brundalo sta bi sa šugom. kako ljecis??
Bila je suga i poduzete mjere su urodile ili ce urodit plodom. Iz stale za koze izbacena sva stara stelja i spaljena, stala dezinficirana, koze poprskane i sad je u redu, bilo mje pausi i krpelja, ma svakakve gamadi se nakotilo. Ovce i janjad su pospricani i zasad je sve ok. Naravno za 15-ak dana jos jednom i nadn se da cebit sve u redu. :ppozdrav:
_________________________________________________Post Merge: [time]1233772201[/time]_________________________________________________
tea je napisao(la):
bok svima! :cao: ja sam tea i nova sam na forumu! imam 30 ovaca i jedan problem kod njih je to što im je vuna poćela ispadati, ali im je poćela nova vuna rasti. je li moguće da se ovce linjaju ili je to možda posljedica neke bolesti? :sta: ispod vune sam im čak našla male bubice ( tzv.pauš). ako netko nešto zna o tome molim da mi da savijet da znam o čemu se radi! :ppozdrav:
Tea dobro dosla na forum a nadan se da ces tu i ostat. Sta se tice ovog tvog problema Sosara ti je sve opisa i napisa. Ja bih samo doda da bi bilo dobro da nan opises odakle dolazis, ovo pitam iz razloga sta bi tija znat koje je klimatsko podrucje gdje drzis ovce. Na taj nacin bi puno olaksala pronalazenje odgovora. Ne brini i meni se to prije dosta godina godina dogadjalo ali je ispalo da je bila kriva neadkvatna prehrana. zato ne boj se "izjadaj" nan se i pomoci cemo ti, a zauzvrat trazimo redovno prisustvo na forumu i aktivno ucesce he he. Sta nas je vise to bolje a necu spominjat da si nan kao zensko ulipsala forum. Pozdrav :ppozdrav:
_________________________________________________Post Merge: [time]1233772747[/time]_________________________________________________
@ djura samo naprid. Htio san se vratit na onaj problem sa uginucem. Morat cete vi poljoprivrednici u Srbiji izvrsit pritisak prema gore radi tih troskova. Naime ako se radi o takvim stvarima u nas u Hr se te stvari moraju napravit od strane ovlastenih osoba (veterinara) potpuno besplatno i oni su po službenoj duznosti DUZNI izac na teren. Inace mi smo prije par godina po uzoru na humanu medicinu morali izabrat i veterinara koji ce nan lijecit blago. Zato djura drz se unatoc rezultatima obdukcije. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
hvala na dobrodošlici! :cool:
prilikom kupnje ovaca nisam primjetila nedostatke na vuni.dolaskom u moju štalu(novu,ne korištenu) nakon 10-15 dana primjetila sam ispadanje vune po kičmi i vratu,na nekim jedeinkama. sada nakon 2 mjeseca im je počela rasti zdrava i nova vuna. nametnike koje sam pronašla odnjela sam veterinaru i on je ustanovio da je to pauš(nametnik koji pije ovčju krv) i ovčja uš. koža im je čista i nema znakova šuge. probala sam čupat vunu ali ne ide,dakle,vuna sama pada i odvaja se postepeno u krpama. znala sam vidjeti ovce dok su na paši da žvaću komadiće vune. kod kupnje ovaca primjetila sam da su ovce lizale cigle sa stare kuće,kada su došle kod mene u svakom boxu je bio kolut soli. pojele su je u roku od 2 tjedna. da li tako nagla promjena (transport,puno bolja prehrana,nova štala...)može utjecati na ispadanje vune?
 
tea je napisao(la):
hvala na dobrodošlici! :cool:
prilikom kupnje ovaca nisam primjetila nedostatke na vuni.dolaskom u moju štalu(novu,ne korištenu) nakon 10-15 dana primjetila sam ispadanje vune po kičmi i vratu,na nekim jedeinkama. sada nakon 2 mjeseca im je počela rasti zdrava i nova vuna. nametnike koje sam pronašla odnjela sam veterinaru i on je ustanovio da je to pauš(nametnik koji pije ovčju krv) i ovčja uš. koža im je čista i nema znakova šuge. probala sam čupat vunu ali ne ide,dakle,vuna sama pada i odvaja se postepeno u krpama. znala sam vidjeti ovce dok su na paši da žvaću komadiće vune. kod kupnje ovaca primjetila sam da su ovce lizale cigle sa stare kuće,kada su došle kod mene u svakom boxu je bio kolut soli. pojele su je u roku od 2 tjedna. da li tako nagla promjena (transport,puno bolja prehrana,nova štala...)može utjecati na ispadanje vune?
poboljsana ishrana ne moze uticat na ispadanje vune. medjutim imaju li te ovce peruti? da li se inenzivno cesu? Dali su razdrazene? Nemirne? dali skrgutaju zubima? jer ima jos koznoh bolesti osim suge a to su Grebež (scrapie) i Malofagoza (pausljivost).
sta se tice ishrane sta te tvoje beke jedu? I na koncu konca koje su pasmine? E i jos jedna stvar koja moze izgledat smijesno ali nije budi sigurna. Dali su te ovce bile osisane kad si ih uzela? I jos jedno pitanje (izvini na dosadi) Sta im sluzi za stelju i koliko cesto postavljas novu stelju? :ppozdrav:
 
njihova koža je čista. zaboravila sam reći da si znaju češati vratove gurajući glavu između dasaka. nisu razdražene niti nemirne. nisam primjetila da škrguću zubima. moje beke imaju mix meni. svaki dan dobe sijeno,jedu posije,kukuruz,zob i ječam. pasmina je romanovska. nije smiješno pitanje jer sam i ja o tome razmišljala,nisu bile ošišane i to pretpostavljam,duže vrijeme. sada su na toploj stelji od zobene slame. stavljam je po potrebi svaka 2-3 dana.
 
tea je napisao(la):
njihova koža je čista. zaboravila sam reći da si znaju češati vratove gurajući glavu između dasaka. nisu razdražene niti nemirne. nisam primjetila da škrguću zubima. moje beke imaju mix meni. svaki dan dobe sijeno,jedu posije,kukuruz,zob i ječam. pasmina je romanovska. nije smiješno pitanje jer sam i ja o tome razmišljala,nisu bile ošišane i to pretpostavljam,duže vrijeme. sada su na toploj stelji od zobene slame. stavljam je po potrebi svaka 2-3 dana.
Nista ti ne brini. meni su ljudi na ovom forumu puno pomogli pa cu i ja tebi. romanovska je sklona tome. a jos ako nije bila osisana... Za svaki slucaj uzmi u vet apoteci Tactic i napravi mjesavinu i dobro ih naspricaj i to tako da ih spricas a u isto vrime rukom prelazis preko vune u suprotnom smjeru ode repa prema glavi. Jedino pogledaj jos da ti u stali nije prevlazno i to bi bilo to. Cim zatopli dobro ih osisaj i naspricaj tacticom i nece bit frke. Inace kako tebi ide sa janjenjem? i dali je stado iz maticnog uzgoja?
 
Nazad
Vrh