Galenika fitofarmacija pšenica KWS pšenica 2018
Strana 74 od 74 PrvaPrva ... 2464727374
Rezultati 1,461 do 1,472 od 1472

Tema: Bolesti ovaca

Član aca74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Poruka
    1,863
    Zahvalio se
    306
    Zahvaljeno 374 puta na 288 poruka
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Komšija ajde poslikaj tu ovcu pa postavi ovde. Moze biti udarac, mozda i nešto infektivnog karaktera. To su one mlade idf?

Član
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    443
    Zahvalio se
    100
    Zahvaljeno 135 puta na 64 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: aca74 Pogledaj Poruke
    Komšija ajde poslikaj tu ovcu pa postavi ovde. Moze biti udarac, mozda i nešto infektivnog karaktera. To su one mlade idf?
    Juce je pao detaljan pregled pa je utvrdjeno da se izgleda ipak udarila ima ogrebotinicu na kapku. A tebi komsija necu da slikam vec sad kad se zavrsi zetva da se spakujes i na pivo da dodjes da vidis uzivo :)

Novajlija
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Poruka
    10
    Zahvalio se
    5
    Zahvaljeno 17 puta na 4 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Poštovani forumaši, imam jedno pitanje vezano za bolest ovaca. Imam desetak ovaca koje redovno (proleće i jesen) veterinar vakciniše protiv šuge, metilja, krpelja, itd....Problem je što i pored toga po neka, s vremena na vreme "krči", "šušti", "prede" (neznam kako da opišem to disanje)....Kad pitamo veterinara šta je po sredi, on nam kaže da je metilj i da treba da vakcinišemo, kad mu napomenemo da je to već obavljeno sledi ono "ništa bajo, neka ih tako nedelju-dve, pa ako ne prestane zovi me ponovo" (ovakav stručan odgovor je najverovatnije mnogima poznat?)....kakva su vaša iskustva, i šta treba da preduzmem? Da li je to stvarno "simptom" metilja? I recimo ove godine su vakcinisane proletos (krajem aprila)....vreme je nema potrebe da vam opisujem pusti pakao od vrućine, nema nigde podvodnog zemljišta (i što je bilo već odavno se isušilo!), a one "krče li krče"?
    Hvala na svakom odgovoru i uputstvu.

Član Mihailo78 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Poruka
    498
    Zahvalio se
    433
    Zahvaljeno 207 puta na 119 poruka
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ako su balave i krče najverovatnije su paraziti u plućima stvorili infekciju i moraju se davati antibiotici ,tilozin ili tilovet. Kakav ti je objekat ? Ako su na malom prostoru i ušuškane to je isto problem

5. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Mihailo78 na ovoj poruci:

helichrysum (23-07-17)

Novajlija
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Poruka
    10
    Zahvalio se
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Hvala Mihailo78 na odgovoru. Ovce su zimi ušuškane (objekat otprilike 12 x 3 m). Ali čim je počelo lepo vreme one su napolju, na jednoj prostranoj ograđenoj parceli (30- 40 ari za njih 10 ) gde ima jedna drvena šupa u koju mogu da se zaklone i/ili spavaju (ta šupa je iz 4 dela, jedan je sa sve tri strane opkovan daskama (u slučaju kiše) a tri ostala su samo nadkrivena, znači praktično na otvorenom. I one tu slobodno ulaze i izlaze. Sa te parcele ih puštamo na pašu dva i po sata ujutru, dva i po sata uveče.
    I još samo da dodam da ne balave. Jedno jagnje je juče nešto malo kijalo, ali nekih 15-ak minuta, i posle ništa, ali kad pase krči... i trenutno imam još jednu ovcu koja krči.
    Reci mi samo, da li te antibiotike mogu da kupim u poljoapoteci, jer veterinar mi je š klase... a ne verujem da bi mi bio problem da im sama dajem injekcije jer sam iz zdravstvene branše. Da li da ih ipak sve tretiram?

Banned
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Poruka
    101
    Zahvalio se
    10
    Zahvaljeno 17 puta na 14 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ima lekova u poljoapotekama i moj vam je savet da ako ste već iz medicinske branše da im sve sami dajete jer ima raznih veterinara i nikada niste sigurni čime ih bode.

Član Mihailo78 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Poruka
    498
    Zahvalio se
    433
    Zahvaljeno 207 puta na 119 poruka
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ipak bi najbolje bilo da ih veterinar pregleda i leči i na licu mesta odredi lekove.

Banned
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Poruka
    101
    Zahvalio se
    10
    Zahvaljeno 17 puta na 14 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kolega mislio sam na preventivne vakcine protiv parazita i metilja a ako ne daj Bože dođje do bolesti naravno da treba zvati veterinara ali veterinara

Novajlija
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Poruka
    10
    Zahvalio se
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Rengi i Mihailo78, obojica ste u pravu. Da je sve kako treba, i da je veterinar savestan, normalno bi bilo da on radi svoj posao i preventivno i lečenja što se tiče.

Evo da vam javim šta je "čika doktor" rekao, navratio je juče, kaže nije to ništa, treba još vremena da vakcine odrade svoje..... vakcinisane su 24.04.2017.....tako da ako do sad nisu "proradile".....ne znam kad će.....Ali on je doktor.....
    Sve u svemu, nakon njegovog odlaska, preuzela sam ipak svojeglavo stvari u svoje ruke, i jagnje je od sinoć na biljnoj terapiji... ako mu bude bolje, primeniću je i na ostatak stada....ako ne videćemo dalje šta ćemo, jer valjda ipak nije normalno da "krče"...

Novajlija
    Datum pristupanja
    Aug 2017
    Poruka
    3
    Zahvalio se
    1
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Poštovani forumaši, molim za pomoć.
    Jedna ovca sinoć po povratku sa paše pokazuje znakove otežanog isprekidanog disanja, otvara usta i diše kroz nos. Stomak je prilično naduven.
    Data joj je smeša jestivog ulja i sode bikarbone. Situacija je i danas nepromenjena. Stoji na nogama, ali ne jede i ne pije vodu.
    Nisam uočio da joj se nešto zaglavilo u jednjaku. U zadnjem delu stomaka, ka butinama, vidi se povremeno grčenje.
    Hvala unapred.

Član
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Poruka
    704
    Zahvalio se
    117
    Zahvaljeno 249 puta na 180 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ovca se prejela neke deteline koja izaziva nadun ili opalih jabuka pa joj je stao burag. moraš je zalivati par puta i u onu smešu ulja i sode bikarbone dodati i suvog kvasca ili kupiti gotovu smesu u vet apoteci. ovce ne sme ići na pašu i mora imati samo suvo seno ispred sebe

13. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku slavis na ovoj poruci:

Milenko_UE (05-10-18)

Novajlija
    Datum pristupanja
    Aug 2017
    Poruka
    3
    Zahvalio se
    1
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Hvala, najverovatnije su u pitanju jabuke. Kupio sam smešu i zalivao sa sodom i uljem.
    Sada je sve u redu, ovca se normalno ponaša.

Strana 74 od 74 PrvaPrva ... 2464727374