Slike mog vinograda

Peceni@ Svaka čast, lepo izgleda...A svaka čast i Vašem pokojnom Ocu...ostavio vam je pravu stvar za zanimaciju, radost i božansko piće-vino!!!
Neznam zašto planirate sađenje "čokota na kolac"??? Da li se radi o istoj vrsti? Ovaj način , na špalir, se kod te loze pokazao kao dobar, zašto menjati?
I svaka druga sortu vinove loze, bilo koliko "stara" bolje rezultate će dati na špaliru nego na čokotu.Što bliže suncu , to bolje...što višlje od zemlje, manje bolesti...buba raznih...truleži raznih i sl.
Verovatno ste bili na odmoru (ili kako i zašto već...) u Crnoj Gori... i ne znam da li vam je zapalo na oko, tamo se sve diže u vis , čak i u kontinentalnom delu (oko podgoričke župe) , i videli ste rađa odlično...a ništa nisu tamo neke specijalne sorte...
A što se tiče "kočića" ...za prvu godinu vam trebaju samo "tačke" kojima ćete obeležiti mesto gde će izaći lastarčić...ništa više...A za nadalje...(ja sam tako radio) najmanje 1,5 metara iznad zemlje i što dublje u zemlju ( i do 50 cm.)
 
Peceni@ Svaka čast, lepo izgleda...A svaka čast i Vašem pokojnom Ocu...ostavio vam je pravu stvar za zanimaciju, radost i božansko piće-vino!!!
Neznam zašto planirate sađenje "čokota na kolac"??? Da li se radi o istoj vrsti? Ovaj način , na špalir, se kod te loze pokazao kao dobar, zašto menjati?
I svaka druga sortu vinove loze, bilo koliko "stara" bolje rezultate će dati na špaliru nego na čokotu.Što bliže suncu , to bolje...što višlje od zemlje, manje bolesti...buba raznih...truleži raznih i sl.
Verovatno ste bili na odmoru (ili kako i zašto već...) u Crnoj Gori... i ne znam da li vam je zapalo na oko, tamo se sve diže u vis , čak i u kontinentalnom delu (oko podgoričke župe) , i videli ste rađa odlično...a ništa nisu tamo neke specijalne sorte...
A što se tiče "kočića" ...za prvu godinu vam trebaju samo "tačke" kojima ćete obeležiti mesto gde će izaći lastarčić...ništa više...A za nadalje...(ja sam tako radio) najmanje 1,5 metara iznad zemlje i što dublje u zemlju ( i do 50 cm.)


Pa da, radi se o istoj vrsti ali na drugom placu. Meni se licno vise svidja spalir varijanta, ali je malo skuplja, mnogo vise pripreme u startu, kasnije je naravno lakse odrzavanje, ali ide i manje cokota u spalir, skoro u nasem slucaju umesto 150, zasadili bi 100 komada...Tako da je to prelomilo odluku...E sad videcemo kako ce se pokazati ta varijanta...Grozdje nije ocigledno neko specijalno, jos uvek ne znamo koja je vrsta, ali je navodno autotohna iz sela naseg dede i zelimo da ga zato i gajimo, bez obzira na kvalitet...meni se barem svidelo nase vino...nije svetsko ali je nase...
U svakom slucaju hvala na savetu za kocice, i mislio sam da je to mera, ali nigde nema u ponudi te duzine, uglavnom do 1.5m, al nacicemo vec negde...
Tu smo pa cemo se obavestavati...u svakom slucaju imamo zanimaciju...
 
1255o39.jpg
[/IMG]Evo ipak smo se odlucili za spalir varijantu. U 6 redova po 15 komada cokota. 60 komada je naseg rasada, mislimo da je prokupac, i 30 komada vranca...
 
Ja vidim sliku zupa100

- - - - - - - - - -

Ovako to mi radimo jedan od nasih vinograda:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10205736237949812&set=a.3755138961648.2141360.1371662752&type=3&theater
 
Da stavim AN? Samo to imam... Organsko djubrivo ne dolazi u obzir...
 
Nazad
Vrh