Bolesti ovaca

Toni ti si mislin iz Solina. Odes u Hercegovinu i kupis sta oces i to po 30 % jeftinijoj cjeni nego u Hrvatskoj. Ekipa iz Srbije kupuje sta oce u Rumunjskoj i to za jos vecu bagatelu (ekipa jesan li u pravu:haha:?).
Bilo bi ok da to rade veterinari, ali u situaciji kakva je danas i s cjenama s kojim se susrecu uzgajivaci, i sami izbjegavaju veliki trosak koliki je npr. za veterinara da ti tretira 200 ovaca ili koza. Kako i sami imaju sve manje posla, kad im se ukaze prilika da ih neko nazove za antiparazitarno tretiranje 200 - 300 ovaca ili koza, njima se osladi brk, pa te rasture (ljek ti naplate po ml, izlazak na teren, zatim ruke). Jebi ga ima ljudi koji to ne mogu podnit. Meni je npr. jedan prijatelj zva veterinarsku stanicu za cjepljenje koza, jer mu je triba papir za poticaj. Kako nisu trenutno imali cjepiva u stanici rekli su mu da plati da mu daju papir. Covik platio kao da je sve napravljeno, oni mu dali papir, a cjepljenje zaboravili. Vidis, a covik zivi od tih bestija.
Ja sam prvi za legalan posa, ali radimo ga kako triba, a ne sarlaterski.
Osim toga sta se tice ljekova, otidi u Hrvatskoj u svaku humanu ljekarnu mozes kupit i veterinarske ljekove bez recepta. Ako nemaju narucice ti bez problema. Njima je najbitnije prodat. Mislim da ti je npr. bocica benzapena oko 130 kuna.
Pozdrav Toni.
toni je napisao(la):
pitanje za Spensija. Di bi to ćovik moga kupit(legalno) i zasto bi to sam dava? Šta ce veterinari radit kad svi sve znaju?
 
Zmaj zasto raditi ako nema ruminalnog metilja.Ja nabavljam u Bosni ljekove i ima sta zelis ako nema ostavi avans i za 5 dana ima sve upola su jeftiniji nego u HR.U Hrvatskoj kad veterinar tretira ovce sa valbazenom,monilom,naplati 13kn po ovci a to je nekih 1.70 eura i jos zahtjeva da mu trojica vataju i dovlace a on stoji kao portir u cosku a mi kao manijaci vukljamo ovce iz jednog coska u drugi.Pa vi sad sracunajte koliko uzmu za 200 ovaca za gluposti koje svaka baba zna.Ovci puna doza "s pistoljom"janjetu pola doze a jest neka mudrolija zasto bi trebalo zvati veterinala da masti brke.
 
Pretpostavljam da se radi o ovcama nakon odbica jagnjadi i njihovom zasusivanju. Postoje injektori na bazi cefalosporina i koji se daju u svrhu sprecavanja mastitisa. Postoje oni koji se daju u laktaciji i oni koji se daju u zasusivanju. Kod zasusivanja se daje jedan injektor i ostavi se bez muznje, dok u laktaciji ostavis kako si sam rekao 12 sati.
Kod mastitisa je dobro davati injektore u sisu i to 3 - 4 puta dnevno, uz obavezno izmuzivanje prije aplikacije. Rezultat kod mastitisa je bolji ukoliko se sta vise izmuziva bolesna strana vimena.

Sta se tice parazita, ivermektin ne rjesava sve parazite i to ne narocito crijevne. Zbog toga sistem ciscenja ovaca protiv parazita je aplikacija antiparazitarne paste u usta, nakon tjedan dana im dam ivermektin, a ukoliko je potrebno ponovin nakon 15 dana. Dobro im je tada dati i jednu dozu geomicin retarda i vit. AD3E za regeneraciju crijeva i sluznica.

Vidio sam Care da si spominja tokoselen. Njega ti je najbolje davat mjesec dana prija jagnjenja ili jarenja i to u kolicini 5 ml po grlu. Daje se radi prevencije misicne distrofije janjadi i jaradi.

CAR je napisao(la):
Da,rijesava crijevne nemetode i plucne vlasince ali nedjeluje na trakavice,veliki metilj i mali metilj.
Post je spojen: [time]1268223904[/time]
_________________________________________________
Ovcar tu su spensi,zmaj i dejan 26 mislim da kad ampliciras injektore moraju biti 12 sati u sisama da se neizmuza zatim izmusti i opet amplicirati i to ponavljati 3 dana zatim pustiti janjce ako zelis da sisaju dotlen ne.Doktori ispravite me ako gresim da covijek nepogresi.Obavezno toj ovci dati amplikatore kad janjce prodas ili je zasusis a to pitaj doktore da ti kazu sta ces uzeti i kako to uraditi.
 
Ja sam veterinar iz Obrovca kod Bačke Palanke,kod nas možeš legalno u Vetapoteci kupiti ne inekcione lekove,znači i vz helmint ko zna(treba samo videti) može i sam da radi.Kod nas je većina pašnjaka invadirana zbog podvodnosti,neposredne blizine reke i bara,čak i kad ne pasu mogu se invadirati senom sa tih livada.nije skup preparat a lak ja za primenu.
 
Samo treba biti pazljiv s ovim preparatima jer imaju dugu karenzu. Tako da bi trebalo izbjegavat njihovo davanje u laktaciji. Oni se uglavnom koriste nakon zasusivanja.
:ppozdrav:
 
Spensi oprosti, Nilverm,Dehelman,Verpanyl,Monil,Valbazen,Faskoverm,Ivomec,Iverktin,Abamitel La i dr.oni rijesavaju probleme sa Sugom i crevnim nemetodama,Valbazen,monil i dr.sprecavaju trakavicu,veliki metilj i mali metilj a ruminalni metilj samo nama dostupan i to u SRJ VZ Helmit.Gresim li?radi sebe pitam.
 
Da tokoselen davam ovcama manje-vise mijesec dana pred jagnjenje,zatim janjcima do 8 dana starosti ponovim po 1ml pa opet katosala ponovim nakon 10-tak dana.Doktori nisam cijepio ovce protiv enterotoksemije pa bi sad cijepio janjce po vasem kad je najboje cijepiti ih.Imam ih od 1 dan do 35 dana starosti.
 
Helmint koliko sam razumio je mebendazol i to je argentinski preparat. To sam nasao na netu, jer ja s tim preparatom nisam radio. Ukoliko se radi o tome on je protiv nematoda (koluticavih crva). Nije protiv metilja. Ako je to taj preparat. Ima masu tih preparata u komercijali razlicitih imena.
Zmaj bi ti o tome trebao detaljnije kazati, jer je on upoznat s preparatima koji se tamo nalaze na trzistu.
Hepadex je jako dobar preparat koji ima sirok spektar djelovanja. Djeluje na stomacno crijevne parazite, plucne, tenije, metilj, dikrocelije. U biti one koje najcesce susreces kod ovaca, koza i goveda. Kad s njim ukomponiras ivomek onda si pokrio veliki spektar parazita koje mozes naci kod prije navedenih zivotinja.

CAR je napisao(la):
Spensi oprosti, Nilverm,Dehelman,Verpanyl,Monil,Valbazen,Faskoverm,Ivomec,Iverktin,Abamitel La i dr.oni rijesavaju probleme sa Sugom i crevnim nemetodama,Valbazen,monil i dr.sprecavaju trakavicu,veliki metilj i mali metilj a ruminalni metilj samo nama dostupan i to u SRJ VZ Helmit.Gresim li?radi sebe pitam.
 
Ljudi imao sam mnogo jaka iskustva jer ja kazem sta znam to znam sta neznam ja pitam pa valjda jos ima ljudi koji zele pomoci.Ja sam jesenas kod covijeka koji ima 100 ovaca cijepio protiv suge.Toliko su bile zarazene da su mu cesajuci se prevrnule auto prikolicu a vuna je bila svukud po dvoristu,pojedina grla su vukla zasobom citave landre vune ma ubistvo nisam slikao jer mi se zivot zgadio.Dosao covijek kod mene i kaze pomagaj ili ubijaj,meni oci stale pitam sta je kaze ovce se rascesale svukud vuna po dvoristu ja tamo majko mila imas sta da vidis.Ode kupi Ivemerktin povatamo damo cca 30%odsto vise skoro nikakav pomak za 10 dana ponovimo ma 30% se smanjilo cesanje.Sad meni muka odemo zajedno do Bosne i pitam veterinara sta nam je prodao svetu vodicu a na cijepivo protiv suge.Covijek kaze ok evo vam CEVAMEC 1% necu vam naplatiti kad dodjete drugi put platite posto se znamo.Ampliciram ja 50% vecu dozu nego sto je propisano jer je tako gazda zahtjevao iako sam ga odgovarao ali nije htio slusati i za 3 dana se nijedna nije cesala ponovim opet za 13 dana i nikad vise suge.Covijek ovce pusti u neko siprazje da ono skinu sa sebe one landre i zatim ih posisa sve.Sad su to ovce za pripovijed nekidan sam ih gledao.
 
Neznam sta je bio uzrok ni on nezna ali nije valjalo i jos se par klijenata zalilo i in povuce sve iz prodaje da neizgubi musterije.Ja sam svojim jesenas uporedno sa cevamecom davao i klozan,svake godine radi preventive cijepim jer ima svasta na terenu.
 
zmaj972 je napisao(la):
Da i crevnih i spoljnjih,kad ima šuge doza ide veća za 20%
KAKO onda treba da izgleda pelcovanje ovaca u toku godine zelim da neko napise koliko puta godisnje sa cime koje doze,koliko razmaka izmedju, u koje vreme,da znam da me ne boli glava,....meni je veterinar iz mog mesta rekao PRVO dati ovcama vitaminsku inekciju,onda drugo na tako ojacan organizam iverktin,pa onda kroz koji dan kventozid i to je to...kompletna zastita...a radi se u ranu jesen i rano prolece
Post je spojen: [time]1268262826[/time]
_________________________________________________
da li je to ok ili fali nesto,molim objasnjenje unapred hvala
 
Ovako bi to izgledalo ovce vakcinisane,jagnje do deset dana neki od preparata selena ,može i 2ml vitoligama ,zatim sa 2 nedelje vakcina kventodiz za dve nedelje opet(revakcina),ovce pred pašu čišćenje parazita ,pa vakcina i u jesen isto tako po povratku sa paše
 
Ja radim ovako,vermitan ovcama u prolece lek(kraj aprila),mukotrpno ali deluje imam problem s metiljom i tako ga resavam(i veliki i mali),ako ima sjagnjenih onda njima fascoverm.U jesen tipa pocetak oktobra isto tako
Vitamini i selen po jagnjenju ovcama i jagnjadima(4ml ovce 2 ml jagnjad,promtselen preparat)
Protiv parazita jagnjadima dajem neke tabletice crvene,ne mogu se setit naziva,samo onima za koje vidim da im nesto fali(slabiji rast i slicno)
Ako negde gresim savetujte.
inace sve ovo radim sam vec godinama ne placam nikome za to
:ppozdrav:
 
Јел имају овце потребе за селеном или само јагњад, мислим давати инјекционо? Имам препарат селцен-е (селен и вит.е) коме истиче рок сад у марту па мислим да га испуцам да не бацам, или се може користит и мало после рока.
 
Koliko ja znam imaju potrebe jer su nasa zemljista malo siromasna tim elementom,e sad to za rok trajanja ne znam
 
Malo sam se raspitivao oko roka trajanja i nekoliko voterinara mi je reklo da proizvodjac leka mora da upise rok trajanja ali da lek ako se cuva po propisanom uputstvu ne moze da se pokvari!
 
Prevencija je zakon TO ZAPAMTI svake godine treba cijepiti ovce ili ih kupatim protiv sugaraca a na drugu godinu vakcinisati.Protiv metilja velikih-malih obavezno svake godine a ostalo je manje vise bitno.Razlika je tko drzi 10 ovaca a tko 200.Mijesto od mijesta je razlika kao i period jagnjenja,nebi ti skodilo da prelistas stokakvu literaturu ili net pretrazis jer ces sam najbolje ocijeniti.To je ono za pocetak ako zelis nesto znati i nauciti oko toga.
 
Sta se tice sistema antiparazitarne zastite, to je najbolje odredit s obzirom na teren gdje se ovce drze. Dali ima vlage, mocvarna podrucja, itd.
Idealno bi bilo raditi u rano proljece i jesen. Samo kad stavis sve to na papir dosta je skupo. Narocito ako imas veliku kolicinu grla, jer ovi preparati imaju dobre cjene.
S druge strane kako je Car reka prevencija je zakon. Ljudi nekad nece da rade, pa kad dodje zlo onda zovu, krive ovoga, krive onoga, svi su krivi itd itd.
Eto npr. jedan moj klijent je mesar i ima jedan ranc i tu drzi nekih 200 ovaca. Uglavnom ih stavljamo s muzjacima u vrijeme da imamo za Bozic i za Uskrs gotovu jagnjad.
Svu preventivu koju im radim je: U rano proljece poslje Uskrsa kad se pobiju janjad, dam im pastu u usta, nakon tjedan dana ivermektin. Kad se da ivermektin dobro ih je pokrit antibiotikom i dati im jednu vitaminsku dozu (narocito kod janjadi koju ostavljas za rasplod i to kod njih ivermektin dvokratno).
Od ostale preventive koju radim je cjepljenje protiv enterotoksemije.
Eto ima vec nekoliko godina, nakon klanja pregledavam jagnjad i jos do sada nismo bacili ni jednu jetru. Svi su bili cisti ko suza. Dok npr. u klaonici na liniji klanja jagnjadi, nagledao sam se svacega.
 
Nazad
Vrh