Побачај код овце

Velimir

Član
Učlanjen(a)
14 Dec 2008
Poruka
497
Lokacija
Љиг, Србија
Pre nekih dvadesetak dana jedna dviska mi je pobacila, tek je bila usla u peti mesec.
Bice da je ovan udario i da je to razlog. Nije izbacila posteljicu pa sam zvao veterinara. On je samo malo izvukao onoga sto je visilo napolju, nije gurao ruku. Dao joj je antibiotik da ne dobije trovanje i rekao da ce ona sama to pomalo izbacivati. Posle nekoliko dana sam nasao malo necega kao neke kashe ali ni priblizno velicini posteljice...ovca se normalno ponasa...
E sad, jedan iskusan ovcar mi je rekao da je veterinar trebao da izvadi posteljicu i da ovca zbog toga moze ostati jalova ako sama ne uspe to da izregulise tj. valjda izbaci ostatke posteljice...
Jel imao neko iskustva sa ovim?
 
Velimir je napisao(la):
Pre nekih dvadesetak dana jedna dviska mi je pobacila, tek je bila usla u peti mesec.
Bice da je ovan udario i da je to razlog. Nije izbacila posteljicu pa sam zvao veterinara. On je samo malo izvukao onoga sto je visilo napolju, nije gurao ruku. Dao joj je antibiotik da ne dobije trovanje i rekao da ce ona sama to pomalo izbacivati. Posle nekoliko dana sam nasao malo necega kao neke kashe ali ni priblizno velicini posteljice...ovca se normalno ponasa...
E sad, jedan iskusan ovcar mi je rekao da je veterinar trebao da izvadi posteljicu i da ovca zbog toga moze ostati jalova ako sama ne uspe to da izregulise tj. valjda izbaci ostatke posteljice...
Jel imao neko iskustva sa ovim?
Koliko je veterinar u pravu neznan ali meni je neki dan prvojarka pobacila ali je vec nakon 20 sati posteljica sama izasla.I ja san zvao veterinara i reka mi je da se kod takvih slucajeva posteljica moze zadrzat nesto duze unutra ali ako ne ide nakon 24 sata triba vetrinar. E sad da te naucim nesto he he. To sta si nasa to je ciscenje ovce i to ti je ok. Izgleda da je posteljica izbacena i ako se to desilo na pasi ok mozda nisi vidija kad je izasla. A ako je u stali i to je ok jer opet nisi vidija, ali zna se desit vrlo cesto da i ovca i koza pojedu posteljicu. To se nije meni jednom desilo. Ubuduce nedaj bog da ti bilo koje blago pobaci uzmi fetus i salji na analizu u najblizi veterinarski zavod. to je radi tvoje vlastite sigurnosti zbog zaraznih bolesti. A sta se tice pobacaja ta posteljica moze i naknadno sama izac ali zapamti u roku 24 sata blago je mora izbacit jer nakon toga dolazi do sepse i blago ugiba. Znaci nema sanse da je posteljica vise unutra. Imas jedan prirodan nacin kako se to rjesava, blago se izvede na pasu i vodi preko prljavog terena. Pod prljavo mislim na obrasli teren. Posteljica ostane na grmlju za sekund. to ti je puno efikasnije nego prljat ruke i mucit zivotinju. Konacno i vla ili šošara ne znan a i ja smo negdi ovdi pisali o tome prije par dana. To ti je jos jedan gorki nauk da ovnove drzis odvojeno od bredjih ovaca :ppozdrav:
 
Evo i jednog mog iskustva.
Pre 5-6 god desilo je se da je jedna ovca se ojagnjila 1 mesec pre roka tj pobacila.Taj fetus sam neskodljivo uklonio.A posteljica je ostala da visi iz vagine sve do dana kada je trebao biti normalan porodjaj.Lecio sam ovcu antibioticima par dana od pobacaja i u matericu stavljao oblete dok se nije zatvorila.Posto je bilo leto deo posteljice koji je visio je se sasusio.Deo koji je bio u materici kad ga je izbacila je bio sasvim normalan kao da je se taj dan ojagnjila.Ova ovca je se posle normalno jagnjila jos nekoliko puta bez problema.Iz priploda sam je iskljucio zbog starosti.
Da li ju je ovan udario ili su je ovce gurnule i dan danas mi je zagonetka.Vise se nikada nista slicno nije desilo u stadu.

Sto se veterinara tice mora se napraviti razlika da li je dijagnozu dao tehnicar ili doktor.Razlika je velika jer obicno doktori ne mare za ovce i njihovo lecenje i obicno salju tehnicare da to odrade.Cast izuzetcima.


Ovna koji hoce da bije ovce obavezno posle parenja odvojiti u zaseban boks pa neka on tu sam sa sobom divlja.

Dobrocudnog ne mora da odvaja ali i on moze slucajno da povredi sjagnjenu ovcu.

I same ovce mogu da se povrede izmedju sebe,gurajuci se za bolje mesto za jaslama ili u igri.Ili,ili,ili...

Jednostavno ono sto ce da se desi desice se cak i ako sprovedemo sve mere predostroznosti.U tom slucaju nam je mirnija savest.Bog daje-Bog i uzima.


U sadasnje vreme se radi vadjenje krvi i test na brucelozu od strane vet stanica a finansirano i naredjeno od drzave.Voditi racuna od koga se kupuju grla za priplod i obavezno traziti veterinarsku potvrdu-bilet.U stadu u kome nema bruceloza retko ce se desiti zarazni pobacaj.
Izbegavajte pozajmljivanje ovnova od komsija ili rodjaka kao i davanje ovnova u tudje stado.U takvim slucajevima je samo vlasnik kriv.Tako se prenose mnoge zarazne bolesti a danas najopasnije bruceloza i zarazna šepavost.



Budimo oprezni
 
Slavisa
Takvo je vreme da covek mora prvo prema sebi da bude strog tj. profesionalan i da se pridrzava nekoliko osnovnih nacela i to je to.

Drago mi je da delimo isto misljenje.

Pozdrav :ppozdrav:
 
@Slavisa, Šošara
decki u pravu ste 100%. Naime za 95% bolesti i stradavanja svog stada odgovoran je covjek i njegovi neprimjereni postupci. Onih 5% san ostavija virusima i visoj sili za svaki slucaj...protiv toga se covik ne moze borit. Prevencija i samo prevencija je najeftinija i najbolja obrana od svakog zla :ppozdrav:
 
Kakav je fetus bio? Nije li mozda bio tamno-smedje boje, jeli mozda bio deformiran, nerazvijen (manjaka npr. oko), dali je posteljica bila zute boje kao i plodne vode, i dali se osjetio neugodan miris?
 
Јутрос сам видео у тору једну овцу, годину и по дана стара, испод репа крвава као да се ојагњила а нигде јагњета и постељице, а отприлике време јој је да се јагњи. Звао сам ветеринара и извадио је мртво јагње. Није се назад отворила, па јој је масирао задње пршљене и тек онда увукао руку и извукао јагње. Око кичме је почело да трули. Каже да је побачај у питању. Све су ми овце иначе одвојене од овна тако да могућност ударца отпада, једино кад их пустам на испашу па кад навале ''ко овце'' на врата све одједном.А можда је и то што је млада...
 
Milane uzrok pobačaja može biti guranje visoko sjagnjenih ovaca ili prolazak kroz uzan prostor. Da se ne spominje ovan koji udara ovce, a bogami i koze koje se drže zajedno u stadu sa ovcama često mogu biti odgovorne za pobačaje od ovaca.
A uzročnici zaraznih bolesti mogu često uzrokovati pobačaje i to u raznim stadijumima graviditeta, i plod može biti promenjen ali i ne. Nadam se da svi vlasnici rade redovni pregled krvi na brucelozu, jeste država prebacila deo troškova na vlasnike, ali mislim da zdravlje ljudi nema cenu. To naše komšije iz BIH "peče" već 2 godine.
 
Овчицу сам морао данас заклати да се не мучи. Ветеринар је био данас и прегледао је и установио да јој је материца пукла и да нема ништа од ње.Само лежи и ништа не једе и не пије. Ово ми је друга млада овчица која је овако завршила у пет година како држим овце. Не вреди их пуштати код овна пре 2 пуне године. Једноставно не могу да изнесу редовно бременитост до краја како треба, а и ако изнесу нешто фали јагњету или њој...
 
Malane zao mi je zbog tvog slucaja.
Ne znam kako su razvijene tvoje ovce i koju rasu gajis ali uzrok kako kazes, pucanja materice ne mora znaciti ja je ovca bila mlada pri parenju, uzrok moze biti i nepravilan polozaj jagnjeta pri jagnjenju pa da materica svojim kontrakcijama sama sebe iskida jer plod ne moza da izadje.Mehanicke povrede takodje igraju bitnu ulogu a koje mogu biti i par dana ranije pre nego sto dodje do pobacaja.Naravno postoje jos mnogi drugi razlozi ali je duga prica.Vecina rasa ,cak i kasnije stasne rase kao W moze da se pripusti sa 12meseci ako se dobro razvije, pricali smo vec o tome.
Jesto to neki gubitak ali tamo gde ima zivotinja tu nesto moze i da ugine. Sa nekim minimalnim gubitcima se u gajenju zivotinja mora uvek racunati.
Zelim ti uspeha u daljem toku sezone jagnjenja :ppozdrav:
 
verovatno joj nije puklo telo materice,zato sto bi uginula,vec grlic,a to je zato sto se nije otvorila kako treba,e kad se to desi onda se i po pola sata polako nezno rukom siri cervix i tek kad kroz cervix moze da prodje ruka sa zatvorenom pesnicom treba poceti lagano sa ekstrakcijom ploda,pre nikako,jer najcesce puca.
 
Баш је тако и било,једно пола сата је ветеринар масирао доле док није почео гурати руку, баш се намучио.Бог даје а некад мора и да узме... Иначе ован ми је расни Виртенберг, 6 оваца су у типу Виртенберга а 3 чисте Ил де Франс. Ова што је више нема је била Виртенберг, имала кичму равну као стрела, ма баш лепа (била). Ма идемо даље, да смо ми живи и здрави и да нас чува Бог.
 
Јутрос ми се ојагњила једна чиста ил де франс овчица, а ован чист Виртемберг. Једно ал мушко и баш велико, све у реду , мали устао после пар минута, мајка га примила, олизала...Ово јој је прво јагњење :cool:
 
МИЛАН je napisao(la):
Јутрос ми се ојагњила једна чиста ил де франс овчица, а ован чист Виртемберг. Једно ал мушко и баш велико, све у реду , мали устао после пар минута, мајка га примила, олизала...Ово јој је прво јагњење :cool:
Eto, vidis da nije sve tako crno... Ma dace Bog , i bice ovaca i svega... Samo da smo mi zivi i zdravi !!! :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::
 
Nazad
Vrh