Gde ste služili vojsku

Ljudi o cemu pricate pa svaka straza je bila naoruzana sa bojevom municijom stim sto su jedno vreme bili zatvaraci osigurani stiftom i plombom da nebi bilo zajebancije i bespotrebnog ubacivanja metka u cev pa dolazilo do nezeljenih dogadjaja.Ja sam u Beloj Crkvi duzio jednu taku pusku koja je imala tu rupu za stift ali nama ih nisu na strazi osiguravali.
 
Grabik bez uvrede ali nisam služio vojsku u Diznilendu a na glupo pitanje dajem još gluplji odgovor jer ako si bio vojnik znaš šta se sve nosi i kako izgledaju straža i stražar.

Ja dok sam bio u kasarni u naseljenom mjestu nisi ni dobio municiju, postojali interfoni pa zovi strazarnicu ....... Dalje na slabije prometnom mjestu dobijes zapakovane i takve ocekuju da vratis. Vani izvan po skladistima itd se dobijala municija otpakovana i M48.

A cesto se desavalo svira sirena za strazare nocu kad bi "gusteri" pocinjali da strazare i uvijek nedelja na ponedjeljak, civil usao u kasarnu:haha:.
 
Ja dok sam bio u kasarni u naseljenom mjestu nisi ni dobio municiju, postojali interfoni pa zovi strazarnicu ....... Dalje na slabije prometnom mjestu dobijes zapakovane i takve ocekuju da vratis. Vani izvan po skladistima itd se dobijala municija otpakovana i M48.

A cesto se desavalo svira sirena za strazare nocu kad bi "gusteri" pocinjali da strazare i uvijek nedelja na ponedjeljak, civil usao u kasarnu:haha:.
Meni se čini da ti i mi nismo sluzili u istoj armiji :ppozdrav:
 
Mi smo davali stražu najviše na izdvojenim objektima.U mojoj četi kod mog komandira služila su ona dva momka koja su nastradala.Bio sam i na tom famoznom Karašu i na Ceru i svim tim objektima gde se pričalo da skrivaju generala Mladića.Imali smo i jedno zaustavljanje sva sreća pa u pre podnevnim časovima inače ne znam šta bi se desilo da je bila noć a nas dvojica koji smo išli u patrolu obavezno svaki po pun okvir metkova u puški i 4 puna okvira u rancu bez ikakvih plombi i ostalih bakrača a bez razloga ne verujem.Na svakih par sati morao si da zoveš u komandu i podnosiš dnevni izveštaj o stanju a o iznenadnim kontrolama i proverama borbene gotovosti da ne pričam ali o.k preživeo sam i vratio se kući.
 
Svaka straža ima bojevu municiju, bez obzira da li je u centru naseljenog mesta ili izdvojeni objekat. Nema nikakvog čudjenja.
Inače služio u Beogradu pa prekomanda Zrenjanin, Mala Amerika. Bilo dobro, jedino otac mi je umro u toku služenja vojnog roka pa sam vise brinuo o kući i majci nego o vojsci.
 
@t110 bio sam tamu u avgustu 15 dana,imam par slika negde u kompu:ppozdrav:
nadji me na fcb https://www.facebook.com/goran.galetin

Vrlo rado ali nemam fb :osmeh:

Davanje straze je jedino ratno dejstvo u mirnodovskim uslovima i uvek se obavlja sa bojevom municijom bez obzira dal je naseljeno mesto ili ne.Jedino na pocasnoj strazi nema bojeve municije.

Ako se dobro secam procedura nakon predaje straze razvodniku je vracanje u kasarnu i ispred strazare predajes vojevu municiju u strazaru nisi smeo da udjes sa bojevom municijom.Izvadis okvir predas razvodniku koji proveri dal je pun na okviru ima mala rupica kroz koju kad je okvir pun moze da se vidi taj poslednji metak,isto tako je i u rap-u.Onda nategnes pusku da se uveri razvodnik da nema metka u cevi.

M70 na jedinacnoj paljbi na orozu ima "prazan" hod tj kao koleno pa mozes da pritisnes do odredjene mere pre opaljenja,na rafalnoj paljbi toga nema desavalo se da se tako pripuca.

A imalo je i umetnika koju su rezbalili grane u oblik metka pa izvade jedan,a na kontroli se pokaze da su okviri puni tek kad dodje neka ozbilnija kontrola ili naidje period zamene municije se broji bas svaki komad i tada zna da nastupi sranje.A kad fali metak tad se po protokolu obavestavaju i sluzbe bezbednosti.

Tako je bar bilo u JNA,ja sam na nesrecu davao strazu i u ratnim uslovima ali tada se straza davala u streljackom rasporedu vojnik na 5 m i metak u cevi,ali to su specificni uslovi i nemaju veze sa regularnim davanjem straze.
 
Ja sam bio tom mestu i onda mi je dosla smena i posle 5 min cuo se pucanj.Odmah smo se vratili kad lola ubio lisicu.Na kraju je lija imala besnilo.Inace sam i ja 84 god moguce da je to to bilo

Ovaj drugar je malo niži 165. Miloš se zove. Jel s uklapa u opis? Nism sigurun, al mislim da mi je rekao da je ta njegova bila besna. Ako jeste onda je to taj dogadja. :)
 
Valjevo kasarna Zivojin Misic,decembar 2005,PVO.Davao sam strazu u kasarni i na izdvojenom objektu,par puta bio i razvodnik.Pre ulaska u strazaru na liniju punjenja i praznjenja provera puske uzmes bojevu municiju zakljucas u sef kljuc predajes komandiru kad istekne smena,menjali smo se na 6 sati.Strazar nosio jedan okvir rezervni rapovi sa municijom zakljucani doturali se u slucaju uzbune.
 
93-94 služio u Zaječaru (9 mtb, rod OMJ) davao stražu na izdvojenim objektima (jedini u klasi i jedan klasić bio kerovodac), na straži imali 25 metaka u okviru zapečaćenih plombom i prazan rap (bez municije) i stražu nije mogao da služi ko se nije krstio sa tri prsta, to sam lično doživeo prilikom smene straže gde komandir straže otvoreno kaže pred strojem "svako ko se ne krsti sa tri prsta može da ide sa objekta".Bio sam i u Vršcu u otkomandi i tamo sam davao stražu na izdvojenom objektu.
 
Valjevo kasarna Zivojin Misic,decembar 2005,PVO.Davao sam strazu u kasarni i na izdvojenom objektu,par puta bio i razvodnik.Pre ulaska u strazaru na liniju punjenja i praznjenja provera puske uzmes bojevu municiju zakljucas u sef kljuc predajes komandiru kad istekne smena,menjali smo se na 6 sati.Strazar nosio jedan okvir rezervni rapovi sa municijom zakljucani doturali se u slucaju uzbune.

Ja sam tu isto sluzio samo se zvala dvadeseta motorizovana brigada.96/97 pesadija snajperista.
Na belom polju sam se na skoro svakom magacinu podpisao:haha:
 
93-94 služio u Zaječaru (9 mtb, rod OMJ) davao stražu na izdvojenim objektima (jedini u klasi i jedan klasić bio kerovodac), na straži imali 25 metaka u okviru zapečaćenih plombom i prazan rap (bez municije) i stražu nije mogao da služi ko se nije krstio sa tri prsta, to sam lično doživeo prilikom smene straže gde komandir straže otvoreno kaže pred strojem "svako ko se ne krsti sa tri prsta može da ide sa objekta".Bio sam i u Vršcu u otkomandi i tamo sam davao stražu na izdvojenom objektu.

Au, ja bio razvodnik straže momcima iz Novog Pazara. Sreca da kod nas nije bilo takvih pravila.
 
A 84 i 85 strazu davali i Albanci. Mislim da su morali po kljucu jer nisu isli svi samo odabrani, ali ni njima nismo puno verovali. Kada je onaj Keljmendi u Paracinu poubijao one vojnike mislim da ni strazu vise nisu davali. To je cini mi se bilo 87 godine. Mislim da je sa strazarskog mesta usao u spavaonu i ubio cetvoricu, a ranio vise vojnika.
 
Kako sam isao stalno na strelista mogu ti reci da su siptari daleko najbolje pucali od svih , mislim na prvo gadjanje , a bilo je da niko po sat vremena ne moze ni metu da pogodi , inace puske nove papovke. Ovo sa Keljmendijem , bilo je i kod nas da je bio jedan kojeg su maltretirali sa kosova(neki iz Crne Gore ga je maltretirao) , otac profesor , stalno bezao a ove ostale siptare nije smio da pogleda(taj Crnogorac ) a i ovi ostali siptari ovog svog nisu zarezivali , posjedaju u krug prekrste noge i kad jedan prica ostali cute nema upadanja u rijec. Samo ovaj siptar nije imao muda da provali nogom vrata uzme municiju i napravi kao Keljmendi.
 
Шта би би. И онда је било лоших старешина и јединица а сад, туга.
 
Poslednja izmena:
Ja se ne sećam da su Šipci bili tako dobri strelci. Sećam se da su jedva skapirali kako puška da se rasklopi, očisti i sklopi. A za budak i lopatu ih bog dao. Kopali su za trojicu.
 
Verovatno je bilo dosta njih koji su imali kontakt sa oružjem i pre vojske
Kod mene je bio jedan koji je na prvom gađanju na strelištu Bubanj Potok pušku stavio na rafalno a levom rukom uhvatio za okvir i kada je stisnuo obarač puška mu iz ruke pošla na gore i par metaka završi u daskama iznad mesta za strelce,
odmah su mu uzeli oružje tako da nije ni završio gađanje na ostalim pozicijama
posle je dužio ručnu kosu i snjom je prilično dobro rukovao
 
Ako nisi smotan i debilan automatsku pušku naučiš da koristiš za pola sata. Ja prvi put kad sam je uzeo u ruke znao sam da je koristim. Ne treba praviti nauku. Takodje bih znao da je rasklopim i sklopim bez da mi iko pokaže (narvno uz malo više vremena). Za gadjenje je potrebno malo rutine i to je to. Prosečnog čoveka za dve nedelje osposobiš da može da puca. (može i brže ako je potrebno i ako ne moraš da se bakćeš sa poludebilnima)
 
Vaistinu. Prvi put sam pušku rasklapao u osnovnoj školi (jednom godišnje trčali za ocjenu iz fizičkog u krugu kasarne, pa nam poslije upriliče obilazak i ručak) i bilo mi je dovoljno da jednom vidim kako se sve radi. Neke moderne puške možda traže specijalne alate i više pažnje, ali stara škola poput Mauzera, Simonova i Kalašnjikova su pravili za široke narodne mase od inženjera do neukog seljaka i stvarno treba umijeće da se nešto zajebe.
 
posle je dužio ručnu kosu i snjom je prilično dobro rukovao

hahaha :haha:

Ja sam isto imao jednog "inzenjera" koji je toboze i pucao iz puske (verovatno u vazduh :osmeh: ) i pred gadjanje dali nama manevarce, cisto da se malo naviknemo na trzanje i sta ja znam i stao stariji vodnik ispred nas i prica sta i kako (bla-bla) i u momentu dok je pricao da dok rukovodilac gadjanja ne da dozvolu da se ubace okviri u pusku nece da vidi da neko ima pun okvir u pusci onaj muceni opali ispred njega, a svi poskakali, vodnik pobeleo k'o krpa i posle par sekundi poce da vice UPUCAO SI ME! A onaj muceni kad se onesvestio nije... Pola sata nije mogao ni da bekne od straha ili sta god da mu je vec bilo u glavi...

A na jednom od gadjanja u Sedlarima (kod Valjeva), jedan momak koji je 2-3 puta skidan pa vracan u vojsku, kad je dobio na strelisu okvir sa municijom ubaci i repetira i uperi u nekog vodnika i pocne da vice da prizna da ga je maltretirao i sta mu je sve govorio i radio... I ispadne opsti skandal i kasnije tokom ispitivanja vodnik priznao da je maltretirao vojsku i odredjene momke koji su mu pruzali neki otpor... I kasnije je otpusten iz vojske... A onaj deckonja je bio nesto u pritvoru i ne znam sta se desilo i kako je 'zavrsio karijeru'...

A inace, ja sam 2006te sluzio u 250. raketnoj brigadi, sa ljudima koji su oborili F-117 :osmeh:
 
Nazad
Vrh